Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Гринько Олена Леонідівна. Ресурсне забезпечення банківського іпотечного житлового кредитування : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2005.



Анотація до роботи:

Гринько О.Л. Ресурсне забезпечення банківського іпотечного житлового кредитування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2005.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню ресурсного забезпечення банківського іпотечного житлового кредитування. Розроблено теоретичні, методичні засади і рекомендації прикладного характеру, спрямованих на комплексне формування та розвиток банківського ресурсного забезпечення іпотечного житлового кредитування. На багатому джерельному матеріалі уточнено іпотечний понятійний апарат, сутність та структуру діючої системи ресурсного забезпечення банківського іпотечного житлового кредитування. Розроблено та запропоновано для практичного застосування методичні підходи аналізу формування і розподілу банківських ресурсів іпотечного житлового кредитування, оптимізації планування банківських ресурсів іпотечного житлового кредитування (запропоновано модифіковану фінансову модель), управління і регулювання банківськими ресурсами іпотечного житлового кредитування.

У дисертації отримано нові науково обґрунтовані результати, що в сукупності розв’язують важливе наукове завдання: розробка науково– методичних підходів і практичних рекомендацій, спрямованих на удосконалення ресурсного забезпечення іпотечного житлового кредитування банківських установ. Проведене дослідження дозволило зробити наступні висновки.

  1. В роботі набули більш точного характеру економічні категорії “іпотека”, “іпотечне кредитування”, “іпотечна система”, конкретизовано “іпотечний механізм”, що сприяє подальшому розвитку науково – понятійного апарату. “Іпотечний кредит” є поняттям, що розвиває зміст іпотеки як системної категорії і характеризує її з економічної позиції. Це - довгостроковий кредит, що спрямовується на фінансування заходів, які прямо чи опосередковано збільшують вартість об'єкта нерухомості, змінюють його структуру і пов’язані з покупкою, будівництвом, переплануванням житлових, виробничих і комерційних (торгових) приміщень, освоєнням і забудовою земельних ділянок. Під іпотечною системою пропонується розуміти сукупність елементів (підсистем), пов'язаних у єдине ціле й утворюючих єдину структуру іпотеки, взаємодіючих за допомогою іпотечного механізму з метою ефективного розподілу ресурсів при довгостроковому кредитуванні під заставу нерухомого майна. Іпотечна система формує іпотечний житловий ринок, вивчення діяльності якого в Україні дозволило виявити основні протиріччя в розвитку і визначити шляхи їх вирішення. Формування іпотечної системи та підвищення ефективності її роботи вимагає мобілізації всього комплексу заходів, спрямованих на формування системи фінансового забезпечення, організації кредитування та нормативно-правового регулювання.

  2. На основі вивчення значення та функцій іпотечного кредитування встановлено вагомість розвитку банківського ІЖК, виявлено сукупність загальних інституціональних, соціально–економічних, правових, історичних, психологічних і політичних факторів, які формують особливості його розвитку. Ці особливості впливають на формування фінансових ресурсів ІЖК.

  3. З урахуванням доцільності розвитку ІЖК в Україні на базі банків, які мають достатній досвід і ресурси, розроблено класифікацію джерел і методів формування ресурсів ІЖК, у якій найбільш важливими з позиції банківського ресурсного забезпечення ІЖК є критерії порядку формування банківських ресурсів ІЖК, а також час використання і ступінь стабільності. Відповідно до встановлених джерел ресурсів необхідно розробляти методичні заходи щодо їх формування, аналізу, плануванню та регулюванню об’ємів і структури.

  4. Встановлено, що формування банківськими структурами ресурсів для розвитку ІЖК населення в Україні відбувається за несприятливих соціально–економічних умов, аналіз яких дозволив виділити основні особливості та тенденції у формуванні джерел банківських ресурсів, а також конкретизувати основні етапи їх розвитку, що багато в чому визначили основні проблеми банківського ресурсного забезпечення ІЖК і, відповідно, його розвиток. На основі аналізу джерел ресурсів і оцінки ресурсних показників діяльності банківської системи виявлено, що банки функціонують у несприятливому економічному середовищі з позиції рівномірної позитивної динаміки і структури ресурсів ІЖК.

  5. Встановлено, що, незважаючи на деякі позитивні абсолютні та структурні зміни банківських ресурсів в Україні, названі зміни, в основному, характеризують первинні банківські ресурси з ІЖК. Можливості банків по формуванню основних (вторинних) ресурсів ІЖК є в даний час обмеженими, що формує комплекс проблем розвитку банківського ресурсного ІЖК. Виділення шляхів вирішення іпотечних проблем необхідно провадити системно, тобто в декількох ракурсах: виявлення причин, які призводять до їх виникнення; комплекс заходів, орієнтованих на подолання відповідних проблем за трьома різними напрямками: фінансова сфера, правова, організаційна.

  6. Доведено, що банками України недостатньо використовується внутрішній ресурсний потенціал, що загострює проблему фінансового забезпечення ІЖК і ускладнює формування регенераційних банківських ресурсів, які з'являються внаслідок мультиплікативного впливу ІЖК на економіку в цілому. Розвиток ІЖК сприяє формуванню регенераційних ресурсів, однак умови кредитування не дозволяють банкам в повній мірі реалізувати цей ресурсний потенціал.

  7. Проведений аналіз кількісних і якісних змін діяльності українських банків виявив значне зростання ІЖК. У той же час відзначається багаторазове перевищення потенційного попиту на ІЖК над реальним платоспроможним попитом з боку населення. Це обумовлено низкою об'єктивних і суб'єктивних причин, викликаних структурною перебудовою і стабілізацією економіки України і формує необхідність пошуку банками нових зовнішніх і внутрішніх джерел і резервів банківських ресурсів, впровадження іпотечних інструментів, які б дозволяли здійснювати рефінансування ІЖК, а також застосування визначених стабілізаційних заходів з боку уряду.

  8. Запропоновано і обґрунтовано використання механізму трансформації короткострокових нестабільних пасивів у керовані довгострокові ресурси. При визначенні обсягів ресурсів ІЖК доведено доцільність та необхідність врахування величини поточних пасивів, а також строкових депозитів трансформованих у стабільний стан. Підхід може використовуватись при прогнозуванні банківських ресурсів як інструменту управління діяльністю банку, з цією метою запропоновано модифіковану фінансову модель планування діяльності банку з позиції фінансування довгострокового ІЖК.

  9. Систематизовано основні показники для вивчення оптимальності формування та розподілу банківських ресурсів, які включають кількісні, якісні та вартісні характеристики даних процесів, а також доповнено їх системою коефіцієнтів, що дозволяють оцінити ефективність формування і розподілу банківських ресурсів з позиції фінансування ІЖК (показники дохідності та формування іпотечної ресурсної складової, ризику та іпотечної активності). Розроблено рекомендації щодо формування єдиної системи іпотечних нормативів та стандартів. Використання запропонованої системи оцінки та регулюючих стандартів сприятиме підвищенню точності та обґрунтованості рішень банківського менеджменту.

  10. Розроблено і запропоновано механізм реалізації рефінансування банківських установ на основі впровадження системи гарантування іпотечних кредитів, здійснюваної Національним фондом іпотечного гарантування, створеного на базі діючого в Україні Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, за участю Державної іпотечної установи другого рівня як структури, що забезпечує відкуп іпотечних активів і заставних, а також випуск іпотечних цінних паперів, забезпечених гарантією уряду. Механізм дозволяє здійснювати фінансування і рефінансування банківського ІЖК, крім того, сприяє управлінню іпотечними ризиками.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Вожжов А.П., Гринько Е.Л. Об использовании модели рыночной экономической системы для оценки динамики ресурсного потенциала // Экономика и управление. – 2003. - №10. – С.71 – 76. – 0,6 д.а. (особисто автору належить 0,3 д.а.)

  2. Вожжов А.П, Сорокина С.В., Гринько Е.Л. Формирование финансовых ресурсов региона при ипотечном кредитовании // Вестник СевГТУ. Сер. Экономика и финансы. – Севастополь, 2001.– Вып. 33. - С. 76-81. - 0,4 д.а. (особисто автору належить 0,15 д.а.)

  3. Гринько Е.Л. Влияние строительства жилья посредством ипотечного кредитования на экономический потенциал государства // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Сер. Економічні науки. – 2002. - №3. – С.170 – 179. – 0,51 д.а.

  4. Гринько Е.Л. Особенности формирования финансовых ресурсов ипотечного кредитования // Экономика и управление. – 2003. - №1. – С.30 – 35. – 0,38 д.а.

  1. Гринько Е.Л. Проблемные вопросы системы ипотечного кредитования // Экономика и управление.- 2003. - №5 – 6. – С.71 – 77. – 0,69 д.а.

  2. Гринько Е.Л. Роль финансовых потоков при принятии инвестиционных решений в сфере ипотечного строительства жилья // Вестник СевГТУ. Сер. Экономика и финансы. – Севастополь, 2002. –Вып. 37. - С.113-117. – 0,35 д.а.

  3. Гринько Е.Л. Финансовые аспекты ипотечного кредитования // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки: Економічні науки. – 2003. – №. 9 – С.129 – 135. – 0,66 д.а.

  4. Гринько О.Л. До визначення економічної категорії “іпотечний кредит” // Наукові записки Національного університету “Острозька академія”. Сер.: Економіка. – Острог, 2003. –Вип. 4. - С.68 – 74. – 0,38 д.а.

  5. Гринько О.Л. Фінансові потоки іпотечного кредитування // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки: Економічні науки. – 2001. – №4. – С. 235 – 239. – 0,6 д.а.

  6. Гринько О.Л. Формування і розподіл банківських ресурсів на іпотечне кредитування // Фінанси України. – 2005. - №7. – С.119 – 131. – 0,9 д.а.

  7. Гринько Е.Л. Условия формирования банковских ресурсов с позиции финансирования ипотечного жилищного кредитования // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 197: В 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т.2. - С.412 – 419. – 0,31 д.а.

Навчальний посібник з грифом МОНУ

  1. Финансы: Сборник комплексных задач, тестов и ситуацій: Учеб.пособие / Под ред. А.П. Вожжова. – К.: Вікар, 2003. – 261 с. (особистий внесок автора С.66 – 72, 162 – 169, 199 – 261; 1 д.а.)

В інших виданнях:

  1. Вожжов А.П., Гринько Е.Л. К вопросу оценки ресурсного потенциала ипотечного кредитования//Актуальні питання удосконалення фінансово-кредитного механізму в Україні: Збірник наук. праць наук.–практ. конф. 29-30 травня 2002р. / Ред.кол.: Семенов Г.А. та ін.–Запоріжжя: ЗНТУ, 2002.–С.36–42.- 0,31д.а. (особисто автору належить 0,2 д.а.)

  2. Гринько Е.Л. Банковское ипотечное жилищное кредитование: значение и проблемы развития в Украине // Підвищення ролі банківської системи України у економічному зростанні: Матеріали наук.-практ. конф. 18–19 листопала 2004 р. / Наук.ред. А.М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2004. – С.100 – 102. – 0,11 д.а.

  3. Гринько Е.Л. Ипотечная система: направления формирования и совершенствования // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 4-ї Міжнар. міждисциплінарної наук. – практ. конф. / Українська Ассоціція “Жінки в науці та освіті”; Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна. – Харків, 2003. – С.138 – 139. – 0,08 д.а.

  4. Гринько Е.Л. К вопросу развития ипотечного кредитования жилищного строительства в Украине // Теорія і практика перебудови економіки: Матеріали III Міжнар. наук. – практ. конференції; Черкаси, 25 – 27 листопада 2002 р./ Відповід. ред. В.І . Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С.247 – 249.– 0,12 д.а.

  5. Гринько Е.Л. Моделирование динамики финансовых потоков рыночной экономики при ипотечном кредитовании жилищного строительства // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Збірник наукових статей. – Харків: Фінарт, 2002. – С. 58 – 59. – 0,12 д.а.

  6. Гринько Е.Л. Моделирование процесса формирования финансовых потоков в экономике при внедрении ипотечного строительства жилья // Особенности формирования системы устойчивого развития Севастопольского региона: Материалы междунар. научно-практ. конф., 25-27 октября 2001 г. – Севастополь, 2002. – С.58-62.– 0,21 д.а.

  7. Гринько Е.Л. Об аналитическом обеспечении решений в менеджменте формирования и распределения банковских ресурсов с позиции ипотечного жилищного кредитования // Фінансово – кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнар. наук.-практ.конф. Тези доп. (3–5 чер. 2005) / Відп. ред. Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-т ім.Л.Українки, 2005. – С.510 – 512. – 0,2 д.а.

  8. Гринько Е.Л. Проблемы и направления развития ипотечного кредитования жилищного строительства: региональный аспект // Матеріали Третьої Всеукраїнської наук. – практ. конф. “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально – економічному розвитку регіону. – Дніпропетровськ: Наука і освіта 2002. – С.189 – 190.– 0,06 д.а.

  9. Гринько Е.Л. Региональные аспекты развития ипотечного кредитования жилищного строительства в Украине // Финансовый и банковский менеджмент: опыт и проблемы: Тез. докладов и выступлений на IV междунар. науч. конф. студентов и молодых ученых, 20-21 ноября 2002 г. - Донецк: ДонНУ, 2002 - С.124 – 125.– 0,12 д.а.

  10. Гринько Е.Л. Ресурсное обеспечение жилищного ипотечного кредитования // Матеріали II Міжнар. наук. – практ. конф. “Динаміка наукових досліджень 2003”. Том 20. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта 2003. – С.18 – 19.– 0,09 д.а.

  11. Гринько Е.Л. Системный подход в изучении ипотечного кредитования жилищного строительства // Национальные рынки Украины: Материалы Всеукраинской науч. – практ. конф. Алушта, 5 – 7 мая 2003 г. – Симферополь, 2003. – С. 28 – 30.- 0,16 д.а.

  12. Гринько Е.Л. Состав и структура системы жилищного ипотечного кредитования // Проблеми науки, освіти та управління. Збірник наук. праць. Вип. VI / Міністерство освіти і науки України, Харківський національний університет ім.. В.М. Каразіна, Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”. – Харків, 2004. – С.103 – 107.– 0,37 д.а.

  13. Гринько Е.Л. Финансовые ресурсы ипотечного кредитования // Финансовый и банковский менеджмент: опыт и проблемы: Тез. докладов и выступлений на III междунар. науч. конф. студентов и молодых ученых, 21 – 22 ноября 2001 г. – Донецк: ДонНУ, 2001 – С.83-84.– 0,1 д.а.

  14. Гринько Е.Л. Формирование системы финансирования ипотечного жилищного кредитования в Украине // Матеріали IV Всеукраїнської наук. – практ. конф. “Фінансово – економічні проблеми розвитку регіонів України”. Т.1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта 2003. – С. 87 – 88.– 0,05 д.а.