Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Клименко Кирило Олегович. Правозастосування в судовому адміністративному процесі України : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Клименко К. О. Правозастосування в судовому адміністративному процесі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Національний університет державної податкової служби України, Ірпінь, 2008.

Висвітлено нормативно-методичні та теоретичні засади забезпечення правозастосовної діяльності адміністративних судів України. Визначено мету розвитку правозастосовної діяльності як системи. Проаналізовано зміст принципу справедливості та його співвідношення із законністю, втілення в правовій системі Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та юриспруденції Європейського Суду з прав людини. Виділено стандарти судового адміністративного процесу для України. Основним елементом захисту прав людини визнано принцип верховенства права, головне призначення якого полягає у забезпеченні свободи та прав людини у її відносинах з державною владою та державними органами. Сформульовано вимоги до системи правозастосування на сучасному етапі її розвитку та пропозиції щодо вдосконалення адміністративно-процесуального законодавства України. Виділено ряд принципових положень правозастосовної діяльності з усунення причин, які призвели до порушення прав людини, подолання прогалин в законодавстві, а також шляхи оптимізації та розвитку правового регулювання процесу судового розгляду спорів, що виникають у сфері управлінської діяльності.

У результаті дослідження, проведеного системно на основі чинного законодавства України та практики його реалізації в судовому адміністративному процесі, а також Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та правозастосовної діяльності Європейського Суду з прав людини, теоретичного осмислення науково-методичних джерел та інших даних, автором здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у дослідженні правозастосування в судовому адміністративному процесі України на підставі справедливості та принципів права. Сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на вирішення окресленого завдання. До основних з них можна віднести такі:

  1. На основі аналізу сучасного стану нормативно-методичного забезпечення правозастосовної діяльності адміністративних судів України та підходів до обґрунтування засад застосування суддями принципів права в процесі судового вирішення справ адміністративної юрисдикції автором визнано, що цей напрямок більшою мірою спирається на позитивістські підходи (верховенства закону та примату адміністративного розсуду). Недостатня дослідженість природно-правових підходів (ідеї справедливості та верховенства права) пояснюється корінною зміною правової системи України й трансформацією адміністративного права у бік його гуманізації, суттєвою зміною спрямованості та змісту адміністративно-правового статусу людини і громадянина і, як наслідок, незначною кількістю робіт з цієї нової проблематики.

  2. Метою розвитку правозастосовної діяльності в судовому адміністративному процесі України як системи, має стати багаторівневе балансування потреб правозастосовних органів із потребами осіб, що реалізують свої права й обов’язки, крізь призму потреб та інтересів усього суспільства, задля забезпечення ефективності впливу права на суспільні відносини. У зв’язку з чим, незаконним має визнаватися навіть і той правовий акт, який загалом не суперечить іншому нормативно-правовому масиву, але не відповідає цілям і принципам права, тобто справедливості. Дослідження цих принципів, які являють собою виражені в праві вихідні засади, що визначають взаємозв’язок і внутрішню узгодженість правових норм (єдність права), істотні риси їхнього змісту і загальну спрямованість розвитку у межах усієї системи права або окремих галузей чи інститутів, виявило, що їх ігнорування може призвести до руйнації системної цілісності та завдання права в цілому.

Принцип сам по собі не дає можливості детально врегулювати суспільні відносини, проте він слугує правильному розумінню сутності правових норм та їх правильному застосуванню в судовому адміністративному процесі. У зв’язку з чим, при виникненні правового конфлікту (колізії) норм різних ієрархічних рівнів у процесі адміністративного правозастосування, для ефективного, обґрунтованого та справедливого вирішення спору, судді адміністративного суду треба, спрямовуючи свої дії, звертатися до ієрархічно вищого нормативного рівня: від принципів права нижнього рівня, через правові принципи середнього, аж до загальних універсальних принципів верхнього рівня їх ієрархії.

  1. Властивості справедливості у світовій практиці найбільш притаманні правовій системі Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, особливістю якої є її здатність до самостійної адаптації до нових вимог часу та національних правопорядків. На підставі аналізу завдання Європейського Суду з прав людини по розробці та розвитку системи юриспруденції Конвенції, який відіграє роль її контрольного механізму (єдиного правозастосовника її норм), виділено три напрямки діяльності Суду: роз’яснення, закріплення та розвиток конвенційних норм. Аналіз правозастосовної практики Суду дав можливість встановити, що у багатьох випадках, проблема, що призводить до порушення прав людини, полягає не стільки в суперечності між національним законодавством та положеннями Конвенції, скільки у хибній національній правозастосовній практиці. У зв’язку із цим, доцільним видається те, що основну роль в усуненні причин, які призвели до порушення прав людини, мають відігравати не законодавці, а найвищі судові органи: зокрема Вищий адміністративний суд України.

  2. На підставі аналізу пункту 1 статті 6 Конвенції, що закріплює право на справедливий судовий розгляд, виділено стандарти судового адміністративного процесу для України, а саме: забезпечення незалежності, неупередженості та належного рівня компетентності суддів; вільний доступ до суду кожної особи; розгляд справи у розумні строки та у відповідності з вимогами справедливості; повага до рішень суду із боку виконавчої влади, що має сприяти їх ефективності та дієвості. Основним елементом захисту прав людини визнано принцип верховенства права, головне призначення якого полягає у забезпеченні свободи та прав людини, причому, насамперед, у відносинах з державною владою та її органами. Цей принцип має стати основоположним в умовах запровадження адміністративного судочинства в Україні.

Сформульовано вимоги до усієї системи правозастосування на сучасному етапі її розвитку: якість закону; судовий контроль; юридична визначеність. У зв’язку з цим, під час вирішення конкретних судових справ, в ситуації, коли відсутність формального тексту закону, не дає можливості “вивести” правове рішення з певних положень законодавчих актів, адміністративний суд у контексті вирішення конкретної справи має перейти на вищий щабель в ієрархії принципів права та звернутися до правових тенденцій, нового правового розуміння ситуації, яка досліджується, до духу права, що виражається в посиланні на принципи права, та забезпечує їх прецедентне закріплення. Таким чином, судова діяльність повинна спрямовуватись на захист прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного, якісного та справедливого розгляду конкретних справ. Це обумовлює обов’язок адміністративного суду вийти за межі позовних вимог, для забезпечення фактичного та повного захисту прав осіб, особливо у випадку, коли вимоги адміністративного позову викладені у формі, що не приведе до ефективного їх захисту.

  1. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення адміністративно-процесуального законодавства України, а саме: а) адміністративне правосуддя за своєю сутністю має відповідати ідеї справедливості та вимогам Європейських стандартів адміністративного простору та судочинства, зокрема, розгляд адміністративних справ та прийняття рішень повинні здійснюватися на засадах справедливості та верховенства права й забезпечувати ефективне поновлення в правах; б) доступ до адміністративного суду будь-якого рівня має бути не лише формально проголошеним, а й реально існуючим, при цьому юрисдикція адміністративних судів не повинна бути обмеженою; мають існувати механізми, які усуватимуть правові перешкоди при зверненні до суду; в) адміністративне судочинство повинно здійснюватися з додержанням вимог належної судової процедури й гармонійно поєднувати публічні та приватноправові інтереси, оскільки порушення цього балансу може призвести або до приниження ролі адміністративного суду як органу судової влади, перекручування сутності правосуддя, справедливості, або до нівелювання прав людини.

  1. Запропоновано внести зміни до ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 11, ст. 70, ч. 5 ст. 71, ст. 86, ч. 2 ст. 123 та ст. 159 КАС України, щодо здійснення правозастосування в судовому адміністративному процесі України на засадах справедливості й верховенства права для забезпечення неупередженого правосуддя та ефективного поновлення в правах; внести зміни і уточнення у відповідні роз’яснення й Постанови Пленуму Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України з метою приведення їх у відповідність до європейських стандартів адміністративного судочинства.

  2. Отримані результати сприятимуть удосконаленню нормативно-методичного та теоретичного забезпечення правозастосовної діяльності адміністративних судів України; подальшому розвитку національної системи захисту прав людини і громадянина; подоланню прогалин в законодавстві. Впровадження результатів дослідження у практику судового вирішення справ адміністративної юрисдикції сприятиме підвищенню ефективності реалізації та захисту основних, природних та невідчужуваних прав і свобод людини. Направленість подальших досліджень може бути спрямована на уточнення засад та розширення практики застосування принципів права в судовому адміністративному процесі України.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Клименко К. О. Історико-філософські та правові основи методології правового регулювання суспільних відносин / К. О. Клименко // Право України. – 2007. – № 3. – С. 32-35.

  2. Клименко К. О. Справедливість як основа правозастосовної діяльності / К. О. Клименко // Право України. – 2007. – № 8. – С. 30-33.

  3. Клименко К. О. Принцип верховенства права в правозастосовній діяльності / К. О. Клименко // Науковий вісник Національного університету ДПС України (економіка, право). – Ірпінь, 2007. – № 4(39). – С. 187-192.

  4. Клименко К. О. Гарантії 1 статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та адміністративне судочинство / К. О. Клименко // Держава і Право : збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 38. – К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2007. – С. 313-319.

Інші наукові публікації, статті та тези конференцій:

  1. Клименко К. О. Проблеми адміністративного судочинства України в контексті європейської інтеграції / К. О. Клименко // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво : IІІ Міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців, 18-19 трав. 2006 р. : тези доп. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – Т. 1. – С. 103-106.

  2. Клименко К. О. Питання-ознаки правозастосування / К. О. Клименко // Муніципальне управління: досвід, проблеми та перспективи : ІІІ міжвуз. наук.-практ. конф. студ. та молодих науковців, 17-18 лист. 2006 р. : матеріали. – Чернівці : Наші книги, 2006. – С. 115-121.

  3. Клименко К. О. Понятійно-категорійна сутність правозастосування / К. О. Клименко // Форум вчених-адміністративістів Південно-східних регіонів України, 26-27 жовт. 2006 р. : тези доповідей / За заг. ред. Т. О. Коломоєць. – Запоріжжя : ЗНУ, 2006. – С. 61-64.

  4. Клименко К. О. Тенденції розвитку стандартів адміністративного судочинства / К. О. Клименко // Шевченківська весна : Міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів та молодих вчених : матеріали. – К. : Принт-центр, 2007. – Вип. V, Ч. 2. – С. 294-298.

  5. Клименко К. О. Вплив юриспруденції Європейського Суду з прав людини на національне адміністративне судочинство / К. О. Клименко // Перспективи та проблеми адміністративної реформи в Україні : Всеукр. конф. з адмін. права, 1-2 бер. 2007 р. : тези доп. / За заг. ред. С. М. Тимченка, Т. О. Коломоєць. – Запоріжжя : ЗНУ, 2007. – С. 48-50.

  6. Клименко К. О. Питання нормативності юриспруденції Європейського Суду з прав людини щодо національних правопорядків (адміністративно-правовий аспект) / К. О. Клименко // Правове життя: сучасний стан та перспективи розвитку : ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 23-24 бер. 2007 р. : зб. тез наук. доп. / Уклад. М. Л. Варченко, Н. М. Гончарова, В. В. Мачіха та ін. – Луцьк : ВДУ ім. Л. Українки, 2007. – С. 97-98.

  7. Клименко К. О. Особливості виконання рішень Європейського Суду з прав людини / К. О. Клименко // ІІ Всеукр. цивілістична наук. конф. студ. та аспірантів, ОНЮА, 30-31 березня 2007 р. : зб. тез наук. робіт / Упорядн.: А. Р. Чанишева, А. А. Мкртичян, З. А. Мкртичян та ін. – Одеса : Фенікс, 2007. – С. 308-309.

  8. Клименко К. О. Принципи диспозитивності та рівності в судовому адміністративному процесі України / К. О. Клименко // Формування правової держави в Україні: проблеми і перспективи : IX Всеукр. наук.-практ. конф., 13 квіт. 2007 р. : матеріали. – Тернопіль : ТНЕУ : Економічна думка, 2007. – Ч. 1. – С. 249-253.

  9. Клименко К. О. Европейский Суд по правам человека как инструмент судебного контроля над актами публичной власти / К. О. Клименко // XIV Междунар. науч. конф. студ., аспирантов и молодых ученых “Ломоносов” : материалы. – М. : изд-во МГУ, ИТК “Дашков и Ко”, 2007. – Т. IV. – С. 464. // Материалы докладов XIV Междунар. науч. конф. студ., аспирантов и молодых ученых “Ломоносов” [Электронный ресурс ISBN 5-7776-0079-4] : Юридические науки. – М. : Изд. центр фак. журналистики МГУ им. М. В. Ломоносова, 2007. – 1 электрон. опт. диск (CD-ROM) ; 12 см. – Системн. требования: Pentium; 32 Mb RAM; CD-ROM; Windows 98/2000/NT/XP/Vista; Adobe Acrobat 5-9. – Название с контейнера.

  10. Клименко К. О. Європейські стандарти охорони та захисту прав і свобод людини (адміністративно-правовий аспект) / К. О. Клименко // Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина : Всеукр. міжвуз. наук. конф. молодих вчених та аспірантів, 20 квіт. 2007 р. : матеріали. – Івано-Франківськ, 2007. – С. 76-82.

  11. Клименко К. О. Принципи діяльності суб’єктів владних повноважень в контексті судової оцінки правомірності адміністративних актів / К. О. Клименко // Запорізькі правові читання : щоріч. Міжнар. наук.-практ. конф., 17-18 трав. 2007 р. : матеріали. – Запоріжжя : ЗНУ, 2007. – С. 124-128.

  12. Клименко К. О. Юрисдикційна компетенція Європейського Суду з прав людини / К. О. Клименко // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво : IV Міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців, 17-18 трав. 2007 р. : тези доп. – Луцьк : РВВ “Вежа” ВДУ ім. Л. Українки, 2007. – С. 136-139.

  13. Клименко К. О. Шляхи удосконалення реалізації завдань адміністративної юстиції в Україні / К. О. Клименко // Актуальні питання реформування правової системи України : IV Міжнар. наук.-практ. конф., 1-2 черв. 2007 р. : зб. наук. ст. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. – Т. І. – С. 185-189.

  14. Клименко К. О. Основные тенденции развития административного судопроизводства в евроинтеграционном процессе / К. О. Клименко // Научные труды. – М. : Российская академия юридических наук : Юрист, 2007. – Вып. 7, Т. 2. – С. 115-119.