Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Шеремет Олег Семенович. Правове регулювання організації і діяльності повних товариств: дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. — Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Шеремет О.С. Правове регулювання організації і діяльності повних товариств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – господарське право, господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2006.

У дисертації визначена юридична природа повного товариства, обґрунтовано напрямки розвитку законодавства про повні товариства. Визначено правову природу засновницького договору, удосконалено законодавче визначення поняття повного товариства як виду господарського товариства. Виділено види повного товариства. Аргументовано необхідність закріплення загального принципу диспозитивного регулювання внутрішніх відносин в повних товариствах. Удосконалено правове регулювання змісту засновницького договору повного товариства. Визначено шляхи удосконалення порядку управління повним товариством. Доопрацьовано питання правового режиму майна, прав, обов’язків і відповідальності учасників повного товариства. Обґрунтовано пропозиції до законодавства.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що полягає в науковому обґрунтуванні напрямків удосконалення правового регулювання організації і діяльності повних товариств. Для вирішення наукової задачі дисертантом підготовлені нові наукові положення та пропозиції з удосконалення законодавства щодо організації та діяльності повних товариств в Україні з метою підвищення ефективності їх господарювання.

Основними науковими та практичними результатами дисертаційного дослідження є розробка теоретичних засад та пропозицій з удосконалення правового регулювання організації і діяльності повних товариств.

1. Визначено, що розвиток законодавства про повні товариства доцільно здійснювати у напрямку надання права створення повних товариств з правами або без прав юридичної особи.

З урахуванням цього доцільно виокремити два види повних товариств - закриті і відкриті повні товариства. В першому випадку у товаристві особа учасників закрита фігурою юридичної особи від безпосередньої відповідальності за борги товариства (несуть субсидіарну відповідальність відносно товариства). У другому випадку кредитори мають відкритий доступ до звернення стягнень на особисте майно учасників товариства, які не закриті особою товариства. Запропоновано передбачити щодо повних товариств без прав юридичної особи солідарну з товариством відповідальність учасників за зобов’язаннями товариства.

2. Обґрунтовано визначення договору про спільну діяльність у сфері підприємництва як установчого документу, що є засновницьким договором, який забезпечує організаційне оформлення новоствореного суб’єкта підприємництва і підлягає державній реєстрації незалежно від наявності чи відсутності у останнього прав юридичної особи.

3. Аргументовано доцільність поширення правового режиму державної реєстрації на повні товариства без прав юридичної особи як договірні суб’єкти підприємницької діяльності.

4. Розроблено пропозиції щодо підвищення потенціалу практичного використання організаційно-правової форми повного товариства. Зокрема, аргументовано доцільність використання зарубіжного досвіду оподаткування повних товариств і запропоновано передбачити, що повне товариство без прав юридичної особи не визнається платником податків у будь-якому разі, а повному товариству з правами юридичної особи надається такий самий режим оподаткування для певних сфер господарювання, що вимагають пріоритетного розвитку.

5. Обґрунтовано доцільність закріплення загального принципу диспозитивного регулювання внутрішніх відносин у повних товариствах.

6. Доопрацьовано питання управління повним товариством, а саме: запропоновано врахувати практичну потребу та надати загальним зборам учасників повного товариства право створювати виконавчий орган у складі як учасників, так і залучених осіб.

7. Визначено правовий режим відокремленого майна повного товариства без прав юридичної особи як закріпленого на похідному від права власності титулі оперативного використання майна.

8. Підкреслено доцільність використання терміну „статутний фонд” щодо відповідного майнового фонду повного товариства з правами юридичної особи та застосування терміну „складений капітал” щодо повних товариств без прав юридичної особи.

9. Запропоновано передбачити, що вклад у повне товариство як об’єднання осіб може складатися з надання послуг, зазначених у засновницькому договорі.

10. Обґрунтовано пропозиції з удосконалення законодавства щодо найменування повного товариства, участі учасників повного товариства в інших товариствах, розподілу прибутку і збитків, відповідальності учасників на інші.

Публікації автора:

1. Грудницька С.М., Шеремет О.С. Удосконалення правового регулювання організації і діяльності повних товариств // Економіка та право. - 2005. - №3 (13). - С.73-81. (Особистий внесок здобувача: обґрунтування основних напрямків удосконалення законодавства України щодо організації і діяльності повних товариств).

2. Шеремет О. Деякі аспекти діяльності повних товариств в Україні // Підприємництво, господарство і право. 2003. № 5. С. 28-30.

3. Шеремет О. Проблеми оподаткування діяльності повних товариств // Підприємництво, господарство і право. 2004. № 8. С. 68-71.

4. Шеремет О., Михальченко О. Щодо засновницького договору повного товариства // Підприємництво, господарство і право. 2005. № 4. С. 22-25. (Особистий внесок здобувача: дослідження питань змісту засновницького договору та обґрунтування пропозицій до законодавства).

5. Шеремет О. Правове положення повних товариств та товариств з додатковою відповідальністю // Підприємництво, господарство і право. 2003. № 11. С. 17-20.

6. Шеремет О. Проблема забезпечення прав суб’єктів господарювання у правовідносинах з органами державної влади // Підприємництво, господарство і право. 2002. № 7. С.16-18.

7. Шеремет О.С. Рекомендації щодо правового становища повних та командитних товариств за новим законодавством України // Рекомендации по внесению изменений в законодательство в связи с принятием Хозяйственного и Гражданского кодексов Украины: Материалы круглого стола (1 июля 2003г.). Донецк: ДонНУ, ИЭПИ НАН Украины, 2003. С.70-72.

8. Шеремет О.С. Повне товариство як гарант виконання господарських зобов’язань та забезпечення економічної стабільності // Економічна безпека України: перспективи та шляхи забезпечення: Матеріали І Всеукраїнської наук.-практ. конференції (27-28 листопада 2003р.). Л.: Юрид. фак-т Львів. нац. ун-ту ім. Івана Франка, 2003. С. 23-25.

9. Шеремет О.С. Правове регулювання порядку управління та ведення справ у повному товаристві // Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали І наук.-практ. міжвуз. конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Чернігів: Чернігів. філія Європейського ун-ту, 2005. С.19-22.