Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Козлова Ольга Володимирівна. Оцінка дивідендного потенціалу акціонерного товариства. : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Козлова О.В. Оцінка дивідендного потенціалу акціонерного товариства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2006.

В дисертації досліджено особливості формування та розподілу доходів в акціонерних товариствах України. Визначено специфічні ознаки корпоративного управління як похідної системи загального менеджменту. Удосконалено визначення економічної категорії дивідендного потенціалу з урахуванням факторів його формування та обмеження реалізації. Запропоновано модель розрахунку узагальнюючого показника дивідендного потенціалу акціонерного товариства, що інтегрує показники, які характеризують здатність підприємства створювати додану вартість у необхідному для сплати дивідендів розмірі, а також необхідність інвестицій в основні та оборотні активи.

Розроблена модель визначення терміну реалізації дивідендного потенціалу, яка, з урахуванням можливостей, обмежень та тенденцій розвитку економіки акціонерного товариства, надає інформацію щодо періоду, необхідного для створення доданої вартості на рівні, достатньому для задоволення інтересів усіх учасників корпоративного управління.

У дисертації на базі наукових досліджень запропоновано нове вирішення науково-прикладного завдання оцінки дивідендного потенціалу акціонерного товариства, яка враховує фактори формування та обмеження дивідендного потенціалу, що робить значний внесок у розвиток економіко-аналітичного аспекту теорії корпоративного управління та має важливе значення для удосконалення процесу управління на підприємствах корпоративного типу і може бути використано для визначення терміну реалізації дивідендного потенціалу та побудови рейтингів акціонерних товариств.

Основні висновки та результати, що були одержані в дисертаційному досліджені є такі:

  1. Сучасний рівень розвитку української економіки характеризується великою кількістю збиткових або низькорентабельних підприємств, що обмежує реальні можливості виплати дивідендів та вимагає визначення такої характеристики акціонерного товариства, яка, навіть при збитковій діяльності, має оцінити здатність підприємства сплачувати дивіденди у майбутньому. Аналіз підходів до визначення потенціалу підприємства дозволив виявити недостатньо досліджені сутнісні характеристики окремих видів потенціалу та моделей їх розрахунку. Особливу актуальність має характеристика потенціалу для власників підприємств з корпоративним управлінням у зв’язку з тим, що реальні та потенційні інвестори потребують інформації для оцінки доходності акцій та прогнозу її перспектив. Таким чином, увага акціонерів сконцентрована, насамперед, на дивідендному потенціалі акціонерного товариства, що потребує пошуку та розробки нових критеріїв для його визначення.

  2. Ефективна реалізація функцій корпоративного управління можлива через запровадження виваженої дивідендної політики, що забезпечить задоволення інтересів не тільки власників, а й усіх учасників корпоративного управління та зацікавлених осіб. Дивідендна політика, як вагомий інструмент регулювання корпоративних відносин, має визначати пропорції розподілу не тільки доходів власників між споживанням та реінвестуванням, а також доходів акціонерного товариства між усіма учасниками корпоративного управління. Систематизація факторів, що впливають на формування дивідендної політики АТ, дозволила згрупувати їх на ті, що обмежують рішення по сплаті дивідендів, такі, що посилюють можливості АТ у сплаті дивідендів та ті, що відображають ризики власників щодо втрати контролю над підприємством та знецінення капіталу.

  3. Сформовано визначення економічної категорії дивідендного потенціалу акціонерного товариства (ДП), як здатності підприємства задовольняти інтереси усіх учасників корпоративного управління шляхом створення достатнього обсягу вартості, використовуючи наявні ресурси та враховуючи пріоритетність потреб реінвестування. Для оцінки дивідендного потенціалу запропоновано показники, що характеризують внутрішні фактори, які впливають на процеси не тільки формування дивідендного потенціалу, а і обмеження його реалізації. Ці показники характеризують здатність підприємства створювати вартість у розмірі, достатньому для покриття витрат проміжного споживання, покриття всіх витрат виробництва, формування прибутку на еталонному рівні, а також ефективність створення доданої вартості. В свою чергу, показники обмеження реалізації дивідендного потенціалу характеризують співвідношення реінвестиційних потреб підприємства до власних джерел їх покриття.

  4. В ролі узагальнюючого оціночного критерію, який об’єднує всі чинники, що враховують напрями та ступінь впливу окремих факторів, запропонований інтегральний показник дивідендного потенціалу – ІДП. Інформація, що несе такий інтегральний показник, дозволяє порівнювати досліджуваний об’єкт з іншими підприємствами та будувати рейтинги, за якими надаються певні переваги при вкладанні коштів потенційними інвесторами або при розробці стратегій розвитку підприємства власниками акціонерного товариства. Запропонований порядок оцінки дивідендного потенціалу передбачає формування інтегрованої карти показника ІДП, яка містить інформацію як за його окремими елементами, так і загальну оцінку.

  5. Декомпозиція факторів впливу першого та другого рівнів передбачає виявлення контрольно-облікових факторів, які містяться у звітних даних підприємства і відображають його стан та результати діяльності. Визначення негативних відхилень за цими факторами дозволяє розробити відповідні управлінські заходи та призначити центри відповідальності за їх здійснення та досягнення позитивних результатів.

  6. Важливим напрямком інформаційних потреб як внутрішніх, так і зовнішніх користувачів, є дані про період формування необхідних результатів діяльності підприємства, що дозволять, з урахуванням виявлених можливостей, обмежень та тенденцій, реалізувати акціонерному товариству свій дивідендний потенціал. Для задоволення потреби у такій інформації розроблена модель визначення показника ТРДП – терміну реалізації дивідендного потенціалу. Оцінка дивідендного потенціалу та визначення терміну його реалізації для групи промислових підприємств свідчать про великий діапазон отриманих результатів – за прогнозом власники ВАТ “Комінмет” отримають дивіденди через 3,5 роки, а акціонери ДВАТ “Шахта ”Ломоватська” вже через рік. В ході досліджень даних діючих підприємств з корпоративним управлінням встановлено наявність адекватної залежності між рейтинговою оцінкою підприємств за величиною ІДП і терміном реалізації дивідендного потенціалу.

  7. Практична цінність результатів дослідження полягає у тому, що розроблені теоретичні та методичні положення щодо оцінки та розкриття особливостей формування дивідендного потенціалу через дослідження факторів впливу, а також визначення терміну його реалізації забезпечують інформаційні потреби управління процесом створення та розподілу вартості на підприємстві і можуть бути використані як у загальному менеджменті акціонерного товариства, так і при прийнятті рішень потенційними інвесторами.

  8. Отримані за результатами дисертаційної роботи методики та рекомендації впроваджені в практику господарювання ВАТ „Комінмет”, що підвищило якісний рівень інформаційно-аналітичного забезпечення процесу виявлення негативного впливу факторів на формування та розподіл доходів акціонерного товариства та вдосконалило механізм управління факторами впливу за центрами відповідальності. Використання моделі оцінки дивідендного потенціалу акціонерного товариства в аналітичній роботі інформаційно-консалтингової фірми „Інкон-центр” дозволяє одержати якісно нове інформаційне забезпечення процесу прийняття інвестиційних рішень на рівні інституційних інвесторів.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Вакульчик О.М., Козлова О.В. Аналіз структури доданої вартості як елемент оцінки дивідендного потенціалу АТ // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 175. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 10-19. [Особистий внесок здобувача: аналіз показників, які впливають на формування дивідендного потенціалу акціонерного товариства].

  1. Вакульчик О.М., Козлова О.В. Методика оцінки дивідендного потенціалу акціонерного товариства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 192. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 1281-1288. [Особистий внесок здобувача: моделювання інтегрального показника дивідендного потенціалу].

  2. Козлова О.В. Дивідендна політика акціонерного товариства // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект: Зб. наук. пр. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С. 607-610.

  3. Козлова О.В. Підхід до визначення дивідендного потенціалу акціонерного товариства // Держава та регіони. Серія: економіка і підприємництво. – 2004. – №1. – С. 131-134.

  4. Козлова О.В. Проблеми корпоративного управління в акціонерному товаристві // Экономика Крыма. – 2004. – №11. – С. 55-57.

  5. Козлова О.В. Методика оцінки дивідендного потенціалу акціонерних товариств та порівняння її з іншими методами аналізу діяльності підприємств // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – Вип. 3 (46). – К., 2005. – С. 96-100.

  6. Козлова О.В. Оцінка дивідендного потенціалу акціонерних товариств (на прикладі ВАТ з часткою держмайна галузі будівельні матеріали) // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект: Зб. наук. пр. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 1126-1132.

  7. Вакульчик О.М., Козлова О.В. Модель оцінки дивідендного потенціалу акціонерного товариства на основі інтегрального показника // Економіст. – 2006. – №10. – С. 32-35. [Особистий внесок здобувача: розробка показників формування дивідендного потенціалу та обмеження його реалізації].

.

Опубліковано в інших виданнях:

  1. Вакульчик Е.М., Козлова О.В. Дивидендная политика предприятия в условиях переходного периода // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень”. – Т.20. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 8. [Особистий внесок здобувача: виконання аналізу показників діяльності фондового ринку].

  2. Вакульчик Е.М., Козлова О.В. Проблемы оценки инвестиционной привлекательности ценных бумаг в условиях переходной экономики // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта – 2002”. – Т.8. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 23-24. [Особистий внесок здобувача: виконання аналізу критеріїв вибору оптимальної дивідендної політики акціонерного товариства].

  3. Вакульчик О.М., Козлова О.В. Підхід до визначення дивідендного потенціалу акціонерного товариства // Збірник тез доповідей учасників “Тижня науки” в Гуманітарному університеті ЗІДМУ: В 3 т. – Т.1. Актуальні проблеми державного управління і менеджменту. – Запоріжжя: ГУ ЗІДМУ, 2003. – С. 42-43. [Особистий внесок здобувача: формування ідеї застосування категорії “дивідендний потенціал”].

  4. Козлова О.В. Визначення та оцінка дивідендного потенціалу акціонерного товариства // Теория и практика экономики и предпринимательства: Материалы Всеукраинской научно-практической конференции. – Симферополь, 2004.– С. 131.

  5. Козлова О.В. Определение дивидендного потенциала акционерного общества // Современные проблемы экономической теории. – М.: Парад, 2004. – С. 145-147.

  6. Kozlova O. Dividend potential of Joint-Stock Company // Наука і техніка: перспективи ХХІ століття: Міжвузівська науково-практична конференція молодих вчених, Дніпропетровськ, 7 грудня 2004 р. – Дніпропетровськ: ПДАБтаА, ІБФО, 2004. – С. 34-35.

  7. Вакульчик Е.М., Козлова О.В. Проблема оцінки та розподілу доходів акціонерного товариства // Материалы научно-практической конференции «Социально-экономические проблемы регионального развития». – Павлоград: ЗПІЕУ, 2005. – С. 122-125. [Особистий внесок здобувача: визначення ролі дивідендної політики в системі розподілу прибутку акціонерного товариства].

  8. Вакульчик Е.М., Козлова О.В. Проблеми корпоративного управління в акціонерних товариствах України // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка і управління у промисловості”. – Днепропетровск: ДМетАУ, 2005. – С. 56-58. [Особистий внесок здобувача: визначення конфліктів інтересів різних груп учасників корпоративних відносин].

  9. Вакульчик О.М., Козлова О.В. Модель визначення терміну реалізації дивідендного потенціалу акціонерного товариства // Вісник ПДАБА. – 2006. – № 9. – С. 44-49. [Особистий внесок здобувача: розробка моделі визначення терміну реалізації дивідендного потенціалу акціонерного товариства].