Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Піріашвілі Олександр Борисович. Регіональні фактори активізації інвестиційної діяльності в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Піріашвілі О.Б. Регіональні фактори активізації інвестиційної діяльності в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2008.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методологічні засади комплексної оцінки інвестиційної діяльності в регіонах країни. Розкрито роль інвестиційної діяльності в збалансованому розвитку території, досліджено та проаналізовано стан і тенденції розвитку інвестиційної діяльності на сучасному етапі. Досліджені регіональні фактори активізації інвестиційної діяльності в регіонах країни. Розроблена концепція формування інвестиційної стратегії регіону на основі поетапної її реалізації. Запропоновано показник кількість малих промислових підприємств за регіонами враховувати при розрахунках рейтингу інвестиційної привабливості регіонів, як фактор активізації інвестиційної діяльності. Обґрунтовані шляхи подальшого розвитку інвестиційної діяльності в регіонах України на тривалу перспективу.

У результаті проведеного дослідження отримано нові науково обґрунтовані результати, які розв’язують наукове завдання – обгрунтування методології та практичних підходів до оцінки активізації інвестиційної діяльності на регіональному рівні, розробка шляхів перспективного розвитку інвестиційної діяльності в регіонах України на засадах збалансованого розвитку. Це дало змогу зробити наступні висновки теоретичного і науково-прикладного спрямування.

1. Дослідженням встановлено, що економічне зростання та подальший розвиток виробництва товарів і послуг у сучасних ринкових умовах господарювання забезпечуються інвестиційною діяльністю, сутність якої полягає в комплексі практичних дій з підготовки, організації, планування, реалізації та контролю за освоєнням коштів, що спрямовуються на капітальні інвестиції (інвестиції в основний капітал) всіма суб’єктами господарювання. Поняття інвестиційної діяльності є більш широким і змістовним порівняно з поняттям інвестиційний процес. Останній термін має підпорядкований, другорядний та допоміжний характер і не враховує такі важливі елементи інвестиційної сфери, як організація, планування й контроль.

2. Введено поняття регіональні фактори активізації інвестиційної діяльності, розкрито їх сутність і зміст та оцінено їх вплив на розвиток інвестиційної діяльності в регіонах країни. Виділено чотири види таких факторів: 1) законодавче забезпечення інвестиційної діяльності; 2) політична стабільність (внутрішня та зовнішня); 3) розвиток малого й середнього підприємництва; 4) розвиток ринкової інфраструктури, зокрема основної її ланки – банківської системи.

3. Визначено і охарактеризовані регіональні резерви, які сприяють активізації інвестиційної діяльності в регіонах країни, – це сукупність джерел фінансування інвестицій в основний капітал, за рахунок акумуляції яких можливе збільшення обсягів інвестицій в основний капітал в регіонах країни. Значним резервом інвестиційних ресурсів є заощадження фізичних осіб, тобто кошти населення.

4. Визначено, що інвестиційна діяльність в Україні та її регіонах займає вагоме місце у забезпеченні функціонування регіональних економічних систем, хоча вектори розвитку основних її складових є різними. Виявлено значні диспропорції в обсягах та структурі освоєних інвестицій в основний капітал за регіонами України.

5. Головною особливістю регіональної інвестиційної діяльності є значні зміни у структурі інвестицій в основний капітал за джерелами фінансування. За останні роки зменшилася частка державних коштів, одночасно значно зросла питома вага інвестицій за рахунок довгострокових кредитів комерційних банків, коштів місцевих бюджетів та іноземних інвесторів.

6. Проведений у роботі аналіз умов активізації інвестиційної діяльності в регіонах України свідчить про те, що найбільшу роль відіграють економічні, політичні, законодавчі та інфраструктурні фактори, які впливають на обсяги, динаміку та структуру інвестицій в основний капітал за регіонами України.

7. Встановлено, що одним із факторів активізації інвестиційної діяльності в регіонах є розвиток ринкової інфраструктури, зокрема банківської системи регіонів країни. В останні роки спостерігається значне збільшення обсягів довгострокових кредитів, наданих у реальний сектор економіки регіонів країни.

8. Виявлено, що однією з причин кризових ситуацій в інвестиційній сфері регіонів країни є відсутність чіткої визначеності та послідовності у проведенні активної державної регіональної інвестиційної політики, реалізація перспективних напрямів якої повинна значно покращити ситуацію з формуванням та освоєнням інвестицій в основний капітал за регіонами країни. З цією метою запропоновано розробляти на регіональному рівні інвестиційну стратегію та її поетапну реалізацію.

9. Встановлено, що провідне місце в активізації інвестиційної діяльності займає розвиток малого та середнього підприємництва. Особливістю його розвитку є значна територіальна диференціація, яка була покладена в основу типізації регіонів. Запропоновано використовувати в розрахунках рейтингу інвестиційної привабливості регіонів показник кількість малих промислових підприємств за регіонами як фактору активізації інвестиційної діяльності.

10. Обґрунтовано основні напрями активізації інвестиційної діяльності в регіонах країни, визначено її прогнозні параметри на довгострокову перспективу до 2015 року як основи подальшого економічного зростання.

Публікації автора:

Розділ у колективних наукових виданнях

1. Будівельний комплекс / Є.Р.Бершеда, В.Б.Джабейло, О.Б.Піріашвілі та ін. // Продуктивні сили України: прогноз розвитку і розміщення на період до 2010 р.: у 2-х т. – К.: РВПС України НАН України. – 2000. – Т. ІІ. – С. 8–20. Особистий внесок: аналіз сучасного стану та прогнозні рекомендації щодо подальшого розвитку промисловості будівельних матеріалів за регіонами України.

2. Будівельний комплекс / О.В.Кухленко, В.Б.Джабейло, О.Б.Піріашвілі та ін. // Методичні рекомендації по розробці Схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу: Колективна монографія. – К.: РВПС України НАН України. – 2001. – С. 160–179. Особистий внесок: обґрунтування стратегічних напрямів розвитку промисловості будівельних матеріалів за регіонами України.

3. Інвестиційний комплекс / О.В.Кухленко, В.Б.Джабейло, О.Б.Піріашвілі та ін. // Методичні рекомендації по розробці Схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу: Колективна монографія. – К.: РВПС України НАН України. –2001. – С. 194–203. Особистий внесок: оцінка регіональних особливостей розвитку інвестиційної діяльності в Україні.

4. Інвестиційно-будівельний комплекс / Кухленко О.В., Джабейло В.Б., Піріашвілі О.Б. та ін. // Концепція і стратегія розвитку та розміщення продуктивних сил України: Наукове видання. – К.: РВПС України НАН України. – 2003. – С. 152–156. Особистий внесок: визначення та обґрунтування впливу регіональних факторів на інвестиційну діяльність в Україні.

5. Ресурсне забезпечення інвестиційної діяльності в умовах сталого розвитку національної економіки / О.В.Кухленко, В.Б.Джабейло, О.В.Корзова, О.Б.Піріашвілі // Стратегічні пріоритети та сучасні завдання розвитку реального сектору економіки України. – Черкаси: Брама-Україна, 2007. – С. 250–261. Особистий внесок: проведена раціоналізація джерел фінансування інвестицій у регіонах та дана оцінка сучасного стану розвитку ринкової інфраструктури в регіональному інвестуванні на прикладі банківської системи України.

Статті у наукових фахових виданнях

6. Піріашвілі О.Б., Школа І.М. Проблеми інвестиційного процесу в регіонах України // Регіональна економіка. – 2002. – №2. – С. 68–73. Особистий внесок: визначення та обґрунтування регіональних факторів активізації інвестиційної діяльності та розробка шляхів активізації інвестиційної діяльності в регіонах.

7. Піріашвілі О.Б., Смирнова О.О. Можливості активізації інвестиційної діяльності в регіоні (на прикладі Вінницької області) // Продуктивні сили і регіональна економіка: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2002. – Ч. 2. – С. 42–49. Особистий внесок: оцінка сучасного стану розвитку інвестиційної діяльності на прикладі Вінницької області.

8. Піріашвілі О.Б. Резерви активізації інвестиційної діяльності на регіональному рівні в Україні // Формування ринкових відносин в Україні. – К.: НДЕІ Міністерства економіки України. – 2007. – № 9 (76). – С. 162–168.

9. Піріашвілі О.Б. Роль інвестиційної діяльності у регіональному розвитку // Інвестиції: практика та досвід. – К., 2007. – № 21. – С. 15–17.

10. Піріашвілі О.Б. Пріоритетний розвиток малих промислових підприємств // Формування ринкових відносин в Україні. – К.: НДЕІ Міністерства економіки України. – 2007. – Вип. 11. – С. 112–117.

11. Піріашвілі О.Б. Можливості банківської системи в регіональному інвестуванні як складової інвестиційного потенціалу регіонів // Продуктивні сили і регіональна економіка: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2007. – Ч. 1. – С. 258–267.

Статті в інших наукових виданнях

12. Піріашвілі О.Б., Кухленко О.В. Інвестиційне забезпечення програм сталого розвитку населених пунктів України // Формування системи теоретичного і практичного менеджменту: регіональний аспект. – К.: МАУП – 2001. – С. 82–84. Особистий внесок: раціоналізація джерел фінансування інвестицій в основний капітал у населених пунктах України.

Тези доповідей

13. Піріашвілі О.Б. Особливості розвитку інвестиційних процесів у регіонах України // Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів України: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції: У 2 Т. (9-10 вересня 2002 р.). – Донецьк: Інститут економіки промисловості НАН України, 2002. – Т:1. – С. 490–495.

14. Пириашвили А.Б. Механизм взаимодействия основных составных инвестиционного комплекса в регионах Украины // Внесок академіка В.І.Вернадського в дослідження проблем розвитку і розміщення продуктивних сил: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції: У 2 ч. (12-13 березня 2003 р.) – К.: РВПС України НАН України. – 2003. – Ч. ІІ. – С. 204–210.

15. Пириашвили А.Б. Прогноз инвестиционной деятельности в экономических районах Украины на долгосрочную перспективу // Проблемы прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития в регионе ЦЕИ: Материалы VI Международной научной конференции: В 4 т. (20-21 жовтня 2005 р.). – Минск: НИЭИ Министерства экономики Республики Беларусь, 2005. – Т.3. – С. 100–102.

16. Піріашвілі О.Б. Роль малого та середнього підприємництва в інноваційному розвитку промисловості України // Сучасні проблеми розвитку підприємництва в Україні: Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції (22-23 листопада 2007 р.) – К.: ІВЦ Видавництво “Політехніка”, 2007. – С. 154–155.