Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


42. Віслобоков Кирил Асенович. "Права, за якими судиться малоросійський народ" (1743): джерелознавчий та кодикологічний аналіз: дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Державний комітет архівів України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Віслобоков К. А. “Права, за якими судиться малоросійський народ” (1743): джерелознавчий та кодикологічний аналіз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 – історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. – Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства. – Київ, 2004.

Дисертацію присвячено одній з найвідоміших пам’яток з історії українського права – “Правам, за якими судиться малоросійський народ” (1743). Цей проект універсального кодексу для Гетьманщини було підготовлено спеціальною кодифікаційною комісією, що працювала протягом 15 років (1728–43) і складалася з правників – представників козацької старшини, духовенства, міщанстава. Уперше в історіографії пам’ятка розглядається як об’єкт дослідження практичного джерелознавства; на її прикладі запропоновано модель комплексного опрацювання історичних джерел законодавчого характеру. На підставі документального комплексу, частково введеного до наукового обігу уперше, проаналізовано процес створення й функціонування пам’ятки в контексті правової культури Гетьманщини, висвітлено питання джерел Кодексу, проаналізовано його внутрішню будову, розкрито його інформаційний потенціал як джерела. Проведено кодикологічний аналіз та подано описи всіх наявних рукописів “Прав”. Текст пам’ятки за автентичним списком опубліковано дисертантом 1997 р.

1. Пам’ятки законодавства можуть та мають бути об’єктом прискіпливої уваги джерелознавства. Їх усебічне дослідження може бути успішним лише за умови поєднання як класичних джерелознавчих методик зовнішньої та внутрішньої критики так і методів загального історичного та спеціального правового аналізу.

2. Звернення до проблем, пов’язаних з Кодексом відносно нечисленні. Історіографія налічує лише три спроби комплексного підходу до аналізу пам’ятки; всі вони здійснені вченими-юристами. Одна з них – О. Кістяківського, припадає на 70-і роки позаминулого століття. Ще дві – 40-х років минулого, залишили цілий ряд невісвітлених питань. В першому випадку (В. Мєсяц) це пов’язано в основному зі стереотипом про загибель архіву Генеральної військової канцелярії, включно з матеріалами кодифікаційної комісії у середині XVIII ст. У другому (А. Яковлів) – з обмеженими можливостями залучення в умовах еміграції широкої джерельної та історіографічної бази.

Загалом можна констатувати, що ані “Права”, ані взагалі пам’ятки законодавчого характеру не були досі предметом комплексного розгляду істориків та джерелознавців.

В результаті архівних пошуків дисертантом виявлені невідомі раніше два списки “Прав” і матеріали Кодифікаційної комісії; віднайдено рукопис, що вважався втраченим у ХІХ ст.; встановлено сучасне місце зберігання й проведено ідентифікацію п’яти списків Кодексу, відомих з історіографії ХІХ ст.; віднайдено оригінальні рукописи виготовлених Комісією перекладів джерел “Прав”.

3. Застосування ціннісного та інституційного підходів у порівнянні унаочнили засноване на різних традиціях, абсолютно протилежне розуміння Росією та Гетьманщиною природи політичної влади, ролі власності, інституційного та нормативного забезпечення функціонування держави. Ця неподоланна різниця у світоглядах, уявленнях про справедливість і правових системах разом з неможливістю зіпертися на династичну традицію залишили політичній еліті Гетьманщини єдиний шлях “процедурної легітимації”, що апелював до історичності “позитивного права”. Наратив цієї концепції заснований на історичному факті існування певної, функціонуючої організваним чином системи, базованої на законних підставах, на праві. Порушена в односторонньому порядку, ця система була відновлена силою, але силою законною; засади її функціонування – правові та організаційні орієнтири – залишилися незмінними. Противагою їй стала інша – випрацьована кількома століттями нечуваних обсягів територіальної експансії, надзвичайно ефективна російська система адміністрування, запрограмована на поглинання та перетравлення своїх здобутків у політичному, економічному, зрештою культурному сегментах. За великим рахунком цей конфлікт є визначальним для історії Кодексу – він дав поштовх створенню спеціальної комісії, йому підпорядкована логіка кодифікаційного процесу, він став вирішальним у подальшій долі “Прав”.

Реальну роль у спробі кодифікації українського законодавства 1728–43 рр. зіграли практичні виклики, пов’язані з проблемою легітимації – внутрішньою потребою нової провідної верстви Гетьманщини, яка намагалася de jure закріпити свій фактичний панівний статус у суспільстві. Більшість членів кодифікаційної комісії належала до віськово-адміністративної землевласницької еліти Гетьманщини. Тісно пов’язані між собою фактори: належність кодифікаторів до певного соціального кола, освіта, кар’єра, ціннісна орієнтованість на європейську політичну і правову традицію реально вплинули на зміст Кодексу.

Надавши кодифікації офіційного статусу, імперський уряд взяв процес під свій контроль, а згодом звів результати нанівець. Що є безперечно вдалим прикладом російського адміністрування, підпорядкованого єдиній меті – скорішій абсорбації Гетьманщини.

4. Кодекс побудовано на нормативному матеріалі виключно Литовського статуту та кількох збірок німецького міського права польського походження. Ні гетьманські, ні російські урядові акти, ні також “звичаєве право” не можуть бути кваліфіковані як джерела “Прав”.

Джерелознавчий та кодикологічний аналіз одинадцяти відомих списків пам’ятки підтверджує аутентичність рукопису, знайденого В. Рауделюнасом в Архіві Санкт-Петербурзької філії Інституту російської історії РАН та спростовують прийняту історіографією тезу про поширення Кодексу на території Гетьманщини і застосування його у судовій практиці.

5. Загальний аналіз змісту та системи Кодексу пересвідчує у засадничій і суворій ієрархічності системи пам’ятки та її послідовному традиціоналізмі щодо Литовського статуту. Саме цей шляхетський кодекс у повсякденному житті був найближчим і не забутим ще взірцем і водночас засобом легітимації для нової земельної аристократії Гетьманщини; саме він уособлював русько-литовсько-польську політичну та правову традиції, що давали відчуття належності до європейського ціннісного простору.

Незважаючи на об’єктивну невдачу кодифікації, “Права” зберігають свою вартість як свідчення тяглості історичного процесу, усвідомлення своєї етнічної, а, насамперед, політичної окремішності провідною верствою українского суспільства ХVІІІ ст. Сама пам’ятка та її доля є відзеркаленням складного періоду коливань української еліти між боротьбою за залишки автономії Гетьманщини та визнання і закріплення російською владою статусу провідної верстви, за який врешті і було заплачено автономією. З іншого боку, сама Гетьманщина стала спробою політично-державної самореалізації – тому і була знищена імперським централізмом.

6. Запропонована у дисертації методика комплексного аналізу історичних джерел законодавчого характеру (насамперед кодексів) базується на розумінні подвійної природи джерелознавства як наукової дисципліни й, відповідно, на трьох класичних етапах джерелознавчого дослідження: контекстному аналізі, внутрішній та зовнішній критиці джерела. Особливе значення мають перша та друга складові. В контекстному аналізі є обов’язковими звернення до принципових питань, пов’язаних з авторами законопроекту: їхного соціального статусу, освіти, типу кар’єри, правосвідомості і т. д.; ходу та принципів законотворчого процесу. Внутрішня критика такого роду джерел мусить бути звернена передусім до структурного аналізу усіх рівнів законодавчого акту – від конкретної норми до регульованої ним галузі права. Такий аналіз не може обійтися без виявлення усіх джерел законодавчого акту та їх ретельного порівняльного дослідження.

Побудоване у такий спосіб дослідження максимально повно розкриває інформаційний потенціал джерела і дає величезні можливості у вирішенні різнопланових завдань. А поєднання власне історичних, джерелознавчих та правових методик разом із залученням паралельних джерел інших видів відкривають широкий шлях до міждисциплінарних узагальнень.

Публікації автора:

Статті, що відображають основні результати дослідження:

1. Предисловие // Собрание малороссийских прав 1807 г. / Сост. К. А. Вислобоков и др. – К.: Наукова думка, 1993. – С.7–15

2. Визначна пам’ятка українського права: джерела, зміст, система та соціально-політичні передумови створення // Права, за якими судиться малоросійський народ (1743) / Упор. К. А. Вислобоков. – K., 1997. – С. IX–XLIX

3. Проблеми джерелознавства історії українського права // Архіви України. – №1–3. – К., 2002. – С. 24–34

4. Кодикографія “Прав, за якими судиться малоросійський народ” (1743): списки, виявлені в українських та зарубіжних сховищах // Архіви України. – №1–2. – К., 2004. – С. 221–229

5. Литовський Статут та “Права, за якими судиться малоросійський народ” (джерелознавчий аспект) // Бібліотечний вісник. – 2004. – №2. – К., 2004. – С. 32–35

6. Деякі аспекти правової системи Гетьманщини і невідомий список нормативної збірки XVIII століття // До джерел. Збірник наукових праць на пошану Олега Купчинського з нагоди його 70-річчя. – Київ–Львів, 2004. – Т. ІІ. – С. 351–376

Матеріали конфернцій:

1. До питання про створення науково-довідкового апарату до актових книг XVI–XVIII ст. // Українська археографія: сучасний стан та перспективи розвитку. Тези доповідей республіканської наради, грудень 1988 р. – К., 1989. – С. 223–236

2. До концепції видань юридичних пам’яток // Матеріали до розробки концепції діяльності Інституту української археографії. До всеукраїнської наради “Українська археографія сьогодні: проблеми і перспективи”. Київ 16–18 грудня 1992 р. – К., 1992. – С. 58–62

3. Правові підстави ідеї автономізму козацької старшини Гетьманщини (ціннісний та порівняльний аспекти) // Історико-правові проблеми автономізму та федералізму. Матеріали Х-ї історико-правової конференції. Севастополь, 22–24 вересня 2003 р. – С. 441–451

Видання джерел:

1. Описи Київського намісництва 70–80 років XVIII ст. / Упор.: Г. В. Болотова, К. А. Віслобоков та ін. – К.: Наукова думка, 1989. – 392 с.

2. Селянський рух на Україні 1569–1647. Збірник документів і матеріалів / Упор.: Г. В. Боряк, К. А. Віслобоков та ін. – К.: Наукова думка, 1993. – 536 с.

3. Собрание малороссийских прав 1807 г. / Сост.: К. А. Вислобоков и др. – К.: Наукова думка, 1993. – 368 с.

4. Права, за якими судиться малоросійський народ (1743) / Упор. К.А. Віслобоков. – K., 1997. – 550 + I–XLX с.

5. Руська (Волинська) метрика. Регести документів Коронної канцелярії для українських земель (Волинське, Київське, Брацлавське, Чернігівське воєводства) 1569–1673 / Упор.: Г.Боряк, Г. Вайс, К. Віслобоков та ін. – К., 2002. – 984 с.