Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Абрамова Олена Едуардівна. Профілактика та лікування хронічного катарального гінгівіту в дітей залежно від умісту фтору в питній воді : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Вищий держ. навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2006. — 167арк. — Бібліогр.: арк. 143-167.



Анотація до роботи:

Абрамова О. Е. Профілактика та лікування хронічного катарального гінгівіту в дітей залежно від умісту фтору в питній воді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія» МОЗ України. – Полтава, 2006.

Проведені епідеміологічні дослідження 912 дітей 12-15 років показали неоднакову поширеність хвороб тканин пародонта залежно від умісту фтору в питній воді. У 98% дітей зі змінами в тканинах пародонта діагностували хронічний катаральний гінгівіт, перебіг якого відбувається на тлі погіршення стану гігієни порожнини рота, біохімічних показників ротової рідини (підвищення інтенсивності процесів перекисного окиснення ліпідів, активності протеїназ, зниження антиоксидантного захисту та розвитку мінерального дисбалансу) та спектроколориметричних показників слизової оболонки тканин пародонта. Ці зміни найбільше виражені в дітей на фоні високого вмісту фтору в джерелах водопостачання. Розроблені та впроваджені лікувально-профілактичні комплекси, дію яких оцінювали через 1 і 6 місяців та через 1 рік після першого призначення. Про ефективність лікування свідчили покращення стану гігієни порожнини рота, нормалізація прооксидантно-антиоксидантної системи, усунення мінерального дисбалансу, що позитивно впливало на стан тканин пародонта в дітей. Редукція за показником РМА в дітей м. Полтави становила 73,89%, м. Карлівки – 65,85% , м. Кременчука – 80,49%.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в підвищенні резистентності тканин пародонта в дітей, які проживають у різних регіонах щодо вмісту фтору в питній воді, шляхом розробки та впровадження диференційованих лікувально-профілактичних комплексів на підставі вивчення поширеності й особливостей перебігу хвороб тканин пародонта, дослідження біохімічних і спектроколориметричних показників.

  1. За результатами вивчення показників поширеності запальних хвороб тканин пародонта в дітей 12-15 років із різних регіонів щодо вмісту фтору в питній воді виявлено, що найвищий показник – 64,0±2,77% (р0,001) спостерігається в м. Карлівці, де вміст фтору у воді перевищує норму, а найнижчий – у м. Кременчуці (42,95±2,87%), де вміст фтору в питній воді низький. У 98% дітей зі змінами у тканинах пародонта діагностували хронічний катаральний гінгівіт, але його прояви найбільш чітко виражені в дітей Карлівки, тобто на фоні високого вмісту фтору в джерелах водопостачання.

  2. Перебіг запальних хвороб тканин пародонта відбувається на тлі погіршення стану гігієни порожнини рота, особливо в дітей м. Карлівки, де він оцінювався як незадовільний (1,73±0,105 бала). Гігієнічний стан порожнини рота в дітей м. Кременчука та м. Полтави був на рівні задовільного (1,11±0,136 та 1,58±0,133 бала, відповідно).

  3. У дітей регіону з високою концентрацією фтору в питній воді (м.Карлівка) спостерігаються значна набряклість, виражена гіперемія та ціаноз ясенного краю, індекс кровоточивості становить 1,62±0,119 бала. У хворих, які проживають у м. Кременчуці (низький уміст фтору), клінічні прояви запалення виражені незначно.

  4. У ротовій рідині дітей з інтактним пародонтом, які проживають у регіоні з високою концентрацією фтору в питній воді, виявлені вірогідні відмінності біохімічних показників (підвищення загальної протеолітичної активності, активності еластази та вмісту ТБК-реактантів, зниження активності каталази, збільшення концентрації іонізованого кальцію та неорганічних фосфатів) у порівнянні з дітьми інших регіонів.

  5. У дітей із хронічними катаральними гінгівітами всіх регіонів спостерігається погіршення біохімічних показників ротової рідини. Найбільше підвищення інтенсивності процесів перекисного окиснення ліпідів, активності протеїназ і розвиток мінерального дисбалансу виявлені в дітей м. Карлівки на фоні високої концентрації фтору в питній воді.

  6. Спектроколориметричний аналіз стану тканин пародонта в дітей різних регіонів щодо вмісту фтору в питній воді показав, що запалення ясен супроводжується підвищенням умісту глікогену в яснах та порушенням мікроциркуляції. Ці прояви більш виражені в дітей, які проживають у місцевості з високою концентрацією фтору в питній воді.

  7. Розробка та впровадження лікувально-профілактичних комплексів у регіонах із різною концентрацією фтору в питній воді сприяли нормалізації гомеостазу порожнини рота (покращення стану гігієни, інгібування процесів перекисного окиснення ліпідів та протеолізу, підвищення антиоксидантного захисту, нормалізація вмісту кальцію і фосфору в ротовій рідині дітей та спектроколориметричних показників), що дало можливість знизити показники поширеності й інтенсивності хронічного катарального гінгівіту. Редукція за показником РМА в дітей, які мешкають у м. Полтава становила 73,89%, м.Карлівка – 65,85% , м. Кременчук – 80,49%.

Публікації автора:

  1. Каськова Л.Ф., Абрамова О.Е. Поширеність хвороб пародонта в дітей залежно від умісту фтору в питній воді // Український стоматологічний альманах. – 2004. – №5-6. – С. 70-72. (Особистий внесок здобувача – проведено аналіз історій хвороб, робота оформлена та підготовлена до друку).

  2. Каськова Л.Ф., Абрамова О.Е. Стан гігієни порожнини рота в дітей Полтавської області із хворобами тканин пародонта // Український стоматологічний альманах. – 2005. – №2. – С. 33-35. (Особистий внесок – проведено аналіз та узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  3. Каськова Л.Ф., Абрамова О.Е. Біохімічні показники ротової рідини дітей із хворобами тканин пародонта, які проживають у місцевості з різним умістом фтору в питній воді // Український стоматологічний альманах. – 2005. – №6. – С. 42-44. (Особистий внесок – проведено аналіз та узагальнення результатів, написання статті).

  4. Абрамова О.Е. Вплив лікувально-профілактичних комплексів на біохімічні показники ротової рідини у дітей // Вісник стоматології. – 2005. – №2(50). – С. 31-34.

  1. Деклараційний патент на корисну модель 8913 Україна, МПК А61К7/16, А61К35/00. Спосіб профілактики запальних захворювань тканин пародонту у дітей, що проживають в регіоні з низьким вмістом фтору у питній воді / Л.Ф.Каськова, О.Е. Абрамова. – №u2005 02833. Заявл. 28.03.2005; Опубл. 15.08.2005. – Бюл. №8. (Особистий внесок – проведений пошук першоджерел та їх опрацювання, розробка і апробація способу лікування, робота оформлена та підготовлена до друку).

  2. Деклараційний патент на корисну модель 8912 Україна, МПК А61К7/16, А61К35/00. Спосіб профілактики запальних захворювань тканин пародонту у дітей, що проживають в регіоні з високим вмістом фтору у питній воді / Л.Ф.Каськова, О.Е. Абрамова. – №u2005 02831. Заявл. 28.03.2005; Опубл. 15.08.2005. – Бюл. №8. (Особистий внесок – проведений пошук першоджерел та їх опрацювання, розробка і апробація способу лікування, робота оформлена та підготовлена до друку).

  3. Деклараційний патент на корисну модель 9836 Україна, МПК А61К7/16, А61Р1/02. Спосіб профілактики запальних захворювань тканин пародонту у дітей, що проживають в регіоні з оптимальним вмістом фтору у питній воді / Л.Ф. Каськова, О.Е. Абрамова. – №u2005 03241. Заявл. 07.04.2005; Опубл. 17.10.2005. – Бюл. №10. (Особистий внесок – проведений пошук першоджерел та їх опрацювання, розробка і апробація способу лікування, робота оформлена та підготовлена до друку).

  4. Каськова Л.Ф., Абрамова О.Е. Обґрунтування необхідності проведення профілактичних заходів з урахуванням вмісту фтору в питній воді // Матеріали обласної наук.-практ. конф. лікарів стоматологів-ортопедів та науковців «Клініка і технологія повного знімного протезування» 29 жовтня 2004 р. – Полтава, 2005. – С. 80-81. (Особистий внесок – проведено клінічні дослідження, аналіз результатів, зроблені висновки, тези підготовлені до друку).