Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Орликовський Микола Олександрович. Регіональна стратегія інвестування аграрного сектора : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Державний вищий навчальний заклад "Державний агроекологічний ун- т". — Житомир, 2006. — 194арк. + додаток (без паг.) — Бібліогр.: арк. 181-193.



Анотація до роботи:

Орликовський М.О. Регіональна стратегія інвестування аграрного сектора. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Державний вищий навчальний заклад „Державний агроекологічний університет” Міністерства аграрної політики України, Житомир, 2006.

У дисертації на регіональному рівні досліджені теоретичні, методологічні та практичні засади інвестиційної діяльності в аграрному секторі на регіональному рівні. В процесі дослідження визначена економічна сутність інвестицій, розроблена класифікація інвестицій з урахуванням їх особливостей в аграрному секторі, проаналізовані загальнотеоретичні підходи до оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів та виявлені їх недоліки, досліджені нормативно-правове забезпечення інвестиційної діяльності та наукові роботи вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів, проведено теоретичний аналіз та досліджено сучасні підходи до розробки інвестиційної стратегії, і на базі цього розроблено алгоритм послідовності етапів формування і реалізації регіональної інвестиційної стратегії в сучасних умовах.

Проведено комплексний аналіз сучасного стану інвестиційної діяльності в аграрному секторі регіону з метою виявлення проблем та надання пропозицій щодо можливостей подальшого інвестиційного розвитку. Розроблено регіональну стратегію інвестування аграрного сектора з переліком практичних заходів щодо ії реалізації, визначені та обгрунтовані основні пріоритети інвестування, проаналізовано вплив основних економічних факторів на обсяг надходження внутрішніх та зовнішніх інвестицій та здійснено прогноз надходження інвестицій в економіку та аграрний сектор регіону. Сформульовано основні пропозиції щодо можливостей і розроблена система організаційно-економічних заходів щодо поліпшення інвестиційної діяльності в аграрному секторі регіону.

1. Під інвестиціями запропоновано розуміти грошові, матеріальні та нематеріальні витрати на створення, розширення і придбання реальних та фінансових активів, соціальні цілі, призначені як для короткострокового, так і довгострокового використання з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. Основна особливість інвестицій в аграрному секторі полягає у значному за часом періоді між вкладенням інвестицій і отриманням результату, що пов’язано з сезонністю сільськогосподарських робіт.

Інвестиційна діяльність в аграрному секторі має розглядатися як послідовна, цілеспрямована господарська (підприємницька та непідпри- ємницька) діяльність, пов’язана з вибором, обгрунтуванням і реалізацією всіх форм інвестування, що полягає у вкладанні грошових, майнових та нематеріальних цінностей, управлінні та контролі, з метою створення позитивного інвестиційного клімату в аграрному секторі, підвищення його потенціалу, отримання прибутку або досягнення соціально-екологічного ефекту.

Інвестиційна стратегія в аграрному секторі визначається як комплексна система довгострокових цілей інвестиційної діяльності, обумовлених загальними завданнями її розвитку та інвестиційною ідеологією, з вибором найбільш ефективних шляхів їх досягнення. Особливістю регіональної інвестиційної стратегії є якісна послідовність дій і станів, що використовуються для досягнення цілей регіону.

2. Алгоритм формування і реалізації регіональної інвестиційної стратегії включає проходження таких основних етапів, як оцінка сильних та слабких сторін інвестиційної діяльності; визначення пріоритетів інвестування; формування стратегічних цілей інвестиційної діяльності; визначення мети інвестування; аналіз стратегічних альтернатив та розробка найбільш ефективних шляхів реалізації стратегічних цілей інвестиційної діяльності; формування альтернативних інвестиційних стратегій; порівняльний аналіз ефективності альтернативних стратегій та обгрунтування доцільності обраної стратегії; розробка стратегічних напрямів інвестиційної діяльності; розробка стратегії формування інвестиційних ресурсів; конкретизація стратегії за періодами її реалізації; розробка системи організаційно-економічних заходів по забезпеченню реалізації стратегії; процес реалізації стратегії; інвестиційний контролінг та корегування процесу реалізації стратегії; соціально-економічна оцінка впровадженої стратегії; формування та реалізація програм розвитку.

3. Основними проблемами та перешкодами щодо інвестування аграрного сектора регіону є: недосконалість і нестабільність законодавчої та нормативної бази; нераціональне використання державних коштів; диспаритет цін; відсутність чітких стратегічних орієнтирів розвитку; безсистемність і неузгодженість інвестиційних процесів; недостатній рівень розвитку інвестиційної інфраструктури; збитковість підприємств аграрного сектора та часта зміна вищої регіональної влади.

4. Сильними сторонами регіону в контексті розвитку інвестиційної діяльності в аграрному секторі є вигідне територіально-географічне розташування та сприятливі природно-кліматичні умови; кваліфіковані трудові ресурси; потужний науковий потенціал. Слабкими сторонами – непередбачуваність змін у політичному та економічному середовищі; незадовільний фінансово-економічний стан підприємств; невизначеність пріоритетів інвестування; нерозвинена інвестиційна інфраструктура; адміністративні бар’єри; диспаритет цін; негативний вплив наслідків аварії на ЧАЕС.

5. Найбільш вагомими мотивами здійснення інвестицій виявилися: низька ефективність використання накопичених капіталів всередені країн-інвесторів та пошук шляхів ефективнішого їх вкладення в інших країнах; доступ до дешевих джерел сировини та матеріальних ресурсів; пошук нових та збереження старих ринків збуту продукції, висока ємність регіонального та державного ринку з можливістю його розвитку в майбутньому. Основними мотивами відмови – неспроможність уряду та регіональної влади дотримуватися узятих на себе зобов'язань, бюрократичні обмеження, недостатній рівень підтримки інвестора органами влади; постійний ризик зміни законодавства та загроза втратити власність, активи; негативний інвестиційний клімат регіону та великі ризики інвестування, відсутність інформації про регіон та об'єкти інвестування.

6. Найпривабливішими галузями сільського господарства для здійснення інвестиційної діяльності в рослинництві є зерновиробництво, буряківництво та картоплярство; у тваринництві – молочне скотарство (виробництво молока). Інвестиційно привабливими сільськогосподарськими районами області є Попільнянський, Новоград-Волинський, Овруцький, Житомирський та Ружинський. Найвищу узагальнену рейтингову оцінку інвестиційної конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва серед лісостепових регіонів мають господарства Попільнянського та Ружинського районів, у перехідній зоні – Романівський, Новоград-Волинський. Серед господарств поліської зони – Лугинський, Червоноармійський, Овруцький та Брусилівський.

7. Найбільше зростання обсягу інвестицій в основний капітал сільського господарства викликають індекс продукції сільського господарства, кількість та рівень рентабельності сільськогосподарських підприємств. В 13 районах області з 23 фактичні обсяги надходження даних інвестицій є вищими або дорівнюють теоретичним, в інших 10 негативна різниця свідчить про невикористані наявні резерви збільшення обсягу надходження інвестицій в основний капітал сільського господарства. Найбільше зростання обсягу іноземних інвестицій викликають такі фактори, як виручка від реалізації сільськогосподарської продукції та рівень економічної активності сільського населення.

8. Загальна прогнозована сума надходження інвестицій в економіку регіону до 2015 р. зросте в 6,5 разів і становитиме 8,30 млрд. грн., в аграрний сектор – в 7,5 разів до рівня 2,28 млрд. грн. Проте, різниця між потребою і прогнозованим надходженням загальної суми інвестицій в економіку регіону складає 4,70 млрд. грн., в аграрний сектор – 3,22 млрд. грн.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Орликовський М.О. Кредитування аграрного сектору економіки України – як основа залучення внутрішніх джерел інвестування // Вісник Державного агроекологічного університету. – 2004. – № 1. – С.239-247.

  2. Орликовський М.О. Залучення та використання іноземних інвестицій в агропромисловому комплексі України // Вісник Державного агроекологічного університету. – 2005. – № 1. – С.269-276.

  3. Орликовський М.О. Державне регулювання інвестиційного процесу в агропромисловому комплексі // Економіка АПК. – 2005. – № 6. – С. 91-98.

  4. Орликовський М.О. Удосконалення системи державного управління агропромисловим комплексом Житомирської області // Вісник Державного агроекологічного університету. – 2006. – № 1. – С.214-225.

В інших виданнях:

  1. Орликовський М.О. Територія пріоритетного розвитку як основа надходження інвестицій в АПК Житомирської області // Проблеми сільськогосподарської радіоекології: 17 років після аварії на ЧАЕС. – Доповіді учасників четвертої Міжнародної науково-практичної конференції, 19-21 червня 2003 р. – Житомир: Державний агроекологічний університет, 2003. – С.185-189.

  2. Орликовський М.О. Елементи, стадії кон'юнктури та основні заходи щодо покращання ситуації на інвестиційному ринку України // Формування стратегії розвитку регоінального АПК. – Доповіді учасників другої міжфакультетської науково-практичної конференції молодих вчених, 11 травня 2006 р. – Житомир: Державний агроекологічний університет, 2006. – С.147-151.