Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Турило Анатолій Анатолійович. Оцінка ефективності економічного розвитку гірничорудного підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Турило А.А. Оцінка ефективності економічного розвитку гірничорудного підприємства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).- Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2009.

Досліджено існуючі підходи до розкриття сутності, класифікації і кількісної оцінки економічної ефективності підприємства. Наведено класифікацію і розглянуто показники, що характеризують і конкретизують основні складові елементи економічної ефективності, а саме витрати і результати підприємства.

Встановлено, що прибуток підприємства, як складна і багатогранна економічна категорія, діалектично поєднує в собі дві характеристики: з однієї сторони це “економічна ефективність”, а з іншої – “економічний ефект”.

Визначено особливості використання показника приведених витрат при статичній порівняльній оцінці економічної ефективності гірничорудного виробництва.

Розроблено класифікацію видів економічного розвитку і економічної ефективності гірничорудних підприємств, що уточнює зміст і поглиблює обґрунтованість методико-прикладного використання даної економічної категорії.

Удосконалено методи вимірювання показників результативності, економічної ефективності, продуктивності і збитковості гірничорудного підприємства.

У дисертаційній роботі, на базі проведених наукових досліджень, вирішено актуальну наукову задачу, яка полягає у теоретичному обґрунтуванні та розробці методичних рекомендацій щодо оцінки ефективності економічного розвитку гірничорудних підприємств, що забезпечить більш високий рівень обґрунтованості виробничо-господарських рішень в системі управління цими підприємствами.

Основні висновки, що отримані на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:

  1. Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих теоретико – методичних засад щодо оцінки ефективності економічного розвитку підприємств дозволили встановити, що при розкритті змісту і кількісній оцінці економічної ефективності використовується значна кількість термінів і показників, які в певній мірі або дублюють одне одного, або неузгоджені між собою, або недостатньо обґрунтовані тощо. У зв’язку з цим доведено необхідність розробки методичних підходів щодо удосконалення термінологічного апарату і методів вимірювання економічної ефективності діяльності підприємств.

  1. У ході дослідження з метою забезпечення змістовності і обґрунтованості статичної оцінки ефективності економічного розвитку гірничорудних підприємств, на основі узагальнення теоретичних здобутків вітчизняних та зарубіжних вчених і практики діяльності гірничодобувних підприємств з цього питання, встановлено існуючі недоліки у трактуванні термінів «витрати» і «результати» підприємства та класифікації їх видів і запропоновано комплексний підхід по удосконаленню їх змісту і оцінки, у тому числі, надано визначення понять «витрати підприємства» та «результати підприємства».

  2. Доведено, що важливим при визначенні сутності категорії «прибуток» є його характеристика з двох взаємопов’язаних сторін, а саме, як «економічного ефекту» і «економічної ефективності», що відображає діалектичний підхід в пізнанні і застосуванні цієї економічної категорії в теоретичній і практичній оцінці діяльності гірничорудних підприємств.

  3. В роботі обґрунтовано, що показник приведених витрат, який застосовується для порівняльної економічної ефективності витрат, в існуючій його трактовці і умовах використання, недостатньо об’єктивно дає оцінку різним варіантам розвитку виробництва, що конкурують між собою. У зв’язку з цим у дисертації досліджено і визначено умови, коли показник приведених витрат, у відповідності з показником абсолютної економічної ефективності, може бути використаним згідно свого цільового призначення.

  4. Перспективний і конкурентоспроможний розвиток підприємств гірничорудної промисловості потребує, у першу чергу, формування відповідної ринкової системи управління їх економічною ефективністю. З цією метою у дисертації удосконалено підходи до формування такої системи, розроблено класифікацію видів економічного розвитку і ефективності гірничорудних підприємств, запропоновано критерії до визначення різних рівнів економічної ефективності.

  5. Основним напрямком сучасного етапу розвитку теорії економічної ефективності є поглиблення розуміння і удосконалення сутності методів вимірювання показників економічної ефективності підприємства. Враховуючи актуальність даного питання в роботі розглянуто і уточнено зміст таких економічних показників діяльності гірничорудних підприємств як результативність, економічна ефективність та продуктивність. Обґрунтовано критерій розмежування між показниками продуктивності і економічної ефективності підприємства.

  6. Встановлено, що в ринкових умовах господарювання, коли періоди діяльності підприємств зі збитком є явищем доволі розповсюдженим, сучасний стан теорії і практики оцінки збиткового розвитку гірничорудних підприємств не містить достатньо обґрунтованих та практично апробованих методів вимірювання такого явища. В роботі запропоновано використовувати замість показника «від’ємна рентабельність підприємства» показник «збитковість підприємства» і надано методичні підходи по оцінці такого розвитку гірничорудних підприємств.

  7. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій в процесі їх впровадження на ВАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» і ТОВ ВКФ «Укркомплект» підтвердила їх достовірність та доцільність.

Отримані за результатами дослідження методики і рекомендації щодо оцінки ефективності економічного розвитку гірничорудних підприємств можуть бути використані і на підприємствах інших галузей промисловості.

Публікації автора:

публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Турило А.А. Показники і критерії збиткового функціонування підприємств гірничорудної промисловості / А.А.Турило // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. Сб. науч. трудов докторантов, аспирантов, соискателей. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2007. – С.387 – 394.

  2. Турило А.А. Особливості оцінки економічного розвитку, ефективності та збитковості підприємства/ А.А. Турило // Вісник КТУ. – Кривий Ріг, 2006. – №2. – С.266 – 270.

  3. Турило А.А. Методичні засади вимірювання показника результативності підприємства і його основних похідних показників/ А.А.Турило // Науковий вісник НГУ. – Дніпропетровськ, 2005. – №3. – С.100 –103.

  4. Турило А.А Економічна сутність і особливість формування статичних показників результативності, ефективності і продуктивності/ А.А.Турило // Економічний вісник НГУ. – Дніпропетровськ, 2004. – №4. – С.41– 45.

  5. Турило А.А. Економічна ефективність, збитковість та класифікація її видів/ В.Я. Нусінов, А.А. Турило // Збірник наукових праць: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – К.,2007. – Випуск 51. – С.51 – 55.

Особистий внесок здобувача: запропоновано класифікацію видів економічного розвитку, економічної ефективності і збитковості підприємства, розглянуто особливості оцінки цих економічних категорій.

  1. Турило А.А. Сутність і метод вимірювання фінансового результату підприємства/ А.М.Турило, А.А.Турило // Науковий вісник НГУ. – Дніпропетровськ, 2005. – №12. – С. 102 – 103.

Особистий внесок здобувача: визначено сутність фінансового результату підприємства та запропоновано метод його розрахунку.

  1. Турило А.А. Методологические и методические аспекты совершенствования оценки экономической эффективности/ А.М.Турило, А.А.Турило // Економіка промисловості. – Донецьк, 2003. – №1. – С.16 – 20.

Особистий внесок здобувача: запропоновано удосконалену методику оцінки економічної ефективності.

  1. Турило А.А. Оцінка можливостей використання показника приведених витрат в ринкових умовах господарювання/ А.М.Турило, А.А.Турило // Науковий вісник ПНТУ «Экономика и регион», 2003. – №1. – С.91 – 95.

Особистий внесок здобувача: визначено умови використання показника приведених витрат в діяльності гірничорудного підприємства.

  1. Турило А.А. Методические подходы к определению сущности прибыли предприятия/ А.М.Турило, А.А.Турило // Вісник КТУ. – Кривий Ріг, 2003. – №2. – С.169 – 171.

Особистий внесок здобувача: розкрито основний зміст категорії «прибуток».

  1. Турило А.А. Анализ и систематизация статистических критериев оценки эффективного развития предприятия/ А.М.Турило, А.А.Турило // Актуальні проблеми економіки. – 2002. – №6. – С. 41 – 43.

Особистий внесок здобувача: систематизовано статичні критерії оцінки ефективного розвитку підприємства.

  1. Турило А.А. Статические критерии экономической оценки убыточного и безубыточного функционирования предприятия/ А.М.Турило, А.А.Турило // Стратегія економічного розвитку України. – К.: КНЕУ, 2002. – №4. – С. 195 – 197.

Особистий внесок здобувача: запропоновано систему критеріїв для комплексної економічної оцінки збиткового та беззбиткового розвитку підприємства.

  1. Турило А.А. До визначення економічних термінів при оцінці ефективності у наукових дослідженнях та навчальному процесі/ А.М.Турило, А.А.Турило // Держава та регіони. Науково-виробничий журнал. Серія: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя, 2002. – №3. – С. 216 – 217.

Особистий внесок здобувача: удосконалено понятійний апарат стосовно категорії «економічна ефективність».

  1. Турило А.А. Статическая оценка затрат в предпринимательской деятельности / А.М.Турило, А.Я.Сохнич, А.А.Турило // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Випуск 131. – С. 189 – 193.

Особистий внесок здобувача: розкрито зміст і дано оцінку витрат підприємницької діяльності.

  1. Турило А.А. Економічний розвиток і класифікація його видів у підприємництві/ А.М. Турило, А.А. Турило // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економічна. – Донецьк: ДДТУ, 2001. – Випуск 37. – С. 136 – 139.

Особистий внесок здобувача: представлено класифікацію економічного розвитку за критерієм динаміки результату виробничо-господарської діяльності підприємства та критерієм ефективності.

публікації у інших виданнях:

  1. Турило А.А. Особливості оцінки економічної ефективності і збитковості на гірничорудних підприємствах / А.А. Турило // Теорія і практика економіки і підприємництва: Міжнародна науково-практична конференція: тези доповідей. – Алушта: ТНУ, 2008. – С.152.

  2. Турило А.А. Методичні засади щодо розкриття сутності та класифікації результатів підприємства/ А.А. Турило // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Міжнародна науково-практична конференція: матеріали конференції, том 2. – Дніпропетровськ: НГУ, 2008. – С.33 – 34.

  3. Турило А.А. Методичні засади оцінки результативності підприємницької діяльності в Україні / А.А. Турило // Проблеми розвитку економіки і підприємництва в Україні в контексті міжнародних інтеграційних процесів: Всеукраїнська науково-практична конференція, 26 – 27 травня 2005 р. – Тернопіль: Інститут економіки і підприємництва, 2005. – С. 112 – 113.

  4. Турило А.А. Теоретико-методичні підходи щодо удосконалення оцінки економічної ефективності гірничорудних підприємств / В.Я. Нусінов, А.А. Турило // Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності, стратегічне управління, маркетинг, проблеми теорії та практики: міжвузівська науково-практична конференція студентів, молодих вчених та спеціалістів: матеріали конференції. – Кривий Ріг: КТУ, 2008. – С. 97 – 98.

Особистий внесок здобувача: удосконалено методичний підхід щодо оцінки економічної ефективності.

  1. Турило А.А. Аналіз точки беззбитковості виробничої діяльності / В.Я. Нусінов, А.А. Турило // Майбутнє – аудит: Всеукраїнська науково-практична конференція, 7 грудня 2007 р.: матеріали конференції. – Кривий Ріг: КТУ, 2007. – С.18 – 19.

Особистий внесок здобувача: запропоновано зміст витрат при визначенні точки беззбитковості виробничої діяльності.

  1. Турило А.А. Оцінка економічної ефективності процесів виробництва / В.Я. Нусінов, А.А. Турило // VIII Міжнародна науково-практична конференція: матеріали конференції. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 381 – 382.

Особистий внесок здобувача: запропоновано методичні підходи до розрахунку показника ефективності виробництва.

  1. Турило А.А. Особливості оцінки результату виробничої діяльності / В.Я. Нусінов, А.А. Турило // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: міжвузівська науково-практична конференція, 30 листопада 2007 р.: матеріали конференції. – Кривий Ріг: КТУ, 2007. – С. 17 – 18.

Особистий внесок здобувача: удосконалено методичні підходи до визначення показника результату виробництва.

  1. Турило А.А. Методичні підходи до оцінки і обліку витрат і результатів діяльності підприємства / В.Я. Нусінов, А.А. Турило // Майбутнє –аудит: міжнародна науково-практична конференція, 12 грудня 2006 року: збірник тез і текстів виступів. – Кривий Ріг: КТУ, 2006. – С. 19 – 20.

Особистий внесок здобувача: визначено класифікацію економічних критеріїв щодо оцінки “витрат” і “результатів” підприємства.