Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Ніколаєнко Юлія Олександрівна. Підготовка студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Ніколаєнко Ю.О. Підготовка студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти.” – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена проблемі підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. Обґрунтовано сутність і структуру професійного спілкування в іншомовному середовищі. Визначено зміст, критерії та рівні готовності майбутніх фахівців до професійного спілкування в іншомовному середовищі, обґрунтовано педагогічні умови її формування. Розроблено модель підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі, експериментально доведено її ефективність та доцільність застосування у навчальному процесі аграрних вищих навчальних закладів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі, що виявляється в обґрунтуванні та експериментальній перевірці моделі підготовки майбутніх фахівців аграрного профілю до професійного спілкування в іншомовному середовищі. Результати проведеної теоретичної та експериментальної роботи дають підстави зробити такі висновки:

1. Аналіз наукових джерел показав, що необхідність підвищення якості іншомовної професійної підготовки студентів аграрних ВНЗ зумовлена об’єктивними потребами суспільства у конкурентоспроможних фахівцях, здатних до максимальної самореалізації та постійного самовдосконалення в умовах європейської та світової інтеграції. Обгрунтовано, що підготовка студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі – це спеціально організований і педагогічно керований процес, який спрямований на формування у студентів готовності взаємодіяти із зарубіжними партнерами у сільськогосподарській сфері за межами нашої держави під час навчання чи проходження практики у такому соціумі, де основним комунікативним засобом є іноземна для українських студентів мова.

2. У результаті вивчення психолого-педагогічної літератури з’ясовано, що у структурі готовності майбутніх фахівців до професійної діяльності важливе місце займає готовність до професійного спілкування в іншомовному середовищі, яка є складним особистісним утворенням, що сприяє налагодженню контактів, необхідних для професійної самореалізації, в умовах нерідного мовного соціуму. Ступінь прояву мотиваційного, операційного і нормативно-рефлексивного компонентів відображається у рівнях сформованості готовності – елементарному, середньому і високому. Готовність до професійного іншомовного спілкування формується у процесі спеціально організованої і педагогічно керованої навчальної діяльності.

3. З урахуванням принципів системного аналізу обґрунтовано модель підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі, яка складається із сукупності взаємопов’язаних і взаємозалежних компонентів, серед яких: цільовий (визначає загальний підхід і мету підготовки), змістовий (описує принципи і обґрунтовує зміст підготовки), організаційно-методичний (описує технологію підготовки), оцінювально-результативний (визначає результат підготовки). Створена модель передбачає засвоєння студентами аграрних спеціальностей теоретичних основ майбутньої професійної діяльності (фахова підготовка) і формування у них практичних умінь і навичок спілкування іноземною мовою (іншомовна комунікативна підготовка).

Розроблено методику формування готовності студентів аграрних спеціальностей до професійного іншомовного спілкування, в основу якої покладено технологію, що поєднує принципи модульного та інтерактивного навчання. Результативність цієї технології зумовлюється поетапно-концентричною організацією навчального процесу, яка передбачає специфічні форми, методи і прийоми роботи, а також зміну співвідношення провідної ролі викладача і студентів у взаємодії на кожному з трьох етапів. На підготовчому етапі відбувається ознайомлення студентів з новим лексичним матеріалом та його первинне закріплення шляхом виконання умовно мовленнєвих вправ, а процес спілкування організовується і керується викладачем. Тренувальний етап характеризується посиленням комунікативної активності студентів під час моделювання ситуацій професійного спілкування у парах і групах. На творчому етапі студенти самостійно організовують свою мовленнєву діяльність у ділових іграх і проектній роботі.

Експериментально підтверджено ефективність моделі підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. Результати педагогічного експерименту доводять якісні зміни у мотиваційному, операційному і нормативно-рефлексивному компонентах готовності до професійного спілкування в іншомовному середовищі у студентів експериментальних груп у порівнянні з контрольними.

4. Обґрунтовано педагогічні умови, комплексне забезпечення яких у навчальному процесі підвищує успішність формування готовності студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі: створення активного навчального середовища; сприяння формуванню у студентів стійкої внутрішньої мотивації щодо професійного іншомовного спілкування; поступове підвищення рівня автономії студентів у професійній іншомовній взаємодії. У результаті експериментальної роботи підтверджено доцільність створення виділених педагогічних умов у процесі підготовки студентів до професійного іншомовного спілкування.

5. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення дисертаційного дослідження було покладено в основу комплексу навчально-методичного забезпечення підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. Розроблені автором програми, методики для визначення рівнів готовності до професійного іншомовного спілкування і методичний посібник “English for specific purposes” можуть бути використані у системі професійної підготовки майбутніх фахівців аграрного профілю, зокрема у процесі навчання фахового іншомовного спілкування студентів факультетів агрономії, механізації, технології виробництва і переробки продукції тваринництва, а також для підготовки студентів до проходження навчально-виробничої практики у сфері сільського господарства в англомовних країнах.

Проведене дослідження не претендує на вичерпне вирішення усіх аспектів проблеми підготовки майбутніх фахівців аграрного профілю до професійного іншомовного спілкування. Подальшого вивчення потребують: узагальнення зарубіжного досвіду підготовки студентів аграрних ВНЗ до професійного іншомовного спілкування; застосування інформаційних технологій у процесі формування готовності студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі; обґрунтування змісту та розробка програми спецкурсу “Діловий етикет для працівників аграрної сфери” та методичних рекомендацій до нього.

Публікації автора:

Методичний посібник:

  1. Ніколаєнко Ю.О. English for specific purposes: методичний посібник з підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі / Ю.О. Ніколаєнко. – Полтава: Полтавська державна аграрна академія, 2008. – 59 с.

Статті у фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Ніколаєнко Ю.О. Співвідношення понять “ділове спілкування” та “професійне спілкування” / Ю.О. Ніколаєнко // Вісник Київського міжнар. ун-ту. Сер. Пед. науки: зб. наук. пр. – К., 2006. – Вип. 9. – С. 180-191.

  2. Ніколаєнко Ю.О. Проблема готовності до професійного спілкування в іншомовному середовищі / Ю.О. Ніколаєнко // Педагогічний процес: теорія і практика: зб. наук. пр. / Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України; Благод. фонд ім. А.С. Макаренка. – К., 2007. – Вип. 2. – С. 94-106.

  3. Ніколаєнко Ю. Спілкування як чинник професійного розвитку особистості / Юлія Ніколаєнко // Зб. наук. пр. Полтавського держ. пед. ун-ту імені В.Г. Короленка. Сер. Пед. науки. – Полтава, 2007. – Вип. 3/4 (55/56). – С. 112 - 119.

  4. Ніколаєнко Ю.О. Професійне спілкування в іншомовному середовищі: сутність і структура / Ю.О. Ніколаєнко // Вісник Київського міжнар. ун-ту. Сер. Пед. науки: зб. наук. пр. – К., 2007. – Вип. 10. – С. 192-200.

  5. Ніколаєнко Ю.О. Етапи застосування модульної інтерактивної технології у процесі підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі / Ю.О. Ніколаєнко // Вища освіта України. – 2007. – Дод. 3 (т. 6). – Тем. вип. “Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору: моніторинг якості освіти”. – С. 207-213.

  6. Ніколаєнко Ю.О. Модульна технологія підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування / Ю.О. Ніколаєнко // Педагогічний процес: теорія і практика: зб. наук. пр. / Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України; Благод. фонд ім. А.С. Макаренка. – К., 2008. – Вип. 1. – С. 145-151.

  7. Ніколаєнко Ю.О. Підготовка студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі / Ю.О. Ніколаєнко // Педагогічний процес: теорія і практика: зб. наук. пр. / Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України; Благод. фонд ім. А.С. Макаренка. – К., 2008. – Вип. 2. – С. 155-161.

  8. Ніколаєнко Ю. Іншомовна професійна комунікативна компетентність майбутніх фахівців аграрного профілю: теоретичний аспект / Юлія Ніколаєнко // Зб. наук. пр. Полтавського держ. пед. ун-ту імені В.Г. Короленка. Сер. Пед. науки. – Полтава, 2008. – Вип. 3 (61). – С. 87-92.