Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Анохіна Інесса Олександрівна. Правове регулювання діяльності суб'єктів природних монополій : дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Анохіна І.О. Правове регулювання діяльності суб’єктів природних монополій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 „Господарське право; господарсько-процесуальне право”. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертація присвячена розробці теоретичних і практичних питань правового регулювання діяльності суб’єктів природних монополій, обґрунтуванню нових наукових положень і пропозицій щодо удосконалення законодавства у цій сфері. Надано поняття природної монополії та її наукове визначення як специфічного різновиду структурного монопольного типу ринку, на якому виключне право суб'єкта господарювання здійснювати діяльність виникає не в результаті його конкурентної боротьби, а внаслідок визнання державою неефективності конкуренції, тобто її усунення і недопущення на визначеному ринку. Визначено сфери природних монополій та правовий статус їх суб'єктів. Обгрунтовано, що суб'єкти природних монополій - це специфічний різновид суб'єктів господарювання і вид монопольних утворень, особливості правового статусу яких обумовлений їхнім виключним станом на ринку. З’ясовано поняття, принципи, методи і предмет регулювання діяльності суб'єктів природних монополій. Визначено правовий статус органів державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій. Визначено види порушень законодавства про природні монополії та види юридичної відповідальності за їх вчинення. Обгрунтовано пропозиції з удосконалення правового регулювання діяльності суб’єктів природних монополій в Україні.

Дослідження правового регулювання діяльності суб’єктів природних монополій та отримані на його основі результати спрямовані на вирішення наукової задачі, що полягає в обгрунтуванні напрямків удосконалення правового регулювання діяльності суб’єктів природних монополій. Для вирішення наукової задачі обґрунтовані нові наукові положення і пропозиції щодо удосконалення законодавства про природні монополії з метою підвищення ефективності господарської діяльності у сферах природних монополій. Запропоноване вирішення наукової задачі має істотне значення для розвитку науки господарського права.

У роботі одержані наступні основні наукові та практичні результати:

1. Обгрунтовано, що удосконалення механізму державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій має оптимально сполучатися з дерегулюванням і розвитком ринкових механізмів саморегулювання на ринках природних монополій стосовно тих видів діяльності, де можуть ефективно розвиватися конкурентні відносини. Тому для підвищення інвестиційної привабливості й ефективності діяльності суб'єктів природних монополій необхідне створення законодавства, що стимулює появу, становлення і розвиток конкурентних відносин, формування реального конкурентного середовища в окремих сегментах ринків природних монополій, де конкуренція можлива й економічно доцільна.

2. Аргументовано необхідність для удосконалювання нормативно-правових актів, що складають законодавство про природні монополії, усунути його внутрішню неузгодженість та колізії:

включити в ст. 3 Закону „Про природні монополії”, що містить перелік законів, що складають законодавство про природні монополії, Господарський кодекс України, Закон України «Про концесії» тощо;

усунути суперечності норм законів, що визначають загальний порядок ліцензування окремих видів господарської діяльності, та Закону України „Про природні монополії” у частині ліцензування діяльності суб'єктів природних монополій та діяльності суб'єктів господарювання на суміжних ринках;

прийняти спеціальні закони, наприклад, закони України про державне регулювання в паливно-енергетичному комплексі України, про державне регулювання на транспорті, про державне регулювання в сфері телекомунікацій;

розробити Положення про переліки суб'єктів природних монополій в окремих сферах природних монополій (наприклад, у паливно-енергетичному комплексі, на транспорті тощо);

прийняти Порядок формування тарифів на послуги суб'єктів, що діють на ринках природних монополій і суміжних ринках.

3. Обгрунтовано необхідність з метою удосконалювання механізму регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, їх правового статусу і розвитку правового регулювання відносин учасників природно-монопольних ринків доповнити Закон України «Про природні монополії» наступними положеннями:

у ст. 10 Закону передбачити не тільки обов'язки, а й права суб'єктів природних монополій, з відповідною зміною її найменування;

доповнити ст. 10 Закону частиною третьою наступного змісту: не допускається відмова суб'єкта природної монополії від укладання договору з окремими споживачами на виробництво (реалізацію) товарів, щодо яких застосовується регулювання відповідно до цього Закону, при наявності у суб'єкта природної монополії можливості виробити (реалізувати) такі товари;

вказати в ст. 9 Закону в якості принципів регулювання діяльності суб'єктів природних монополій: принцип взаємної відповідальності суб'єктів природної монополії, їхніх посадових осіб і органів регулювання їхньої діяльності; принцип судового контролю за регулюванням у сфері природних монополій; принцип публічності;

доповнити розділ II Закону статтею, у якій передбачити методи регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, у тому числі ліцензування; а також указати, що рішення про застосування методів регулювання приймається органом регулювання природної монополії стосовно конкретного суб'єкта такої монополії;

передбачити у ст. 8 Закону в якості предмету контролю великі угоди за участю суб'єктів природних монополій, пов'язані з: придбанням основних фондів і капітального устаткування, не призначеного для основного виробництва; проведенням інвестиційної діяльності; придбанням права власності на частину основних засобів природного монополіста.

4. Аргументовано доцільність для підвищення рівня законодавчого забезпечення незалежного правового статусу національних комісій регулювання природних монополій та зростання ефективності державного регулювання доповнити розділ III Закону наступними положеннями:

для забезпечення незалежності й ефективності дії комісій доповнити ст. 11 Закону „Про природні монополії” частиною восьмою, де передбачити пряму законодавчу заборону заняття керівниками комісій посад в органах управління підконтрольних суб'єктів господарювання;

до переліку функцій, передбачених у ст. 13 Закону, включити визначення методів регулювання стосовно конкретного суб'єкта природної монополії, а також контроль у межах своєї компетенції за дотриманням вимог Закону;

доповнити зазначений у ст. 14 Закону перелік повноважень комісій наступними: прийняття рішень про включення в перелік суб'єктів природних монополій або виключення з нього; прийняття обов'язкових для виконання рішень про скасування або зміну актів, прийнятих органами влади, місцевого самоврядування й адміністративно-господарського управління і контролю, що суперечать Закону, та (або) про припинення порушень Закону «Про природні монополії»;

доповнити ст. 14 Закону частиною другою, де в якості однієї з гарантій діяльності національних комісій регулювання природних монополій передбачити наступне правило: для виконання функцій, покладених на національні комісії регулювання природних монополій, їхні працівники мають право безперешкодного доступу до інформації про діяльність суб'єктів природних монополій, що мається в цих суб'єктів, а також в органів державної влади і місцевого самоврядування;

доповнити ст. 14 Закону частиною третьою, у якій чітко розмежувати повноваження національних комісій регулювання природних монополій і органів Антимонопольного комітету України.

5. Обгрунтовано, що для підвищення ефективності юридичної відповідальності за порушення законодавства про природні монополії варто передбачити в розділі IV Закону «Про природні монополії»:

вичерпний перелік порушень законодавства про природні монополії;

види юридичної відповідальності за порушення законодавства про природні монополії;

відповідальність за порушення законодавства про природні монополії органів державної влади і місцевого самоврядування, що не є органами державного регулювання діяльності суб’єктів природних монополій.

Публікації автора:

1. Анохіна І. Предмет регулювання діяльності суб’єктів природних монополій // Підприємництво, господарство і право. - 2004. - № 7. - С. 52-55.

2. Анохіна І. Поняття та правовий статус органів державного регулювання суб’єктів природних монополій // Підприємництво, господарство і право. - 2004. - № 8. - С. 32-35.

3. Анохіна І.О. Види порушень законодавства суб’єктами природних монополій // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. - 2004. - № 3. - C. 107-112.

4. Анохіна І.О. Характерні ознаки природних монополій та їх правового режиму // Актуальні проблеми держави і права. - Одеса: Одеська національна юридична академія, Юридична література. - 2003. - Вип. 18. - С. 629-633.

5. Анохіна І.О. Поняття, принципи та методи регулювання діяльності суб’єктів природних монополій // Актуальні проблеми держави і права. - Одеса: Одеська національна юридична академія, Юридична література. - 2003. - Вип. 21. - С. 293-298.

6. Анохіна І.О. Специфіка правового статусу суб’єктів підприємництва у сферах природних монополій // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. - Чернівці: Підприємець Яворська І.Т. - 2003. - Вип. 4. - С. 250-252.