Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


62. Бидик Алла Геннадіївна. Підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2004.



Анотація до роботи:

Бидик А. Г. Підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - економіка сільського господарства і АПК.

- Тернопільська академія народного господарства Міністерства освіти і науки України. - Тернопіль, 2004.

У дисертації уточнено сутність поняття “конкурентоспроможність виробництва в АПК”. Доведено об’єктивну необхідність підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК. Визначено основні види, форми і методи конкурентної боротьби. Уточнено методичні засади оцінки конкурентоспроможності виробництва в АПК. Проведено оцінку конкурентного середовища, ресурсного потенціалу і рівня конкурентоспроможності виробництва в АПК. Здійснено економічну діагностику фінансово-економічного стану і конкурентоспроможності виробничих структур АПК. Проаналізовано рівень ефективності та конкурентоспроможності виробництва продукції АПК. Розроблено економічний механізм підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК. Визначено напрямки інноваційно-інвестиційного забезпечення інтенсифікації і розширеного відтворення виробництва в АПК. Обґрунтовано розвиток повноцінної ринкової інфраструктури в АПК. Удосконалено міжгалузеві економічні відносини в АПК. Встановлено напрямки державного регулювання і підтримки конкурентоспроможного розвитку виробництва в АПК.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і обґрунтовано нові підходи щодо вирішення наукових проблем і розробки практичних рекомендацій з підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК. Результати дослідження дають підстави для наступних висновків.

1. Конкурентоспроможність - найважливіший показник оцінки виробництва, галузей, структур і продукції АПК на ринку. За допомогою комплексної порівняльної характеристики відповідної сукупності оціночних показників вона відображає ступінь переваги над конкурентами, розвивається на законах попиту і пропозиції, служить кращому забезпеченню ринку товарами, є одним з найдієвіших механізмів відбору і регулювання у ринковій економіці.

2. З метою комплексного оцінювання конкурентоспроможності виробництва в АПК пропонується використовувати метод інтегральної оцінки, що враховує два критерії: ступінь задоволення потреб споживача і рівень ефективності виробництва. Для обґрунтування перспективних можливостей конкурентоспроможності рекомендується визначати стратегічний потенціал та конкурентний статус виробництва.

3. Позитивними чинниками наявного конкурентного середовища виробництва в АПК є: процес формування відповідної законодавчої бази, необхідної для реалізації комплексу заходів щодо попередження надмірної його монополізації, а також для заохочення конкуренції як економічного механізму саморегулювання; реформування земельно-майнових відносин, що сприяє підвищенню відповідальності та зацікавленості селян у кінцевих результатах господарювання.

4. Стримуючими чинниками конкурентоспроможності аграрного виробництва є: порушення еквівалентного збалансованого міжгалузевого цінового обміну між промисловістю і сільським господарством, яке супроводжується переважаючим зростанням у динаміці цін на матеріально-технічні ресурси порівняно зі зростанням цін на сільськогосподарську продукцію, відповідним зростанням собівартості продукції, зниженням прибутковості виробництва і рівня матеріального стимулювання результатів господарювання; недостатній розвиток матеріально-технічної бази аграрних формувань; абсолютне та відносне зниження продуктивного потенціалу земельних угідь; погіршення кількісного і якісного стану сільського трудового потенціалу; зниження рівня інтенсивності та ефективності інтенсифікації агропромислового виробництва; погіршення абсолютних коефіцієнтів і показників фінансово-економічного стану аграрних підприємств України; низький рівень конкурентоспроможності галузей сільського господарства.

5. Підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК найдоцільніше здійснювати на інтенсивній основі - технічному і технологічному його удосконаленні, шляхом запровадження системи машин для комплексної механізації усіх технологічних процесів, збільшення внесення органічних і мінеральних добрив на науковій основі, оптимізації структури виробничих ресурсів, що сприяє ресурсозбереженню, зростанню продуктивності праці, зменшенню втрат продукції і зниженню її собівартості.

6. Зростанню конкурентоспроможності продукції на ринку, прискоренню її обороту сприятиме розроблена модель повноцінної ринкової інфраструктури на основі біржової системи, що спирається на низові ланки - торгові доми, пайовиками яких у районах можуть стати товаровиробники, районні споживачі-переробники, торгово-закупівельні організації, елеватори, нафтобази, транспортні організації, банки, мережа регіональних маркетингово-збутових центрів, інші представники районної і міської інфраструктури, включаючи брокерські контори регіональних та центральних бірж.

7. З метою формування раціонального економічного середовища для підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК пропонується механізм удосконалення системи ціноутворення у міжгалузевих відносинах між сферами виробництва, заготівлі та переробки сільськогосподарської продукції на основі використання концепції ціни виробництва, що включає норму прибутку, враховує оборотність обігових засобів, забезпечує відшкодування нормативних витрат, а також однакові прибутки на одиницю ресурсів.

8. Підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК вимагає державної підтримки аграрного виробництва. Рекомендується використовувати прямі дотації сільському господарству через механізм цін, котрий охоплює усі вартісні складові відтворювального процесу, забезпечує прогнозовані темпи оновлення і розвитку виробництва.

9. Для підвищення конкурентоспроможності запропоновано використовувати інноваційну модель розвитку виробництва в АПК, що передбачає формування на державному рівні механізму фінансової підтримки впровадження досягнень науково-технічного прогресу, спрямованого, з одного боку, на стимулювання безпосередньо інноваційних процесів, а з іншого - на створення сприятливого економічного клімату для новаторської діяльності, що в сукупності забезпечить підвищення конкурентоспроможності виробництва в АПК.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Бидик А. Г. Аграрно-промислово-фінансові групи // Вісник ТАНГ. - 2001. - Випуск 13. - С. 37-39.

2. Бидик А. Г. Визначення стратегічного потенціалу конкурентоспро-можності сільськогосподарських підприємств // Економіка АПК. - 2002. - № 4. - С. 105-110.

3. Бидик А. Г. Аналіз і оцінка конкурентоспроможності підприємства // Наукові записки. Зб. наукових праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. - 2002. - Випуск 11. - Частина 1. - Тернопіль: Економічна думка. - С. 161-164.

4. Бидик А. Г. Інноваційно-інвестиційне забезпечення конкуренто-спроможного розвитку підприємства // Вісник ТАНГ. - 2002. - Випуск 6. - С. 96-99.

5. Бидик А. Г. Розвиток конкуренції в умовах боротьби з монополізмом // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. - Серія: Економіка. - 2002. -№ 10. - С. 44-45.

6. Бидик А. Г. Підвищення конкурентоспроможності аграрного виробництва // Економіка АПК. - 2003. - № 6. - С.115-121.

Публікації в інших наукових виданнях

7. Бидик А. Г. Сутність та основні етапи науково-технічного прогресу (НТП) / Інноваційна діяльність. За ред. Гладича Б. Б., Стельмащука А. М. Навчальне видання. - Тернопіль: Економічна думка. - 2000. - С. 77-79.

8. Бидик А. Г. Проблеми управління інформаційними технологіями / Інноваційна діяльність. За ред. Гладича Б. Б., Стельмащука А. М. Навчальне видання. - Тернопіль: Економічна думка. - 2000. - С. 112-114.

9. Бидик А. Г. Ризик конкуренції інноваційних підприємств / Інноваційна діяльність. За ред. Гладича Б. Б., Стельмащука А. М. Навчальне видання. - Тернопіль: Економічна думка. - 2000. - С. 119-120.

10. Бидик А. Г. Компоненти трудового потенціалу та їх вплив на ефективність виробництва // Наукові записки за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції на тему “Сучасний стан та перспективи розвитку обліку, контролю та аналізу в Україні”, присвяченої 5-річчю заснування Чортківського інституту підприємництва та бізнесу ТАНГ. - Чортків. - 2001. - С. 70-73.

11. Бидик А. Г. Агропромислово-фінансові групи / Аграрний сервіс (організаційно-технічний аспект). За ред. Гладича Б. Б., Данильченка М. Г., Стельмащука А. М. Навчальне видання. - Тернопіль: Економічна думка. - 2001. - С. 37-44.

12. Бидик А. Г. Структурна характеристика бізнес-плану / Аграрний сервіс (організаційно-технічний аспект). За ред. Гладича Б. Б., Данильченка М. Г., Стельмащука А. М. Навчальне видання. - Тернопіль: Економічна думка. - 2001. - С. 93-118.

13. Бидик А. Г. До питання конкурентоспроможності підприємств // Наукові записки за матеріалами науково-практичної конференції “Україна в умовах ринкової трансформації економіки і сучасних форм господарювання”. - Чортків. - 2002. - С. 10-13.

14. Бидик А. Г. Забезпечення конкурентоспроможності на всіх фазах життєвого циклу підприємства // Ефективна аграрна економіка. - 2002. - № 1. - С. 26-30.

15. Бидик А. Г. До питання щодо конкурентоспроможності продукції та її значення для підприємницької діяльності // Ефективна аграрна економіка. - 2003. - № 3. - С. 38-46.