Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Жинчин Мирослава Ярославівна. Підвищення економічної ефективності хутрового звірівництва : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Жинчин М.Я. Підвищення економічної ефективності хутрового звірівництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. Львівський державний аграрний університет, Львів, 2006.

У дисертації розкрито результати теоретичних і практичних досліджень підвищення економічної ефективності хутрового звірівництва України та просування його на світовий ринок. Значну увагу приділено поглибленому економічному аналізу та виявленню тенденції розвитку виробництва хутросировини у спеціалізованих звірогосподарствах України.

Запропоновано методику відбору постачальників кормів, яка дасть змогу скоротити витрати на годівлю хутрових звірів. Опрацьовано методику ведення маркетингової діяльності у звірівництві, здійснено прогноз обсягів роздрібного продажу хутра і хутряних виробів в Україні.

Розроблено науково обґрунтовані пропозиції щодо нарощування виробництва хутросировини у звірогосподарствах і шляхів підвищення його ефективності. При цьому потрібно покращити договірні відносини та вдосконалити маркетингову діяльність.

Проведене дисертаційне дослідження дозволило обгрунтувати наукові положення щодо вдосконалення методики, напрямів, організації, регулювання та покращення економічного стану хутрового звірівництва, сформулювати низку узагальнених висновків і пропозицій щодо ефективного ведення галузі на основі концептуальних вдосконалень та отриманих окремими господарствами практичних результатів. Основні з них полягають у наступному:

  1. Хутрове звірівництво України є цілісною організаційно-економічною системою, що має забезпечити задоволення потреб населення у хутрі та виробах з нього, формування експортного потенціалу. За аналізований період (1990-2004 рр.) у господарствах України основне стадо звірів скоротилося на 48%. Однак, слід зазначити, що одночасно вітчизняне звірівництво історично володіє певним експортним потенціалом і при підтримці держави може стати однією з точок економічного зростання. Хутрова сировина є одним з небагатьох вітчизняних товарів, що одержується з відновлювальних ресурсів і має попит за кордоном.

  2. За період з 1997 по 2004 рр. звірогосподарства пристосувалися до ринкових умов господарювання і одночасно інтегрувалися у систему світового звірівництва, відбулася адаптація цін на хутрову сировину вітчизняних виробників до цін світового ринку. Проте, попит на хутро залежить від зміни грошових доходів громадян. Тому ріст середньорічних доходів населення є основною умовою підвищення попиту на хутрові товари на внутрішньому ринку, що складав у 2004 р. 350 тис шт. шкурок всіх видів хутрових звірів. Основними його особливостями є орієнтація на експорт та формування цін під впливом кон’юнктури зовнішнього ринку.

  3. Економічна ефективність звірівницького підприємства оцінює його здатність створювати максимальний прибуток з доступних ресурсів. Ріст економічної ефективності веде до підвищення конкурентоспроможності галузі, є основою виживання звірівницьких підприємств у середовищі економічного суперництва.

  4. Розробка і реалізація заходів, спрямованих на досягнення стратегічних цілей хутрового звірівництва повинні базуватися на таких основних принципах: узгодженість параметрів ведення виробничого процесу і збуту хутросировини, врахування ринкової кон’юнктури, вдосконалення системи постачання хутрових звірів покупними кормами тваринного походження, відповідність розмірів виробництва хутросировини місцевій кормовій базі, диверсифікація виробництва, організація підсобних виробництв на основі глибокої переробки побічної продукції.

  5. Запропоновано логістичний підхід відбору постачальників кормів, який дозволить значно покращити систему забезпечення хутрових звірів покупними кормами при визначенні взаємних інтересів постачальників і замовників, що гарантуватиме постійні контакти з визначеним колом постачальників. Збудовані у цей спосіб системи дозволять не лише краще прийняти рішення у ланцюзі доставки, але й передусім впровадити остаточні алгоритми, які автоматично вибирають найкращі варіанти розв’язку, гарантуючи при цьому комплексну автоматизацію.

  6. Обґрунтовано вдосконалення маркетингової діяльності як способу поповнення звірогосподарств обіговими коштами протягом року, їх спрямування на забезпечення нормального процесу утримання хутрових звірів та одержання хутра високого рівня якості за бонітувальними характеристиками. Запропонована методика прогнозу обсягів продажу хутра і хутряних виробів відповідає сучасним вимогам і може бути застосована на практиці.

  1. Перспективи розвитку галузі залежать від збереження та розширення попиту на хутрову продукцію, що, як підтверджують дослідження, залежать від доходів населення. Використавши метод екстраполяції трендів, нами визначено, що у 2010 р. від реалізації роздрібного хутра на вітчизняному ринку можна очікувати надходження в сумі 52,4 млн.грн. Разом з цим, прогнозований рівень роздрібного товарообороту хутра і хутрових виробів в Україні цілком узгоджується з тенденціями зростання доходів на душу населення у 2010 р. в 1,7 рази проти 2004 р.

  2. Удосконалення маркетингової діяльності виробництва хутросировини повинно здійснюватись на основі раціоналізації чисельності маточного поголів’я у звірогосподарствах з метою підвищення мобільності відповідно до запитів національного та міжнародних ринків. Розширення виробництва хутросировини на основі залучення у виробництво нових господарюючих суб'єктів у формі дрібнотоварного звірівництва підвищить ринкову владу і вплив виробників хутросировини у регіонах, дозволить збільшити прибуток і швидше відшкодовувати затрати на утримання хутрових звірів.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Жинчин М. Проблеми розвитку звірівництва в сучасних умовах // Вісник Львівського державного аграрного університету.: Економіка АПК.- 2002.- № 9.- С.480-483.

  2. Жинчин М. Вдосконалення маркетингової діяльності на ринку хутра // Вісник Львівського державного аграрного університету.: Економіка АПК.- 2003. - № 10 (2).-С.102-106.

  3. Жинчин Я., Жинчин М. Результати досліджень енергетики процесу роботи подрібнювачів м’ясо-кісткових кормів у кормоцехах звіроферм // Вісник Львівського державного аграрного університету.: Агроінженерні дослідження.-2003.-№7.-С.299-304. (Особистий внесок: проаналізовано вплив температурно-го стану м’ясо-кісткових кормів на витрати електроенергії у процесі їх подрібнення).

  4. Жинчин М. Звірівництво в міжнародному аспекті // Вісник Таврійської аграрної академії. - 2004.- Вип. 33.-С.161-166.

  5. Жинчин Я., Жинчин М. Методика оцінки якості подрібнення м’ясо-кісткових кормів у звірівництві // Вісник Львівського державного аграрного університету.: Агроінженерні дослідження. - 2004.- №8.-С.143-149. (Особистий внесок: обґрунтовано методичний підхід визначення втрат кормів у звірівництві).

  6. Жинчин М. Сучасний стан і напрями розвитку хутрового звірівництва // Вісник Харківського державного аграрного університету. - 2004.- № 2.- С.50-53.

  7. Жинчин М. Економічна ефективність хутрового звірівництва – основа конкурентоспроможності галузі // Вісник Подільської державної аграрно-технічної академії. – 2004.-Вип.12, т.2. - С.114-117.

  8. Жинчин М. Тенденції зміни економічної ефективності норківництва на сучасному етапі // Львівського державного аграрного університету.: Економіка АПК. - 2005.- № 12 (2).- С.49-57.

В інших виданнях:

  1. Жинчин Я., Жинчин М. Суть економічної ефективності сільськогос-подарського виробництва в умовах ринку // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. - 2004.-№ 4, ч. 1.-С.32-39. (Особистий внесок: опрацьовано підходи щодо суті економічної ефективності сільськогосподарського виробництва в сучасних умовах).

  2. Жинчин М. Диверсифікація виробництва як шлях забезпечення стабільного функціонування звірогосподарств // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. - 2005.-№ 2, частина 2.-С.232-238.

Матеріали науково-практичних конференцій:

  1. Жинчин М. Кон’юнктура світового ринку хутра. Матеріали ІІ міжнародної наук.-практ. конф. "Динаміка наукових досліджень 2003". Том 23. Економіка.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.-С.22-25.

  2. Жинчин М. Формування вітчизняного ринку хутрової продукції. Матеріали УІІ міжнародної наук.-практ. конф. "Наука і освіта 2004". Том 14. Маркетинг та менеджмент. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.-С.64-65.

  3. Жинчин М. Характеристика інфраструктури виробництва та переробки хутро-сировини, їх удосконалення. Зб. наук. праць міжнародної наук.-практ. конф. 19-20 травня 2004 р.-К.: КНЕУ, 2004.-С.134-138.

  4. Жинчин М. Науково-консультаційне та інформаційне забезпечення агропромислового виробництва. Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. 3-5 червня 2005 р. Волинського державного університету ім. Лесі Українки. - Луцьк: С.348-349.