Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Качуровська Валентина Олегівна. Підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Качуровська В.О. Підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.22 – стоматологія. - Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2006.

Дисертація присвячена питанню підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації у дітей.

Висока поширеність і інтенсивність карієсу постійних зубів у дітей 11-12 років, які мешкають у с. Білозір’я Черкаській області і вживають воду з низькою концентрацією в ній фтору (0,3 мг/л), супроводжуються зниженням адаптаційного потенціалу організму, зменшенням мінералізуючої функції слини, зниженням кислотостійкості емалі у порівнянні з нормою. Запропонований спосіб підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації у дітей полягає у використанні гомеопатичних сполук кальцію протягом двох років двічі на рік (весна, осінь) впродовж місяця за наступною схемою: Calcium carbonicum 100 СН – у понеділок і п'ятницю, Calcium phosphoricum 100 СН – у вівторок і четвер, Calcium fluoricum 100 СН – у середу, по 6 грудочок під язика за 30 хвилин до прийому їжі. Використання гомеопатичних сполук кальцію в схемі профілактики карієсу постійних зубів у дітей показує високу клінічну ефективність розробленого методу. Так, приріст інтенсивності карієсу постійних зубів за перший рік спостереження у дітей дослідної групи становив, у середньому 0,81; у контрольній – 2,03, тобто приріст інтенсивності карієсу у контрольній групі за перший рік був у 2,5 рази більший, ніж у дослідній групі. Редукція приросту карієсу зубів за перший рік спостереження дорівнювала 60%. За другий рік спостереження приріст інтенсивності карієсу зубів становив у дослідній групі – 0,11, у контрольній – 0,71. Редукція приросту карієсу зубів за другий рік

дорівнювала 84%. Отже, приріст інтенсивності карієсу зубів за другий рік у контрольній групі приблизно в 6,5 рази перевищує приріст інтенсивності карієсу у дослідній групі, хоча вихідні дані інтенсивності карієсу були практично однаковими. Протягом року після припинення застосування гомеопатичних сполук кальцію річний приріст інтенсивності карієсу у дітей дослідної групи був, значно нижчий, ніж у контрольній групі. Редукція приросту карієсу зубів за три роки спостереження склала 76%.

У дисертації представлені теоретичне обгрунтування і нове вирішення актуального завдання сучасної стоматології - підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації у дітей за допомогою гомеопатичних сполук кальцію.

1. Серед дітей, які мешкають у сільській місцевості поширеність карієсу у дітей 6 років складає 59,30±1,2% при середньому КПВз=1,59±0,19; у дітей

12-ти років - 88,35±1,85% при середньому КПВз=4,14±0,40; у дітей 15-ти років – 91,24±1,4% при середньому КПВз=4,38±0,36. У структурі індексів КПВз переважає нелікований карієс. Санації порожнини рота потребуває 54,07% дітей 6-ти років, 85,15% дітей - 12-ти років і 86,75% дітей - 15-ти років. Гігієна порожнини рота у дітей 6-15 років є незадовільною при середньому індексі Федорова-Володкіної = 2,17 бали для дітей 6-ти років і середньому індексі Green-Vermillion = 2,55 бали для дітей 12-ти років та 2,32 бали для дітей 15-ти років.

2. У дітей з високою інтенсивністю карієсу постійних зубів визначено знижений мінералізуючий потенціал слини і кислотостійкість емалі, що поєднується із порушенням кислотно-лужного балансу в порожнині рота, зниженням швидкості слиновиділення, підвищенням в'язкості слини, зниженням концентрації кальцію, збільшенням активності кислої фосфатази, підвищенням концентрації малонового діальдегіду у змішаній слині.

3. У дітей 11-12 років з високою інтенсивністю карієсу постійних зубів зниження карієсрезистентності супроводжується достовірним зниженням адаптаційного потенціалу організму. У 63,05% дітей виявлено затримку прорізування постійних зубів у порівнянні з віковими нормами. Вона складає, у середньому, 1,7 зуби на одну дитину. Із переважанням тонусу парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи дітей було, у середньому, у 1,8 рази менше, ніж серед здорових. Високий рівень особистої тривожності виявлено у 69,25% дітей.

4. Під дією гомеопатичних сполук кальцію за два роки карієсрезистентность емалі зубів за даними ТЕР-тесту збільшується у 1,5 рази, швидкість слиновиділення зростає у 1,3 рази, в'язкість слини зменшується у 1,35 рази, у 3 рази підвищується мінералізуючий потенціал слини. Концентрація кальцію в змішаній слині знижується, у порівнянні з початковою, на 35,61%, фосфору - збільшується у 1,2 рази. Активність кислої фосфатази у змішаній слині знижується у 1,3 рази; концентрація малонового діальдегіду – у 1,4 рази у порівнянні з їх початковим рівнем.

5. Застосування гомеопатичних сполук кальцію протягом двох років сприяє підвищенню адаптаційного потенціалу організму дітей 11-12 років. При цьому число дітей з проявами дисфункції вегетативної нервової системи зменшується, у середньому, в два рази. Кількість дітей, чий фізичний розвиток відповідає віковим нормам, збільшується на 29,93%; психоемоційне напруження знижується у 1,4 рази. Зменшується затримка прорізування постійних зубів у відповідності з віковими нормами.

6. Застосування гомеопатичних сполук кальцію у дітей з високою інтенсивністю карієсу протягом двох років сприяє у них зниженню приросту інтенсивності карієсу постійних зубів у три рази. За цей період редукція приросту карієсу зубів складає 66%. Через рік після припинення прийому гомеопатичних сполук кальцію, річний приріст інтенсивності карієсу постійних зубів у дітей дослідної групи був значно нижчий, ніж у дітей контрольної групи. Редукція

приросту карієсу постійних зубів за три роки спостережень дорівнює 76%. Це свідчить про ефективність розробленого методу підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації.

Публікації автора:

1. Качуровская В.О. Анализ стоматологического статуса школьников, которые проживают в сельськой местности // Вісник Української медичної стоматологічної академії. - 2001. - Т.1, Випуск 1-2. - С.38-39.

2. Качуровская В.О. Типы микрокристаллизации слюны у школьников Черкасской области //Український науково-медичний молодіжний журнал. - 2002. - № 3-4. - С.72-74.

3. Качуровская В.О. Изменение минерализующей функции слюны под действием гомеопатических соединений кальция // Український стоматологічний альманах. - 2003. - № 2.- С.10-13.

4. Качуровская В.О. Влияние гомеопатических соединений кальция на его содержание в ротовой жидкости у детей // Український медичний альманах. - 2003. - №2. - С.84-86.

5. Качуровська В.О. Деякі показники вільнорадикального перекісного окислення липидів і антиоксидантного захисту в порожнині рота у дітей // Галицький лікарський вісник. - 2003. - № 1. - С.97-98.

6. Качуровская В.О. Содержание кальция, неорганического фосфора и активность фосфатаз в ротовой жидкости школьников 11-12 лет и их динамика под действием гомеопатических соединений кальция // Вісник стоматології. - 2003. - №1. - С.145-147.

7. Пат. 62667А Україна, МПК 7 А 61 До 35/78 Спосіб підвищення карієсрезистентності постійних зубів в період їх мінералізації: Деклараційний патент 62667 А, Україна, МПК А 61 До 35/78 /В.О.Качуровська, Л.О.Хоменко, А.В.Борисенко/.- № 2003043840; Заявл. 25.04.2003; Опубл. 15.12.2003; Бюл. № 12.

Здобувачем проведено клінічну апробацію розробленого способу у 114 дітей 11-12 років та визначено його ефективність.

8. Качуровська В.О. Деякі показники карієсогенної ситуації в порожнини рота у сільських школярів // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції ”Сучасні підходи до лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань”. - Івано-Франківськ, 2003. - С.43-44.

9. Качуровская В.О. Сравнительный анализ стоматологической заболеваемости подростков, которые проживают в городе и селе, в зависимости от их психологических характеристик //Тез.доп. Всеукраїнської студ.конф. „Актуальні проблеми сімейної стоматології”. - Полтава, 2003. - С.7-8.

10. Качуровская В.О. Особенности применения гомеопатической терапии у детей для повышения кариесрезистентности твёрдых тканей зуба // Тез.доп. ХХ1 науково-практичної конференції студентів і молодих вчених Національного медичного університету їмені О.О. Богомольця „Актуальні проблеми сучасної стоматології”. - Київ, 2003. - С.9-10.