Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Білик Вадим Миколайович. Організаційно-правові засади реалізації поліцейської функції в Україні : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Білик В. М. Організаційно-правові засади реалізації поліцейської функції в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню реалізації поліцейської функції.
У роботі розглянуто в історико-правовому аспекті порядок розвитку і здійснення поліцейської функції та її стан на сучасному етапі в Україні, а також особливості правової детермінації термінів “поліція” та “міліція”. Визначено поняття, зміст та елементи поліцейської функції держави. Проаналізовано поліцейську діяльність як засіб реалізації поліцейської функції держави. Важливу увагу в роботі приділено обґрунтуванню позиції, згідно з якою сучасне поліцейське право є підгалуззю адміністративного права. Сформульовано пропозиції для внесення змін та доповнень до законодавства України щодо особливостей виконання поліцейської функції.

У результаті дослідження вирішено наукове завдання, що полягає у визначенні особливостей реалізації поліцейської функції в Україні в умовах розбудови правової соціальної держави. Відповідно до поставленої мети та сформульованих завдань, на основі проведеного дослідження дисертант дійшов таких висновків:

Поліцейська функція держави – це урегульована нормами адміністративного права розпорядчо-владна діяльність органів державної влади із застосуванням заходів примусу, що визначені законодавчими актами у сфері публічного управління при охороні громадського порядку й забезпечення громадської безпеки.

Визначено такі ознаки поліцейської функції держави:

ґрунтується на законі;

є державною політикою;

спрямована на об’єкти, склад яких залежить від конкретного етапу історичного розвитку суспільства і, природно, від політичних чинників;

реалізується за допомогою юридичних й організаційних засобів;

її зміст органічно пов’язаний із правом та праворозумінням у суспільстві;

формується і реалізується під впливом цілого комплексу об’єктивних і суб’єктивних чинників, а саме: стан злочинності, економічний розвиток держави, якісні кадри, правосвідомість населення, політичне керівництво державою з цього питання;

у ній найбільш чітко виражається нерозривний зв’язок держави та права, їх взаємовплив;

реалізується через застосування державного примусу.

Протягом історичного розвитку держави прослідковується тенденція до спеціалізації її поліцейської діяльності. Спочатку поліцейська функція реалізується не тільки державними структурами, а й іншими соціальними інститутами. Із зміцненням державних інститутів посилюється роль держави щодо впливу на перебіг соціальних процесів. Утручання держави в соціальні зв’язки посилюється в період абсолютних монархій в Європі. У цей час уся діяльність державного апарату тлумачиться як поліцейська (законодавча, судова та власне адміністративна діяльність, спрямована на окремих підданих і недержавні соціальні структури). У поліцейській державі вперше виникає система спеціалізованих поліцейських державних органів. Компетенція поліції в цих умовах настільки широка, що вона охоплює практично всі галузі діяльності держави в середині країни. Саме через таку всеосяжну діяльність поліції, що була практичним утіленням ідеї тотального як правового, так і позаправового регулювання з боку держави всіх сторін суспільного життя, держава й отримала назву поліцейської.

Подальший період, пов’язаний з переходом до ідеології правової держави й верховенства права, можна охарактеризувати як поступове звуження компетенції поліцейських органів. В ідеології і практиці правової держави виділяються два основні періоди.

Протягом першого періоду завдання державної влади полягає в тому, щоб забезпечити максимальну свободу й автономію індивіда від будь-яких корпоративних зв’язків і від піклування держави. Істотно обмежено не лише діяльність поліції, а й держави загалом, на яку покладено лише зовнішню функцію (оборону країни) і внутрішню (забезпечення громадської безпеки). Друга функція може бути забезпечена силами поліції, у зв’язку з чим діяльність останньої орієнтується виключно на її виконання. Відповідно до принципу поділу влади, вживаються заходи щодо виведення і відокремлення судової влади із системи адміністративних поліцейських органів. Таким чином, уже у цей період розвитку держави закладено засади правового становища сучасної поліції.

Другий етап у розвитку правової держави пов’язаний з поступовим усвідомленням того, що не можна обійтися без регулятивного впливу на суспільні процеси. Посилення регулятивної ролі держави отримало правове опосередкування у рамках фундаментальної галузі адміністративного права, протягом другої половини ХІХ і першої половини ХХ ст. У цих умовах функції поліції як системи державних органів, що забезпечують суспільну безпеку з використанням специфічних методів, отримали остаточне правове оформлення. Тому може йтися про досить самостійну групу правових норм у системі галузі адміністративного права, яку і визначимо як поліцейське право.

Так само, як й інші європейські країни, Україна пройшла шлях від періоду роздробленості поліцейської функції до її консолідації в рамках поліцейської держави. Процес завершення формування правової держави й відповідного правового оформлення діяльності поліції тривав багато десятиріч. Коли Україна утвердилася як правова, соціальна держава, серед інших проблем постало питання створення ефективної і водночас не здатної до зловживань поліцейської влади.

Нормативно-правова база є вагомою, хоча і не безумовною ознакою наявності галузі або інституту права. Соціальний інтерес формує те, що становить нормативно-правову базу для самостійного існування тієї або іншої системи правових норм. Українське суспільство потребує системи правових норм, які упорядкують діяльність державних органів з охорони правопорядку. Для того, щоб у структурі права міг бути виділений будь-який єдиний комплекс правових норм, повинна бути наявність відповідного комплексу суспільних відносин, які вимагають застосування до них особливого способу (методу) правового регулювання.

У сучасній Україні завдання полягає в узагальненні практики застосування чинного законодавства, удосконаленні та кодифікуванні системи нормативних актів стосовно умов, які формуються в Українській соціальній правовій державі. Сьогодні очевидною соціальною потребою є зосередження уваги українських фахівців на проблемах поліцейського права, тому необхідно виділити особливий напрям в юридичних дослідженнях – науки поліцейського права.

Серед найважливіших завдань, які мають бути вирішені суспільством, що прагне сформувати ідеологію і практику правової держави, є завдання підготовки кваліфікованих фахівців у галузі поліцейської діяльності держави, які володіють необхідним рівнем правосвідомості та правової культури. Це завдання має багатоаспектний характер. Проте вважаємо, що одним з найважливіших чинників її вирішення є введення в систему професійної підготовки юристів курсу поліцейського права. Водночас, він необхідний для студентів і слухачів, які навчаються у системі вищих і середніх спеціальних навчальних закладів МВС України.

Результати функціонального обстеження МВС України повинні стати базисним матеріалом для створення оптимальної структури та системи органів внутрішніх справ у процесі їх реформування, оскільки вони створюються саме для реалізації централізовано визначених і законодавчо (нормативно) закріплених функцій, завдань та цілей. Напрями реформування органів внутрішніх справ у системі правоохоронних органів держави мають визначатися саме із законодавчо визначених і нормативно закріплених для органів внутрішніх справ функцій, цілей і завдань, які вони зобов’язані будуть фактично реалізовувати.

Завдання міліції (поліції) і її функції мають бути визначені в результаті функціонального обстеження центральних органів виконавчої влади в державі, у тому числі й для МВС України, та законодавчо закріплені. Лише після цього, відповідно до законодавчого закріплення головних завдань і функцій МВС України, можливо аргументовано визначити назву для цієї структури.

Зміна назви міліції на поліцію є незворотнім процесом, але це необхідно проводити в контексті реформування існуючої системи МВС України.

Запропоновано проект Закону України “Про охорону громадського порядку”, в якому пропонується законодавчо закріпити поліцейську функцію та її реалізацію шляхом охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки.

Публікації автора:

  1. Білик В. М. Поліцейська функція у системі функцій держави / В. М. Білик // Бюлетень з обміну досвідом роботи : наук.-практ. вид. – 2007. – № 168. – С. 116–121.

  2. Білик В. М. Особливості розвитку поліцейської функції в епоху Київської Русі та у станово-вічовий період розвитку Російської держави / В. М. Білик // Право і суспільство. – 2007. – № 1. – С. 150–155.

  3. Білик В. М. Організаційно-правові засади поліцейської функції Росії в період XVIII ст. / В. М. Білик // Право і суспільство. – 2007. – № 2. – С. 117–121.

  4. Білик В. М. Порівняльно-правовий аналіз функцій поліцейських апаратів зарубіжних країн та міліції України в умовах її європейської інтеграції / В. М. Білик // Бюлетень з обміну досвідом роботи : наук.-практ. вид. – 2008. – № 174. – С. 155–161.

  5. Білик В. М. Тенденції розвитку поліцейської функції в Україні : матеріали наук.-практ. конф. [“Адміністративне право і процес : шляхи вдосконалення законодавства і практики”], (Київ, 22 груд. 2006 р.) / М-во внутр. справ України, Київ. нац. ун-т внутр. справ. – К. : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2006. – С. 275–279.

  6. Білик В. М. Телеологічний і змістовний аналіз поліцейської функції держави : материалы междунар. науч.-практ. конф. [“Перспективные инновации в науке, образовании, производстве и транспорте 2007”], (Одесса,
    1–15 июня 2007 г.) / Научно-исследовательский проектно-конструкторский институт морского флота Украины, Одесский нац. морской ун-т. – Одесса : Черноморье, 2007. – Т. 8. – Юридические и политические науки. – С. 78–81.

  7. Білик В. М. Компетенція, комплектування та заохочення чинів поліції на теренах України в складі Російської імперії у другій половині XIX – початку ХХ ст. : материалы междунар. науч.-практ. конф. [“Научные исследования и их практическое применение. Современное состояние и пути развития 2007”], (Одесса, 1–15 окт. 2007 г.) / Научно-исследовательский проектно-конструкторский институт морского флота Украины, Одесский национальный морской университет, Морской учебно-консультационный центр “MarinECC”. – Одесса : Черноморье, 2007. – Т. 12. – Юридические и политические науки. – С. 29–34.

  8. Білик В. М. Порівняльно-правовий аналіз завдань поліцейських апаратів світових держав : матеріали ХІІІ міжнар. наук.-практ. конф. [“Україна в євроінтеграційних процесах”], (Київ, 23–24 лют. 2008 р.) / М-во внутр. справ України, Київ. міжнар. ун-т. – К. : Київ. міжнар. ун-т, 2008. – С. 15–19.