Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Скаско Олег Іванович. Регулювання кредитного механізму в перехідній економіці України: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2002. - 191арк. - Бібліогр.: арк. 178-184.



Анотація до роботи:

Скаско Олег Іванович. Регулювання кредитного механізму в перехідній економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – oрганізація управління, планування і регулювання економікою”. Львівський національний університет імені Івана Франка. 2002.

Дисертація присв’ячена проблемі вдосконалення механізмів регулювання кредитної діяльності банків в умовах трансформації економіки України. Визначено особливості розвитку банківської системи та кредитного механізму, кредитні ризики та фактори, які впливають на управління ними. Запропоновано можливі шляхи змін у податковій та грошово-кредитній політиці, економічних і законодавчих факторів, які впливають на управління та розвиток кредитного механізму і підвищення його ролі в стабілізації банківської системи.

У дисертації викладено теоретичні узагальнення і науково обгрунтовані практичні рекомендації щодо вирішення завдань регулювання кредитного механізму в перехідній економіці України. Основні висновки, що випливають з проведеного дослідження, такі:

1. Аналіз економічної ситуації, що сформувалася у вітчизняній банківській системі, а також огляд наукових праць, присвячених дослідженню кредитного механізму, дає підстави стверджувати, що теоретична база регулювання кредитних відносин між кредиторами і позичальниками перебуває в стадії становлення. Для цього повинні бути напрацьовані досконалі механізми регулювання та управління кредитними ризиками та проблемними активами, удосконалена законодавча база щодо банкрутства, реалізації заставних прав кредиторів.

2. Вихід вітчизняної економіки з кризи в значній мірі знаходячись в залежності від роз-витку кредитного механізму, повинен містити оптимальне співвідношення фінансових стимулів і санкцій, які його регулюють. Для цього в першу чергу необхідно змінити механізми формування страхових резервів за активними операціями банків та обов’язкових резервів.

3. Удосконалюючи банківську систему, необхідно враховувати негативні кроки у її роз-витку, повторення яких завдасть значних збитків. Наприклад, негативний вплив мали: запровадження фіксованого курсу національної валюти до ВКВ, що зумовило прихований податок у розмірі 2\3 доходів вітчизняних експортерів та втрати економіки під час експортно-імпортних операцій тільки з Росією в сумі понад 14 млрд.дол. США за рік; відсутність контролю за діяльністю небанківських установ, унаслідок чого значна кількість їх банкрутств підірвала довіру до вітчизняної фінансово-банківської системи; відсутність механізмів контролю за станом державних фінансів; неправильний розвиток ринку ОВДП, що у 1998 р. стало головно причиною фінансово-валютної кризи тощо.

4. Треба також забезпечити стабільність ухвалених законодавчих актів, які регулюють кредитний механізм (щорічна їхня зміна ускладнює банкам процес кредитування).

5. Розпочаті ринкові перетворення економіки України з банківської системи можуть значно змінити сьогоднішню економічну ситуацію шляхом досконалого вирішення проблем як банківської системи, так і інших сфер економіки, а саме: податкової системи, правових відносин (доарбітражного і арбітражного регулювання господарських спорів) тощо. Це забезпечить розвиток бізнесу як виробничого, так і фінансового.

6. Прийняття пропонованих змін забезпечить, з одного боку, розвиток різних видів кредитних операцій, зменшить обсяги проблемних кредитів, мінімізує кредитні ризики, забезпечить достатні механізми управління кредитним процесом, з іншого – активізує фінансово-кредитну політику держави. Тому вирішення досліджених в роботі проблем покликане значно змінити ситуацію в економіці України.

Публікації автора:

1. Скаско О.І. Проблеми становлення банківської системи України//Вісник Львівського унів-ту. Серія економічна. Випуск 26. – Львів: в-во “Світ”, 1995. – С.48-50.

2. Крупка М.І., Скаско О.І. Роль банківської системи у формуванні ринкової економіки України//Вісник Львів. у-ту. Серія економічна. Випуск 27. – Львів: в-во “Світ”, 1997. – С.35-38. (Особистий внесок здобувача – пропозиції щодо внесення змін у проект Закону України “Про банки і банківську діяльність”).

3.Скаско О.І. Проблеми кредитування комерційними банками України//Щорічник наукових праць Інституту регіональних досліджень НАНУ (Львів.відділ.). Випуск 7. 1998. – С.128-131.

4. Скаско О.І. Удосконалення фінансової політики держави у банківській сфері// Вісник Львівського у-ту. Серія економічна. Випуск 29. – Львів: в-во “Світ”, 1999. – С. 71-73.

5. Скаско О.І. Проблеми розвитку консорціумного кредитування // Вісник Національного банку України. №10. 1999. – с.20.

6. Скаско О.І. Удосконалення монетарної політики в Україні – шлях до нарощення потенціалу кредитної і фінансової системи // Вісник Львів. у-ту. Серія економічна. Випуск 30. 2001. – С.142-148.

7. Скаско О.І. Капіталізація та укрупнення банківської системи як умова сталості фінансового сектору економіки України//Формування ринкової економіки в Україні. Науковий збірник. –Львів: “Інтереко”, 2001. – С.307-311.