Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Іванова Наталія Володимирівна. Особливості формування та використання сукупного транспортного потенціалу регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Іванова Н.В. Особливості формування та використання сукупного транспортного потенціалу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007 р.

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних засад формування сукупного транспортного потенціалу регіону та практичних рекомендацій по удосконаленню функціонування транспортної системи регіону та основі підвищення ефективності використання її потенціалу.

В дисертації визначено зміст поняття “сукупний транспортний потенціал регіону” як соціально-економічної категорії, обґрунтовано систему принципів, факторів та особливості його формування, чинники ефективного використання, удосконалено методику оцінки рівня використання транспортного потенціалу регіону, визначено напрями інвестиційно-інноваційного розвитку транспортного комплексу на регіональному рівні.

На основі комплексного аналізу структурно-динамічних зрушень у транспортному комплексі Чернігівської області з урахуванням змін у функціональній, галузевій, інституційній структурах, виявлено і класифіковано соціально-економічні проблеми транспортної системи, які значно знижують ефективність використання транспортного потенціалу Чернігівського регіону, розроблено організаційно-економічний механізм зростання та розвитку сукупного транспортного потенціалу регіону, уточнено пріоритети, орієнтири та інтереси узгодженого регіонального і галузевого розвитку на основі підвищення рівня використання транспортного потенціалу.

Результати дисертаційного дослідження дозволили сформулювати такі теоретико-методологічні, методичні та практичні висновки:

1. Сукупний транспортний потенціал регіону визначається як накопичення кількісно-якісних властивостей і можливостей ресурсів транспортної системи регіону, взаємопов’язаних і цілеспрямованих на розвиток галузі та забезпечення ефективності транспортного обслуговування регіональної господарської системи і населення з урахуванням особистих та суспільних інтересів суб’єктів господарювання в сфері транспорту.

2. Узагальнено і конкретизовано фактори, принципи та умови формування і розвитку СТПР, виявлено його структурну неоднорідність. Визначено, що за певних умов складові СТПР детермінують тенденцію до його нарощування, що в свою чергу обумовлює перехід самого СТПР на новий якісний та кількісний рівень розвитку.

3. Результати науково-практичних досліджень з проблем оцінки окремих складових транспортного потенціалу, яка здійснюється на базі аналізу первинних та розрахунково-аналітичних показників результатів роботи транспортного комплексу та його структурних елементів, виявили:

по-перше, орієнтацію існуючих методичних підходів до оцінки виробничого, кадрового, фінансового, інноваційно-інвестиційного потенціалів у відриві від визначення рівня ринкового та сукупного транспортного потенціалу;

по-друге, відсутність методичних підходів до комплексної оцінки потенціалу транспорту з урахуванням рівня його розвитку на макро-, мезо- та мікрорівнях.

4. Охарактеризовано зміст та особливості інституційних перетворень сучасного етапу розвитку економіки країни і регіонів, їх вплив на функціонування галузі транспорту, взаємозв’язки в системі “транспорт – регіон”, де головною ланкою є ринок транспортних послуг.

5. З метою розробки заходів щодо розвитку сукупного транспортного потенціалу регіону виявлено особливості техніко-економічного розвитку транспортного комплексу Чернігівської області, з урахуванням її специфіки як прикордонної, що має значний потенціал відносно обслуговування транзитних потоків. Проаналізовано функціонування окремих складових транспортного комплексу регіону, розраховано показники ефективності роботи галузі. Відмічено, що розвиток регіональної економіки і, зокрема, транспорту, перебуває під впливом протилежних за своїм змістом тенденцій – позитивних та негативних.

6. Поглиблено методичні підходи до оцінки окремих складових та запропоновано комплексну оцінку рівня розвитку сукупного транспортного потенціалу регіону. Оцінка елементів потенціалу дає можливість провести моніторинг не тільки стану транспортного комплексу регіону, але і оцінити ефективність транспортного обслуговування соціально-економічних потреб регіону.

7. Виявлені сучасні домінанти та регіональні особливості формування і розвитку сукупного транспортного потенціалу. Проведений всебічний аналіз ситуації на ринку вантажних та пасажирських перевезень Чернігівської області свідчить про позитивні зрушення в транспортному комплексі регіону, які проявляються в зростанні обсягів транспортної роботи, підвищенні продуктивності праці, якості надання послуг, формуванні конкурентного середовища.

Однак факторами, які значно знижують рівень розвитку наявного потенціалу та погіршують показники роботи галузі транспорту, виступають:

високий ступінь зношування основних виробничих фондів, передусім рухомого складу транспорту, незбалансованість транспортних засобів у кількості і за відповідними технічними характеристиками, необхідними для задоволення потреб економіки і населення у перевезеннях;

незадовільний фінансовий стан підприємств транспорту, обумовлений обмеженістю власних обігових коштів та відсутністю рішень про компенсацію підприємствам втрат доходів, спричинених чинною практикою державного регулювання тарифів, а також виконанням пільгових перевезень пасажирів;

значна невідповідність фактичних можливостей і потреб в інвестиційних ресурсах для техніко-технологічної модернізації і розвитку галузі;

асиметрія розвитку сукупного потенціалу регіональних транспортних систем у складі транспортного комплексу України.

8. На основі узагальнення наукових джерел сформульовані передумови зростання і розвитку сукупного транспортного потенціалу регіону. Виявлено, що внаслідок трансформаційних зрушень чільне місце займають проблеми підвищення ефективності функціонування та сталого розвитку галузі транспорту в прикордонних регіонах, до якої відноситься і Чернігівська область. Збільшення кількості суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності на загальнодержавному та регіональному рівнях, підвищення їх ділової активності призводить до зростаючого навантаження на транспортну мережу прикордонної території, а зволікання з гармонізацією транспортного законодавства, відповідно до норм міжнародного права, та внутрішні проблеми транспортної системи знижують не тільки її транзитний, але і сукупний потенціал.

9. Опрацьовано організаційно-економічний механізм розвитку сукупного транспортного потенціалу регіону, що включає сукупність форм, методів, інструментів, суб’єктів і об’єктів впливу, узгоджене функціонування якого забезпечує організацію оптимального та соціально-економічно доцільного виробництва транспортних послуг у регіоні. Функціонування зазначеного механізму базується на основі визначення пріоритетів, орієнтирів і інтересів галузевого та регіонального розвитку.

10. Запропоновано інноваційно-інвестиційні напрями підвищення ефективності функціонування системи управління розвитком сукупного транспортного потенціалу регіону. Інвестиційний розвиток СТПР передбачає раціональне поєднання екзогенних і ендогенних факторів нарощування інвестиційних ресурсів. У найближчі роки у зв’язку з обмеженням інвестиційних можливостей наявні ресурси доцільно спрямовувати передусім на підтримку у нормативному стані існуючої інфраструктури транспорту, на оновлення і поповнення його рухомого складу.

В рамках інноваційного розвитку виявлено структурно-просторові взаємодії в системі “вантажовідправник – транспорт – вантажоотримувач”, які передбачають інтеграцію між споживачами, виробниками транспортних послуг та посередниками на регіональному ринку. Опрацьовано механізм взаємодії на основі реалізації маркетингово-консалтингової функції в менеджменті.

11. З метою оцінки запропонованого організаційно-економічного механізму розвитку СТПР проведено економічну діагностику ефективності його функціонування, для чого розроблено модель оцінки ефективності інноваційно-інвестиційних зрушень в транспортній системі регіону. Вона підтвердила, що практичне значення функціонування організаційно-економічного механізму розвитку полягає у виявленні резервів підвищення показників продуктивності транспортної системи регіону, посиленні конкурентоспроможності та покращенні системи ціноутворення на регіональному ринку транспортних послуг, зниженні рівня ресурсоємності транспортної роботи та підвищення віддачі інвестицій в галузь транспорту.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Горшунова І.В., Іванова Н.В. Організаційні аспекти удосконалення транспортного обслуговування виробництва// Вісник Чернігівського технологічного інституту: Серія “Економіка”. – Чернігів: ЧТІ, 1998. – №5.– С. 143-152.

Особистий внесок: розробка принципової схеми інтегрованої транспортної системи регіонального рівня.

  1. Сич Є.М., Іванова Н.В. Особливості формування економічного потенціалу транспортних підприємств// Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Збірник наук. пр. – К.: Міжнародний науково-навч. центр інф. технол. і систем НАН та МОіН України, 2003. – Вип. 6. – С. 96-104.

Особистий внесок: побудова моделі економічного потенціалу підприємств транспорту, визначення принципів формування економічного потенціалу.

  1. Сич Є.М. Іванова Н.В. Організаційно-економічний розвиток виробничого потенціалу транспортного комплексу регіону// Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Збірник наук. пр. – Одеса: ОНМУ, 2004. – Вип. 18. – С. 104-122.

Особистий внесок: аналіз рівня використання виробничого потенціалу транспортного комплексу регіону, розробка напрямків його перспективного розвитку.

  1. Сич Є.М., Іванова Н.В. Управління сукупним потенціалом транспортної мережі регіону// Збірник наук. пр. Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія “Економіка і управління”. – К.: КУЕТТ, 2004. – Вип. 5. – С. 6-16.

Особистий внесок: визначення принципів, факторів і побудова алгоритму управління сукупним потенціалом транспортної мережі регіону.

  1. Іванова Н.В. Соціально-економічні фактори використання сукупного потенціалу транспортної мережі регіону// Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Серія “Економіка”. – Чернігів: ЧДТУ, 2005. – №23. – С. 124-130.

  2. Іванова Н.В. Організаційно-економічні особливості формування сукупного потенціалу транспортної мережі регіону// Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Серія “Економіка”. – Чернігів: ЧДТУ, 2005. – №24.– С. 113-122.

  3. Іванова Н.В. Формування комплексної оцінки потенціалу транспортної мережі регіону// Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Серія “Економіка”. – Чернігів: ЧДТУ, 2006. – №27 – С. 171-180.

  4. Бутко М.П., Іванова Н.В. Інноваційно-інвестиційна складова розвитку транспортної системи регіону в контексті структурних трансформацій// Інвестиції: практика та досвід, 2007. – №10. – С. 14-19.

Особистий внесок: аналіз рівня розвитку інноваційно-інвестиційного потенціалу транспортної системи регіону.

Тези доповідей

  1. Іванова Н.В. Передумови формування напрямків соціально-економічного розвитку депресивного регіону// Тези доповідей Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. 20 лютого 2003 р., м. Тернопіль. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 258.

  2. Іванова Н.В., Мініна О.В., Бобор Л.М. Розвиток потенціалу виробничої інфраструктури як фактор ефективності взаємодії прикордонних регіонів// Матеріали 5 міжнародної конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2004. – С. 34-35.

Особистий внесок: визначення факторів розвитку потенціалу виробничої інфраструктури.

  1. Іванова Н.В. Фактори ефективного використання сукупного потенціалу транспортної мережі регіону// Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління: Тези доп. другої наук-практ. конф. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. 112-114.

  2. Іванова Н.В. Умови формування та розвитку інноваційно-інвестиційного потенціалу транспортної системи регіону// Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Передові наукові розробки – 2006”. Том 4. – Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 68-70.

  3. Іванова Н.В. Оцінка впливу стану засобів виробництва на сукупний потенціал транспортної системи регіону// Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Наука: теорія і практика – 2006”. Том 6. – Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 39-41.

  1. Мініна О.В., Іванова Н.В. Місце транспортної інфраструктури прикордонного регіону в інтеграційних процесах// Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте: Материалы Международной научно-практической конференции. – К.: КУЭТТ, 2006. – С. 73-74.

Особистий внесок: оцінка рівня розвитку транспортної інфраструктури регіону.