Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кузьомко Володимир Миколайович. Підвищення ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Кузьомко В.М. Підвищення ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2007.

В дисертації поглиблено теоретико-методологічні засади виявлення і використання резервів підвищення ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону.

Визначено соціально-економічну сутність регіону як об’єкту управління; розглянуто зміст і особливості організації системи управління ним в умовах становлення ринкових відносин. Розкрито поняття, види ефективності регіонального управління та фактори, які визначають її рівень. Обґрунтовано критерій та показники ефективності регіонального управління, виходячи із необхідності досягнення стратегічної мети регіонального розвитку. Розроблено метод комплексної оцінки ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону.

Проведено аналіз ефективності управління регіонами України та запропоновано напрями підвищення її рівня на прикладі Київської області. Розроблено об’єктно-субсидіарний підхід до визначення компетенції органів управління регіоном; запропоновано блок-схему його реалізації. Удосконалено організаційно-економічний механізм підвищення ефективності регіонального управління.

Проведене наукове дослідження з проблем виявлення і використання резервів підвищення ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону дозволяє зробити наступні висновки:

1. З позицій управління регіон слід розглядати як РСЕС, яка охоплює взаємопов'язану сукупність економічних, соціальних та екологічних процесів, має розгалужену структуру і внутрішній відтворювальний механізм. Забезпечення розвитку РСЕС покладається на СУР, під якою можна розуміти діалектичну єдність суб’єктів регіонального управління та об’єкту управління (регіону), пов’язаних прямими і зворотними зв’язками в цілісну організаційну систему, призначену для реалізації цілей та завдань регіонального розвитку.

2. Визначено основні принципи, методи та особливості механізму функціонування СУР. На підставі аналізу сучасного стану СУР в Україні доведено, що для забезпечення сталого й динамічного розвитку регіональних процесів необхідною є розробка системи заходів, спрямованих на підвищення ефективності управління соціально-економічним розвитком регіонів.

3. Встановлено, що ефективність управління є складним, багатогранним поняттям, яке розкриває залежність між цілями, результатами та витратами управлінської праці. Це дало змогу визначити категорію ефективності регіонального управління як соціально-економічну категорію, що характеризує ступінь досягнення регіональних цілей (отримання ефекту) з урахуванням понесених витрат на регіональне управління. Рівень ефективності може бути оцінений з точки зору обраного критерію на основі показників результативності й ефективності управління. Властивостями критеріїв ефективності є: пов’язаність із цілями управління; відображення вимог, які пред’являються до управління; урахування ефекту, який виникає в результаті управління.

4. Ґрунтовно оцінено переваги і недоліки існуючих у зарубіжній та вітчизняній науковій літературі методичних підходів до оцінки ефективності регіонального управління, що дозволило дійти висновку про необхідність їх удосконалення. На цій основі дістали подальшого розвитку: теоретичні засади виміру ефекту від управління соціально-економічним розвитком регіону; обґрунтування критерію та показників ефективності регіонального управління та методологічні аспекти визначення та використання резервів її підвищення.

Зокрема, обґрунтовано, що найбільш прийнятним на сучасному етапі розвитку України критерієм ефективності регіонального управління є міра наближення РСЕС до рівня сталого розвитку, а під ефектом регіонального управління можна розуміти рівень динаміки показників, які визначають соціально-економічний розвиток регіону за певний період. Тоді динаміка часткових індексів розвитку РСЕС буде характеризувати ефект від управління окремими процесами в регіоні, динаміка групових індексів – ефект від управління окремими підсистемами, динаміка інтегрального індексу – ефект від управління регіоном у цілому. Якщо вказані індекси розраховувати через співвідношення фактичних показників розвитку регіону і еталонних, що відображають рівень сталого розвитку, то їх динаміка буде характеризувати результативність управління; співвідношення ефекту і приросту витрат на регіональне управління – ефективність регіонального управління

5. На основі визначеного критерію ефективності для розрахунку показників розроблено метод комплексної оцінки ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону, який реалізується в 7 етапів: 1) формування вихідної інформаційної бази первинних статистичних показників за ряд періодів для проведення аналізу; 2) стандартизація показників (розрахунок часткових індексів комплексного розвитку регіону) у межах кожного періоду; 3) розрахунок коефіцієнтів вагомості часткових індексів та їх груп; 4) визначення групових індексів економічного, соціального та екологічного розвитку регіону та інтегрального індексу комплексного розвитку регіону за ряд періодів; 5) розрахунок показників динаміки часткових, групових та інтегральних індексів; 6) розрахунок показників результативності та ефективності функціонування СУР; 7) інтерпретація отриманих результатів.

6. На основі розробленого методу здійснено оцінку результативності та ефективності управління соціально-економічним розвитком регіонів України, проведено їх групування, здійснено поглиблене дослідження рівня ефективності управління РСЕС Київської області, що дозволило розробити комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності управління інституційними перетвореннями, зовнішньоекономічною діяльністю, інноваційними, демографічними процесами, медичним обслуговуванням населення та екологічною ситуацією в регіоні.

7. З метою вдосконалення функціональної компетенції органів управління регіоном обґрунтовано об’єктно-субсидіарний підхід до розмежування функцій між рівнями СУР та запропоновано блок-схему його реалізації. Суть методу полягає у послідовному закріпленні окремих функцій за рівнями системи управління, виходячи із співставлення критичної потужності об’єктів надання благ і обсягу потреби в них, що сформувалася на певній території.

8. Для забезпечення постійної підтримки високого рівня ефективності управління соціально-економічним розвитком регіону в умовах необхідності гнучкого поєднання централізації і децентралізації в регіональному управлінні вдосконалено організаційно-економічний механізм підвищення ефективності управління розвитком регіону, у частині додаткового створення організаційних механізмів оцінки і підвищення ефективності систем управління регіонами на регіональному рівні; розглянуто необхідні функціональні, організаційні, інформаційні та інші передумови його функціонування. Запропоновано на регіональному рівні в складі виконавчих органів регіональних рад створити відділи ефективності; на основі методу декомпозиції системи управління визначено їх функціональну компетенцію.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях:

  1. Кузьомко В.М. Ідентифікація регіону в системі управління // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія „Економічні науки”. – Полтава: Редакційно-видавничий центр Полтавського у-ту споживчої кооперації України, 2003.- Випуск 4. - № 1(8). – С. 42-46.

  2. Клименюк М.М., Кузьомко В.М. Обґрунтування фінансового забезпечення органу управління регіоном // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.М. Мальчина , Ю.В. Ніколенка – К.: Академія муніципального управління, 2004. - Випуск 15. – С. 131-138. (Особистий внесок автора: поставлено задачу і обґрунтовано математичну залежність для визначення обсягу фінансових ресурсів, необхідних для функціонування органу управління регіоном).

  3. Кузьомко В.М. Обґрунтування критерію розподілу функцій між органами регіонального управління // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. пр. Серія „Економіка”. - Випуск 2 (26). – Рівне: УДУВГП, 2004. – С. 665-669.

  1. Кузьомко В.М. Проблеми ресурсного забезпечення регіонального управління в Україні // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.В. Ніколенка, В.К. Присяжнюка – К.: Академія муніципального управління, 2006. – Випуск 24. – С. 138-145.

  2. Кузьомко В.М. Методика оцінки ефективності регіонального управління // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.В. Ніколенка, Ю.М. Мальчина – К.: Академія муніципального управління, 2007. - Випуск 26.- С. 62-73.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Кузьомко В.М. Проблеми управління регіонами України на сучасному етапі // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова: Зб. наук. пр. Серія 18. Економіка і право – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2004. - № 1. - С. 35-40.

  2. Кузьомко В.М. Методологічні проблеми оцінки ефективності регіонального управління // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова: Зб. наук. пр. Серія 18. Економіка і право – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2006. - № 4. – С. 61-69.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Неумитий М.Л., Кузьомко В.М., Трокачевська Л.П. До концепції державного регулювання соціально-економічних процесів на рівні міста // Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття: Всеукр. наук.-практ. конф. Полтава, 22-23 листоп. 2001 р. Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001.- Т. 2 – С. 112-113. (Особистий внесок автора: викладено положення про необхідність диференційованого підходу до державного регулювання розвитку міст регіону, як центрів його економічного зростання).

  2. Кузьомко В.М. Сталий розвиток регіону як стратегічна мета регіонального управління // Освіта як фактор національної безпеки: Всеукр. наук.-практ. конф. Київ, 20 грудня 2002 р. – К.: АМУ, 2003. – С. 74-80.

  3. Кузьомко В.М. Системний підхід до вдосконалення регіонального менеджменту // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Міжнар. наук.-теорет. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених. Тернопіль, 20 лютого 2003 р. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 293.

  4. Кузьомко В.М. Сутність регіону як об’єкту управління // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Міжнар. наук.-практ. конф. Луцьк, 30-31 травня 2003 р. – Луцьк, 2003. – С. 281-283.

  5. Кузьомко В.М. Декомпозиція системи управління як метод визначення кількості задач управління регіоном // Актуальні проблеми перехідної економіки України: Спільний семінар кафедри економічної теорії НПУ імені М.П. Драгоманова, відділу економіки і управління Вищою освітою і Інституту вищої освіти АПН України та Фінансового ліцею м. Києва. Київ, 29 жовтня 2003 р. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2004. – С. 35-37.

  6. Кузьомко В.М. Комплексний аналіз рівня розвитку регіонів України // Вісник: Зб. наук. ст. Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова: Матеріали звітно-наук. конф. викладачів – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2004. – Випуск 8. – С. 261-263.

  7. Кузьомко В.М. Нормативно-правове забезпечення системи управління регіоном // Вісник: Матеріали звітної наук.-практ. конф. Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, лютий 2004 р. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2004. – Випуск 7. – С. 76-81.

  8. Кузьомко В.М. Метод розподілу функцій між рівнями системи управління регіоном // Актуальні проблеми муніципального управління: Всеукр. наук.-практ. конф. Київ, 15 грудня 2006 р. – К.: Академія муніципального управління, 2007. – С. 250-252.