Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Фільштейн Володимир Леонідович. Організаційно-правові засади діяльності Національної поліції Ізраїлю (порівняльно-правовий аналіз) : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Фільштейн В. Л. Організаційно-правові засади діяльності Національної поліції Ізраїлю (порівняльно-правовий аналіз). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07. – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2009.

Дисертація присвячена аналізу організаційно-правових засад діяльності поліції Ізраїлю та можливості використання досвіду Національної поліції Ізраїлю як складової частини Міністерства внутрішньої безпеки Ізраїлю при здійсненні реформування органів внутрішніх справ України і міліції зокрема.

У роботі досліджено нормативно-правову базу, мету, завдання, функції поліції, її організаційну структуру, розкрито сутність адміністративної діяльності поліції, з’ясовано організаційно-правові засади кадрової політики, взаємовідносини з іншими державними органами, громадськими організаціями та населенням.

На підставі вивчення досвіду Національної поліції Ізраїлю як складової частини Міністерства внутрішньої безпеки Ізраїлю запропоновані деякі шляхи реформування МВС та міліції України.

У висновках дисертації наведено теоретичне узагальнення проблеми організаційно-правових засад діяльності Національної поліції Ізраїлю, розширено сукупність наукових знань про діяльність поліції в сучасному світі та сформульовано пропозиції щодо використання досвіду поліції при реформуванні органів внутрішніх справ та міліції України.

Проведений аналіз організаційно-правових засад діяльності Національної поліції Ізраїлю дозволяє дійти таких висновків:

Національна поліція Ізраїлю є одним з центральних органів виконавчої влади у сфері внутрішніх справ. Водначас поліція, поряд з виправною системою, є одним із двох виконавчих органів Міністерства внутрішньої безпеки Ізраїлю.

Комплексний аналіз організаційно-правових засад діяльності Національної поліції Ізраїлю та Міністерства внутрішньої безпеки Ізраїлю у сфері внутрішніх справ дає підстави вважати, що вказані державні органи є, практично, самостійними органами виконавчої влади, що мають окремі завдання, функції та організаційні структури.

Міністерство внутрішньої безпеки, яке створено і діє на підставі конституційних законів, є підконтрольним і підзвітним парламенту та уряду. Міністерство здійснює стратегічне планування всієї правоохоронної діяльності, відповідає за кадрове та матеріально-технічне забезпечення Національної поліції Ізраїлю.

Міністерство внутрішньої безпеки позбавлене повноважень втручатися у практичну діяльність Національної поліції Ізраїлю з охорони громадського порядку, громадської безпеки та боротьби із правопорушеннями.

Міністерством внутрішньої безпеки керує Міністр, який є політичною фігурою. Призначення і просування по службі інших посадовців не залежить від зміни політичного спектру, і пов’язано із професійними якостями і, так званою, «каденцією», тобто встановленими термінами перебування на посаді. Посада Генерального інспектора поліції є виключно професійною, перебування на якій передбачає заборону на участь у політичному житті суспільства.

Між Національною поліцією та Міністерством внутрішньої безпеки Ізраїлю проведено чіткий розподіл завдань. Відповідно до покладених на них завдань, формулюються їх функції, а також організаційна структура.

На Національну поліцію Ізраїлю покладено завдання щодо практичного забезпечення громадського порядку, громадської безпеки та боротьба із правопорушеннями.

Відповідно до завдань, сформульовані функції поліції: адміністративна, оперативно-розшукова, кримінально-процесуальна, виконавча та охоронна (на договірних засадах). Крім того, ґрунтуючись на англо-американській традиції, функції поліції Ізраїлю поділяються на такі п’ять груп: перша – функції, що пов’язані із забезпеченням внутрішньої безпеки держави (тероризм, антидержавні злочини); друга – протидія злочинності, розкриття, розслідування злочинів, їх профілактика та попередження; третя – забезпечення громадського порядку в державі; четверта – забезпечення безпеки дорожнього руху; п’ята – забезпечення нормального та безпечного функціонування установ, організацій, підприємств.

У діяльності поліції розрізняються два види адміністративної діяльності, що тісно пов’язані між собою: внутрішньосистемна адміністративна діяльність та зовнішня адміністративна діяльність. Перший – спрямований на створення належних умов діяльності поліції, її підрозділів, служб та працівників, забезпечення ефективного використання наявних сил і засобів. Другий – виходить за внутрішні рамки і поширюється на юридичних та фізичних осіб, не підпорядкованих поліції.

У процесі адміністративної діяльності реалізуються такі функції поліції: охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки (наприклад, безпеки дорожнього руху), боротьба із правопорушеннями, у тому числі зі злочинністю, забезпечення функціонування установ, організацій, підприємств, охорона власності, профілактика правопорушень.

Відповідно до поставлених завдань та функцій, сформована організаційна структура Національної поліції Ізраїлю. Так, адміністративні функції поліції щодо охорони громадського порядку, громадської безпеки та боротьби із правопорушеннями реалізуються, насамперед, департаментом охорони правопорядку та громадської безпеки, транспортним департаментом, департаментом цивільної гвардії, а також прикордонною гвардією (прикордонна поліція).

У Національній поліції Ізраїлю питання забезпечення прав і законних інтересів громадян розглядається як найважливіше. У Національній поліції Ізраїлю, як і в багатьох поліцейських установах демократичних державах, проведена переорієнтація діяльності поліції з каральної на надання послуг населенню, що втілено в так зване «общинне» або «комунальне поліціювання». Це призвело до зміни як суті діяльності поліції, так і філософії та психології поліцейського.

Особлива увага в діяльності Національної поліції Ізраїлю приділяється роботі з персоналом, створенню належних умов для діяльності працівників поліції, відповідного матеріально-технічного забезпечення, соціального захисту як однієї з найважливіших передумов для ефективної роботи поліції. Одним з гарантій захисту прав працівників поліції є функціонування інституту омбудсмена. Завдання забезпечення дисципліни та законності в діяльності поліції реалізується через діяльність дисциплінарного суду та апеляційного дисциплінарного суду, що діють у межах системи.

У дисертаційному дослідженні визначено, що використання позитивного міжнародного досвіду, а саме Національної поліції Ізраїлю, дає можливість науково обґрунтувати шляхи та методи вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ України, розробити пропозиції та рекомендації, що можуть бути враховані при їх реформуванні.

Автор визначив, відповідно до результатів аналізу організаційно-правових засад діяльності поліції Ізраїлю, пропозиції щодо реформування органів внутрішніх справ України і міліції зокрема, до яких належать:

- розроблення та прийняття Закону України «Про Міністерство внутрішніх справ України», головним завданням якого має бути реформування Міністерства внутрішніх справ України в центральний орган виконавчої влади з обмеженою кількістю функцій: стратегічне планування, матеріально-технічне та кадрове забезпечення правоохоронної діяльності, з виключенням обов’язків з охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки та боротьби із правопорушеннями, і який не буде мати аналогічних структур на місцях;

- удосконалення організаційної структури Міністерства внутрішніх справ України шляхом залишення в ній штабних підрозділів, підрозділів планування, оперативної інформації, кадрового і матеріально-технічного забезпечення;

- розроблення та прийняття Закону України «Про Національну міліцію (поліцію) України», головним завданням якого має бути створення нового центрального органу виконавчої влади – Національної міліції (поліції) України, який повністю зосередиться на виконанні професійних функцій, у тому числі охороні громадського порядку, громадської безпеки та боротьбі із правопорушеннями, та відповідною цим функціям організаційною структурою;

- передача в новостворену Національну поліцію (міліцію) України з Міністерством внутрішніх справ України всіх галузевих підрозділів, що дає можливість забезпечити професійну діяльність поліції (міліції), утворення підрозділів Національної поліції (міліції) на місцях;

- забезпечення розробки концептуальних та теоретико-методологічних засад удосконалення суспільних відносин, які склалися між органами внутрішніх справ та міліцією України зокрема, переорієнтація, ідеологічна обробка особового складу з метою переходу від «каральної» політики в діяльності міліції (поліції) до політики «надання послуг» населенню;

- розроблення заходів укріплення дисципліни та законності, введення інституту омбудсмена з питань захисту інтересів працівників міліції (поліції), створення дисциплінарних судів.

Публікації автора:

1. Фильштейн В.Л. Министерство внутренней безопасности и Национальная полиция Государства Израиль: правовая регламентация деятельности, структура, функции : [монография] / В.Л. Фильштейн – Кіровоград : Изд. «Інвест-групп», 2006. – 164 с.

2. Фильштейн В.Л. Министерство внутренней безопасности и Национальная полиция Государства Израиль : организационно-правовые основы функционирования : [монография 2-е изд., перераб. и доп.] / В.Л. Фильштейн – Кіровоград : Изд. «Инвест-групп», 2008. – 189 с.

3. Фільштейн В. Л. Забезпечення дотримання прав та свобод громадян під час розслідування злочинів (на досвіді Національної поліції Держави Ізраїль) / В. Л. Фільштейн // Право і суспільство : наук. журн. – К. : ТОВ «Фонд юрнауки АПС», 2007. – С. 125–129.

4. Фільштейн В. Л. Відокремлення завдань, функцій і структури органів внутрішніх справ та міліції – один з напрямків реформування ОВС України (на досвіді Міністерства внутрішньої безпеки та Національної поліції Держави Ізраїль) / В. Л. Фільштейн // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності : зб. наук. пр. – Донецьк. – 2008. –№ 2. – С. 109–118.

5. Фільштейн В. Л. Організаційно-правові засади управління спеціальними підрозділами поліції (міліції) (на досвіді Національної поліції Держави Ізраїль). / В. Л. Фільштейн // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика) : наук.-практ. журн. Міжвідомчого наук.-дослід. центру з проблем боротьби з організованою злочинністю РНБО України. – Київ. – 2008. – №18. – С. 248–257.

6. Фільштейн В. Л. Розмежування завдань, функцій і структури органів внутрішніх справ та міліції / В. Л. Фільштейн // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ : наук.-теорет. журн. – К. – 2008. – № 5. – С. 195 – 201.

7. Фільштейн В. Л. Участь правоохоронних органів у протидії злочинності в молодіжному середовищі (на досвіді Національної поліції Ізраїлю) / В. Л. Фільштейн // Проблеми протидії злочинності неповнолітніх : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 20 – 21 квіт. 2006 р. / за заг. ред. В. П. Пєткова, М. М. Цимбалюка – Кіровоград : Кіровоград. Юрид. ін-т ХНУВС, 2006. – С. 94–98.

8. Фільштейн В. Л. Насильницьке заволодіння майном в сучасному міжнародному кримінальному законодавстві (на досвіді Держави Ізраїль) / В. Л. Фільштейн // Проблеми протидії корисливо-насильницькій злочинності : матеріали наук.-практ. семінару, 29 берез. 2007 р. – Кіровоград : Кіровоград. юрид. ін-т ХНУВС, 2007. – С. 24–29.

9. Фільштейн В. Л. Правові та організаційні засади діяльності патрульної служби по охороні громадського порядку (на досвіді Національної поліції Держави Ізраїль) / В. Л. Фільштейн // Сучасні проблеми розвитку державності та протидії злочинності : матеріали наук.-практ. конф., 17–18 трав. 2007 р. / за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф. В. П. Пєткова. – Кіровоград : Кіровоград. юрид. ін-т ХНУВС, 2007. – С. 39–42.

10. Фільштейн В. Л. Патрульна служба – основна ланка в системі охорони громадського порядку (на досвіді Національної поліції Держави Ізраїль) / В. Л. Фільштейн // Організаційно-правові засади управлінської діяльності ОВС в умовах європейської інтеграції : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 26 – 27 жовт. 2007 р. – Одеса : Вид-во Одес. юрид. ін-ту ХНУВС, 2007. –Частина 2.– С. 63–67.