Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Кравченко Юлія Вікторівна. Особливості психофізіологічних параметрів і показників гемодинаміки у молоді із слуховою депривацією: Дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Херсонський держ. педагогічний ун-т. - Херсон, 2002. - 168л. - Библиогр.: л. 148-168.



Анотація до роботи:

Кравченко Ю.В. Особливості психофізіологічних параметрів і показників гемодинаміки у молоді із слуховою депривацією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей психофізіологічних параметрів і показників загальної та церебральної гемодинаміки у молоді із слуховою депривацією. Досліджували основні нервові процеси (функціональну рухливість і працездатність головного мозку), сенсомоторні реакції, показники церебральної і загальної гемодинаміки, психофізіологічні характеристики короткочасної зорової пам’яті і довільної уваги у глухих.

Встановлено, що переважна більшість досліджуваних параметрів у молоді із слуховою депривацією відхиляється від норми, на відміну від аналогічних показників у осіб контрольної групи. Показано, що юнаки та дівчата по різному пристосовуються до умов слухової депривації. Виявили, що у глухих показники церебральної гемодинаміки мають рівномірний розподіл своїх значень по всьому головному мозку, чим відрізняються від показників у осіб контрольної групи.

Доведено, що сенсорна депривація посилює генетично обумовлений сильний тип нервової системи і послаблює слабкий тип нервової системи. Виявлені достовірні зв’язки між особливостями психофізіологічних характеристик та показниками церебральної гемодинаміки у досліджуваних осіб.

  1. Встановлені значні відхилення від норми досліджуваних психофізіологічних характеристик і показників серцево-судинної системи у молоді із слуховою депривацією.

  2. Виявлено, що сенсорна депривація не впливає на функціональну рухливість нервових процесів і працездатність головного мозку.

  3. З’ясовано, що у молоді із слуховою депривацією, особливо у юнаків, спостерігається перевага процесу збудження над процесом гальмування. Для осіб контрольної групи характерні майже однакові значення процесів збудження та гальмування.

  4. Показано, що латентні періоди складної сенсомоторної реакції були вірогідно більшими у молоді з вадами слуху, що треба враховувати при корекції та професійному відборі даного контингенту.

  5. У молоді із слуховою депривацією характеристики короткочасної зорової пам’яті на слова, числа та образи предметів значно гірші і мають велику кількість достовірних кореляційних зв’язків із фізіологічними показниками церебральної гемодинаміки. Це свідчить про значну обумовленість мнестичних показників у осіб з вадами слуху із станом судин головного мозку. В контрольній групі такі кореляційні залежності спостерігались значно менше.

  6. Встановлено, що у молоді із слуховою депривацією показники церебральної гемодинаміки: периферичний опір, тонус кровоносних судин, кровонаповнення артеріального русла, венозний відтік крові і швидкість об’ємного пульсового кровонаповнення мають рівномірний розподіл своїх значень по всьому головному мозку, чим відрізняються від показників у осіб контрольної групи.

  7. У глухих виявлені вірогідні статеві розбіжності серед більшості вивчених фізіологічних параметрів, в контрольній групі таких достовірних відмінностей показників було значно менше. Це вказує на можливість існування різних механізмів пристосування у дівчат і юнаків до сенсорної депривації.

  8. Існують тісні зв’язки між показниками церебральної гемодинаміки і особливостями психофізіологічних характеристик у осіб з вадами слуху, що треба враховувати при розробці засобів корекції функціональних станів та працездатності у молоді з вадами слуху.

Публікації автора:

  1. Кравченко Ю.В. Індивідуально-типологічні властивості вищої нервової діяльності молоді з вадами слуху // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Біологічні науки. – 2000. – №7. – С.54-57.

  2. Кравченко Ю.В. Стан серцево-судинної системи у молоді з вадами слуху // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2001. – №1(12). – С.76-79.

  3. Кравченко Ю.В. Оздоровчі пріоритети молоді з вадами слуху // Біологія та валеологія. Збірн. наук. праць. – Харків: ХДПУ, 2001. – Вип.4. – С.194-203.

  4. Кравченко Ю.В. Проявления ангиопатии сетчатки и нервно-психического напряжения у молодежи с недостатком слуха // Вісник черкаського університету. – Черкаси, 2002. – Вип.32. – С.98-102.

  5. Кравченко Ю.В. Взаємозв’язок психофізіологічних показників у молоді з вадами слуху // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Медицина. – 1999. – №8. – С.26-30.

  6. Кравченко Ю.В. Особливості професійного вибору молоді з вадами слуху // Метода. Збірн. наук. праць. Випуск “Константи”. – К.: Фітосоціоцентр, 1998. – С.23-25.

  7. Богуславський А.Ю., Кравченко Ю.В., Гайдай М.І. Особливості психоемоційного стану молоді з вадами слуху та їх значення у навчанні // Збірн. наук. праць. Педаг. науки. Випуск 8, – Херсон: Айлант, 1999. – С.182-185. Співавтори Богуславський А.Ю., Гайдай М.І. досліджували емоційний стан у глухих.

  8. Кравченко Ю.В., Зоренко Т.А. Функціональний стан серцево-судинної системи у глухих // Медико-психологічні проблеми дефектології. Збірн. наук. праць. – Херсон: Олди-плюс, 2000. – С.75-76. Співавтор Зоренко Т.А. вимірювала артеріальний тиск у осіб контрольної групи.

  9. Кравченко Ю.В. Нервово-психічний стан в умовах сенсорної депривації // Культура здоров’я як предмет освіти. Збірн. наук. праць. – Херсон: Олди, 2000. – С.96-100.

  10. Шмалєй С.В., Кравченко Ю.В. Стан нейродинамічних та психофізіологічних функцій у молоді з вадами слуху // Медико-психологічні проблеми дефектології. Збір. наук. праць. – Херсон: Терра, 2001. – С.152-159. Співавтор Шмалєй С.В. приймала участь в обговоренні отриманих результатів.

  11. Кравченко Ю.В. Дослідження серцево-судинної системи у сенсорно депривованої молоді // Аспірантський колоквіум. Збірн. наук. праць. – Херсон: Олди-плюс, 2001. – С.53-60.

  12. Кравченко Ю.В. Социально-педагогическая коррекционная работа с глухими и слабослышащими детьми // Психолого-педагогические основы личностно-ориентированного образования в МДЦ “Артек”. Сборн. научн. трудов. – Ялта: Артек, ГИА, 2001. – Вып.2. – С.164-165.

  13. Кравченко Ю.В. Використання психофізіологічних досліджень для корекційної роботи в умовах сенсорної депривації // Збірн. матер. І Всеукр. конференції з питань навчання глухих в Україні. – Київ: УТОГ, 2001. – С.169-173.

  14. Кравченко Ю.В., Возбрана Ж.М. Особливості гемодинаміки у молоді з вадами слуху // Культура здоров’я як предмет освіти. Збірн. наук. праць. – Херсон: Персей, 2002. – С.112-114. Співавтор Возбрана Ж.М. робила огляд наукової літератури з данної проблематики.

  15. Birucova T., Gasyuk E., Kravchenko J., Shmaley S. Some particular qualities of ontogenesis of the cardiovascular system in conditions of the hearing deprivation // Molecular and Physiological Aspects of Regulatory Processes of the Organism. Materials of 11th International Symposium of Polish Network of Molecular and Cellular Biology UNESCO/PAS. Edited by Henryk Lach. – Cracow: Naukowe AР, 2002. – P.46-47. Співавтори: Гасюк О.М. досліджувала серцево-судинну систему у дітей з вадами слуху, Бірюкова Т.В. вивчала показники гемодинаміки у глухих підлітків, Шмалєй С.В. приймала участь в обговоренні отриманих результатів.

  16. Гасюк О.М., Кравченко Ю.В. Особливості корекційної роботи з сенсорно-депривованими людьми // Материалы IV международной научно-практической конференции “Актуальные вопросы развития инновационной деятельности”. – Симферополь: Сонат, 2002. – С.174-176. Співавтор Гасюк О.М. проводила дослідження психофізіологічних параметрів у глухих дітей дошкільного віку.

  17. Кравченко Ю.В. Вивчення властивостей психічних функцій молоді з вадами слуху // Матер. Всеукр. наук. сімпоз. “Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі”. – Київ-Черкаси, 1999. – С.51.

  18. Кравченко Ю.В. Психофізіологічні параметри та успішність навчання у сенсорно депривованої молоді // Матер ІІІ наук. конференції “Індивідуальні психофізіологічні особливості людини та професійна діяльність”. – Київ-Черкаси, 2001. – С.65.

  19. Кравченко Ю.В. Сенсомоторні функції у молоді з вадами слуху //Тези доповідей Всеукр. наук. конференції, присвяченої 160-річчю кафедри фізіології людини і тварин Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології”. – Київ, 2002. – С.67.