Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


285. Приймак Василь Іванович. Регулювання трансформації трудового потенціалу в регіональній системі ринку праці: дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Приймак В.І. Регулювання трансформації трудового потенціалу в регіональній системі ринку праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2005.

В дисертації досліджуються теоретичні і прикладні проблеми регулювання трансформації трудового потенціалу в регіональній системі ринку праці. Розвинуто теоретичні засади та визначено категорії, що у взаємозв’язку формують системну парадигму трудового потенціалу. Розширено методологічне забезпечення його дослідження за рахунок запропонованих нових методів, методик, моделей та показників. Поглиблено теорію державного та ринкового регулювання його трансформації в період формування ринкової економічної системи з урахуванням нерівномірності становлення та розвитку регіональних ринків праці; розглянуто напрями, засоби і механізми удосконалення його реалізації, зокрема, ті, що стосуються розвитку соціального партнерства, підтримки малого підприємництва та посилення регулювального впливу заробітної плати на його використання. Розроблено економіко-математичні та статистичні моделі дослідження процесів розвитку трудового потенціалу, їх прогнозування і регулювання. Запропоновано Концепцію удосконалення регулювання трансформації трудового потенціалу в регіональній системі ринку праці України.

У дисертації теоретично обґрунтовано та запропоновано вирішення наукової проблеми – розробки теоретико-методологічних основ регулювання трансформації трудового потенціалу в РСРП з урахуванням закономірностей, тенденцій та пріоритетних напрямів його розвитку та використання, інноваційних економічних перетворень, формування інформаційного суспільства, входження України в світовий економічний простір, неоднакового соціально-економічного стану окремих регіонів та кон’юнктури регіональних ринків праці.

Результати дослідження дали підстави сформулювати такі головні висновки і пропозиції:

  1. Процес ринкової трансформації суспільства і структурна перебудова економіки, що відбувається в Україні, диференціація соціально-економічного розвитку регіонів і низька ефективність використання трудового потенціалу зумовлюють потребу корінного реформування наявних і запровадження принципово нових механізмів регулювання розвитку та реалізації цього потенціалу. У виробленні політики регулювання трансформації трудового потенціалу недостатньо враховують параметри його якісного оновлення, регіональні особливості відтворення, нерівномірність розвитку регіонів та негативні деформації у регіональній системі зайнятості і ринку праці. Тому потрібно розробляти нові точніші методи дослідження сфери праці, які б давали змогу вивчати не тільки кількісні, а й якісні її зміни, допомагали будувати політику регіонів у напрямі поліпшення використання трудового потенціалу та його нарощення. В практику роботи державних органів влади необхідно впроваджувати сучасні інформаційні технології, економіко-математичне і статистичне моделювання цих процесів. Це покладено в основу авторського підходу до поглиблення теорії регулювання трансформації трудового потенціалу в період розвитку ринкової економічної системи. Її доповнено розробкою теоретичних засад формування та використання трудового потенціалу, його всебічного оцінювання як якісної категорії економічного аналізу, моделювання процесів відтворення та удосконалення механізмів реалізації.

  2. Дослідженням з’ясовано, що перехід від енергетичних до інформаційних джерел життєдіяльності людини, впровадження інноваційних технологій, зростання інтелектомісткості виробництва зумовлюють зрушення в економічній теорії, які пов’язані з формуванням інтелектуально-інформаційної парадигми. За цих умов по-новому потрібно підходити до понять „трудовий потенціал” і „зайнятість”. У дисертації запропоновано розрізняти дві форми трудового потенціалу: номінальний і реальний, які відображають його атрибутивний і релятивний аспекти. Під першим з них автор розуміє наявні у певний час трудові можливості працездатного населення регіону, що вже реалізуються чи можуть бути реалізовані, а під реальним – можливості цього населення, які практично використовуються у виробничій і громадській діяльності. Запропоновано новий методологічний підхід до тлумачення зайнятості, зокрема, ввести в науковий обіг поняття „окупна зайнятість” і „стимулювальна зайнятість”. Зайнятість уважають окупною, якщо інвестиції, вкладені в розвиток трудового потенціалу, повністю окуповуються. Зайнятість, яка позитивно впливає на розвиток трудового потенціалу, спонукає працівників підвищувати свою кваліфікацію – це стимулюлювальна зайнятість.

  3. Удосконалення регулювання трансформації трудового потенціалу передбачає поліпшення його оцінювання, передусім, вирішення проблеми його якісного аналізу. Автор уважає, що підходити до цієї проблеми потрібно з системних позицій, використовуючи теорію похідних вимірювань. У роботі доведено, що з урахуванням синергетичного ефекту трудовий тенціал регіону можна вимірювати за допомогою шкали найменувань чи порядку. Використання державними органами влади запропонованої автором удосконаленої методики визначення трудового потенціалу регіону як якісної категорії економічного аналізу дасть змогу простіше і швидше порівняно з наявними підходами впорядковувати регіони за трудовим потенціалом у разі формування регіональної політики зайнятості.

  4. У результаті дослідження з’ясовано, що в умовах економічних перетворень виникає потреба удосконалення системи індикаторів трансформації трудового потенціалу. Автор рекомендує розширити її показниками, які дають змогу провадити моніторинг недовикористання трудового потенціалу регіону з урахуванням вимушеної неповної зайнятості працівників. Запропоновано також шляхи поліпшення використання державними адміністраціями, центрами зайнятості, органами статистики й іншими органами влади сучасних інформаційних технологій під час дослідження трансформації трудового потенціалу регіону.

  5. Дисертант довів, що для комплексного оцінювання процесу трансформації трудового потенціалу застосування відомих методів багатовимірного статистичного аналізу недостатньо. Запропоновано доповнити теоретичний інструментарій цих досліджень комплексним відносним і абсолютним інтегральними показниками та інтегральним темповим індексом розвитку, які дають змогу одночасно оцінити структурні зміни в часі та структурні відмінності регіонів за рівнем розвитку їхнього трудового потенціалу чи кон’юнктурою ринку праці. Обґрунтовано можливість використання інтегрального показника для оцінки трудового потенціалу першої головної компоненти, отриманої в результаті його компонентного аналізу. Це збагачує практику регулювання трансформації трудового потенціалу новими методичними підходами, які можна застосовувати для обґрунтування стратегічних напрямів його розвитку, вироблення адекватної цим напрямам політики зайнятості.

  6. З дослідження випливає, що трудовий потенціал України з початку її ринкової трансформації неухильно зменшувався до 1998–2000 рр. За цей період погіршилося і його використання. Кардинально не змінило цієї ситуації збільшення потреби у робочій силі, яке відбувається в Україні з 2000 р. В результаті загальнодержавний і регіональні ринки праці залишаються праценадлишковими. Депопуляція населення, погіршення стану здоров’я працівників, неефективне використання трудового потенціалу, нерівномірна інтенсивність його розвитку в регіонах та інші негативні тенденції і проблеми перебігу процесів у сфері праці дають підстави для висновку, що регулювання трансформації трудового потенціалу в Україні потребує удосконалення в напрямі його нарощення, поліпшення якісних характеристик та ефективнішого використання.

  7. Обґрунтовано доцільність застосувати для удосконалення регулювання трансформації трудового потенціалу ідею використання переваг спільних зусиль, яка закладена в кластерній моделі. Побудова цієї моделі розширює діагностику трудового потенціалу і є визначальною передумовою підвищення ефективності регулювання його трансформації. Вона дає змогу згрупувати регіони за критерієм подібності системоутворювальних чинників розвитку та використання трудового потенціалу. Доведено, що ця модель найліпше відображатиме реальний стан трудового потенціалу в регіонах України в разі спільного використання для її побудови процедури автоматичної багатовимірної класифікації регіонів методом кластерного аналізу і методики конструювання інтегральних показників.

  8. Підтверджено, що для всебічного дослідження трансформації трудового потенціалу, прогнозування й удосконалення механізму його регулювання доцільне застосування економіко-математичних і статистичних методів та моделей. Запропоновану автором загальну модель трансформації трудового потенціалу регіону, яка складається з кількох підмоделей і використовує рекурентні, балансові, економетричні й інші залежності, можна застосувати для виконання ретроспективного аналізу, прогнозування майбутньої кількості населення території за віком, статтю, кваліфікацією, рівнем освіти, місцем проживання та іншими характеристиками. Використання моделі розрахунку плану набору у вищі заклади освіти регіону в разі багатоступеневої освіти допоможе ліпше забезпечити потребу в спеціалістах у РСРП.

  9. Побудова в Україні соціально орієнтованої ринкової економіки зумовлює необхідність вироблення такої державної політики регулювання трансформації трудового потенціалу, яка б могла забезпечити, з одного боку, місця праці для всіх зацікавлених та їхній соціальний захист від безробіття, а з іншого – формування трудового потенціалу відповідно до потреб економіки. В роботі доведено, що ця політика повинна бути спрямована як на запровадження механізмів державного регулювання ринку праці, так і на сприяння становленню та розвитку механізмів його саморегулювання. Держава повинна дбати про те, щоб разом із заходами розширення сфери прикладання праці і скорочення пропозиції робочої сили, вдосконалення нормативно-правової бази регулювання використання трудового потенціалу, підвищення гнучкості і розвитку інфраструктури ринку праці, збільшення інвестицій, використання інновацій і піднесення виробництва впроваджувати заходи, які б стимулювали заробітну плату виконувати притаманні їй у ринкових умовах функції, сприяли поліпшенню професійної і територіальної мобільності працівників, їхньої конкурентоспроможності, зменшенню масштабів безробіття.

З огляду на це в роботі запропоновано проект Концепції удосконалення регулювання трансформації трудового потенціалу в регіональній системі ринку праці України. Впровадження її у практику діяльності загальнодержавних і регіональних органів державної влади допоможе пришвидшити соціально-економічний розвиток, активізувати соціально-трудові процеси, зокрема, сприятиме поліпшенню якості трудового потенціалу, підвищенню рівня життя населення, збалансованості попиту і пропозиції робочої сили та стабілізації ситуації на регіональних ринках праці.

  1. Доведено, що низькі темпи розвитку малих підприємств, перехід багатьох із них у тінь чи припинення діяльності є наслідком несистемності і непослідовності дій держави на їхню підтримку і стимулювання, недосконалості нормативно-правового забезпечення, бюрократизму і недобросовісності чиновників, впливу інших чинників. Реалізація запропонованих автором напрямів удосконалення регулювання розвитку малих підприємств в Україні допоможе удосконалити процес розвитку малого підприємництва, визначити пріоритетні галузі залучення трудового потенціалу в сферу малого бізнесу регіону, забезпечить його фінансову та матеріально-технічну підтримку, суттєво посилить роль підприємництва в підвищенні ефективності використання трудового потенціалу в РСРП.

  2. Обґрунтовано доцільність застосування економіко-математичних методів і моделей для вдосконалення діяльності державної служби зайнятості. Зокрема, використання запропонованої моделі оптимального збалансування попиту і пропозиції робочої сили на регіональному ринку праці та спрощеного алгоритму розподілу вивільнених працівників на нові робочі місця допоможе забезпечити оперативне працевлаштування та регулювання процесів скерування на перенавчання безробітних з мінімальними суспільно-економічними витратами. Впровадження в практику роботи Державного й обласних центрів зайнятості запропонованої автором методики оптимального розподілу коштів між регіонами на фінансування політики зайнятості сприятиме ефективнішому їх використанню, зменшить невідповідності між обсягами виділених регіонам коштів на такі цілі і станом регіональних ринків праці.

  3. У дисертації доведено, що заробітна плата в нашій державі ще не стала регулятором використання трудового потенціалу, яким вона є у розвинутих країнах. Не виконує вона повністю й інших функцій, притаманних їй у ринкових умовах господарювання. Заходи держави зі становлення нового організаційно-економічного механізму її регулювання не дали бажаних результатів. Не посіло відповідного йому місця в системі регулювання заробітної плати і соціальне партнерство, яке є запорукою ефективного використання трудового потенціалу. Обґрунтовано, що за багатоманітності форм власності і господарювання для оптимізації параметрів заробітної плати потрібне поєднання державного і договірного регулювання, забезпечення її ринкового саморегулювання. Запропоновано напрями поліпшення прямого і непрямого державного її регулювання, удосконалення системи соціального партнерства. Їхня реалізація допоможе посилити регулювальний вплив заробітної плати на використання трудового потенціалу.

Публікації автора:

І. Монографії і брошури

  1. Приймак В. І. Трудовий потенціал і механізми його реалізації в регіоні: Монографія. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – 383 с. (Рецензії на монографію 1. Доктора економічних наук, професора В. Стешенко //Україна аспекти праці. – 2003. – №1. – С. 51.; 2. Доктора економічних наук, професора М. І. Пітюлича та доктора економічних наук, професора В. П. Мікловди //Регіональна економіка. – 2003. – № 3. – С. 244–246)

  2. Приймак В. І. Регіональні ринки праці України: трансформація та механізми регулювання: Монографія. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2003, – 264 с.

  3. Приймак В. І., Дребот О. І., Сорока Р. Ю. Зарубіжний досвід управління ринком праці та можливість його використання в Україні. – Львів: НАН України. ІРД, 1999. – 46 с. /Автору належить 1,5 д. а. (Особистий внесок: вивчено стан ринку праці розвинутих країн, досвід його регулювання та можливість адаптації до українських умов).

ІІ. Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Приймак В. І. Алгоритм розподілу вивільнених робочих кадрів // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. екон. – 1997. – Вип. 27. – С. 113–115.

  2. Приймак В. І. Характеристика ринку праці західного регіону України і найважливіші напрямки його регулювання // Україна: аспекти праці – 1998. – № 5. – С. 9–15.

  3. Приймак В.І. Підвищення рівня зайнятості населення України через активізацію малого підприємництва // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. (Щорічник наукових праць) / НАН України. ІРД. – Львів, 1998. – Вип. 7. – С. 52–58.

  4. Приймак В. І. Зайнятість населення та безробіття в західному регіоні України // Регіональна економіка. – 1998. – № 3. – С. 102–109.

  5. Приймак В.І. Прогнозування повікової структури населення регіону // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. екон. – 1998. – Вип. 28. – С. 158–161.

  6. Приймак В. І. Зайнятість населення та безробіття в західних областях України // Демографія, економіка праці та соціальна політика: фаховий зб. наук. праць.. – Кіровоград: КІСМ, 1998. – Вип. 5. – У 2 ч. – Ч. 1. – С. 91–93.

  7. Приймак В. І. Приховане безробіття в Україні і його регіональні особливості // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. (Щорічник наук. праць) НАН України. ІРД. – Львів, 1999. – Вип. 8. – С. 258–268.

  8. Приймак В.І. Прогнозування чисельності населення працездатного віку з використанням коефіцієнтів статево-вікової смертності // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. екон. – 1999. – Вип. 29. – С. 113–115.

  9. Приймак В. І. Оптимальне визначення кількості вступників у вищі навчальні заклади регіону при багатоступеневій освіті // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. (Щорічник наук. праць) / НАН України. ІРД. – Львів, 1999. – Вип. 9. – С. 338–345.

  10. Приймак В. І. Основні напрями підвищення попиту на працю в західному регіоні України // Україна: аспекти праці. – 1999. – № 3. – С. 3–7.

  11. Приймак В.І. Прогнозування обсягу безробіття в регіоні за тенденцією його зростання // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. (Щорічник наук. праць). / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 1999. – Вип. 10 – С. 236–241.

  12. Приймак В. Регіональні ринки праці України та вплив на них заробітної плати // Економіст. – 1999. – № 11. – С. 52–58.

  13. Приймак В. Системний аналіз діяльності регіональних центрів зайнятості // Формування ринкової економіки в Україні. – Львів: Інтереко, 2000. – Вип. 6. – С. 458–462.

  14. Приймак В. І. Регулюючий вплив оплати праці на регіональні ринки робочої сили // Оплата праці: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Луцьк: Вежа, 2000. – С. 408–412.

  15. Приймак В. Порівняльна оцінка рівнів розвитку і використання трудового потенціалу регіону // Економіст. – 2000. – № 9. – С. 64–66.

  16. Приймак В.І. Пропозиція робочої сили на поточному ринку праці України та її багатофакторний аналіз // Україна: аспекти праці. – 2001. – № 2. – С. 3–9.

  17. Приймак В.І. Зарубіжні моделі соціального партнерства на ринку праці // Соц.-екон. дослідження в перехідний період (Щорічник наук. праць). / НАН України. ІРД. – Львів, 2001. – Вип. 24 – С. 218–225.

  18. Приймак В. І. Трудова мобільність населення України і регіональні ринки праці // Регіональна економіка. – 2001. – № 4. – С. 76–82.

  19. Приймак В.І. Похідні вимірювання величини трудового потенціалу регіону // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. екон. 2001. – Вип. 30. – С. 444–451.

  20. Приймак В. І. Комплексна оцінка динаміки регіональних ринків праці // Україна: аспекти праці. – 2002. – № 6. – С. 3–7.

  21. Приймак В. І. Два підходи до вимірювання величини трудового потенціалу регіону // Формування ринкової економіки України. – Львів, 2002. – Спецвип. 9 – С. 115–118.

  22. Приймак В. І. Вплив соціально-економічних факторів на формування пропозиції робочої сили в Україні // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. екон. – 2002. – Вип. 31. – С. 343–350.

  23. Приймак В. І. Шляхи поліпшення державного регулювання використання трудового потенціалу // Соц.-екон. дослідження в перехідний період: Зб. наук. праць. НАН України. ІРД. – Львів, 2003. – Вип. 2 (XL). – Ч. 1. – С. 118–124.

  24. Приймак В. І. Факторний аналіз трудового потенціалу // Формування ринкової економіки України: Наук. зб. ЛНУ ім. Івана Франка. – Львів, 2003. – Вип. 12. – С. 327–333.

  25. Приймак В. І. Регіональні особливості безробіття в Україні // Україна: аспекти праці. – 2003. – № 4. – С. 8–13.

  26. Приймак В. І. Інтегральна оцінка інтенсивності розвитку трудового потенціалу регіонів України // Соціально–економічні дослідження в перехідний період: Зб. наук. праць. НАН України. ІРД. – Львів, 2003. – Вип. 3 (XLI). – С. 216–224.

  27. Приймак В. І. Трансформація регіональних ринків праці України // Економіст. – 2003. – № 6. – С. 40–41.

  28. Приймак В.І. Кластерна модель ринків праці України і її зміни зчасом// Вісн. Тернопільської академії народного господарства. – 2003. – №4. – С. 75-83.

  29. Приймак В. І., Приймак О. І. Комплексний підхід до управління перерозподілом вивільнюваних робітників // Соц.-екон. механізм відтворення трудового потенціалу: Зб. наук. праць. – К.: АН УРСР. Ін–т економіки, 1990. – С. 81–89. (Особистий внесок: розроблено оптимізаційну модель перерозподілу вивільнених працівників на вільні робочі місця з урахуванням вартості їхнього перенавчання).

  30. Приймак В. І., Завійський І. Ф. Інформаційне забезпечення зайнятості трудового потенціалу // Вісн. Львів. ун–ту. Сер. екон. – 1993. – Вип. 24. – С. 49–51. (Особистий внесок: запропоновано заходи поліпшення інформаційного забезпечення ринку праці).

  31. Приймак В. І., Жовтанецький М. І. Заробітна плата в Україні і її вплив на ринок праці // Соц.–экон. аспекты промышленной политики: Сб. науч. тр. НАН Украины. Ин–т экономики пром–сти. – Донецк, 1999. – С. 409–426. (Особистий внесок: проаналізовано регулювальну роль оплати праці в умовах переходу до ринку).

  32. Приймак В., Жовтанецький М., Жовтанецький В. Соціальний захист населення від безробіття: проблеми і шляхи їх вирішення // Формування ринкової економіки в Україні. – 1999. – Вип. 5. – С. 500–506. (Особистий внесок: запропоновано шляхи поліпшення соціального захисту населення на випадок безробіття).

  33. Приймак В., Жовтанецький В., Гісем К. Оцінка зміни рівня розвитку трудового потенціалу регіону // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. (Щорічник наук. праць). / НАН України. ІРД. – Львів, 2000. – Вип. 11. – С. 311–315. (Особистий внесок: розроблено методику оцінювання трансформації трудового потенціалу).

  34. Приймак В.І., Жовтанецький В.І. Обґрунтування можливості вимірювання величини трудового потенціалу регіону // Проблеми рац. використання соц.-екон. та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: “Підприємництво та зайнятість населення” – Луцьк: Надстир’я, 2000. – Вип. 6. – №2. – С. 82–85. (Особистий внесок: доведено, що для вимірювання трудового потенціалу регіону можна використати шкалу порядку).

  1. Приймак В., Жовтанецький М. Фінансові механізми удосконалення зайнятості // Соц.-екон. дослідження в перехідний період (Щорічник наук. праць) / НАН України. ІРД.– Львів, 2000. – Вип. 12: У 2 ч. – Ч. 2. – С. 49–54. (Особистий внесок: запропонована непряма оптимізація структури витрат коштів на фінансування політики зайнятості в Україні).

  2. Приймак В.І., Твердохліб І.П., Лелик Л.І. Аналіз цілей реформування вищої школи України у контексті світових освітніх тенденцій // Вісн. Рівнен. держ. техн. ун-ту. Сер. екон. – 2001. - Вип. 2(9). – С.67–74. (Особистий внесок: узагальнено зарубіжний досвід реформування вищої школи).

  3. Приймак В.І., Жовтанецький М.І. Дослідження трудового потенціалу регіону із застосуванням методів кластерного аналізу // Вісн. Львів. комерц. академії. Сер. екон. – 2001. – Вип. 9. – С.151–157. (Особистий внесок: побудовані графи „дерево поєднань” для областей України за їхнім трудовим потенціалом).

  4. Приймак В., Жовтанецький М. Оцінка величини безробіття в регіоні з урахуванням вимушеної неповної зайнятості // Формування ринкової економіки в Україні – 2001. – Спецвип. 8. – С. 516–522. (Особистий внесок: введено новий показник “рівень часткового безробіття” і побудовано алгоритм його розрахунку).

  5. Приймак В.І., Жовтанецький В., Жовтенецький М. Теоретичний інструментарій статистичного аналізу регіонального ринку праці // Стратегія сталого розвитку Закарпаття: еколого-економічні та соціальні моделі / Спец. вип. журн. “Наук. вісн. Ужгород. ун–ту”. Сер. економіка. – 2001. – Вип. 9. – С.479–485. (Особистий внесок: деталізовано методику комплексного просторово-часового порівняльного аналізу регіональних ринків праці).

  6. Приймак В.І. Жовтанецький В. І. Державне сприяння становлення та розвитку механізму саморегулювання ринку праці // Соц.-екон. дослідження в перехідний період: Зб. наук. праць НАН України. ІРД. – Львів, 2003. – Вип. 4 (XLII). – С. 381-391. (Особистий внесок: розкрито такі елементи механізму внутрішнього регулювання ринку праці, як заробітна плата і трудова мобільність населення).

  7. Приймак В. І., Верба І. І. Удосконалення політики регулювання ринку праці в Україні // Вісн. Львів. держ. фінанс.–екон. ін–ту. Екон. науки. – 2003. – № 4. – С. 109–116. (Особистий внесок: запропоновано шляхи поліпшення гнучкості ринку праці).

  8. Приймак В. І., Баранкевич М. М., Цицак В. М., Голубник О. Р. Вимірювання величини трудового потенціалу регіону з урахуванням його якісних характеристик // Вісн. Львів. ун–ту. Сер. екон. – 2003. – Вип. 32. – С. 363–372. (Особистий внесок: запропоновано методику ранжування регіонів України за їхнім трудовим потенціалом, яка враховує його якісні параметри).

  9. Приймак В. І., Голубник О. Р. Теоретико-ігрова модель розподілу коштів на фінансування зайнятості // Фінанси України. – 2004. – № 11. – С. 76–83. (Особистий внесок: запропоновано методику міжрегіонального розподілу коштів на фінансування політики зайнятості).

  10. Приймак В. І., Баранкевич М. М., Цицак В. М. Інегральна оцінка розвитку трудового потенціалу регіону з урахуванням його якісних характеристик // Регіональна економіка. – 2004. – № 2. – С. 45–53. (Особистий внесок: розроблена процедура тріангуляції матриці зв’язків, яка відрізняється від інших простішим способом максимізації наддіагональних елементів цієї матриці).

  11. Приймак В. І., Голубник О. Р. Теоретико-ігрове моделювання міжрегіонального розподілу фінансового забезпечення політики зайнятості з використанням теорії нечітких множин // Регіон. аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. праць – Тернопіль: Екон. думка, 2004. – Вип. 9. – С. 77–81. (Особистий внесок: запропоновано методику оцінювання прогнозної кількості безробітних з використанням теорії нечітких множин).

  12. Моряк П. А., Приймак В. І., Цегелик Г. Г., Шквір В. Д. До питання побудови автоматизованої системи розрахунку заробітної плати в геофізичних організаціях // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. екон. – 1978. – Вип. 11. – С. 54–56. (Особистий внесок: розроблено математичне забезпечення підсистем заробітної плати і формування звітних бухгалтерських документів розглянутої автоматизованої системи).

  13. Шквір В. Д., Приймак В. І. Про нарахування зарплати робітникам з відрядною оплатою праці // Вісн. Львів. ун–ту. Сер. екон. – 1977. – Вип. 10. – С. 72–75. (Особистий внесок: формалізовано алгоритм нарахування заробітної плати робітникам бурових бригад геологорозвідувальних експедицій).

ІІІ. Публікації в інших виданнях

  1. Приймак В. І. Зарубіжний досвід сучасної регіональної політики стосовно ринку праці // Регіон. політика України: наукові основи, методи, механізми: Зб. наук. праць. За матеріалами доп. міжнар. наук.–практ. конф., м. Львів, 21–23 трав. 1998 р.: У 3 ч. – Львів: НАН України. ІРД, 1998. – Ч. 1. – С. 112–115.

  2. Приймак В. І. Формування системи соціального партнерства в умовах становлення і розвитку ринку праці в Україні // Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки: Зб. наук. праць. За матеріалами доп. міжнар. наук.–практ. конф., м. Київ, 19–20 верес. 2000 р.: У 2 т. – К.: Принт-Експрес, 2000. – Т. 1. – С. 161–167.

  3. Приймак В. І. Кількісна оцінка динаміки трудового потенціалу регіону // Україна в ХХІ столітті: Матеріали доп. V Міжнар. конгр. укр. економістів, м. Львів, 22–26 трав. 2000 р. У 2 ч. – Львів: ДПА ДРУК, 2000. – Ч. 2. – С. 243–246.

  4. Приймак В. І. Економіко–математичні методи в дослідженнях трудового потенціалу: розвиток, використання, проблеми // Економіка України в ХХІ столітті: ретроспектива і перспектива. Наук. зб. – Львів: ЛНУ, 2002. – С. 421–439.

  5. Приймак В.І., Лукашенко Т.В. Деякі аспекти формування регіональної системи зайнятості // Регіон в системі нових економічних і правових відносин: Зб. доп. Всеукр. наук. конф. – Івано-Франківськ, 1997. – С.225-229. (Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо поліпшення зайнятості населення в регіоні).

  6. Матковський С. О., Приймак В. І., Жовтанецький М. І. Дослідження очікуваної тривалості життя // Проблеми статистики: Доп. Міжнар. наук.-практ. Конф. “Соціально-економічний розвиток України. Проблеми статистики – 98” (Львів-Шкло, жовт. 1998р.). – К.: НДІ статистики Держкомстату України, 1999. – С. 189–193. (Особистий внесок: розраховано прогноз збільшення очікуваної тривалості життя при народженні за умови ліквідації смертності від окремих хвороб).

  7. Матковський С. О., Приймак В. І. Прогнозування потреби в наборі у вищі навчальні заклади регіону // Економетричні методи і моделі в економіці: теорія і практика: Зб. Матер. 1 Всеукр. Економетр. конф., 2-4 лют. 1998 р. / У 4 ч. – Львів, 1998. – Ч. 3. – С. 83–88. (Особистий внесок: розроблено модель динамічного програмування для розрахунку оптимальної кількості студентів вищих навчальних закладів у разі багатоступеневій освіті).

  8. Матковський С., Приймак В. Статистика праці Львівщини у вітчизняних і міжнародних вимірах // Проблеми статистики: Доп. міжнар. наук.–практ. конф. “Соціально–економічний розвиток України. Проблеми статистики – 98” (Львів–Шкло, жовт. 1998р.). – К.: НДІ статистики Держкомстату України, 1999. – С. 122–129. (Особистий внесок: проаналізовано стан фіксованого і повного ринку праці України і Львівської області).