Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Богданова Інна Михайлівна. Професійно-педагогічна підготовка майбутніх учителів на основі застосування інноваційних технологій: дисертація д-ра пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Богданова І.М. Професійно-педагогічна підготовка майбутніх учителів на основі застосування інноваційних технологій. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2003.

Дисертація містить теоретичне і практичне дослідження процесу оновлення професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів за модульним підходом до навчання за підтримкою комп’ютерних засобів управління в сукупності з традиційними. Розкрито тенденції і закономірності розвитку нового міждисциплінарного напряму досліджень - педагогічної інноватики та його специфічного напряму - техноматики. Створено модель оновлення професійно-педагогічної підготовки вчителя як цілісну систему науково-методичного забезпечення, що складається із чотирьох компонентів: концептуального, структурно-змістового, технологічного та організаційно-дидактичного. Розглянуто три рівні інтеграційних процесів: технологічний, внутрішньопредметний, міждисциплінарний. Реалізацію даної моделі забезпечує відповідна технологія оновлення професійно-педагогічної підготовки, яка передбачає: моделювання досвіду, тобто опис того, що ми прагнемо досягти; апробацію моделі на практиці; процесуальний аналіз експерименту, його корекцію в ході роботи; перевірку моделі на практиці з урахуванням корекційних змін; підготовку рекомендацій для широкого впровадження. Провідним засобом досягнення передбачуваних результатів виступила інформаційно - модульна технологія, що представлена у вигляді комплексу інформаційної і модульної технологій навчання.

Дослідження було спрямоване на вивчення і розробку інноваційних технологій у професійно-педагогічній підготовці майбутніх учителів. Автором було розроблено технологію оновлення означеної підготовки як засобу реалізації відповідної моделі та інформаційно – модульну технологію як засобу вдосконалення цілісного навчально – виховного процесу ВНЗу. Запропоноване дослідження здійснювалось у контексті проблем і завдань, що стоять перед фахівцями вищих навчальних закладів на засадах реформування концептуальних, структурно – змістових, технологічних і організаційно-дидактичних положень.

У дисертації подано результати реалізації освітніх реформ, засвоєння, впровадження і використання нових технологій як здійснення інноваційної діяльності в межах педагогічної сфери, що може відбуватися на макро-, мезо- і мікрорівнях і має складну динамічну структуру. Оскільки дослідження вимагало докладного вивчення педагогічної інноватики у звязку з технологічними процесами в освіті, було запропоновано специфічний напрям педагогічних досліджень – техноматику.

Техноматика це специфічний напрям педагогічної інноватики, що вивчає шляхи вдосконалення, трансформації і комплексного оновлення традиційного педагогічного процесу за допомогою технологічних нововведень. Технологічні нововведення реалізуються у процесах, що визначаються як сукупність послідовних дій, спрямованих на конкретний педагогічний результат.

Техноматика інтегрує в собі сукупність знань з філософії, педагогіки, психології, соціології та інформатики як наук, що лежать в основі проектування, створення і застосування технологічних процесів в освіті. Відтак, предметом техноматики як напряму педагогічної інноватики є технологічний процес, що охоплює широке коло сучасних проблем оновлення навчання, виховання, освіти, способів і засобів її інформатизації.

Провідними тенденціями техноматики є:

розробка, впровадження і розповсюдження педагогічних технологій, що прискорюють процеси оновлення і модернізації сучасної системи освіти;

підготовка майбутніх учителів упродовж усього періоду становлення професійної школи і педагогічної думки відбувається таким чином, щоб цей процес сприяв перманентному оновленню, усвідомленню і впровадженню нових ідей і технологій.

Для оновлення професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів було розроблено модель, що відтворює цілісну систему науково-методичного забезпечення, до складу якої входять такі компоненти: концептуальний - методологічні положення щодо процесу оновлення; структурно – змістовий - теоретичне обґрунтування цього процесу; технологічний - обґрунтування технологій оновлення підготовки; організаційно-дидактичний - управління модульним дидактичним процесом.

Запропонована модель забезпечує комплексне вирішення проблеми особистісно орієнтованої професійно-педагогічної підготовки вчителя за схемою: оновлення цілей підготовки, її змісту, структури, а також технологій навчання та управління.

Реалізацію даної моделі забезпечує відповідна технологія оновлення професійно-педагогічної підготовки, що була розроблена на основі горизонтального зрізу, тобто методологічного аналізу різних наукових підходів щодо підготовки, і вертикального зрізу, тобто впровадження нових технологій в цілісний навчально-виховний процес. Така технологія забезпечує: моделювання досвіду, тобто опис того, що ми прагнемо досягти; апробацію моделі на практиці; процесуальний аналіз експерименту, його корекцію в ході роботи; перевірку моделі на практиці з урахуванням корекційних змін; підготовку рекомендацій для широкого впровадження.

Шляхи досягнення прогнозованих результатів визначались відповідною діяльністю, спрямованою на:

формування нового світобачення як засобу визначення власної позиції людини щодо соціально-політичної, науково-теоретичної, філософської, релігійної, моральної та естетичної орієнтації в сучасному перебігу подій;

створення умов для самодостатнього розвитку особистості, який визначається як здатність до самоосвіти, саморозвитку, самопізнання своєї індивідуальності, свого творчого потенціалу, готовності до інноваційної діяльності та творчої майстерності;

забезпечення гармонійного поєднання нового світобачення і умов для самодостатнього розвитку особистості з метою становлення педагогічного професіоналізму як духовної, інтелектуальної, емоційної і фізичної готовності до фундаментального оволодіння системою педагогічних наук, духовною і професійно-педагогічною культурою, дидактичною і виховною технологією.

Провідним засобом досягнення передбачуваних результатів виступила інформаційно - модульна технологія, що представлена у вигляді комплексу інформаційної і модульної технологій навчання, яка забезпечує його індивідуалізацію. Вона була спрямована на оновлення навчально-виховного процесу ВНЗу за рахунок: проектування модульного дидактичного процесу, створення навчальних модулів, інтегрування основних педагогічних дисциплін, акцентування поглядів на індивідуально-орієнтований підхід до навчально-пізнавальної діяльності студентів. Вона гарантує прогнозований кінцевий результат і завершеність процесу навчання.

Модульна програма до “Інтегрованого курсу педагогіки” подана як структура і зміст навчальних модулів. Означені модулі містять фундаментальні поняття з: історії, які характеризують зміну норм педагогічної дійсності; теорії, яка описує систему знань, що пояснюють явища, ситуації, процеси педагогічної дійсності; технології, в яких подано засоби реалізації теоретичних знань; творчості як культури діяльності, що виявляється у процесі впровадження засвоєного досвіду.

Модульна програма будувалась за такими принципами: пізнавально-операційний характер дидактичної спрямованості; відносна самостійність елементів модуля; цільове призначення інформаційного матеріалу; поєднання комплексних, інтегруючих і окремих дидактичних цілей; оптимальна передача інформаційного і методичного матеріалу; реалізація зворотного зв'язку.

Отже, дидактичною одиницею модульної програми виступив навчальний модуль як відносно самостійна і цілісна частина реального навчально-виховного процесу, що поєднує змістовий модуль, який забезпечує теоретичний виклад навчального матеріалу; технологічний, що його реалізує на лабораторно-практичних заняттях; пізнавально-операційний, який сприяє осмисленню навчального матеріалу, забезпечує корекцію і контроль за ходом його засвоєння через систему лабораторних занять за допомогою автоматизованої системи тестування знань CONTROL.

Технологіний модуль був представлений системою методичного забезпечення у вигляді інструктивних матеріалів, а саме: довідкового матеріалу для самостійної роботи студентів теми міні-модуля; завдань для самостійної роботи студентів до лабораторно-практичних занять з урахуванням рівнів інтелектуальної активності; інструкцій щодо виконання завдань; критеріїв оцінок якості виконаних завдань; словників використаних термінів; списку літератури; індивідуальних завдань; підсумкового контролю.

Пізнавально-операційний модуль було подано як автоматизовану систему тестування знань CONTROL, як-от: систему завдань до кожного міні-модуля відповідно до теоретичних положень змістових модулів, що реалізувались у двох режимах "тренування" і "іспит"; "підручника", створеного на базі змістових модулів для одержання стислої інформації; систему "help'ів" як відомості відносно кожного конкретного завдання.

Здійснення структурно - змістового обґрунтування підготовки майбутніх учителів дозволило визначити теоретичні засади "Інтегрованого курсу педагогіки", який було побудовано з урахуванням ідей внутрішньопредметної інтеграції, а саме: педагогічної аксіології, педагогічної антропології, педагогічної технології.

За допомогою внутрішньопредметного аналізу змісту основних педагогічних дисциплін було визначено базис, завдання і знаряддя означеної інтеграції. Кооперуюча дисципліна була базисом, вихідною проблемою, що формується в рамках базової дисципліни, були завдання, а теоретичний і технічних інструментарій базової дисципліни становили знаряддя.

У дисертації визначено і теоретично обгрунтовано, що базисом означеної інтеграції виступає педагогічна аксіологія, її завданням - всебічне вивчення об'єкта і суб'єкта педагогіки - педагогічна антропологія, а знаряддям - педагогічна технологія. Логіка побудови новоутворених педагогічних дисциплін базувалася на модульній розробці щодо їх структури і змісту, визначених модульною програмою, складеною шляхом поєднання змістових модулів.

Модульне структурування дисципліни дало можливість виокремити групи фундаментальних питань, логічно і компактно їх поєднати з метою запобігання дублювання в єдину адаптовану і відкриту систему знань, норм і цінностей, що створило основу змістових модулів. Педагогічна аксіологія була представлена змістовим модулем: І. Сутність педагогіки і педагогічної майстерності. Педагогічна антропологія містила такі модулі: ІІ. Особистість учителя як об'єкт вивчення. ІІІ. Дитина як суб'єкт виховання. ІV. Дитячий колектив як ядро виховної системи. Педагогічну технологію подано в таких модулях: V. Сутність навчально-виховного процесу. VІ. Сутність виховання. VІІ. Сутність навчання.

У міждисциплінарному курсі “Педагогічна інноватика” було зроблено спробу подати з позицій системно-концептуального підходу сукупність проблем, пов’язаних із використанням інновацій у системі освіти. Інтегративну цілісність такого підходу становило модульне структурування наукових дисциплін, що забезпечують потребу оновлення освіти. Базисом такої інтеграції став зміст основних системоутворюючих категорій: інновація, педагогічна інновація, інноваційний процес, удосконалення освітнього процесу, трансформація освітнього процесу, інформатизація і технологізація освіти, а також теоретичні і практичні положення щодо застосування різноманітних інноваційних технологій у системі освіти.

Логікою експериментального дослідження було передбачене виявлення теоретичної і практичної підготовленості майбутніх учителів до професійно-педагогічної діяльності. Теоретична підготовленість фахівців була визначена за допомогою параметра “рівень засвоєння системи знань, норм і цінностей” , практична – “ступінь оволодіння технологічним досвідом”.

Показником якості засвоєння змістових модулів виступив параметр “рівень засвоєння системи знань, норм і цінностей”, який характеризував ступінь досягнутої в навчанні майстерності оволодіння теоретичними знаннями. Було розглянуто три рівні засвоєння, що відрізнялись способом використання вихідної інформації в діяльності:

І рівень - настановчий: грунтувався на відтворенні сутності педагогічних явищ, процесів педагогічної дійсності за допомогою включення студента в ситуацію вільного вибору понятійно-термінологічного поля і зняття психологічного барєру в діалозі з компютером через систему “helpів” і компютерного підручника;

характеризувався рівнем подібності відповіді з еталоном U>0,8, що еквівалентний коефіцієнту засвоєння Ка>0,8 і оцінкою, яка належить проміжку (0,2];

ІІ рівень - нормативний: грунтувався на застосуванні знань, норм і цінностей в типових ситуаціях за допомогою включення студента у проблемно-пошукове поле і поле оперативного зворотного звязку;

характеризувався рівнем подібності відповіді з еталоном U>0,7, що еквівалентний коефіцієнту засвоєння Ка>0,7 і оцінкою, яка належить проміжку (2,4];

ІІІ рівень - продуктивний: грунтувався на застосуванні знань, норм і цінностей в нетипових ситуаціях за допомогою включення студента і в нові умови діяльності;

характеризувався рівнем подібності відповіді з еталоном U>0,6, що еквівалентний коефіцієнту засвоєння Ка>0,6 і оцінкою, яка належить проміжку (4,6].

Технологічний досвід визначався нами як сукупність знань, умінь і навичок, засвоєних у процесі оволодіння технологічними модулями.

Показник якості засвоєння технологічних модулів визначався за допомогою параметра “ступінь оволодіння технологічним досвідом”, як ступінь самореалізації в досягнутій практичній діяльності. Було розглянуто три ступеня оволодіння, що відрізнялись способом використання засвоєного досвіду:

І ступінь самореалізації: грунтувався на діяльності, спрямованій на реалізацію засвоєного досвіду за допомогою включення студентів в умови здійснення вільного відтворення діяльності в типових ситуаціях;

характеризувався коефіцієнтом повноти виконаного завдання Кп>0,8, що еквівалентний коефіцієнту засвоєння Ка>0,8, та оцінкою за виконане завдання, що належала проміжку (1,2];

ІІ ступінь самореалізації: грунтувався на здійсненні вільного відтворення діяльності в нетипових, нових ситуаціях, що опирається на попередній досвід пошукової діяльності;

характеризувався коефіцієнтом повноти виконаного завдання Кп>0,7, що еквівалентний коефіцієнту засвоєння Ка>0,7, та оцінкою за виконане завдання, яка належить проміжку (2,3];

ІІІ ступінь самореалізації: грунтувався на створенні нової діяльності, тобто нових правил дій, у процесі яких здобувається обєктивно нова інформація;

характеризувався коефіцієнтом повноти виконаного завдання Кп>0,6, що еквівалентний коефіцієнту засвоєння Ка>0,6, та оцінкою за виконане завдання, яка належить проміжку (3,4].

Результати дослідження засвідчили: підвищення середнього балу до 4,2 і 4.1, тобто переважну кількість високих оцінок, отриманих студентами; 77,6 % студентів відповідали нормативному і продуктивному рівню теоретичної підготовленості; 74,9 % студентів відповідали ІІ-му і ІІІ-му ступеню самореалізації, тобто ІІ-му і ІІІ-му ступеню практичної підготовленості до професійно-педагогічної діяльності.

Організаційно-дидактичний компонент науково-методичного забезпечення дозволив створити модульний дидактичний процес, до складу якого ввійшли: компоненти - мотиваційний, функціональний, управлінський; етапи функціонування - адаптивно - мотиваційний, пізнавально -операційний, діяльнісно - продуктивний, контрольно - коригуючий; фази управління - підготовкою завдань, процесом функціонування, процесом контролю.

Експериментально перевірено, що впровадження модульного дидактичного процесу створює умови для самодостатнього розвитку особистості майбутнього вчителя і умови для теоретичної і практичної його підготовленості до професійно-педагогічної діяльності шляхом поєднання в єдине ціле змісту і різноманітних форм і методів навчання, що було подано в навчальних модулях. Встановлено, що навчальні модулі, до складу яких увійшли змістові модулі як основні компоненти структури, реалізуються через пізнавально-операційні і технологічні.

Аналіз дослідження підтвердив доцільність функціонування модульного дидактичного процесу як результату завершеності процесу засвоєння студентами системи знань, норм і цінностей, тобто досягнення ними нормативного рівня засвоєння і результату завершеності процесу оволодіння технологіним досвідом як основи професійно-педагогічної підготовки, тобто досягнення ними ІІ-го рівня самореалізації.

Експериментальна апробація функціонування модульного дидактичного процесу підтверджує його результативність під впливом таких факторів: підвищення рівня засвоєння знань, норм і цінностей; формування вміння здійснювати самоуправління своєю навчально-пізнавальною діяльністю; оволодіння педагогічною технікою і майстерністю; розвиток самостійності в мисленні; формування нового світобачення. Результати аналізу засвідчили також вплив на ефективність навчально-пізнавального процесу таких факторів: індивідуалізація навчання; здійснення оперативного зворотного зв'язку; модульна структуралізація змісту навчального матеріалу; активізація процесу навчання.

Конкретне впровадження модульного підходу до навчання за підтримкою комп'ютерних засобів управління в сукупності з традиційними дозволяє послабити існуючі в сучасній вищій школі суперечності між: колективною формою організації навчання та індивідуальним характером діяльності; перевагою традиційних методів навчання та їх творчим характером застосування; необхідністю завершеності процесу навчання і неготовністю до його виконання; необхідністю впровадження інноваційних засобів управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів і неспроможністю їх застосування.

Проведене нами дослідження дало можливість визначити низку рекомендацій щодо застосування нових технологій у процесі професійно -педагогічної підготовки майбутніх учителів: для успішного оновлення професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів необхідна реалізація відповідної моделі, побудованої за такими принципами: професійної спрямованості, індивідуально-особистісної спрямованості, інтегративності, права вибору, громадянського самовизначення, народності, інноваційності, безперервності. Реалізація нової моделі підготовки майбутніх фахівців можлива за таких умов:

розробка впровадження відповідної технології оновлення професійно-педагогічної підготовки вчителя як комбінації технологічних процесів, спрямованих на проектування, цілетворення, прогнозування і моделювання;

використання технології оновлення підготовки вчителя, яка б забезпечувала три рівні інтеграції: технологічну - для побудови інформаційно-модульної технології, внутрішньопредметну - для побудови “Інтегрованого курсу педагогіки”, міждисциплінарну - для побудови спецкурсу “Педагогічна інноватика”;

розробка і впровадження інформаційно-модульної технології як комбінації технологічних процесів для побудови навчальних модулів, що поєднують змістові, технологічні і пізнавально-операційні;

інтеграція основних педагогічних дисциплін і суміжних з ними в єдиний “Інтегрований курс педагогіки” і спецкурс “Педагогічна інноватика” на основі модульної структуралізації з метою формування нового світобачення майбутніх учителів;

реалізація модульного дидактичного процесу, з використанням комп'ютерних засобів управління в сукупності з традиційними, з метою сприяння самодостатньому розвитку особистості та забезпечення теоретичної і практичної підготовленості до майбутньої діяльності;

врахування таких принципів в організації модульного процесу навчання: модульності, динамічності, гнучкості, різнобічності запропонованих завдань, паритетності, об'єктивізації поточного і підсумкового контролю, замкненості управління навчанням. При цьому слід пам’ятати, що в ході проведення лабораторних і лабораторно-практичних занять кількість студентів не повинна перебільшувати 12-15 осіб.

Проведене нами дослідження не вичерпує всіх питань даної проблеми. Перспективу дослідження ми вбачаємо у впровадженні в навчальний процес комп'ютерної техніки нового покоління, що має більш широкі технічні гіпермедійні можливості, дозволить здійснювати модульні дидактичні процеси, які матимуть можливість моделювати діяльність учителя у відповідних предметних середовищах, що сприятиме вдосконаленню їхньої підготовки.

Основні матеріали дисертації викладено в публікаціях

Монографії і навчальні посібники

1.Богданова І.М. Педагогічна інноватика: Навч. посібник.- Одеса:”ТЕС”,2000.- 148 с.

  1. Богданова І.М. Технології в освіті: теретико-методологічний аспект: Монографія. - Одеса:”ТЕС”,1999.- 146 с.

  2. Богданова І.М. Модульний підхід до професійно-педагогічної підготовки вчителя: Монографія. - Одеса: Маяк, 1998.- 284 с.

  3. Богданова І.М. Модульна технологія у професійній підготовці вчителя: Монографія - Одеса: Учбова книга, 1997. - 289 с.

  4. Богданова І.М. Інтегрований курс педагогіки: Навч. посібник . - Одеса: Хаджибей, 1996. - 160 с.

  5. Педагогіка вищої школи: Навч. посібник /І.А. Бартєнєва,І.М. Богданова; І.А. Бужина; Н.І. Дідусь; З.Н. Курлянд; І.А. Левіна, В.Г. Орищенко; Р.І. Хмелюк; О.С. Цокур; Н.А. Шевченко; О.М. Яцій. - Одеса: ПДПУ ім. К.Д. Ушинського, 2002. - 344 с.

  6. Педагогіка: Навч. посібник /І.М. Богданова; І.А. Бужина; Н.І. Дідусь; Н.А. Кавалерова; З.Н. Курлянд; В.Г. Орищенко; Р.І. Хмелюк; О.С. Цокур; Н.А. Шевченко; О.М. Яцій. - Одеса: ПДПУ ім. К.Д. Ушинського, 2001. - 357 с.

  7. Порівняльна педагогіка: Навч. посібник / І.М.Богданова, Н.І.Дідусь, З.Н.Курлянд, М.Ф.Ломонова, О.С.Цокур, Н.А.Шевченко, О.М.Яцій. - Одеса: ПДПУ ім.К.Д.Ушинського,2000.- 164 с.

  8. Лекції з педагогіки: Навч. посібник/І.М.Богданова,Н.І.Дідусь,З.Н.Курлянд, Р.І. Хмелюк,О.М.Яцій.-Одеса:ПДПУ ім.К.Д.Ушинського,1999.-192с.

  9. Педагогика высшей школы / И.М. Богданова, Н.И. Дидусь, З.Н. Курлянд, М.Ф.Ломонова, Р.И.Хмелюк, Н.А.Шевченко - Одесса: ЮУГПУ, 1998. - 96 с.

  10. Дифференцированный подход к самостоятельной работе студентов по педагогическим дисциплинам / И.М. Богданова, Н.И. Дидусь, Ф.И.Казанжи, З.Н. Курлянд,Г.А.Нагорная, В.Г.Орищенко,Р.И.Хмелюк. - Одесса: ОИУУ, 1995. -95 с.

  11. Збірник імітаційно-моделюючих ігор з педагогіки з урахуванням рівнів інтелектуальної активності / І.М. Богданова, Н.І. Дідусь, Ф.І.Казанжі, З.Н. Курлянд,Г.О.Нагорна, В.Г.Орищенко,Р.І.Хмелюк. - Одеса: ОДПІ,1993. - 86 с.

  12. Методика діагностики та формування професійної усталеності майбутніх вчителів / І.М. Богданова, Н.І. Дідусь, Ф.І.Казанжі, З.Н. Курлянд, Г.О.Нагорна, В.Г.Орищенко, Р.І.Хмелюк.- Одеса: ОДПІ, 1993.- 242 с.

  13. Учебное пособие по компьютерной диагностике педагогических способностей / И.М. Богданова, Н.И. Дидусь, Ф.И.Казанжи, З.Н. Курлянд, Г.А.Нагорная, В.Г. Орищенко, Р.И.Хмелюк.-Одесса:ОГПИ, 1992.-159 с.

  14. Сборник методик для диагностики педагогических способностей, умений, качеств, интересов личности, психических состояний / И.М. Богданова, Н.И. Дидусь, Ф.И.Казанжи, З.Н. Курлянд, Г.А.Нагорная, В.Г.Орищенко, Р.И.Хмелюк.- Одесса: ОГПИ, 1991.- 142 с.

Статті у фахових виданнях:

  1. Богданова І.М. Інформаційно-модульна технологія як умова забезпечення саморозвитку особистості майбутнього вчителя //Наука і освіта. – Одеса, 2002. -№1. – С.76-80.

  2. Богданова І.М. Деякі підходи до структурування технологічних процесів в освіті //Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д. Ушинського.- Одеса.–2002.- Випуск 10. С. 155-157.

  3. Богданова І.М. Філософія виховання Василя Сухомлинського і нова реальність //Наука і освіта. - Одеса. - 2001. - № 5. - С.14-15.

  4. Богданова І.М. Модель оновлення професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів //Наука і освіта. - Одеса.- 2001.- № 2-3. - С.3-6.

  5. Богданова І.М. Актуальні аспекти процесу оновлення професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів //Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д.Ушинського. - Одеса. - 2001. - Випуск 6. - С.43 - 52.

  6. Богданова И.М. Учителю о профессиональном самоопределении учащихся //Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д.Ушинського.- Одеса.-2000.- Випуск 11.-С.13-17.

  7. Богданова И.М. К вопросу о личностной сфере старшеклассников //Наука і освіта. - Одеса.- 2000.-№6.- С.30-34.

  8. Богданова И.М. Исследование особенностей корреляционной структуры показателей личностной сферы учащейся молодёжи //Наука і освіта. - Одеса. -2000.- №5. - С.29-31.

  9. Богданова И.М. Социализация агресии старшеклассников и проявление их тревожности как объективная проблема //Наука і освіта. - Одеса.- 2000.- Спецвипуск.- С.75-76.

  10. Богданова И.М. Техноматика как новая отрасль педагогических знаний //Сб. науч. труд. “Современные проблемы взаимодействия культуры, искусства, образования”.- Смоленск. - 2000.- Выпуск I.- С.53 - 59.

  11. Богданова И.М. Проблема человека: мировоззренческий аспект //Наука і освіта.- Одеса.- 1999.-№1-2.- С.36-39.

  12. Богданова І.М. Професійно-педагогічна підготовка вчителя. Теоретичне обгрунтування // Рідна школа. - Київ.- 1998. - № 1.- С. 23 -25.

  1. Богданова І.М. Розвиток особистості як міждисциплінарна проблема //Зб. наук. праць учасників Пятих Костюківських читань “Психологія на перетині тисячоліть”.- Київ.-1998. -Том І. - С.145-152.

  2. Богданова І.М., Чебикін О.Я. Виявлення і оцінка професійного самовизначення учнівської молоді //Наука і освіта.- Одеса.- 1998.- №4-5.- С.29-32.

  3. Богданова І.М. Інноваційні підходи до професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів //Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д.Ушинського.- Одеса.- 1998.-Випуск 6-7.- С.32-37.

  4. Богданова І.М. Етапи розвитку педагогічної думки в Україні //Науковий вісник ПДПУ ім.К.Д.Ушинського.- Одеса.-1998.-Випуск 10-11.-С.6-11.

  5. Богданова І.М. Соціально-педагогічні аспекти оновлення професійної підготовки вчителя //Практична психологія та соціальна робота - Київ. - 1998. - № 3. - С. 21 -23.

  6. Богданова І.М. Щодо визначення сутності педагогічної аксіології //Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д. Ушинського. - Одеса. - 1998. - Випуск 2-3. - С. 64 - 71.

  7. Богданова І.М. Технологія побудови і використання пізнавально-операційних модулів до інтегрованого курсу педагогіки // Наука і освіта. - Одеса. - 1997. - Спецвипуск. - С.74 - 79.

  8. Богданова І.М. Інноваційні технології у професійно-педагогічній підготовці вчителя // Наука і освіта. - Одеса. - 1997. - № 1. - С. 2 - 6.

  9. Богданова І.М. Оновлення професійно-педагогічної підготовки майбутніх вчителів на основі застосування інноваційних технологій //Педагогіка і психологія. - 1997. - № 4. - С.14 -16.

  10. Богданова І.М. Інноваційні технології як умова оновлення професійно-педагогічної підготовки вчителів //Наша школа.-1997.-№ 5-6.-С.5-10

  11. Богданова І.М. Модульна технологія як засіб підготовки студентів до професійної діяльності //Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д.Ушинського. - Одеса.-1997.-Випуск 1.-С.29-32.

  12. Богданова И.М. Самостоятельная работа студентов как средство формирования педагогической культуры //Сб. науч. труд. “Педагогическая культура учителя” - Одесса. - 1995. - С. 10 - 12.

  13. Богданова И.М. Ришильевский лицей: год 1991 // Педагогическая инициатива. - Одесса. - 1991. - № 6-7. - С. 33 - 35.

  14. Богданова И.М. Как живешь, интернат? // Педагогическая инициатива. - Одесса.- 1991. - № 8. - С. 12 - 16.

Методичні рекомендації

  1. Богданова І.М. Прикладна педагогіка: дидактичні можливості інформаційно-модульної технології. Методичні рекомендації. - Одеса: ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2001. - 79 с.

  2. Богданова І.М. Інноваційні технології у професійно-педагогічній підготовці вчителя //Визначення чинників та умов, що впливають на підготовку вчителя національної школи:Методичні рекомендації.- Одеса:ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2000.- С.8-13.

  3. Богданова І.М. Формування педагогічних здібностей засобами інноваційних технологій //Розвиток здібностей: Методичні рекомендації.- Одеса: ПДПУ ім. К.Д.Ушинського,1998.- С.42-47.

  4. Богданова И.М. Роль и место компьютеризации в образовании школьников //Профессионально-педагогическая направленность подготовки учителя в условиях реформы школы: Методические рекомендации. - Одесса: ОГПИ.- 1987. - С.122 - 127.

  5. Богданова И.М. Методика диагностики готовности будущих учителей к компьютерному образованию школьников // Формирование готовности будущих учителей и методистов дошкольных учреждений к коммунистическому воспитанию детей:Метод. рекомендации.-Одесса:ОГПИ.-1988.-С.54 - 58.

Матеріали наукових конференцій

  1. Богданова І.М. Самостійна робота студентів в умовах реалізації інформаційно-модульної технології //Збірник статей науково-методичної конференції “Самостійна робота слухачів в умовах інформаційного суспільства” – Одеса, 2002.- С. 129-134.

  2. Богданова І.М. Щодо створення нового наукового напряму педагогічних досліджень - техноматики // Наук.-метод. збірник”Нові інформаційні технології навчання у навчальних закладах України”. - Одеса.- 2001. - Випуск 8. - С.24-27.

  3. Богданова І.М. Виховний колектив як засіб формування особистості дитини //Зб. стат. Всеукр. наук.-теорет. конф. “Педагогічні ідеї А.С.Макаренка і сучасність: проблеми та перспективи”.- Переяслав-Хмельницький.-1999.- С.15-18.

  4. Богданова І.М. Модульна технологія як засіб формування педагогічних здібностей студентів //Мат. Всеукр. конф. “Методичні проблеми учнівських і студентських олімпіад та особливості роботи з обдарованою молоддю”.- Київ. - 1998.- С.363-368.

  5. Богданова І.М. Тенденції та закономірності розвитку педагогічної інноватики // Доклады и сообщения Междунар. конф.”Образование в современном обществе: проблемы, теория, практика”. - Одеса.- 1996. - С. 14 - 17.

  6. Богданова І.М. Концепція оновлення процесу професійно-педагогічної підготовки майбутніх вчителів в умовах впровадження інноваційних технологій // Доклады и сообщения Междунар. конф.”Образование в современном обществе: проблемы, теория, практика”. - Одеса. - 1996. - С. 17 - 20. - 0,5 др. арк.

  7. Богданова И.М. Формирование алгоритмической культуры мышления школьников //Матер. науч.-практ. конф.”Всестороннее развитие личности в системе воспитательной деятельности общеобразовательной и профессиональной школы”. - Кишинев: Лумина. - 1988. - С.25 - 26.

  8. Богданова И.М., Хмелюк Р.И. Эмоциональная регуляция творческим потенциалом учащихся при компьютерном образовании//Сб. матер. Всесоюзной конф.”Эмоциональная регуляция учебной деятельности”. - Москва. - 1988. - С. 51 - 54.

  9. Богданова И.М. Актуальные проблемы нравственного поведения детей //Зб. матер. Міжнар. наук. конф.”Я.А. Коменський і педагогічна сучасність”. - Одесса. - 1992. - С. 26 - 27.

  10. Богданов Д.С., Богданова И.М. О роли учителя в современной школе //Сб. матер. Междунар. конф.”Новые подходы в обучении и воспитании учащихся: поиски, проблемы, задачи”. - Одесса: ОИУУ. - 1992. - С.101 - 103.

  11. Богданова І.М. Формування творчих якостей майбутніх учителів у процесі вивчення педагогічних дисциплін // Зб. матер. наук.-практ. конф. “Формування творчої особистості вчителя для оновлюваної національної школи”. - Умань. -1993. - С. 16 - 17.

  12. Богданова І.М. Система оцінки результатів педагогічної діяльності майбутніх вчителів //Матер. міжрегіон. наук.-практ. конф. - Ч.2. “Психолого-педагогічні основи професійної підготовки вчителя-вихователя та сучасні технології навчання”. - Житомир. - 1993. - С. 168 - 169.

  13. Богданова И.М. Психолого-педагогические аспекты компьютерной технологии обучения в системе подготовки будущих учителей //Зб. матер. Міжнар. конф.”Psychologico-pedagogical aspects of perspective technologies and systems of instruction: “View in future”” - Odessa. - 1993. - С. 104 - 106.

  14. Богданова И.М. Система оценки результатов педагогической деятельности будущих учителей //Матер. науч.-прак. конф.”Современные проблемы подготовки учителя”. - Херсон.- 1993. - С. 127 - 129.

  15. Богданова И.М. Психолого-педагогические проблемы информатизации обучения учащихся пилотных школ /Матер. Междунар. конгресса “Социальные аспекты психического здоровья детей и подростков”.-Одесса.-1994.-С.10

  16. Богданов Д.С., Богданова І.М. Аспекти формування професійно-педагогічної підготовки майбутніх вчителів в умовах модульної оптимізації навчання //Матер. Міжнар, наук.-практ. конф.-Ч.ІV.”Інноваційні технології в навчально-виховному процесі вузу”.- Київ.- 1996. - С.50 - 53.

  17. Богданова И.М. Использование информационных технологий обучения в профессионально-педагогической подготовке будущих учителей //Сб. стат. ІІІ-й Украин. науч.-метод. конф.”Новые информационные технологии обучения в учебных заведениях Украины”. - Одеса.- 1996. - С. 14 -16.

  18. Богданов Д.С., Богданова И.М. Компьютерная поддержка творческого уровня интеллектуальной активности будущих учителей // Сб. статей междун. симпоз. “Визуальное мышление и творчество: проблемы и перспективы исследования”.- Одесса.- 1996. - С. 35-37.

  19. Богданова І.М.Технологія побудови інформаційно-розвиваючих модулів для формування професійно-педагогічної готовності майбутніх вчителів //Зб. стат. ІV-ї Укр. Наук.-метод. конф. “Нові інформаційні технології навчання в учбових закладахУкраїни”.-Одеса.-1997.-С.31-32.

  20. Богданова И.М., Богданов Д.С. Совершенствование самостоятельной работы студентов в условиях информатизации образования //Зб. стат. ІV-ї Укран. наук.-метод. конф. “Нові інформаційні технології навчання в учбових закладах України”.- Одеса.-1997.- С.35-36.

  21. Богданова І.М. Деякі аспекти технологічної підготовки вчителя //Тезисы докладов І Международного конгреса «Славянский педагогический Собор». – Тирасполь, 26-29 июля 2002. – С. 340-342.