Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарне акушерство


Хіцька Оксана Анатоліївна. Рання діагностика вагітності та її термінів у кролиць і вівцематок: Дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2002. - 181арк. - Бібліогр.: арк. 149-172.



Анотація до роботи:

Хіцька О.А. Рання діагностика вагітності та її термінів у кролиць і вівцематок – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Львівська державна академія ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького, Львів, 2002.

Дисертація присвячена розробці програми з ранньої експресної діагностики вагітності та її термінів у кролів і вівцематок на основі сонографії, рефлексодіагностики, кристалізації секрету із переддвер’я піхви і піхви та провести порівняльну оцінку клінічних і сонографічного методів дослідження.

На основі комплексу морфологічних і функціональних змін в організмі кролиць і вівцематок розроблено ранню діагностику вагітності та визначення її термінів. Уперше сонографічним методом визначені строки візуалізації ембріональних рідин, ембріонів, плідних оболонок, плацентом, пупочного канатика, рухів і серцебиття ембріонів. Уточнені строки переміщення ембріонів кролів із яйцепроводів у матку, визначено час їх “вилуплювання” та прикріплення до слизової оболонки матки, а також зміни розмірів і форми матки. Проведена оцінка ефективності ранньої діагностики вагітності методами сонографії, рефлексодіагностики, пальпації та кристалізації секрету переддвер’я піхви і піхви.

1. У матеріалах дисертації обгрунтовані методи діагностики вагітності у кролиць і вівцематок за зміною ембріофетоплацентарного комплексу та стану біологічно активних точок.

2. Виявлено, що ембріони переміщуються з яйцепроводів у верхівки рогів матки кролиць протягом 49–74 год, а “вилуплювання” та прикріплення ембріонів до слизової оболонки матки відбувається через 76–100 год після коїтусу. Подальший вплив ембріонів на матку призводить до зміни форми рогів із видовженої стрічкоподібної на звивисту, появи потовщень рогів та вірогідного (Р<0,05) збільшення їх довжини і діаметра протягом 7-и днів вагітності.

3. Для одержання об’єктивних результатів ранню діагностику вагітності у кролиць методом сонографії доцільно проводити із 11-го дня після осіменіння, а у вівцематок – з 31-го дня, оскільки у дані терміни чітко візуалізуються ембріони.

4. Ефективність методів ранньої діагностики вагітності у кролиць за станом біологічно активних точок яєчників і матки, самця-пробника та пальпації (10–14-й дні) вірогідно (Р<0,05) менша від сонографічного методу на 25,0, 23,5 і 25,0 % відповідно. Точна діагностика сукрільності пальпацією можлива через 14 днів після осіменіння.

5. Ефективність методів ранньої діагностики вагітності у вівцематок за станом біологічно активних точок яєчників і матки та самця-пробника менша від сонографічного на 16,7 і 25,0 % відповідно. Точна діагностика суягності методом пальпації можлива після 60-го дня після осіменіння.

6. Діагностику строків вагітності у кролиць і вівцематок доцільно проводити за комплексом змін сонографічного зображення ембріонів і плодів, візуалізацією їх кінцівок, голови, тулуба, пупкового канатика, скелета, шлунка, рухів та серцебиття.

7. Багаторазове дослідження вагітних кролиць (30-кратне) і вівцематок (47–48-кратне) не призводить до вірогідного зменшення кількості приплоду, маси і довжини тіла новонароджених та не викликає порушень прояву рефлексів руху і ссання у кроленят і ягнят.

8. Метод рефлексодіагностики доцільно використовувати як додатковий для визначення вагітності у кролиць на 3–4-й день та у вівцематок – на 4, 15–22-й дні після осіменіння за станом БАТ загальної дії, рогів матки та яєчників.

9. Вартість ультразвукового дослідження однієї тварини з метою визначення вагітності в умовах стаціонару становить: кролиць – 1,28 грн, вівцематок – 0,87 грн, а в умовах господарства збільшується за рахунок транспортних витрат.

Публікації автора:

1. Розробка технології трансплантації ембріонів у кролів / Г.Г.Харута, О.А.Хіцька, Б.П.Івасенко та ін. // Вісник Білоцерків. держ. аграр.ун-ту. – 1998. – Вип.5, ч.2 – С.108–110.

Дисертантка вивчила терміни транспорту ембріонів кролів з яйцепроводів у матку, їх “вилуплювання” та прикріплення до слизової оболонки матки, визначила зміни форми та розмірів матки на ранніх термінах сукрільності.

2. Харута Г.Г., Хіцька О.А. Порівняльна оцінка методів діагностики вагітності кролиць // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – 1999. – Вип.9. – С. 174 –178.

Дисертантка порівняла ефективність пальпації і ультразвукового методів діагностики вагітності у кролиць.

3. Харута Г.Г., Подвалюк Д.В., Хіцька О.А. Методичні підходи до діагностики термінів вагітності й патологій статевої системи за допомогою УЗД // Вет. медицина України. – 1999. – № 11. – С.30–32.

Дисертантка розробила методичні підходи до діагностики ранньої вагітності у кролиць і овець ультрасонографією, визначила терміни сонографічної візуалізації ембріональних міхурів та ембріонів і визначила їхні розміри.

4. Хіцька О.А., Харута Г.Г. Ультразвукова діагностика ранньої вагітності у овець // Наук. вісник Національного аграр. ун-ту. – 2000. – № 22. – С. 94–97.

Дисертантка апробувала метод сонографії для ранньої діагностики суягності, визначила розміри ембріональних міхурів та ембріонів.

5. Хіцька О.А., Харута Г.Г. Порівняльна оцінка методів діагностики вагітності у овець // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип.13, ч.1. – С. 163–166.

Дисертантка провела апробацію і зробила порівняльну оцінку ефективності методів пальпації та сонографії при визначенні ранньої вагітності та її термінів у овець.

6. Хіцька О.А. Порівняльна оцінка ранніх методів діагностики сукрільності // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2002. – Вип. 21. – С. 241–245.

Дисертантка апробувала рефлексологічний метод (за станом біологічно активних точок) для діагностики вагітності у кролиць та провела оцінку ефективності ранніх методів визначення сукрільності.

7. Методичні рекомендації щодо застосування сонографії у репродуктології сільськогосподарських тварин / Г.Г.Харута, Д.В.Подвалюк, О.А.Хіцька та ін. – Біла Церква, 2000. – 28 с.

Дисертантка висвітлила методику діагностики ранньої сукрільності та суягності, а також визначення термінів вагітності у кролиць і овець.