Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право


Хвасенко Андрій Анатолійович. Правове забезпечення розвитку особистих селянських господарств. : Дис... канд. наук: 12.00.06 - 2002.



Анотація до роботи:

Хвасенко А. А. Правове забезпечення розвитку особистих селянських господарств. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.06. - земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсове право.- Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2002.

Дисертація є комплексним дослідженням проблем правового забезпечення розвитку особистих селянських господарств в умовах реформування аграрного сектору економіки. В роботі сформульоване і обгрунтоване поняття особистого селянського господарства, визначено його ознаки, правовий статус і типи.

Аналізуються соціальне-економічні функції особистого селянського господарства в умовах переходу до ринкової економіки, чинники, що впливають на активну діяльність громадян по їхньому веденню, правовий режим майна і земельних ділянок, що надані громадянам для ведення особистого господарства. Висловлені пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства України у сфері правової регламентації діяльності громадян по веденню особистих господарств.

У дисертації на підставі всебічного та повного теоретичного узагальнення комплексного дослідження проблем правового забезпечення розвитку і діяльності особистих селянських господарств в умовах розвитку ринкових аграрних відносин, розв’язане конкретне наукове завдання, сутність якого полягає у виявленні особливостей та закономірностей правового регулювання відносин в зазначеній сфері.

Головними науковими і практичними результатами роботи, досягнутими автором у процесі дисертаційного дослідження, є :

— Необхідний подальший розвиток ОСГ, особливо товарної спрямованості на сучасному етапі реформування сільського господарства як складової АПК України.

— Відповідно до основних етапів становлення і розвитку ОСГ в процесі реформування сільського господарства в умовах незалежності України слід визначити два етапи. Перший — початок і середена 90-х років — етап розвитку і функціонування особистих господарств громадян споживчої направленості на основі приватної власності на землю та майно. Другий – з середени 90-х років – дотепер — період активного розвитку ОСГ товарної спрямованості, що формують малий та середній бізнес на селі.

— Особисте селянське господарство — це особлива форма організації за власної ініціативи господарської і особистої трудової діяльності громадян і членів їхніх сімей, з використанням об’єктів права власності, пов’язаних з виробництвом аграрної продукції, самостійним розпорядженням нею, одержанням доходів, що є основним джерелом для громадян, не зайнятих у суспільному виробництві, і додотковим — для тих, що знаходяться в трудових або членських відносинах з підприємствами, організаціями, установами або мають право на отримання пенсії і іншої соціальної допомоги з метою задоволення матеріальних і духовних потреб, а також відплатним користуванням наданих їм послуг фізичними, юридичними особами і державою.

— Функціями особистих селянських господарств, що розглядаються з позиції вирішення задач, і які стоять перед ними в сучаних умовах, є: а) економічні; б) соціальні.

— Чинниками, що сприяють веденню і розвитку особистих селянських господарств, є: 1) екононічні; 2) соціальні; 3) політичні.

— В залежності від мотиваційних ознак, тобто основної мети ведення ОСГ, розмірів і структури виробництва, доцільним є функціонування двох типів господарств: споживчих, основною метою ведення яких є задоволення особистих потреб громадян у вирощенні продукції, це, як правило, натуральні і низькотоварні господарства з простим типом відтворення, що реалізують переодично і в основному лишки аграрної продукції, і товарних, що спеціалізуються на виробництві аграрної продукції і систематично орієнтуються на ринок її збуту, які є суб’єктами аграрних відносин товарно-грошового характеру.

— Правовий режим земельних ділянок, що надаються громадянам для ведення особистого господарства, слід розглядати як законодавчо встановлені порядок і умови використання громадянами на праві власності, праві користування, оренди земельних ділянок як сільськогосподарського так і іншого призначення для виробництва аграрної продукції, сінокосіння і випасання худоби, а також обмежень відповідно до мети, для якої надано земельну ділянку.

— Доцільним шляхом удосконалення законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері здійснення громадянами господарської діяльності в особистих селянских господарствах та підвищення її ефективності, є прийняття закону «Про особисте селянське господарство». Закріплення в нормативних актах положень щодо надання допомоги громадянам у веденні особистого господарства, розробки рекомендаційних договорів на вирощування та закупівлю окремих видів товарної аграрної продукції в особистих селянських господарствах.

Публікації автора:

1. Хвасенко А. О понятии личного подсобного хозяйства граждан // Підприємництво, господарство і право. - 2001. – № 11. -
С. 34-36.

2. Хвасенко А. Правове регулювання особистого селянського господарства громадян // Право України. - 2002. - №4. - С. 40-42.

3. Хвасенко А. Майнові відносини в особистих селянських господарствах: деякі питання // Право України. -2002.-№ 5. - С.96-98.

4. Хвасенко А. А. Земельна реформа і підсобні господарства громадян // Стан земельних ресурсів в Україні: проблеми, шляхи вирішення: 3б. доп. Всеукраїнської науково-практичної конференції (Харків, 29-30 вересня 2001 року). - К., 2001.- С. 186-188.

5. Хвасенко А.А. Правовое регулирование экологической безопасности личных подсобных хозяйств // Екологічна та техногенна безпека: 3б. наук. доп. 2-ї міжнародної науково-пракиичної конференції
(26-27 квітня 2002 року м. Харків). – Х., 2002. - С. 143-145.