Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Алямкін Роман Володимирович. Реструктуризація промислового комплексу регіону в умовах трансформації соціально-економічних відносин : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Алямкін Р.В. Реструктуризація промислового комплексу регіону в умовах трансформації соціально-економічних відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено актуальні проблеми реструктуризації промислового комплексу регіону з метою наукового обґрунтування основних напрямів, пріоритетів його сталого розвитку в контексті завдань державної регіональної економічної політики. Обґрунтовано теоретичний зміст процесу реструктуризації, що дозволяє розробити пріоритетні напрями, специфічні моделі та конкретні способи її проведення з урахуванням особливостей конкретного регіонального промислового комплексу.

Встановлено, що пріоритетним напрямом розвитку регіонального промислового комплексу є інноваційна модель реструктуризації, яка відіграє роль специфічної продуктивної сили, що здійснює інтеграцію наукового та матеріального виробництва, реалізацію техніко-економічних потреб господарюючих суб’єктів шляхом використання наукової продукції. В умовах ринкової економіки здійснення інноваційної реструктуризації опосередковується комерційною вигодою.

Визначено, що для економічного розвитку регіону важливим напрямом реструктуризації промисловості є входження підприємств до кластерів, які сприятимуть підвищенню ефективності діяльності всіх учасників кластерного об’єднання, забезпечують підвищення їх конкурентоспроможності та соціально-економічного розвитку Полтавського регіону.

Теоретичне вивчення проблеми реструктуризації промислового комплексу Полтавського регіону дало можливість сформулювати практичні рекомендації з удосконалення зв’язків між окремими промисловими суб’єктами та підвищення ефективності реструктуризації промислових підприємств, а також зробити наступні науково-практичні висновки:

1. Реструктуризація регіонального промислового комплексу – це складне економічне явище, сутність якого полягає в організаційній еволюції підприємств у формі фундаментальних перетворень внутрішнього та зовнішнього середовища.

Змістом реструктуризації є сукупність цілей, напрямів і засобів структурних перетворень, які змінюються відповідно до конкретних цілей, об’єктів, вибраної моделі та економічної ситуації.

Реструктуризація власності включає кількісні і структурні зміни в його активах аж до ліквідації певної частини або всього підприємства. Процес реструктуризації власності включає виробничу, фінансову, мережеву і соціальну реструктуризацію, а також радикальні зміни в розподілі і використанні прав власності. Складовою частиною реструктуризації є також організаційна реструктуризація. Реструктуризація підприємств виконує як економічну, так і соціальну функції перетворень, що відбуваються в промисловому комплексі регіону. Соціальний ефект реструктуризації проявляється на ринку праці, в рівнях доходів домогосподарств, а також у змінах трудових відносин підприємств.

2. Реструктуризація регіонального промислового комплексу в умовах економічного зростання визначена як інноваційна реструктуризація, що спрямована на структурні зміни та пов’язана з економічним проривом на світові ринки.

Інноваційна природа реструктуризації забезпечує раціональне використання ресурсів, підвищує ефективність підприємств та дозволяє отримувати позитивний синергетичний ефект.

Інноваційна реструктуризація відноситься до стратегічної реструктуризації і відбувається в умовах трансформації та глобалізації економіки. Кінцевою метою проведення інноваційної реструктуризації регіонального промислового комплексу в умовах економічної глобалізації є створення такого суб’єкта економіки, який пов’язаний із регіональним та світовим бізнесом шляхом випуску конкурентоспроможної продукції і забезпечує підвищення ефективності виробництва та економічного добробуту населення.

Пріоритетною складовою інноваційної реструктуризації економіки регіону є організаційні форми взаємодії, важелі і стимули економічного зростання, об’єднані в єдиний організаційно-економічний механізм, який дозволяє цілеспрямовано впливати на підвищення ефективності соціально-економічного розвитку регіону.

3. Для вдосконалення реструктуризації регіонального промислового комплексу Полтавщини потрібно запровадити інтеграційну стратегію, яка базується на поєднані стратегій розвитку трудового потенціалу, ресурсного збереження та інноваційного розвитку, що найкраще реалізуються в регіональних промислових кластерах.

Важливим напрямом реструктуризації підприємств є їх входження до кластерів, які сприятимуть підвищенню ефективності виробництва всіх учасників кластерного об’єднання, оскільки він спонукає до інноваційних перетворень і вдосконалення технологій виробництва товарів, створення якісно нового виробничого потенціалу, адекватної оптимізації витрат і зростання конкурентоспроможності підприємств.

Окрім досягнення стратегічних цілей, реструктуризація підприємств, які входять до кластера, сприяє забезпеченню їх фінансовими ресурсами для реалізації власне процесу реструктуризації на основі інноваційного розвитку, завдяки залученню власних коштів, кредитів, зовнішніх інвесторів та підтримки державних органів управління. Таким чином, у кластерах досягається кілька цілей реструктуризації: фінансове оздоровлення, фінансове забезпечення підприємств і фінансування власне реструктуризації. Все це створює сприятливі умови для проведення реструктуризації та заохочує до входження інших підприємств і організацій до кластерного об’єднання.

4. В умовах глобалізації програма стратегічної реструктуризації Полтавського регіонального промислового комплексу включає створення інноваційно-промислових кластерів, які сприяють встановленню тісних виробничих зв'язків між промисловими підприємствами та інноваційними осередками, що дають можливість підприємствам максимально ефективно використовувати свій потенціал, а також освоювати нові ресурси та підвищувати ефективність уже залучених до виробництва природних та людських ресурсів. Така програма передбачає розширення і зміцнення всього промислового комплексу і може позитивно вплинути на розвиток економіки регіону.

5. До промислових кластерів Полтавського регіону слід включати підприємства, сконцентровані на його території, що активно використають промислове співробітництво та спеціалізовану інфраструктуру підприємств, ринки праці та інші економічно-функціональні структури. В таких умовах головною метою проведення реструктуризації регіонального промислового комплексу є підвищення конкурентоспроможності кожного учасника об’єднання.

6. Удосконалення проведення регіональної реструктуризації повинно сприяти економічному розвитку і відбуватись у таких напрямах: збалансований розвиток продуктивних сил регіону на основі використання передових досягнень науки та техніки, впровадження новітніх технологій, раціонального використання місцевих ресурсів, підвищення ефективності виробництва; трансформація відносин економічної власності відповідно до потреб регіонів із забезпеченням максимальної ефективності роботи приватизованих підприємств; удосконалення фінансового забезпечення органів місцевого самоврядування і надання реальної самостійності місцевим бюджетам; виділення проблемних територій (землі, засолені внаслідок діяльності гірничозбагачувального комбінату в Комсомольську та інші) та розробка стратегічних програм їх розвитку; зближення рівнів соціально-економічного розвитку адміністративно-територіальних одиниць, що належать до регіону.

7. У соціальному аспекті вдосконалення регіональної реструктуризації Полтавського регіону необхідно здійснити шляхом: розміщення трудомістких виробництв у містах з достатньою кількістю населення працездатного віку; зменшення чисельності безробітних шляхом реалізації соціальних програм розвитку регіону, створення додаткових робочих місць і підвищення заробітної плати до рівня європейських стандартів; прискорення розвитку соціальної інфраструктури передусім у районах, із низьким рівнем соціальної забезпеченості.

8. В екологічному аспекті вдосконалення реструктуризації регіону полягає у впровадженні природо- і ресурсозберігаючих технологій, насамперед структурних трансформаціях функціонуючих підприємств і виробничих комплексів та розроблені системи заходів щодо підвищення екологічної безпеки виробництв і регіону в цілому.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Алямкін Р.В. До питання економічного оцінювання інвестиційних проектів у сільськогосподарських підприємствах / Р.В. Алямкін // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2003. – № 1–2. – С. 153–155.

  2. Алямкін Р.В. Методологічні аспекти реструктуризації промислового комплексу регіону / Р.В. Алямкін // Економіка і регіон. Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка. – 2004. – № 2(3). – С. 79–84.

  3. Алямкін Р.В. Фінансування інновацій у процесі реструктуризації промислового комплексу України / Р.В. Алямкін // Економіка: проблеми теорії та практики: [зб. наук. праць]. Вип. 200: в 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Т.1. – С. 174–183.

  4. Алямкін Р.В. Основні напрями реструктуризації регіонального промислового комплексу Полтавської області / Р.В. Алямкін // Економіка і регіон. – 2005. – № 1(4). – С. 57–61.

  5. Алямкін Р.В. Сучасні тенденції соціально-економічного розвитку регіонів в умовах реструктуризації економіки / Р.В. Алямкін // Економіка і регіон. – 2006. – № 1(8). – С. 21–25.

  6. Алямкін Р.В. Оцінка факторного забезпечення реструктуризації промислового комплексу Полтавського регіону / Р.В. Алямкін // Економіка і регіон. – 2005. – № 4(7). – С. 139–145.

  7. Алямкін Р.В. Кластерна модель інвестиційної реструктуризації промислового комплексу регіону / Р.В. Алямкін, В.М. Ціхановська: [зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету]. Вип. 16. – Черкаси, 2006. – С. 139–143. – (Серія „Економічні науки”). (Особистий внесок: обґрунтовано підходи щодо побудови кластерної моделі інвестиційної реструктуризації промислового комплексу регіону).

  8. Гаврилова О.А. Людський капітал як чинник економічного зростання України і її регіонів / О.А. Гаврилова, Р.В. Алямкін // Економіка: проблеми теорії та практики: [зб. наук. праць]. Вип. 243: в 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Т. 1. – С. 153–160. (Особистий внесок: визначено чинники економічного зростання України і її регіонів).

  9. Комеліна О.В. Інноваційний зміст реструктуризації промислового комплексу Полтавщини / О.В. Комеліна, Р.В. Алямкін // Економіка і регіон. – 2005. – № 2(5). – С. 58–62. (Особистий внесок: визначено сутність інноваційної реструктуризації як засобу піднесення промислового комплексу регіону).

Матеріали наукових конференцій:

  1. Алямкін Р.В. Передумови і практика проведення реструктуризації в Полтавському регіоні / Р.В. Алямкін // Економіка і дизайн: проблеми і перспективи: матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Первомайськ: ПННЦ, ОНУ, 2005. – С. 3–5.

  2. Алямкін Р.В. Гендерні проблеми в умовах реструктуризації регіону / Р.В. Алямкін // Гендер і суспільство: соціально-економічний аспект: мат. ІІІ Коллонтаївських читань. – Полтава: Техсервіс, 2005. – С. 6–8.

  3. Алямкін Р.В. Методичні аспекти реструктуризації промислових підприємств / Р.В. Алямкін // Мат. ІХ міжвуз. наук.-практ. конф. [„Економіка ХХІ століття: проблеми трансформації та глобалізації”]. – Полтава: ЄУ, 2005. – С. 87–90.

  4. Алямкін Р.В. Управління регіональним промисловим комплексом в умовах проведення реструктуризації / Р.В. Алямкін // Економіка України: стратегія відродження і трансформаційні перетворення: мат. наук.-практ. конф. – Полтава: ПІБ МНТУ, 2005. – С. 108–111.

  5. Алямкін Р.В. Визначення пріоритетних напрямів проведення реструктуризації промислових підприємств / Р.В. Алямкін: матеріали 63 наук.-практ. конф. науково-педагогічних працівників, аспірантів, студентів та структурних підрозділів університету. – К.: НТУ, 2007. – № 63. – С. 254.

Інші публікації:

  1. Алямкін Р.В. Статистичні спостереження / Р.В. Алямкін, В.А. Борух. – Полтава: Друкарська майстерня, 2004. – 30 с. (Особистий внесок: розділи 2–5, с. 9–23).

  2. Гетало В.П. Економічна статистика / В.П. Гетало, В.О. Борух, Р.В. Алямкін. – Полтава: ВНЗ „Світоч”, 2002. – 212 с. (Особистий внесок: розділи 3–8, с. 24–137).

  3. Борух В.О. Економічна статистика / В.О. Борух, Р.В. Алямкін. – К.:
    Ліра-К, 2006. – 318 с. (Особистий внесок: розділи 5–11, с. 101–269)