Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Вереітіна Інна Юріївна. Організаційно-методичне забезпечення оцінки ефективності корпоративного управління : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Вереітіна І.Ю. Організаційно-методичне забезпечення оцінки ефективності корпоративного управління. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2008.

Дисертаційна робота присвячена актуальним проблемам теоретичних, методичних і практичних аспектів вдосконалення організаційно-методичного забезпечення оцінки ефективності корпоративного управління. У роботі запропоновано концепцію рейтингової оцінки ефективності корпоративного управління. Розроблено науково-методичний підхід щодо комплексної оцінки результатів фінансово-господарської діяльності корпорації з застосуванням метода експертних оцінок. Сформовано організаційно-інформаційну модель аналізу фінансових результатів діяльності корпорації. Запропоновано науково-методичний підхід до прогнозування банкрутства, як корпорації в цілому, так і її окремих структурних підрозділів. Дістав подальшого розвитку понятійний апарат: запропоновано визначення «корпоративного управління» з позиції системного підходу; дефініція поняття «оцінка корпоративного управління». Проведено формалізацію чинників якості функціонування аналітичної підсистеми корпоративного управління та регламентне забезпечення функціонування аналітичного департаменту корпорації.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та запропоноване нове вирішення актуального науково-прикладного завдання щодо розробки організаційно-методичного забезпечення оцінки ефективності корпоративного управління. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки:

  1. У роботі аргументовано необхідність застосування системного підходу, як окремого напрямку діалектичної теорії пізнання, до розгляду сутності корпоративного управління. Це дало змогу розвинути визначення корпоративного управління, саме в контексті системного підходу: як систему впливу суб’єктів управління (власників та менеджерів компанії) на об’єкт управління, яка діє і розвивається на основі певних принципів з метою досягнення балансу зацікавлених сторін за допомогою методів управління), що сприяє розумінню особливостей корпоративного управління з позиції системного підходу.

  2. Ефективне корпоративне управління є основним фактором, який визначає результативність фінансово-господарської діяльності корпорації. Врахування інтересів власників корпорації дозволило удосконалити тлумачення понять: «ефективність системи корпоративного управління» як здатність системи управління досягати поставлені цілі за мінімальний час і з мінімальними витратами при дотриманні прав і інтересів акціонерів; та «оцінка ефективності корпоративного управління», як специфічного способу отримання інформації про якість, надійність та ефективність системи управління та при цьому гарантований захист прав та інтересів власників бізнесу (при цьому акцент зроблений не лише на оцінці корпоративного управління, але і на необхідності врахування інтересів власників корпорації

  3. На підставі діагностики умов та завдань формування аналітичної підсистеми корпоративного управління запропоноване наступне визначення системи внутрішнього аналізу – це певний логічний комплекс, який включає суб'єкт, об'єкт і методику економічного аналізу, що взаємодіють як єдине ціле в процесі вивчення виробничо-комерційної і фінансової діяльності підприємства, і вирішують певну мету на мікро- і макрорівні, що забезпечує управління підприємством і його центрами виконавчої відповідальності на основі здійснення зворотного зв'язку за допомогою реалізації тактичних і стратегічних рішень. Дослідження аналітичного процесу, формування нових об’єктів аналізу, які зумовлені специфікою діяльності підприємств корпоративної сфери, дозволили формалізувати концепцію формування аналітичної підсистеми корпоративного управління, що полягає у науковому обґрунтуванні організаційних та методичних аспектів її функціонування.

  4. У дисертаційній роботі запропоновано модель взаємозв’язку підсистем системи корпоративного управління, що розглядає як окремо управління власників та виконавчого органу, так і їх взаємозв’язок через реалізацію функцій управління, які притаманні тим або іншим органам керівництва корпорацією.

  5. Вивчення вітчизняного та зарубіжного досвіду рейтингової оцінки ефективності корпоративного управління дозволило запропонувати концепцію рейтингової оцінки ефективності корпоративного управління, яка враховує кількісні та якісні показники; практику додержання принципів управління та фактори ризику. Запропонована рейтингова оцінка має суттєві переваги, серед яких основні наступні: врахування особливостей національної економіки та специфіки діяльності вітчизняного корпоративного сектора; врахування інтересів як власників корпорації, так і її управлінського персоналу.

  6. В результаті дослідження особливостей організаційного забезпечення аналітичної підсистеми корпоративного управління в умовах застосування міжнародних стандартів якості; розгляду основних принципів стандартів серії ISO 9000, було акцентовано увагу на необхідність створення регламентів, які визначають якість організації аналітичного департаменту корпорації і до яких належать: Положення про департамент та його окремі підрозділи та Посадові інструкції робітників відділу. Запропоновано спіраль якості аналітичної служби корпоративного управління, організація діяльності якої є найбільш ефективною при лінійно-функціональній формі взаємозв’язку підрозділів та окремих виконавців.

  7. Сформована у дослідженні організаційно-інформаційна модель аналізу фінансових результатів діяльності корпорації дає змогу підвищити якісний рівень проведення аналітичної оцінки визначного об’єкту та як наслідок підвищити об’єктивність результатів рейтингової оцінки ефективності корпоративного управління.

  8. На підставі моніторингу результатів фінансово-господарської діяльності корпорації було доведено що узагальнення результатів оцінки результатів фінансово-господарської діяльності корпорацій є найбільш доцільним за допомогою методів комплексної оцінки. Для отримання більш об’єктивних результатів, яки б враховували вагомість кожного окремого елемента комплексної оцінки запропоновано застосування експертних методів. Упровадження запропонованої методики дає можливість ідентифікувати аналітичну сторону рейтингової оцінки ефективності корпоративного управління і розробити конкретні своєчасні рекомендації щодо його поліпшення.

  9. У роботі виконано формалізацію методичного підходу до прогнозування банкрутства корпорації. Серед аналітичних показників, які характеризують ефективність корпоративного управління такі дві складові: показники результатів фінансово-господарської діяльності корпорації та показник ризику банкрутства. Для оцінки першої групи запропонована система відносних показників динаміки, оцінка ймовірності банкрутства є найбільш об’єктивною при застосуванні дискримінантної моделі інтегральної оцінки фінансового стану підприємства. В основі цієї моделі лежить оцінка фінансового стану за основними напрямками: ліквідність та платоспроможність, фінансова стійкість, ділова активність та ефективність діяльності.

Результати дослідження дозволяють покращити організаційне і методичне забезпечення оцінки ефективності корпоративного управління, а їх використання в практичній діяльності забезпечує підвищення якісного рівня управління підприємством, наслідком чого є створення необхідних умов для досягнення мети діяльності суб'єкта господарювання.

Публікації автора:

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

  1. Вереітіна І.Ю., Сіменко І.В. Оцінка ефективності корпоративного управління на основі системи збалансованих показників // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 245 - 250. Особистий внесок: розроблено концепцію рейтингової оцінки ефективності корпоративного управління – 0,3 д.а.

  2. Вереітіна І.Ю. Реалізація системного підходу до формування аналітичної підсистеми корпоративного управління // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки.– Черкаси: ЧДТУ, 2006.– С. 262 – 265.

  3. Вереітіна І.Ю. Діалектика взаємозв’язку функціональних підсистем корпоративного управління// Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006.– С. 3 - 9.

  4. Вереітіна І.Ю., Ващенко Л.О. Комплексна оцінка фінансового стану підприємств// Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2007.– С. 135 - 143. Особистий внесок: запропоновано науково-методичний підхід щодо комплексної оцінки результатів фінансово-господарської діяльності корпорації з застосуванням метода експертних оцінок – 0,3 д.а.

  5. Вереітіна І.Ю. Організація аналітичної підсистеми корпоративного управління в умовах застосування міжнародних стандартів якості// Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2007.– С. 311 - 318.

  6. Вереітіна І.Ю. Виноградова О.В. Оптимізація методики аналітичної оцінки ефективності корпоративного управління // Економічний аналіз: Зб. наук. праць. - Тернопіль: ТНЕУ. - 2007. – С.210-215. Особистий внесок: визначено організаційну конфігурацію аналітичної підсистеми з урахуванням міжнародних стандартів якості - 0,2 д.а.

Опубліковано за матеріалами конференцій:

  1. Вереитина И.Ю., Виноградова Е.В. Сущность системного подхода к организации корпоративного управления // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: Праці шостої міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених. Частина 4. – Донецьк: ДНУ, 2005. – С. 42 – 44. Особистий внесок: обґрунтовано необхідність застосування системного підходу в організації корпоративного управління – 0,1 д.а.

  2. Вереітіна І.Ю. Діалектика взаємозв'язку аналітичної й інших підсистем корпоративного управління // Наука: теорія і практика: Матеріали науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 61 – 63.

  3. Вереітіна І.Ю. Деякі проблеми вибору корпоративної інформаційної системи// Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Збірник тез доповідей. Частина 1. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С. 178 – 180.

  4. Вереітіна І.Ю. Аналітична оцінка результативності господарської діяльності корпорацій// Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Збірник тез доповідей. Частина 2. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 492 – 494.