Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Левочко Марія Теодозіївна. Професійна підготовка молодших спеціалістів з бухгалтерського обліку у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації: дисертація канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Левочко М.Т. Професійна підготовка молодших спеціалістів з бухгалтерського обліку у вищих навчальних закладах I–II рівнів акредитації.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04– теорія та методика професійної освіти.- Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню професійної підготовки молодших спеціалістів з бухгалтерського обліку. Встановлено, що зі зміною пріоритетів в економіці різко змінилися вимоги до змісту обліково–економічної роботи. Як результат, підвищилися вимоги до професійної підготовки фахівців з бухгалтерського обліку.

Теоретично обгрунтовано доцільність докорінних, кардинальних перетворень, що торкаються реформування системи вищої економічної освіти з метою удосконалення фахової освіти та підвищення якості професійної підготовки спеціалістів.

Розроблено і теоретично обгрунтовано дидактичну модель навчального предмета ”Бухгалтерський облік”, професійну модель діяльності фахівця–бухгалтера, визначено педагогічні умови підвищення якості професійної підготовки бухгалтерів. Розкрито зміст професійної підготовки молодших спеціалістів з бухгалтерського обліку у вищих навчальних закладах, а також форми, методи, міжпредметні зв’язки і їх реалізація.

На основі комплексного аналізу виявлено педагогічні умови, що сприяють підвищенню ефективності професійної підготовки фахівців-бухгалтерів й експериментально перевірено їх результативність і дієздатність. Досліджено, що коефіцієнт асоціації при проходженні виробничої і навчальної практики значно вищий у студентів експериментальних груп.

Науковий пошук спрямовувався на удосконалення професійної підготовки молодших спеціалістів з бухгалтерського обліку у вищих навчальних закладах I – II рівнів акредитації.

1. На сучасному етапі, в умовах переходу до ринкових відносин, головним завданням освіти є підготовка кваліфікованих спеціалістів з високим рівнем фахових знань, вмінь, навичок. Науковий аналіз і результати дослідження свідчать: щоб якісно підготувати бухгалтера, потрібно дати йому практичні навички роботи, а для цього необхідно в процесі навчання використовувати такі методи навчання, які викликають у студентів інтерес до професійно-практичних дисциплін, а також використовувати: обмін професійним досвідом, пов’язаним з майбутньою спеціальністю; зацікавленість до спеціалізації і впровадження нових технологій навчання; дослідження результатів творчого росту. Професійну підготовку молодших спеціалістів слід розглядати як систему, в якій є професійні уміння у відповідності з функціональними обов’язками майбутніх фахівців-бухгалтерів стосовно їх посад.

2. Успішне розв’язання цих завдань залежить від навчального процесу,

теоретичного та практичного змісту професійної підготовки молодших спеціалістів та чинного стандарту. Запропонована методика організації цієї роботи спонукає навчальні заклади даного профілю нести повну відповідальність за рівень дотримання стандарту, формування у студентів відповідного обсягу якісних знань, умінь і навичок, передбачених освітньо–кваліфікаційною характеристикою і освітньо–професійною програмою. Узагальнені результати експериментального дослідження довели, що запропонована методика професійного навчання, розроблена на основі професійних знань, умінь, порівняно з традиційними формами і методами навчання, є більш ефективною за традиційну. Вона сприяє формуванню саме тих умінь, які найбільш важливі й потрібні для майбутньої професійної діяльності фахівців.

3. Відповідно до теоретичних положень дослідження виявлено і експериментально перевірено можливості навчання з предмета “Бухгалтерський облік”, розроблено і обгрунтовано його дидактичну модель, а також модель діяльності спеціаліста згідно з вимогами сучасного виробництва. Аналіз результатів експерименту свідчить, що розроблена модель є педагогічно доцільною і забезпечує здатність, готовність і бажання студентів вивчати бухгалтерський облік, що сприятиме в майбутньому їх фаховому зростанню й виконанню професійних функцій.

4. Експериментальна перевірка сукупності педагогічних умов засвідчила покращання підготовки молодших спеціалістів з високою результативністю. Цьому сприяли впроваджені педагогічні технології, використані активні методи, форми навчання, реалізовані міжпредметні зв’язки навчальних програм і робочих планів. В порівнянні з традиційними експериментальні форми та методи навчання забезпечують значно вищий рівень успішності. Професійна підготовка молодших спеціалістів на основі ділових ігор, виробничих задач, що відтворюють виробничі умови забезпечує ефективне формування функціональних професійних умінь майбутніх бухгалтерів.

5. Навчально-методичне забезпечення, потрібне для успішного здійснення підготовки молодших спеціалістів-бухгалтерів слід розробляти на основі системних досліджень структури їх виробничої діяльності. Відповідно до завдань дослідження нами було експериментально перевірено комплекс методичного забезпечення, зокрема - навчальні плани з предмета “Бухгалтерський облік” за п’ять років. Одержані показники свідчать про збільшення обсягу годин для самостійної роботи з 115 год.(1998р.) до 219 год.(2002р.). Такі істотні зміни підвищення на 104 години в навчальних планах дають студентам можливість розвивати творчий потенціал та їхні професійні здібності.

Здійснене дослідження дозволило сформулювати такі рекомендації Міністерству освіти і науки України, вищим навчальним закладам I-II рівнів акредитації, викладачам обліково-економічних дисциплін: передбачити і впровадити модель діяльності молодшого спеціаліста-бухгалтера та дидактичну модель навчального предмета ”Бухгалтерський облік”; використовувати навчально-методичний комплекс для спеціальності ”Бухгалтерський облік “; реалізувати визначені педагогічні умови підвищення ефективності професійної підготовки фахівців-бухгалтерів.

Дане дослідження не вичерпує всіх аспектів професійної підготовки молодших спеціалістів - бухгалтерів. До перспективних напрямів подальших досліджень відносимо пошук шляхів формування обліково–управлінських якостей особистості бухгалтера; забезпечення наступності у професійній підготовці фахівців у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації; вивчення зарубіжного досвіду підготовки спеціалістів-бухгалтерів для роботи підприємств різних форм власності.

Публікації автора:

1.Левочко М.Т. Особливості сучасної дидактичної системи у вищих навчальних закладах освіти //Вісник кафедри ЮНЕСКО КНЛУ: Зб. наук. праць.-– К.- 2002.-Серія : Мова, освіта, культура : наукові парадигми і сучасний світ- Вип.6.-С.453–458.- 0,63 авт. арк.

2.Левочко М.Т. Історія становлення та формування бухгалтерського обліку // Вісник КНУКіМУ: Зб.наук.праць.– К.-2002. – Серія : Педагогіка.- Вип.6.-

С.56–61.- 0,50 авт.арк.

3.Левочко М.Т. Фактори та державні стандарти , що впливають на зміст професійної освіти //Теоретичні питання культури, освіти та виховання : Зб. наук. пр./ За заг. редак. Євтуха М.Б. , уклад. – О.В. Михайличенко.- К .: Видав. Центр КНЛУ, НМАУ. - 2002.- Випуск 23.- С. 163-168.- 0,63 авт.арк.

4.Левочко М.Т. Дидактична модель навчального предмета ”Бухгалтерський облік” та її обґрунтування //Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб.наук.праць /За заг. редак. Євтуха М.Б.-К.:Видав. Центр КНЛУ,НМАУ.-2003.- Випуск 24.-I частина. - С.44–49.- 0,62 авт.арк.

5.Левочко М.Т. Вимоги сучасного виробництва до підготовки майбутнього

спеціаліста–бухгалтера //Педагогіка і психологія професійної освіти: Науково-методичний журнал. -2002. - № 6.- С.137-145.-0,71 авт.арк.

6.Левочко М.Т. Діагностика рівня професійної підготовки молодших спеціалістів // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб. наук. пр./ За ред. Євтуха М.Б.-К.: Видав. Центр КНЛУ.-2003.- Випуск 24.- II частина.- С.204-208.-0,60 авт.арк.

7.Левочко М.Т. Фактори, що впливають на зміст освіти //Проблеми інформатизації та управління: Зб.наук. пр.– К.: НАУ.– 2002.- Вісник №6.-С.56-61.- 0,50 авт.арк.

8.Левочко М.Т. Роль і методичне забезпечення бухгалтерсько–економічних дисциплін зі спеціальності” Бухгалтерський облік”// Наукові записки – К. : НПУ“Перспектива”.-2001.-Т.2.Психолого–педагогічні проблеми удосконалення професійної підготовки фахівців сфери туризму в умовах неперервної освіти КІТЕП. - С. 31–34.- 0,40 авт.арк.

9.Левочко М.Т. Ефективність ділової гри в навчальному процесі при вивченні бухгалтерського обліку // Наукові записки КІТЕП: Щорічник.- К.: Український центр духовної культури. – 2001.- Випуск 1.– С .337– 348.- 0,46 авт.арк.

10.Левочко М.Т. ,Казюка О.О. Інноваційне підприємництво – процес пошуку нових ідей в системі економіки //Інноваційне підприємництво та молодь: Зб. наук. праць.-К.: МАУП.-2001.-С.118-120.- 0,17авт.арк.

11.Левочко М.Т. Практичне заняття з предмета “Бухгалтерський облік”//Коледжанин. – 2002. - № 6.- С.11–18.- 0,45 авт.арк.

12.Левочко М.Т. Мотивація навчального процесу при вивченні спеціальних дисциплін //Роль прогресивних форм навчально–виховної роботи в підготовці сучасних фахівців: Матеріали 2-ї науково-методичної конференції. – К.- 2001. – С.289–294.- 0,42 авт.арк.

13.Левочко М.Т. Шляхи реалізації системи міжпредметних зв’язків при вивченні бухгалтерського обліку// Реалії та прогностичні тенденції розвитку вищої освіти в Україні: Матеріали 3-ї науково–методичної конференції. - К.-2002. –С.415-419.- 0,34 авт.арк.

14.Левочко М.Т., Сингаєвська А.М Досвід використання активних методів навчання при викладанні економічних дисциплін //Менеджмент та маркетинг: досягнення і перспективи: Матеріали ІХ Всеукраїнської наукової конференції. – К: ІВЦ Політехніка. –2002. – С .232-234.- 0,27 авт.арк.

15.Левочко М.Т., Сингаєвська А.М. Освіта, її роль у відтворенні робочої сили та підвищенні її якості //Роль прогресивних форм навчально-виховної роботи в підготовці сучасних фахівців: Матеріали 2-ї науково-методичної конференції. – К :-2001. – С.177- 181.- 0,34 авт.арк.