Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Бігняк Олександр Валентинович. Підприємництво як предмет правового регулювання в Україні : дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / Одеська національна юридична академія. — О., 2007. — 204арк. — Бібліогр.: арк. 180-200.



Анотація до роботи:

Бігняк О.В. Підприємництво як предмет правового регулювання в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 - господарське право, господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню підприємництва як предмета правового регулювання в Україні. З’ясовано економічну сутність, значення та родову належність підприємництва. Визначено поняття та види підприємництва. Вперше надано визначення права на підприємницьку діяльність як права на здійснення самостійної, ініціативної, інноваційної, професійної, систематичної діяльності, з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку в умовах існування ризику, з дотриманням прав і законних інтересів інших осіб, та відповідальністю за результати такої діяльності її суб’єктів. Виявлено ознаки підприємництва, зокрема, інноваційність, систематичність, професійність, ризик та його цілі. Доопрацьовано питання суб’єктів права на підприємницьку діяльність. Виявлено значення соціальної відповідальності та етики у реалізації права на підприємницьку діяльність. Обґрунтовано пропозиції з удосконалення правового регулювання підприємництва.

Дослідження підприємництва як предмета правового регулювання в Україні та отримані на його основі результати спрямовані на вдосконалення вітчизняного законодавства і сприяють вирішенню наукового завдання, що полягає у визначенні напрямів удосконалення правового регулювання відносин, що виникають у зв’язку з підприємницькою діяльністю, для більш ефективного її здійснення.

Для вирішення наукового завдання обґрунтовано нові наукові положення і пропозиції щодо комплексного правового регулювання підприємництва. Запропоноване вирішення наукового завдання має істотне значення для підвищення ефективності господарського законодавства і розвитку науки господарського права.

На основі проведеного дослідження сформульовано такі висновки:

1. Підприємницька діяльність - це самостійна, ініціативна, інноваційна, професійна, систематична діяльність, яка здійснюється суб’єктами підприємництва, з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку на власний ризик, без порушення прав і законних інтересів інших осіб, та відповідальністю за результати такої діяльності.

Основними характеристиками підприємництва є:

а) це особливий вид господарської діяльності, що вимагає специфічного стилю і типу господарської поведінки;

б) як самостійна діяльність передбачає свободу і самостійність суб'єктів цієї діяльності в різних напрямках, може бути обмеженою лише в передбачених законом випадках;

в) як господарська діяльність передбачає організацію та управління господарським процесом незалежно від виду і сфери підприємництва;

г) здійснюється громадянами та юридичними особами, зареєстрованими в порядку, встановленому законом;

д) здійснюється на постійній основі, як сукупність професійно вчинених дій та вчинених систематично і зі знанням справи;

є) спрямоване на досягнення комерційного успіху, одержання прибутку, або підприємницького доходу, а також найкраще використання капіталу (власності, іншого майна, фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів).

2. Поняття підприємницької діяльності є видом більш загального поняття господарської діяльності. Критеріями відокремлення можуть бути як мета (одержання прибутку) і економічних та соціальних результатів, так і конкретні результати її досягнення, які можуть бути повними, частковими або зовсім відсутніми. Підприємницька діяльність є такою, що включає виробництво продукції, виконання робіт або надання послуг на ринку за такою ціною, яка покриває значну частину витрат виробництва.

Проведено обґрунтування недоцільності визначення на законодавчому рівні «підприємницька діяльність» та «комерційна діяльність» як тотожних понять.

3. Крім визначених законодавцем, ознаками підприємництва є систематичність, професійність, ризик та інноваційність. При цьому:

систематичність має характеризуватися з якісної (а не кількісної) сторони як усталеність, та виражається в характері діяльності, її часовій тривалості і цільовій спрямованості;

професійність є нерозривно пов'язаною з систематичністю, що виявляється в здійсненні підприємницької діяльності суб’єктами, які мають певну кваліфікацію та/або інформацію, необхідну для прийняття і реалізації рішень, відповідно до правил, що мають нормативне закріплення;

ризик є системоутворюючим фактором (ознакою) підприємницької діяльності, в основі якого лежить імовірність зменшення, неотримання прибутку та/або недосягнення інших економічних і соціальних результатів;

інноваційність характеризується як нововведення в продукцію, в процес виготовлення, збуту продукції, так і в методи управління цими процесами.

4. Факторами, які позитивно впливають на отримання прибутку в процесі здійснення підприємницької діяльності та використання яких є доцільним у законодавстві, зокрема, при наданні державної підтримки підприємницької діяльності, є: прояв ініціативи щодо поєднання речовинних та людських факторів для виробництва товарів і послуг; прийняття неординарних рішень з управління, організації праці і т.д.; впровадження інновацій шляхом виробництва нового виду продукту або удосконалення і радикальної зміни виробничого процесу, урахування яких доцільно при наданні державної підтримки суб’єктів підприємництва.

5. Зміст свободи підприємницької діяльності виявляється в наступному:

право обирати спосіб здійснення підприємницької діяльності, здійснюючи її на свій ризик, додержуючись вимог законодавства, самостійно відповідаючи за результати своїх дій;

самостійне визначення сфери підприємницької діяльності, право вибору і кількох сфер, видів і форм підприємницької діяльності;

право вибору її організаційно-правової форми, передбаченої законом, та здійснення її як в індивідуальному порядку без утворення юридичної особи, так і шляхом участі в господарському товаристві або кооперативі;

право вибору напрямів і методів роботи, незалежність в прийнятті рішень, дій, додержуючись вимог законодавства;

свобода у встановленні прав і обов'язків у договорах, що укладаються, у визначенні будь-яких умов договорів, що не суперечать закону та якщо це не порушує права та інтереси інших суб’єктів господарювання;

самостійність у встановленні ціни на вироблені товари, виконувані роботи або послуги, що надаються, якщо інше не передбачено законом;

встановлення певних меж щодо змісту права на підприємницьку діяльність та порядку його здійснення.

6. Соціально-відповідальна поведінка у процесі реалізації права на підприємницьку діяльність являє собою, перш за все, адекватну відповідь суб’єктів підприємницької діяльності завдяки використанню ресурсів, якими володіють, на ті соціальні очікування, які існують в суспільстві, тобто, поведінка, в даному випадку, буде реалізацією соціальної відповідальності, в такому розумінні – це вид позитивної відповідальності суб'єктів підприємництва.

7. Етика у сфері підприємництва – це низка не встановлених у законодавчому порядку суспільно прийнятих правил, дотримання яких суб’єктами підприємництва в їх діяльності сприяє належній реалізації права на підприємницьку діяльність, підтримуючи певні ціннісні стандарти й етичні принципи у підприємницьких відносинах.

Розробка етичних кодексів як локальних актів суб’єктами підприємництва, їх об’єднань та дотримування їх у практиці відіграє значиму роль у впровадженні етики при здійсненні права на підприємницьку діяльність. Їх значення буде зростати внаслідок розвитку підприємницьких відносин в Україні.

Публікації автора:

1. Бігняк О.В. Цілі підприємницької діяльності: правові аспекти // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 6. – C. 101-104.

2. Бігняк О.В. Поняття ризику в підприємницькій діяльності // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 8. – С. 58-61.

3. Бігняк О.В. Легальна дефініція поняття підприємництва // Університетські наукові записки. Часопис Хмельницького університету управління та права. – 2005. – № 1-2 (13-14). – С. 150-154.

4. Бігняк О.В. Ознаки підприємництва // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук.праць. – Одеса: Одеська нац. юрид. академія МОН України, 2005. – Вип. 25. – С. 298-302.

5. Бігняк О.В. Поняття права на підприємницьку діяльність // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 2. – С. 99-102.

6. Бігняк О.В. Свобода підприємництва та її обмеження // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 5. – С. 53-56.

7. Бігняк О.В. Юридична і соціальна відповідальність суб’єктів підприємництва // Університетські наукові записки. Часопис Хмельницького університету управління та права. – 2006. – № 1 (17). – С. 150-154.

8. Бігняк О.В. Деякі аспекти підприємництва як предмета правового регулювання // Актуальні питання реформування правової системи України: Зб. наук. статей за матеріалами I Міжвузівської наук.-практ. конф. (27-28 травня 2005 р.). – Луцьк: Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2005. – Ч. I. – C. 200-204.

9. Бігняк О.В. Визначення підприємництва як предмета правового регулювання // Дні науки. Правове забезпечення сфери державного управління та місцевого самоврядування: Матеріали науково-практичної конференції (27-28 жовтня 2005 р.). – Запоріжжя: Гуманітарний ун-т „ЗІДМУ”, 2005. – Т. 3. – С. 113-114.

10. Бігняк О.В. Деякі особливості юридичної відповідальності суб’єктів підприємницької діяльності як ознаки підприємництва // І Всеукраїнська цивілістична наукова конференція студентів та аспірантів: Зб. тез наук. робіт учасників (24-25 лютого 2006 р.). – Одеса: Одеська нац. юрид. академія МОН України, 2006. – С. 163-165.

11. Бігняк О.В. Соціальна відповідальність як невід’ємна складова підприємницької діяльності // Правове життя сучасної України: Тези доповідей 9-ї звітної наукової конференції професорсько-викладацького і аспірантського складу ОНЮА (26 квітня 2006 р.). – Одеса: Одеська нац. юрид. акад. МОН України, 2006. – С. 184-186.

12. Бігняк О.В. Питання 4. Законодавче визначення поняття підприємництва. Питання 6. Ризик у підприємницькій діяльності. Питання 7. Цілі підприємницької діяльності // Господарське право України: Навч. посібник / За заг. ред. Н.О.Саніахметової. – Х.: Одіссей, 2005. – С.10-12, 15-20.