Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Реус Олена Святославівна. Правове регулювання трудової діяльності неповнолітніх в Україні: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.05 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Реус О.С. Правове регулювання трудової діяльності неповнолітніх в Україні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 - трудове право, право соціального забезпечення. - Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню трудового статусу неповнолітніх, як особливого суб’єкта трудового права, трудової правосуб'єктності цих осіб, особливостей диференціації правового регулювання трудової діяльності неповнолітніх. Проведено порівняльно-правовий аналіз регулювання трудової діяльності неповнолітніх в Україні та за кордоном. Особлива увага приділяється історико-правовому аналізу регулювання праці неповнолітніх та проблемам виникнення та припинення трудових правовідносин з їх участю на сучасному етапі, пропонуються шляхи їх вирішення. Досліджуються особливості правового регулювання робочого часу, часу відпочинку, оплати та охорони праці неповнолітніх працівників. Обґрунтовуються пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання трудової діяльності неповнолітніх в Україні.

Нові підходи до вирішення проблем правового регулювання трудової діяльності неповнолітніх дали можливість на підставі теоретичного узагальнення розробити науково обґрунтовані пропозиції, спрямовані на вдосконалення законодавства, яке регулює їх працю. У заключній частині дисертації на підставі проведеного дослідження сформульовано наукові та практичні результати роботи, зокрема:

  1. Неповнолітньою працюючою молоддю як особливими суб’єктами трудового права є соціально-демографічна група населення України віком до 18 років, яка відрізняється від інших груп за віком, публічно-правовим становищем, наявністю додаткових трудових пільг і гарантій, які надаються державою в процесі здійснення ними трудової діяльності з урахуванням віку, статі, стану здоров'я та умов праці.

  2. Трудова правосуб’єктність неповнолітніх виникає з появою здатності до систематичної регламентованої нормами права праці по досягненню чотирнадцятирічного віку за наявності психічної (розумової) та фізичної здатності до праці.

  3. Внесено пропозиції щодо законодавчого закріплення відповідальності посадових осіб підприємств, установ, організацій, які при укладенні трудового договору вимагають надання документів та інформації, не передбаченої чинним законодавством. Тому пропонується доповнити ст. 25 КЗпП України частиною другою наступного змісту: "Посадові особи, які вимагають при укладанні трудового договору зазначені відомості і документи, несуть дисциплінарну відповідальність, а у разі заподіяння громадянам матеріальної або моральної шкоди відшкодовують її на підставі рішення суду. Розмір відшкодування визначається судом”.

  1. Пропонується чітко визначити строк, протягни якого роботодавець має виконати обов’язки, передбачені ст. 29 КЗпП України, виклавши частину першу наступним чином: "До початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний протягом робочого дня з моменту укладання договору" і далі за текстом.

  2. Потребує вдосконалення облік на підприємствах, в установах, організаціях працівників, які не досягли 18 років. Окрім дати народження необхідно враховувати відомості щодо освіти, стану здоров’я та характеру трудового договору. Витребування відповідної інформації не є порушенням чинного законодавства.

  3. Дослідження правовідносин виробничого навчання дозволяє дати визначити учнівський договір як угоду між учнем і власником підприємства, установи, організації або уповноваженого ними органу, за якою учень зобов'язується протягом певного строку оволодіти певною професією, спеціальністю, визначеною цією угодою, а власник зобов'язується організувати навчання, створювати сприятливі умови для успішного оволодіння учнем відповідної професії, спеціальності безплатно або за винагороду, а також виплачувати учню винагороду за виконану роботу і надати після закінчення навчання роботу за наявності вакансій відповідно до набутої професії спеціальності, кваліфікації. Потребує затвердження типова форма учнівського договору, що сприятиме запобіганню порушень законодавства у цій сфері.

  4. Потребує більш чіткої регламентації порядок роботи неповнолітніх за сумісництвом, а тому в роботі обґрунтовано висновок про необхідність запровадження універсальної норми, яка б поширювала чинність на усіх роботодавців без винятку. Обмеження на роботу за сумісництвом для осіб, які не досягли 18 років, можуть запроваджуватись керівниками підприємств, установ і організацій спільно з профспілковими комітетами лише щодо працівників окремих професій і посад з особливими умовами і режимом праці, додаткове навантаження на яких може призвести до наслідків, як негативно відбиваються на стані здоров'я і безпеці виробництва. У інших випадках робота за сумісництвом має бути дозволена неповнолітнім. Необхідно доповнити главу XIII КЗпП України новою статтею наступного змісту: "Неповнолітнім гарантується працевлаштування за сумісництвом. Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати: для працівників віком від 16 до 18 років - 12 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 6 години на тиждень. Обмеження на сумісництво для неповнолітніх запроваджуються керівниками підприємств, установ, організацій разом з профспілковими комітетами для професій і посад з особливими умовами і режимом роботи, додаткова робота в яких може призвести до наслідків, які відбиваються на стані здоров'я і безпеці виробництва".

  5. Сформульовано пропозицію про зменшення оподаткування фонду оплати праці для підприємств, які використовують працю неповнолітніх.

  6. З метою суттєвого поліпшення стану зайнятості серед неповнолітніх запропоновано комплекс правових, соціально-економічних, матеріально-технічних та фінансових заходів, виконання яких дозволить значно підвищити ефективність профорієнтації серед неповнолітніх.

  7. Запропоновано збільшити термін надання першого робочого місця для неповнолітніх до трьох років.

  8. Частину. 2 ст. 38 КЗпП України слід викласти у такій редакції "Якщо працівник по закінченні строку попередження про звільнення не залишив роботи і не потребує розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не в праві звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на місце повнолітнього працівника, запрошений інший працівник, якому згідно з законодавством не може бути відмовлено в укладанні трудового договору".

  9. Пропонується обмежити право роботодавця припиняти трудові відносини з неповнолітніми за п. 2 ст. 40 КЗпП з мотивів недостатньої кваліфікації працівника.

  10. Звільнення неповнолітніх працівників за ініціативою роботодавця незалежно від його підстав має проводитися за попередньою згодою профспілкового органу підприємства, установи, організації

  11. Статтю 46 пропонується доповнити частиною 2 такого змісту: У разі виявлення органами нагляду і контролю за дотриманням законодавства про працю порушення обмежень щодо роботи неповнолітнього, вчинених за згодою між неповнолітнім працівником з організатором роботи, на вимогу цих органів власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган зобов’язаний відсторонити від роботи як неповнолітнього, так і особу, яка допустила порушення до його усунення”.

Публікації автора:

  1. Реус Е.С. К вопросу о правовом регулировании трудовой деятельности молодежи в Украине // Вісник СУДУ. - 1997. - №2 (6). - С. 114-117.

  2. Реус Е.С. Трудовая деятельность молодежи: Действие конституционных гарантий // Бизнес-информ. - 1997. - №21.- С. 16-18.

  3. Реус О.С. Вікові межі працездатності неповнолітніх: адаптація українського законодавства до міжнародних угод // Право України. - 1998. - №5.- С.73-75.

  4. Реус О.С. Особливості укладання трудового договору з неповнолітніми // Право України. - 1998. - №9. - С.69 - 71.

  5. Реус О.С. Захист прав неповнолітніх – захист майбутнього держави // Матеріали науково-практичної конференції «Механізм захисту прав і свобод людини в Україні» (11-12 червня 1999).- К., 1999.- С.258-262.

  6. Реус О.С. Особливості припинення трудових правовідносин з неповнолітніми // Право України. - 2001. - №8. - С.78-79.

  7. Реус Е.С. Предупреждение нарушений трудового законодательства в отношении несовершеннолетних работников // Теоретичні і прикладні проблеми психології та педагогіки: Зб. наук. праць. - 2002. -№3.-С.186-188.