Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


627. Островська Ольга Анатоліївна. Оцінка фінансового стану підприємств та шляхи її удосконалення (на прикладі підприємств будівельних матеріалів): дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Островська О.А. Оцінка фінансового стану підприємств та шляхи її удосконалення (на прикладі підприємств будівельних матеріалів). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - Фінанси, грошовий обіг і кредит. - Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних основ та методичних підходів до оцінки фінансового стану підприємств. Уточнено визначення термінів “фінансовий стан”, “фінансова стійкість”, “фінансове положення”, “фінансова позиція”, “ліквідність підприємства”, завдання, що повинні вирішуватись в процесі оцінки фінансового стану підприємства. Визначено доцільність обчислення та надано рекомендації щодо уніфікації окремих показників оцінки фінансового стану підприємств, уточнено нормативні значення найбільш вагомих для оцінки фінансової стійкості вітчизняних підприємств будівельних (стінових) матеріалів.

Здійснено критичний аналіз методик комплексної оцінки фінансового стану підприємств, розроблено пропозиції щодо їх удосконалення. Представлено розроблену автором Модель комплексної оцінки (ідентифікації стійкості) фінансового стану підприємств, яку впроваджено в практичну діяльність підприємств будівельних (стінових) матеріалів. Використання моделі дає можливість фінансовим аналітикам оцінювати наявність у досліджуваних підприємств можливостей розвитку; ідентифікувати фактори, що обумовили визначений рівень стійкості фінансового стану підприємства за поглибленої 5-рівневої класифікації типів фінансової стійкості.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі щодо удосконалення оцінювання фінансового стану підприємств. Результати проведеного дослідження дозволили зробити наступні висновки і пропозиції:

  1. На основі узагальнення та аналізу праць вітчизняних та зарубіжних фахівців з питань оцінки фінансового стану зроблено висновок, що фінансовий стан – це складна, інтегрована за багатьма показниками характеристика діяльності підприємства в певному періоді, що відображає ступінь забезпеченості підприємства фінансовими ресурсами, раціональності їх розміщення, забезпеченості власними оборотними коштами для своєчасного проведення грошових розрахунків за своїми зобов’язаннями та здійснення ефективної господарської діяльності в майбутньому. Пропонована автором дефініція містить в собі ознаку динамізму (мінливості) фінансового стану. Для відображення рівня фінансового стану, зафіксованого на певний момент часу, автором пропонується використовувати поняття “фінансове положення” і “фінансова позиція”. Фінансова стійкість тлумачиться автором як стійкий фінансовий стан.

2. До завдань, що вирішуються в процесі оцінювання фінансового стану, слід віднести дослідження показників, отриманих в результаті його аналізу, з точки зору відповідності їх фактичних значень нормальним для даного підприємства рівням, ідентифікацію факторів, що вплинули на величину показника, визначення необхідної його величини на перспективу та способів її досягнення. Авторське розуміння ліквідності підприємства грунтується на положенні, згідно якого визначення ліквідності підприємства є оцінюванням його ринкової вартості як сукупного активу.

3. Наслідком розбіжностей у системах бухгалтерського обліку та порядку складання форм фінансової звітності в країнах з ринковою економікою є неможливість проведення порівняльного аналізу за результатами оцінки фінансового стану підприємств різних країн. Отже, виникає необхідність уніфікації інформаційного забезпечення аналізу фінансового стану на міжнародному рівні. За результатами дослідження напрямів оцінювання фінансового стану підприємств у вітчизняних та закордонних джерелах автором вважається за доцільне сукупність показників фінансового стану групувати за напрямами оцінки: майнового стану підприємства; ліквідності активів та платоспроможності підприємства; фінансової незалежності та структури капіталу; ділової активності; прибутковості; ринкової активності підприємства.

4. За результатами оцінки фінансового стану підприємств асоціації «Київбудматеріали» визначено доцільність дослідження показників: для характеристики стану основних засобів підприємства - зносу, оновлення і вибуття; для оцінки ліквідності активів та короткострокової платоспроможності - величини власних оборотних коштів, чистих оборотних активів, коефіцієнти швидкої та загальної ліквідності; для здійснення оцінки фінансової незалежності та структури капіталу - автономії, лівериджу; для формування остаточних висновків про фінансову стійкість підприємств будівельних матеріалів - рентабельності основної діяльності (продукції) та коефіцієнтів оборотності активів, заборгованостей, матеріальних та основних засобів (фондовіддачі). Доцільність обчислення та аналізу інших показників визначає фінансовий аналітик в залежності від цілей та вимог користувачів отриманої в результаті оцінювання фінансового стану інформації.

Уніфікація алгоритму розрахунку показників повинна відбуватися за напрямами: показники чистих оборотних активів та власних оборотних коштів слід обчислювати за використання даних аналітичного бухгалтерського обліку; для розрахунку коефіцієнтів оборотності всіх ресурсів та дебіторської заборгованості в чисельнику доцільно використовувати показник виручки від реалізації продукції, а кредиторської заборгованості - собівартість реалізованої продукції.

5. Поширені в економічній літературі критичні значення коефіцієнтів не можуть використовуватись при оцінці вітчизняних підприємств різних видів економічної діяльності. В процесі проведення оцінки фінансового стану підприємств асоціації «Київбудматеріали» уточнено нормативні значення найбільш вагомих для оцінки фінансової стійкості підприємств будівельних (стінових) матеріалів показників: покриття >1 ; швидкої ліквідності 0,6 – 0,8; автономії – 0,5 ; лівериджу – 0,06; ресурсовіддачі >1,0 ; оборотності матеріальних запасів > 4,0; фондовіддачі >1,1; рентабельності продукції – 0,1. За отримання значень показників, що не відповідають нормативним, слід вивчати чинники, які вплинули на такий рівень, негативну динаміку окремих показників слід обов’язково аналізувати у тісному взаємозв’язку з показниками різних напрямів оцінювання.

6. Напрямами удосконалення комплексної оцінки фінансового стану підприємств за різних методичних підходів визначено: 1) необхідність розробки галузевих моделей оцінки фінансового стану підприємств (або галузевих інструкцій, які містять механізм застосування базових методик з визначенням для підприємств окремих галузей характерних для них критичних значень показників); 2) поглиблення класифікації рівнів фінансової стійкості для прийняття на підприємстві своєчасних та ефективних управлінських рішень; 3) уточнення складу пропонованих до вивчення показників у напрямку відбору коефіцієнтів, які можливо обчислювати зовнішніми фінансовими аналітиками.

7. За результатами критичного аналізу та з метою усунення недоліків, які містять діючі в Україні методики оцінки фінансового стану підприємств, автором розроблено Модель комплексної оцінки фінансового стану підприємств. Модель передбачає використання інтегрованого Z-показника, який складається з найбільш вагомих коефіцієнтів оцінювання фінансового стану підприємств будівельних матеріалів. Застосування представленої методики дає можливість фінансовим аналітикам оцінювати наявність у досліджуваних підприємств можливостей розвитку; ідентифікувати фактори, що обумовили певний рівень стійкості фінансового стану підприємства за поглибленої 5-рівневої класифікації типів фінансової стійкості. Модель, на відміну від діючих методик, може використовуватися зовнішніми фінансовими аналітиками, оскільки для її розробки відібрано показники, для обчислення яких достатнім є використання фінансової звітності, та які характеризують різноманітні аспекти фінансово-господарської діяльності підприємств. Запропоновані в моделі нормативні значення коефіцієнтів можуть бути застосовані для оцінки фінансового стану підприємств будівельних (стінових) матеріалів у сучасних умовах, проте визначені в моделі нормативні значення слід коригувати з плином часу. Впровадження цієї методики дає можливість достовірно ідентифікувати рівень фінансової стійкості підприємств та розробляти конкретні рекомендації щодо її підвищення.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Вакуленко Є.В., Островська О.А. Вплив банківських кредитів на фінансовий стан підприємств// Фінанси України.- 2000.- №9.- С. 40-42. - 0,2 д.а. (особистий внесок автора (0,1 д.а.) полягає в обгрунтуванні необхідності дослідження динаміки показника рентабельності продукції та проведення систематичної оцінки фінансового стану підприємств в процесі використання кредитних ресурсів).

  2. Островська О.А. Удосконалення діяльності підприємств промисловості будівельних матеріалів// Фінанси України.- 2001.- №11.- С. 66-70.- 0,3 д.а.

  3. Островська О.А. Методологія оцінки фінансового стану на основі аналізу фінансових звітів в умовах стандартизації бухгалтерського обліку// Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Випуск 67.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. - С. 56-61. - 0,4 д.а.

  4. Островська О.А. Фінансовий стан та фінансова стійкість підприємства: теоретичні аспекти визначення їх суті // Стратегія економічного розвитку України: Наук.зб.-Вип.4(11) /Голов.ред. О.П.Степанов.-К.:КНЕУ,2002.-С.182-187.-0,55 д.а.

  5. Островська О.А. Оцінка фінансового стану підприємств в умовах стандартизації фінансової звітності// Бухгалтерський облік і аудит. - 2003.- №2.-С.28-35. - 0,8 д.а.

  6. Островська О.А. Удосконалення комплексної оцінки фінансового стану підприємств промисловості будівельних матеріалів // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.- Випуск 182. - Том 1. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С.159-170.-0,6 д.а.

  7. Островська О.А. Модель ідентифікації стійкості фінансового стану підприємств будівельних матеріалів : суть та необхідність розробки // Ринок цінних паперів. - 2003.- № 9-10. - С.37-44. - 0,7 д.а.

  8. Островська О.А. Модель ідентифікації стійкості фінансового стану підприємства // Экономика Крыма.- 2003.- № 8. - С.55-60. - 0,4 д.а.

В інших виданнях :

  1. Островська О.А. Оцінка в управлінні фінансовим станом підприємства//Зб. наук. пр.-Острог: Вид-во”Острозька Академія”,2002.- С.155-164.-0,6 д.а.

  2. Островська О.А. Ризик – менеджмент в управлінні фінансовим станом підприємства// Ризикологія в економіці та підприємництві: Зб.наук.пр. за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції (27-28 березня 2001 року).- К.:КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С.304-305. - 0,15 д.а.

  3. Островська О.А. Фінансовий стан підприємства та його оцінка// Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки”: Черкаси, 25-27 листопада 2002 р./ Відповід.Ред. В.І.Хомяков.- Черкаси: ЧДТУ.- 2002. - С.276-278. - 0,15 д.а.

  4. Островська О.А. Фінансові аспекти діяльності підприємств асоціації “Київбудматеріали”// Імперія нерухомості. -2001.- №3(19). - С. 22-23. - 0,15 др.арк.

  5. Островська О.А. Корпорація “Укрбудматеріали” на межі тисячоліть// Імперія нерухомості. -2001. - №4 (20). - С.18-19. - 0,2 д.а.

  6. Фінанси підприємств: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / Л.Д.Буряк, Є.В.Вакуленко, А.П.Куліш та ін. - К.: КНЕУ, 2003.-С.98-128 (Розділ 9 написано здобувачем одноосібно) - 1,3 д.а.