Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Метеленко Наталя Георгіївна. Підвищення ефективності функціонування підприємств на базі розробки комплексної системи управління витратами: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. - Д., 2002. - 267арк. - Бібліогр.: арк. 205-222.



Анотація до роботи:

Метеленко Н.Г. Підвищення ефективності функціонування підприємств на базі

розробки комплексної системи управління витратами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка підприємства й організація виробництва. Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2002.

Дисертація присвячена розробці комплексної системи управління витратами з метою підвищення ефективності функціонування підприємств. Науково обгрунтована методологічна база управління витратами. Розроблена авторська, адаптована до ринкової економіки, економіко-математична модель управління витратами багатономенклатурного виробництва, яка враховує вплив зовнішніх дій на результативний показник і використання якої дозволяє підвищити прибутковість підприємства. Розроблено метод оперативного розрахунку собівартості прогнозуємого обсягу виробництва з використанням методу економіко-математичного моделювання. Результати дисертації впроваджено на ВАТ “ЗЗВА” та ВАТ “ЗТР”.

В дисертації розв'язано актуальне наукове завдання обгрунтування методичних підходів до управління витратами підприємств на основі системного підходу до процесу управління витратами, що має істотне значення для розвитку економічної науки і підвищення ефективності діяльності і конкурентоспроможності продукції вітчизняних підприємств.

Основні наукові висновки, які отримані в роботі зводяться до наступного:

для управління витратами необхідно комплексне сумісне використання зарубіжних методів управління витратами (системи “стандарт-кост” та “директ-кост”) з методом пошуку резервів зниження витрат (інверсного ФВА). Суть інверсного ФВА полягає в системному застосуванні інверсного функціонального принципу з метою більш ефективного використання функцій економічної системи, витрати якої згруповані за рівнями ієрархії. Поєднання переваг методів управління витратами з урахуванням їх адаптації до різних організаційних структур підприємств та факторів, що впливають на рівень собівартості, забезпечує підвищення ефективності процесу управління витратами;

підприємства - це економічні системи з властивими їм закономірностями, які розвиваються під впливом імовірносних факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, мають певну ступінь невизначеності та унікальність при прогнозуванні їх поведінки, здатність до зміни структури без порушення цілісності та до адаптації в змінюючихся умовах, що диктує необхідність застосування системного підходу до управління витратами;

з метою забезпечення прийняття оперативних рішень з управління витратами по різних напрямках діяльності підприємства необхідна концентрація функцій формування потоку оперативної інформації, структурованої за місцями виникнення, статтями, елементами, оперативної обробки та підготовки управлінських рішень з використанням персонального комп’ютеру. Удосконалена система організації інформаційних потоків забезпечує спрощення структури фінансово-економічного департаменту; упорядкування інформаційних потоків економічного напрямку діяльності; виключення перекручування інформації та її різне тлумачення внаслідок відсутності зворотних зв’язків;

аналіз інформаційних зв’язків показав доцільність ранжирування підсистем за інформаційною цінністю та їх групування в однорідні сукупності за наступними якісними ознаками: “функція в діяльності підприємства” та “ступінь участі у виробництві продукції”. Розроблена структурно-функціональна модель джерел виникнення витрат за рівнями ієрархії дозволяє встановити взаємозв’язки між витратами структурних підрозділів підприємства, основного і допоміжного виробництва;

запропонована економіко-математична модель формування собівартості в умовах багатономенклатурного виробництва забезпечує можливість алгоритмізації процесу управління витратами за місцями виникнення та рівнями ієрархії шляхом впливу на регульовані фактори (норми та ціни на матеріальні витрати; обсяг діяльності цеху, обсяг послуг виробничого характеру; умови оплати праці робітників підприємства);

існуючий метод розподілу непрямих витрат виробничого характеру в умовах багатономенклатурного виробництва веде до значних помилок у визначенні собівартості продукції. Удосконалений метод розподілу непрямих витрат за типовиконаннями окремих видів продукції дозволяє більш точно врахувати вплив рівня непрямих витрат на виробничу собівартість;

використання інверсного ФВА забезпечує виявлення пріоритетних напрямків управління витратами підсистем кожного з рівнів ієрархії. Визначений вплив витрат підсистеми, згрупованих за рівнями ієрархії, дозволяє здійснювати оперативне планування та прогнозування обсягу витрат по підсистемах кожного з рівнів ієрархії з метою розробки гнучкої цінової політики підприємства.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Метеленко Н.Г. Системный подход в управлении производством // Економіка: проблеми теорії

та практики. Зб. Наук. праць. Випуск 39. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С.67-78.

  1. Метеленко Н.Г. Управление затратами – реальный путь повышения конкурентоспособности продукции // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 50.–Дніпропетровськ: ДНУ,2000.–С.85-91.

  2. Метеленко Н.Г. Підвищення ефективності діяльності підприємств шляхом зниження собівартості продукції // Наук.-виробн. журнал: Держава та регіони №3: Економіка та підприємництво – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2001. – С.20-27.

  3. Метеленко Н.Г. Теоретические основы управления затратами предприятия как сложной многоцелевой системы // Академічний огляд: Економіка та підприємництво №2 (додаток) – Дніпропетровськ: РИК НГА України, 2001. - С.49-54.

  4. Метеленко Н.Г. Ефективність внутрішньогосподарського обліку в управлінні витратами підприємства // Наук.-виробн. журнал: Держава та регіони №4: Економіка та підприємництво – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2001. – С.124-129.

  5. Метеленко Н.Г. Системно-адаптивний підхід до управління витратами машинобудівного підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 123. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.13-23.

  6. Метеленко Н.Г.Формування і управління витратами на виробництво і реалізацію продукції машинобудівного підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 124. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.137-147.

В інших виданнях:

  1. Метеленко Н.Г. Удосконалення фінансів підприємницьких структур на базі розробки механізму управління витратами // Тези доповідей Міжнар. науково-практ. конф. “Актуальні питання удосконалення фінансово - кредитного механізму в Україні”. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2001. – С.14-16.

  2. Метеленко Н.Г. Розвиток інноваційної діяльності, як чинник конкурентоспроможності продукції // Матеріали 2-ої міжнар. науково-практич. конф. “Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації”: Сб.: Економічний вісник Національної гірничої академії України №2, т.1 – Дніпропетровськ: РИК НГА України, 2001. - С.173-174.

  3. Метеленко Н.Г. Умови та шляхи забезпечення конкурентоспроможності національної економіки // Наук.-виробн. журнал: Держава та регіони №1: Державне управління – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2001. – С.105-109.