Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право


Філатова Вікторія Костянтинівна. Правове регулювання геологічного вивчення надр. : Дис... канд. наук: 12.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Філатова В.К. Правове регулювання геологічного вивчення надр. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.06 – земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена комплексному і всебічному дослідженню проблем правового регулювання геологічного вивчення надр. Аналізується питання щодо поняття та специфіки геологічного вивчення надр. Правові норми, що регулюють суспільні відносини у сфері геологічного вивчення надр, характеризуються всіма ознаками правового субінституту, що входить до складу складного інституту права надрокористування, але остаточне формування якого не завершено. Проведено історико-правовий аналіз розвитку законодавства у сфері геологічного вивчення надр. Відповідно до виявленої сутності, властивих ознак та притаманних особливостей геологічного вивчення надр і з урахуванням нових критеріїв пропонується його класифікація.

В роботі здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання щодо поглиблення теорії права знаннями про закономірності й особливості правового регулювання суспільних відносин з геологічного вивчення надр; формулювання теоретично обґрунтованих висновків і пропозицій, спрямованих на підвищення ефективності правового регулювання та процедур їх розгляду. У зв’язку з цим запропоновані висновки, пропозиції та рекомендації, а також реалізацію комплексу заходів законодавчого, фінансово-економічного та дозвільного характеру.

У роботі здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, яке полягало у з’ясуванні сутності, особливостей, правової природи та характерних рис права геологічного вивчення надр, визначенні проблем формування сукупності правових приписів присвячених геологічному вивченню надр, а також розробці пропозицій і рекомендацій з удосконалення правового регулювання геологічного вивчення надр. У зв’язку з цим сформульовані висновки, пропозиції й рекомендації, основні з яких зводяться до наступного.

1. Для вирішення проблем правового регулювання геологічного вивчення надр необхідна реалізація комплексу організаційно-правових, законодавчих заходів:

- заходів законодавчого характеру: удосконалення законодавства, системи державного управління, контролю та нагляду, розробки та затвердження державної концепції розвитку геологічної галузі з визначенням довгострокової стратегії користування надрами з метою їх раціонального використання; створення та закріплення на законодавчому рівні державної системи заохочення та санкцій щодо надрокористувачів під час проведення геологорозвідувальних робіт і розробки родовищ корисних копалин; врегулювання на законодавчому рівні детального порядку надання земельних ділянок, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, для ведення геологічних робіт;

- заходів фінансово-економічного характеру: вжиття комплексу економічних, правових та організаційних заходів з метою залучення інвестицій на розвиток геологічної галузі і відтворення мінерально-сировинного комплексу України; проведення за рахунок державного бюджету геологічних досліджень з метою прогнозування, виявлення та оцінки запасів корисних копалин, забезпечення комплексного підходу при освоєнні родовищ на основі сучасних високоліквідних технологій;

- заходів дозвільного характеру: упорядкування процедури видачі спеціальних дозволів на право геологічного вивчення надр.

2. Об’єктом геологічного вивчення надр як самостійного виду надрокористування є окрема визначена в просторі ділянка надр, в межах якої будуть проводитися розвідувальні роботи незалежно від результатів такого дослідження та наявності в ній корисних копалин.

3. Серед суб’єктів геологічного вивчення надр виокремлюються дві категорії: до складу першої належать суб’єкти підприємницької діяльності (фізичні та юридичні особи), які безпосередньо здійснюють геологічне вивчення надр — користувачі, друга категорія – це юридичні особи (установи, організації, державні органи), які або мають владні повноваження у цій сфері.

4. Дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин є різновидом геологічним вивченням надр, але має більш вузькій зміст. При дослідно-промисловій розробці здійснюється видобуток з родовища обмеженої кількості корисних копалин з метою визначення його промислової цінності, уточнення гірничо-геологічних та технологічних параметрів, необхідних для підрахунку запасів копалин і супутніх компонентів та обґрунтування вибору раціонального методу (технології) промислової розробки родовища.

5. Набуває актуальності в сучасних умовах внесення змін та доповнень до чинного законодавства, що регулює припинення правовідносин з геологічного вивчення надр, а саме: регламентації порядку повернення, вилучення ділянок надр з самовільного користування; встановлення відповідальності суб’єктів надрокористування і державних органів за порушення правил і умов обмеження, зупинення або припинення права користування надрами; визначення конкретних умов та правил встановлення розміру заподіяної внаслідок порушення законодавства про надра шкоди, осіб, які мають право на пред'явлення позовів щодо відшкодування заподіяної шкоди, та процесуально-процедурний механізм стягнення коштів за вказаними позовами.

6. Додатковими підставами припинення права геологічного вивчення надр мають виступати: щодо суб’єктів – фізичних осіб підприємців – смерть, - припинення підприємницької діяльності та втрата статусу підприємця.

Публікації автора:

1. Філатова В. К. Деякі питання правового регулювання використання надр для геологічного вивчення / В. К. Філатова // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 7. – С. 70-72.

2. Філатова В. К. Надра як об’єкт геологічного вивчення / В. К. Філатова // Проблеми законності. - Харків: НЮАУ. – 2003. – Вип. 61. – С. 136-140.

3. Філатова В. К. Правові питання геологічного вивчення надр / В. К. Філатова // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 7. – С. 73-75.

4. Філатова В. К. Геологічна інформація: проблеми використання та захисту / В. К. Філатова // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 7. – С. 87-90.

5. Філатова В. К. Економіко-правові аспекти геологічного вивчення нафтогазоносних надр / В. К. Філатова // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: матеріали наукової конференції. – Т. 1 – Київ: ІАЕ УААН. – 2003. – С. 244-246.

6. Філатова В. К. Питання використання земель при здійсненні геологічного вивчення надр / В. К. Філатова // Нове законодавство України та питання його застосування: тези доповідей та наукових повідомлень учасників наукової конференції молодих учених та здобувачів. – Харків: НЮАУ. – 2004. – С. 112-113.

7. Філатова В. К. Деякі правові аспекти ліцензування геологічного вивчення надр / В. К. Філатова // Сучасні проблеми юридичної науки: стан і перспективи розвитку: тези доповідей та наукових повідомлень учасників наукової конференції молодих учених та здобувачів. – Харків: НЮАУ. – 2005. – С. 86-88.