Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Горб-Гаврильченко Інна Вікторівна. Особливості розвитку, клініки та лікування генералізованого пародонтиту в жінок після оваріоектомії. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Горб-Гаврильченко І.В. Особливості розвитку, клініки та лікування генералізованого пародонтиту в жінок після оваріоектомії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.22 – стоматологія. Вищий державний навчальний заклад України „Українська медична стоматологічна акдемія” МОЗ України, Полтава, 2006.

Проведено комплексне дослідження стану тканин пародонта в 108 жінок після тотальної оваріоектомії та 25 жінок із нормальною оваріальною функцією. Встановлено, що активність остеопорозного процесу в альвеолярному відростку зростає в терміни через 3 роки, а особливо – через 5 років після оваріоектоміїї.

Доведено, що в жінок, хворих на генералізований пародонтит, після тотальної оваріоектомії формуються малоактивні, середньоактивні та активні вогнища остеопорозу в альвеолярнму відростку, та встановлені причини їх формування.

Розроблені диференційовані схеми комплексного лікування генералізованого пародонтиту на фоні хірургічної менопаузи, в залежності від активності остеопорозного процесу в альвеолярному відростку. Встановлено, що жінкам, хворим на генералізований пародонтит, після тотальної оваріоектомії, з малоактивним остеопорозним процесом у кісткових структурах пародонта показана монотерапія остеотропним препаратом „Кальцій-D3 Нікомед”, при наявності в міжзубних альвеолярних перегородках вогнищ середньої та високої активності додатково до остеотропної терапії патогенетично обґрунтоване застосування замісної гормональної терапії („Прогінова”) та „Фосамаксу”.

У дисертаційній роботі представлене теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуальної наукової задачі – підвищення ефективності лікування генералізованого пародонтиту в жінок після оваріоектомії шляхом диференційованого призначення остеотропних препаратів та замісної гормональної терапії, в залежності від активності остеопорозного процесу в альвеолярному відростку.

1. Тривалість штучної менопаузи негативно впливає на клініко-рентгенологічний прояв генералізованого пародонтиту. У жінок після тотальної оваріоектомії активність остеопоротичного процесу в міжзубних альвеолярних перегородках у меншій мірі залежить від клінічного прояву і тяжкості генералізованого пародонтиту, а в більшій мірі – від термінів хірургічної менопаузи. Вогнища остеопорозу низькою активності частіше реєструються в перший рік після оваріоектомії (у 87,5% випадків), у строки 3-5 років превалює середня активність остеопоротичного процесу (у 60,4% випадків), у терміни, які перевищують 5 і більше років, – висока активність (у 65,7% випадків).

2. У терміни до трьох років після оваріоектомії має місце негативний баланс кальцію (зниження рівня іонізованого кальцію в сироватці крові на 16,8%, підвищення екскреції кальцію з сечею на 53,8%), підвищений вміст оксипроліну в сечі (на 53,7%), на тлі малопорушеної функції кісткоутворення (за рівнем остеокальцину), це сприяє виникненню малоактивних вогнищ остеопорозу в міжзубних альвеолярних перегородках. У більш пізній термін після оваріоектомії факторами підвищеного ризику є поява вогнищ середньої і високої активності, що виникають на тлі посилення процесів резорбції і значного зниження процесів формування кістки, за умови високих рівнів паратгормону (39,50±0,70 пг/мл) і низьких – кальцитоніну (8,10±0,40 пг/мл) і соматотропіну (0,70±0,04 пг/мл) у сироватці крові.

3. Жінок із штучною менопаузою, що страждають на генералізований пародонтит, необхідно розподіляти на групи в залежності від індексу активності остеопорозного процесу. У першу групу рекомендовано включати пацієнтів із низькою активністю остеопорозного процесу (індекс активності остеопорозу <7 балів); у другу – із середньою активністю остеопорозного процесу (індекс остеопорозного процесу >7-<13 балів); у третю – із високою активністю (індекс активності остеопорозу >13 балів). Розроблено диференційовані схеми комплексного лікування генералізованого пародонтиту в жінок із хірургічною менопаузою в залежності від активності остеопоротичного процесу в альвеолярному відростку.

4. Як адекватна терапія хворим із малоактивними вогнищами остеопорозу у програмі комплексного лікування захворювання рекомендується використання остеотропної монотерапії („Кальцій-D3 Нікомед”); при наявності вогнищ середньої і високої інтенсивності - комбінації замісної гормональної терапії («Прогінова») із призначенням остеотропного („Кальцій-D3 Нікомед”) і антирезорбтивного („Фосамакс”) засобів.

5. Своєчасне прогнозування і диференційований підхід до оцінки активності остеопоротичного процесу в міжзубних альвеолярних перегородках в жінок із штучною менопаузою, здійснення в них розробленої схеми комплексного лікування генералізованого пародонтиту дозволяє усунути запальний процес у ясенних тканинах більш ніж у 90% випадків і домогтися стійкої, протягом 18 місяців, клініко-рентгенологічної стабілізації процесу у тканинах пародонта у 86,8 % хворих.

Публікації автора:

1. Мащенко І.С., Горб І.В. Роль гормональних змін у розвитку остеопорозу альвеолярної кістки у хворих на генералізований пародонтит // Вісник стома-тології.- 2001.- №2.- С.19-20. Автором самостійно проведені аналіз та узагальнення діагностичних даних, написана робота та підготовлена до друку.

2. Горб-Гаврильченко І.В. Активність остеопорозу кісткової тканини пародонта жінок з гіпоестрогенемією, хворих на генералізований пародонтит // Новини стоматології.- 2002.- №1(30). - С.58-59.

3. Горб-Гаврильченко И.В. Эффективность применения заместительной гормональной терапии в комплексном лечении генерализованного пародонтита у женщин после овариоэктомии // Вісник стоматології.- 2003.- №1 (38).- С.55-57.

4. Мащенко І.С., Горб-Гаврильченко І.В., Хвиць О.М. Вплив Кальцій-D3 Нікомеду на кальцій-фосфорний обмін та стан тканин пародонта в жінок після оваріоектомії // Медичні перспективи.- 2003.- Т.VIII, №3, Ч.2. - С.12-15. Автором самостійно проведені лікувально-діагностичні заходи в жінок після тотальної оваріоектомії, хворих на генералізований пародонтит, узагальнення результатів дослідження, написання статті.

5. Мащенко И.С., Горб-Гаврильченко И.В. Эффективность применения остеотропной и заместительной гормональной терапии у женщин после тотальной овариоэктомии, страдающих генерализованным пародонтитом, в зависимости от активности остеопорозного процесса в костных структурах пародонта // Вісник стоматології.- 2005.- №3 (48).- С.26-29. Автором самостійно проведені клінічні та лабораторні дослідження в жінок, хворих на генералізований пародонтит. У динаміці вивчена ефективність остеотропних препаратів в комплексі із замісною гормональною терапією при лікуванні генералізованого пародонтиту в жінок після тотальної оваріоектомії. Проведено аналіз і узагальнення результатів, написана стаття.

6. Горб-Гаврильченко И.В. Влияние заместительной гормональной терапии на формирование системного остеопороза у женщин, перенесших овариоэктомию и страдающих генерализованным пародонтитом // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии / Сб. научных трудов. – Вып. 6. – Харьков. – 2003.- С. 6-8.

7. Горб-Гаврильченко И.В. Особенности клинического проявления патогенеза и лечения генерализованного пародонтита у женщин с искусственной менопаузой // Зб. міжвузівської конф. молодих вчених. „Медицина третього тисячоліття.” – Харків, 2006. – С.165-166.

8. Горб-Гаврильченко И.В. Особенности патогенеза и лечения генерализованного пародонтита у женщин после овариоэктомии // Матеріали VI Міжнар. конф. студентів та молодих вчених „Новини і перспективи медичної науки”. – Дніпропетровськ, 2006. – С.100.