Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Щербак Дмитро Анатолійович. Прогнозування функціонально-відновних можливостей блокованої нирки та тактики лікування при сечокам'яній хворобі : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Щербак Д.А. Прогнозування функціонально-відновних можливостей блокованої нирки та тактики лікування при сечокам’яній хворобі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Державна установа «Інститут урології АМН України». - Київ, 2009.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми об’єктивної оцінки функціонально-відновних можливостей блокованої нирки при сечокам’яній хворобі (СКХ) і вибору раціональної тактики лікування за допомогою запропонованого алгоритму діагностики морфо-функціонального стану блокованої нирки.

Представлено результати обстеження і лікування 156 хворих з блокованою ниркою при СКХ. Виявлено, що при гострому порушенні уродинаміки (нирковій кольці) явища нефропатії виникають після 6 годин від початку блоку і досягають найбільшого свого прояву при тривалості обструкції від 3 до 10 діб. В подальшому відмічається зниження ниркової фільтрації, що є негативним прогностичним критерієм імовірності самостійного відходження конкременту. Доведено, що при хронічному порушенні уродинаміки не виявлено змін в показниках індексу резистентності в залежності від тривалості обструкції. Доведено, що величини активності реноспецифічних ферментів в сечі - НАГ та -Гал -лінійно залежать від тривалості і повноти блоку нирки з боку ураження, що обгрунтовує їх використання як чутливих та специфічних індикаторів функціонального стану нирки при її обструкції. Кількісно оцінені показники методів діагностики (рентгенологічного обстеження, радіоізотопної ренографії, УЗД з чорно-білому режимі, УЗ-допплероскопії кровотоку нирки, КДК викидів сечі з вічок сечоводів, визначення реноспецифічної ферментурії) для комплексної характеристики функціонально-відновних можливостей блокованої нирки, на підставі сумарної бальної оцінки яких створена прогностична карта, що стала ключовим інструментом при розробці алгоритму обстеження хворих з блокованою ниркою при СКХ. Алгоритмом передбачено розподіл хворих з блокованою ниркою на 3 групи з відповідною до них лікувальною тактикою: до 10 балів – виконання нефректомії; 11-20 балів – органозберігаюча операція; 21 бал та більше – консервативна терапія та малоінвазивні втручання. Впровадження алгоритму дозволило достовірно зменшити кількість нефректомій з 9,68±1,5% до 4,42±0,9% (р<0,05). Доведена можливість відновлення функції нирки через три місяці після ліквідації обструкції при СКХ у хворих з оцінкою 11-20 балів та вище.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі: удосконалення диференційованого та індивідуалізованого підходу до раціонального вибору тактики лікування хворих на сечокам’яну хворобу при блокованій нирці за допомогою запропонованого алгоритму визначення функціонально-відновних можливостей органу, використання якого забезпечило достовірне зменшення виконання нефректомій, що має медико-соціальне та народно-господарче значення з точки зору збереження працездатності у зазначеній категорії хворих.

1. Визначено, що явища нефропатії при обструкції нирки виникають через 6 годин від початку повного блоку (різниця між індексом резистентності - RІ – блокованої та здорової нирки становила 0,13±0,04); вони досягають найбільшого свого розвитку при тривалості від 3 до 10 діб (RІ=0,15±0,06); в подальшому відмічається тенденція до нормалізації індексу резистентності за рахунок зниження ниркової фільтрації, що є негативним прогностичним критерієм імовірності самостійного відходження конкременту.

2. Доведено, що при хронічному порушенні уродинаміки не виявлено змін в показниках індексу резистентності в залежності від тривалості обструкції, при цьому їх величини були вищі за 0,7; при коралоподібному первинному та рецидивному нефролітіазі майже не відрізнялись: RІ становила 0,13±0,04 та 0,14±0,06 відповідно.

3. Встановлено прогностичне значення активності реноспецифічних ферментів НАГ та -ГАЛ сечі для оцінки ступеню функціональних змін в нирці при обструкції: при величинах показників НАГ та -ГАЛ 3,26±1,23 та 1,98±0,95 мкмоль/год/ммоль креатиніну сечі відповідно має місце несприятливий прогноз щодо відновних можливостей блокованої нирки і свідчить про доцільність виконання нефректомії; рівні ферментурії 47,91±3,28 - 18,21±1,45 для НАГ та 19,72±2,34 - 13,48±1,24 для -ГАЛ підтверджують збереження функцій нирки і можливість здійснення органозберігаючих оперативних втручань; при значеннях НАГ та -ГАЛ 11,65±5,5 та 9,55±5,06 відповідно рекомендовані малоінвазивні втручання та консервативна терапія.

4. Розроблений алгоритм обстеження та прогнозування подальшої тактики лікування хворих на СКХ з блокованою ниркою, суть якого полягає в розподілу хворих на три групи за сумою балів виявлених параметрів показників (до 10 балів – показана нефректомія; 11-20 балів – органозберігаюча операція; 21 бал та більше – консервативна терапія та малоінвазивні втручання), який забезпечує диференційований підхід до раціонального вибору виду спеціалізованої допомоги; впровадження алгоритму дозволило достовірно зменшити кількість нефректомій з 9,68±1,5% до 4,42±0,9% (р<0,05).

5. Віддалені результати контрольних обстежень хворих з оцінкою 11-20 балів та вище на 3, 6 та 12 місяць після видалення конкременту, що викликав обструкцію нирки, вказують на високі функціонально-відновні можливості збереженої нирки.

Публікації автора:

1. Ультразвуковая диагностика обструктивных уропатий / И. В. Дуган, В. В. Черненко, Я. Т. Гулей, Д. А. Щербак, Н. Е. Яроцкий // Здоровье мужчины. – 2005. - № 1. – С. 164-166.

2. Ультразвуковой контроль и прогнозирование обструкции верхних мочевых путей у больных уретеролитиазом. Тактика лечения / В. В. Черненко, И. В. Дуган, Я. Т. Гулей, Д. А. Щербак // Здоровье мужчины. – 2005. - № 2. – С. 136-139.

3. Реноспецифические ферменты мочи как маркеры функционального состояния почки при её обструции / В. В. Черненко, Г. Г. Никулина, Л. А. Мигаль, Д. А. Щербак, Н. И. Желтовская, В. И. Савчук, А. Л. Клюс // Здоровье мужчины. – 2008. - № 1. – С. 154-157.

4. Пат. 200809027, UA, МПК (2006) G01N33/48. Спосіб діагностики ступеня порушення функціонального стану паренхіми нирки у хворих на сечокам’яну хворобу / Черненко В. В., Мигаль Л.Я., Нікуліна Г. Г., Щербак Д. А., Желтовська Н. І., Савчук В. Й.; ДУ «Інститут урології АМН України». - № 37485; заявл. 10.07.08; опубл. 25.11.08, Бюл. № 22.

5. Визначення функціонально-відновних можливостей блокованої нирки при сечокам’яній хворобі / В. В. Черненко, Д. А. Щербак, Я. Т. Гулей, Д. В. Черненко // V Українсько-польський симпозіум урологів, 4-6 травня 2007 р., м. Львів. – Львів, 2007. – С. 41.

6. Ензимуричні індикатори тривалості обструкції нирки у хворих на нефролітіаз / В. В. Черненко, Л. Я. Мигаль, Г. Г. Нікуліна, Д. А. Щербак, Н. І. Желтовська, В. Й. Савчук // ХІІ Конгрес Світових федерацій українських лікарських товариств (СФУЛТ), 25-28 вересня 2008 р., м. Івано-Франківськ. – Івано-Франківськ – Київ - Чикаго, 2008. – С. 230.