Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Мельничук Тетяна Володимирівна. Організовані форми злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері: кримінологічне дослідження : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Мельничук Т.В. Організовані форми злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері: кримінологічне дослідження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Одеська національна юридична академія. – Одеса, 2009.

Дисертація є першим в Україні монографічним дослідженням, в якому представлена характеристика організованої злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері як самостійного кримінологічного та економіко-правового феномена, проаналізовано її форми та види, виявленні детермінаційні механізми розвитку. За результатами дослідження сформульовано визначення організованої злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері як системи взаємопов’язаних злочинних, а також супутніх перед- та посткримінальних діянь, психологічно детермінованих спільним мотивом та спрямованих на отримання прибутків від здійснення незаконних зовнішньоекономічних операцій. Надано практичні рекомендації щодо удосконалення соціально-економічних, правових та організаційних заходів протидії організованій злочинній діяльності у зовнішньоекономічній сфері на національному та міжнародному рівнях.

У дисертації здійснено кримінологічне дослідження організованої злочинної діяльності у ЗЕС як самостійного кримінологічного та економіко-правового феномена. З урахуванням сучасної кримінальної ситуації проаналізовано її форми та види, виявленно детермінаційні механізми кримінальних процесів у ЗЕС, надано практичні рекомендації щодо удосконалення соціально-економічних, правових та організаційних заходів протидії на національному та міжнародному рівнях:

1. Організована злочинна діяльність у ЗЕС визначається як система взаємопов’язаних злочинних, а також супутніх перед- та посткримінальних діянь, психологічно детермінованих спільним мотивом та спрямованих на отримання прибутків від здійснення незаконних зовнішньоекономічних операцій.

2. Небезпечність досліджуваного виду злочинності обумовлена не тільки і не стільки збільшенням кількості злочинів та розміру збитків, яких вони завдають, а тим, що злочинність у ЗЕС має характер предметної злочинної діяльності, яка виникає та розвивається на базі легальної інфраструктури ЗЕД.

Саме діяльнісний ракурс як концептуальна основа дослідження цієї теми дозволив відійти від абстрактного та статичного розгляду окремих видів злочинів та прослідкувати багатофакторний вплив на процес формування злочинної поведінки у сфері легальної ЗЕД.

3. Зв’язок з легальною підприємницькою діяльністю у ЗЕС підсилює латентність злочинних проявів. Офіційна статистична звітність, в якій представлені дані про порівняно незначну питому вагу виявлених організованих злочинних угруповань у ЗЕС у загальній структурі економічної злочинності, відображає лише результативність роботи правоохоронних органів, тоді як здійснене кримінологічне дослідження свідчить про широкомасштабність цього виду злочинності в Україні.

4. Стійкий та широкий попит на товари та послуги, що отримуються за рахунок виходу на міжнародний ринок, забезпечує функціональність злочинної діяльності, а характер та специфіка механізму здійснення зовнішньоекономічних трансакцій обумовлює організований характер вчинення злочинів у ній – потребує консолідації зусиль, скоординованих дій, далекоглядного та послідовного планування, розподілу кримінально-функціональних обов’язків учасників злочинних угруповань, налагодження корупційних зв’язків у контролюючих та правоохоронних органах.

5. Учасники організованої злочинної діяльності у ЗЕС у переважній більшості мають досвід здійснення або забезпечення господарських операцій, орієнтованих на зовнішній ринок. Порівняно з іншими видами економічної злочинності, активну участь у зовнішньоекономічній злочинній діяльності беруть колишні громадяни України та іноземці. Характер ролі у складі злочинного формування та типологічні особливості учасників обумовлені цільовою спрямованістю злочинної діяльності; «режимом» здійснення ЗЕД у певному регіоні (форма, вид зовнішньоекономічних операцій та посадове становище особи); наявністю злочинного досвіду та професійних навичок; ступенем активності злочинної діяльності.

6. Запропоновано модель протидії організованій злочинній діяльності у ЗЕС на основі заохочення та стимулювання економічно схвалюваних форм поведінки та припинення протиправної активності, що передбачає зокрема: а) превалювання економіко-позитивних та адміністративних заходів регулювання зовнішньоекономічних відносин, створення сприятливих умов для ведення законного підприємництва суб’єктами ЗЕД, усунення прогалин у їх правовому та організаційному забезпеченні; б) спрямування профілактичного впливу та заходів протидії безпосередньо на злочини, які порушують порядок заняття ЗЕД, а також запобігання поширенню супутніх кримінальних проявів – корупції, розкрадань, зловживань у сфері банківських комунікацій та інформаційного простору тощо.

7. Доцільним вбачається проведення моніторингу криміногенних ризиків ЗЕД з метою підтримання зовнішньоекономічної безпеки України.

8. З огляду на тяжіння ЗЕД до транснаціоналізації, існує потреба у пожвавленні міжнародного співробітництва у протидії злочинній діяльності у ЗЕС та приведення законодавства України у відповідність до міжнародних стандартів.

Публікації автора:

  1. Мельничук Т.В. Криминологическая характеристика и особенности детерминации организованной преступной деятельности во внешнеэкономической сфере / Т.В. Мельничук / [В.Н. Дрёмин, А.А. Березовский, Н.А. Орловская и др.] // Преступность и криминологические основы уголовной юстиции : монография / Под ред. В.Н. Дрёмина. – О. : Фенікс, 2007. – С. 135-161.

  2. Мельничук Т.В. Проблема нормативного визначення поняття організованої злочинності та її форм / Т.В. Мельничук // Правовые проблемы противодействия организованной преступности : сб. науч. статей / Под ред. М.Ф. Орзиха, В.Н. Дремина. – Б-ка журн. «Юридический вестник». – О. : Феникс, 2005. – С. 185-203.

  3. Мельничук Т.В. Щодо визначення організованих форм злочинності у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Боротьба зі злочинністю та права людини : зб. наук. статей / За ред. М.П. Орзіха, В.М. Дрьоміна. – Б-ка журн. «Юридичний вісник». – О. : Фенікс, 2006. – С. 184-189.

  4. Мельничук Т.В. Взаємозв’язок легальної та кримінальної зовнішньоекономічної діяльності / Т.В. Мельничук // Актуальні проблеми політики : зб. наук. праць / Голов. ред. С.В. Ківалов; відп. за вип. Л.І. Кормич. – О. : Фенікс, 2007. – Вип. 30. – С. 200-225.

  5. Мельничук Т.В. Сучасні концепції причин організованої злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Актуальні проблеми держави і права : зб. наук. праць. – Вип. 32 / Редкол. : С.В. Ківалов (голов ред.) та ін.; відп. за вип. Ю.М. Оборотов. – О. : Юрид. л-ра, 2007. – С. 326-332.

  6. Мельничук Т.В. Деякі питання генезиса зовнішньоекономічної організованої злочинності / Т.В. Мельничук // Актуальные проблемы криминологии и криминальной психологи : сб. науч. статей / Под ред. М.Ф. Орзиха, В.Н. Дрёмина. – Б-ка журн. «Юридичний вісник». – О. : Фенікс, 2007. – С. 229-236.

  7. Мельничук Т.В. Кримінологічна безпека зовнішньоекономічної діяльності в системі протидії організованій злочинності / Т.В. Мельничук // Актуальні проблеми політики : зб. наук. праць / Голов. ред. С.В. Ківалов; відп. за вип. Л.І. Кормич. – О. : Фенікс, 2008. – Вип. 33. – С. 480-485.

  8. Мельничук Т.В. Кримінальна відповідальність колективних суб’єктів: досвід європейських країн / Т.В. Мельничук // Актуальні проблеми європейської інтеграції : зб. статей. – Вип. 3 / За ред. В.М. Кривцової та Д.В. Ягунова. – О. : Фенікс, 2008. – С. 419-428.

  9. Мельничук Т.В. Транскордонна злочинність: сутність види та деякі проблеми протидії в умовах євроінтеграції України / Т.В. Мельничук // Актуальні проблеми європейської інтеграції : зб. статей. / За ред. Д.В. Ягунова. – Вип. 4 – О. : Фенікс, 2008. – С. 245-253.

  10. Мельничук Т.В. Підтримання зовнішньоекономічної безпеки України в контексті європейської інтеграції: регіональні аспекти / Т.В. Мельничук // Регіональна політика на сучасному етапі державотворення: проблеми децентралізації, ризики та перспективи впровадження : матеріали щоріч. загальноінститутської наук.-практ. конф. 31 жовтня 2006 р. – О. : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 270-271.

  11. Мельничук Т.В. Феномен організованої зовнішньоекономічної злочинності: постановка проблеми / Т.В. Мельничук // Право ХХІ століття: становлення та перспективи розвитку : зб. наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф. «Другі Прибузькі юридичні читання» / За ред. В.І. Терентьєва, О.В. Козаченка. – Миколаїв, 2006. – С. 348-351.

  12. Мельничук Т.В. Особливості організованих злочинних угруповань у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Матер. Міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених «Правова спадщина Нюрнберзького процесу: історія та сучасність. Другі юридичні читання». – О. : Астропринт, 2006. – С. 173-174.

  13. Мельничук Т.В. Щодо можливостей співробітництва України з ЄС у стриманні організованої злочинності / Т.В. Мельничук // Актуальні проблеми реалізації Плану дій Україна – ЄС : зб. статей за результ. наук.-практич. конф. 9 лютого 2007 р., м. Одеса / За ред. В.М. Кривцової, Д.В. Ягунова // ОРІДУ НАДУ при Президентові України. – О. : Фенікс, 2007. – С. 24-30.

  14. Мельничук Т.В. Криміногенні чинники організованої злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Правове життя сучасної України : тези доповідей 10-ї ювілейн. звітн. наук. конф. професор.-виклад. і аспірант. складу / Відп. ред. Ю.М. Оборотов // Одеська націон. юрид. акад. – О. : Фенікс, 2007. – С. 325-327.

  15. Мельничук Т.В. До питання про організовані форми злочинної контрабандної діяльності / Т.В. Мельничук // Зб. тез доповідей і статей за результ. наук.-практ. семінару «Європейський Союз: 50 років після Римських угод. Євроінтеграційні перспективи України: нові моделі». – 12 травня 2007 р., м. Одеса, ОРІДУ НАДУ при Президентові України / За ред. Г.Г. Алавацького, В.М. Кривцової, Д.В. Ягунова. – О. : Фенікс, 2007. – С. 154-159.

  16. Мельничук Т.В. Криміногенні ризики здійснення зовнішньоекономічної діяльності в умовах зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом / Т.В. Мельничук // Зона вільної торгівлі Україна – Європейський союз та європейська інтеграція: правові та економічні аспекти : зб. статей учасн. міжнар. наук.-практич. конф. (м. Одеса, 8 червня 2007 р.) / Відп. ред. М.П. Орзіх. – Б-ка журн. «Юридический вестник». – О. : Фенікс, 2007. – С. 180-185.

  17. Мельничук Т.В. Кримінальний закон в системі правових заходів протидії організованій злочинній діяльності у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Визначальні тенденції генезису державності і права : зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. «Треті Прибузькі юридичні читання» / За ред. В.І. Терентьєва, О.В. Козаченка. – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2007. – С. 443-446.

  18. Мельничук Т.В. Мотиваційна характеристика учасників організованої злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Правове життя сучасної України: тези доповідей Всеукраїн. наук. конф. / Відп. ред. Ю.М. Оборотов // Одеська націон. юрид. акад. – О. : Фенікс, 2008. – С. 408-410.

  19. Мельничук Т.В. Економічно-позитивні заходи протидії злочинності у зовнішньоекономічній сфері: митно-тарифне і нетарифне регулювання / Т.В. Мельничук // Запорізькі правові читання : тези доповідей щоріч. Міжнар. наук.-практ. конф., м. Запоріжжя, 15–16 травня 2008 р. / За заг. ред. С.М. Тимченка і Т.О. Коломоєць. – Запоріжжя : ЗНУ, 2008. – С. 418-421.

  20. Мельничук Т.В. Типологічні особливості учасників організованої злочинної діяльності у зовнішньоекономічній сфері / Т.В. Мельничук // Матеріали 9-ї Всеукр. наук.-практ. конф. «Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні» (30–31 травня 2008 р.). – Острог : Вид-во націон. уні-ту «Острозька академія», 2008 – С. 257-260.