Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Воротинцев Василь Альбертович. Організаційно-економічний механізм розвитку підприємств теплопостачання : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Воротинцев В.А. Організаційно-економічний механізм розвитку підприємств теплопостачання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України. – Маріуполь, 2008.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з підвищення ефективності функціонування підприємств теплопостачання за рахунок формування організаційно-економічного механізму управління їх розвитком.

Розроблено методичний підхід до вдосконалення ціноутворення на послуги підприємств теплопостачання, обґрунтовано вимоги до формування тарифів і визначено чинники, що впливають на їх зниження, з урахуванням підвищення якості послуг.

Наведено схему процесу підготовки рішень у системі інноваційного менеджменту комунального підприємства. Запропоновано комплекс економіко-математичних моделей підготовки і прийняття інноваційних рішень, спрямованих на підвищення ефективності виробництва послуг, розроблений з урахуванням чинника суб'єктивності осіб, що приймають рішення. Запропоновано моделі формування інноваційної стратегії розвитку підприємства, якщо початкові дані детерміновані, а особа, що приймає рішення, має високу чи низьку схильністю до ризику або нейтральна стосовно ризику, а також в умовах інформаційної невизначеності.

У дисертації на основі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної задачі – формування організаційно-економічного механізму управління розвитком підприємств теплопостачання. При цьому відповідно до поставлених мети і завдань отримано такі результати:

  1. Науково обґрунтовано, що сьогодні потрібне посилення уваги до проблем реформування житлово-комунального господарства, спрямованого на розробку ефективного ринкового механізму функціонування підприємств цієї галузі. При цьому показано необхідність вирішення не тільки організаційних завдань, але і створення умов для проведення ресурсозберігаючої політики, спрямованої на зниження рівня використання витратного методу при формуванні тарифів на послуги.

  2. Сформульовано основні завдання концепції вдосконалення організаційно-економічного механізму розвитку підприємств комунального господарства: вдосконалення організації управління виробничо-господарською діяльністю підприємств ЖКГ шляхом реструктуризації їх з метою підвищення самостійності підрозділів, а також організації підрозділів зі стратегічного розвитку; розробка принципів ціноутворення на послуги підприємств ЖКГ; розробка підходів до розвитку конкуренції на підприємствах ЖКГ при наданні послуг; розробка комплексу методів стимулювання праці; вдосконалення методів підготовки і прийняття управлінських рішень в умовах застосування інформаційних систем управління; розробка економічних механізмів підвищення привабливості вкладення інвестицій на основі інноваційної моделі розвитку підприємств ЖКГ.

  3. Визначено, що одним з основних напрямів реформування комунального господарства є реструктуризація підприємств. За цих умов найефективнішим є поєднання укрупнення виробничих одиниць з виділенням окремих підприємств із надання житлово-комунальних послуг, а також створення і розвиток приватних підприємств. На основі дослідження та аналізу існуючих систем управління підприємствами житлово-комунального господарства запропоновано модель оптимізації організаційних структур управління підприємствами ЖКГ, що дозволяє визначити функціональні зв’язки як існуючих підрозділів, так і знов створюваних.

  4. Розроблено методичний підхід до вдосконалення ціноутворення на послуги підприємств теплопостачання, обґрунтовано вимоги до формування тарифів і визначено чинники, що впливають на їх зниження, з урахуванням підвищення якості послуг.

  5. Визначено, що основним чинником у зниженні ресурсозбереження і підвищення якості послуг є впровадження інновацій. Наведено схему процесу підготовки рішень у системі інноваційного менеджменту комунального підприємства. Запропоновано комплекс економіко-математичних моделей підготовки і прийняття інноваційних рішень, спрямованих на підвищення ефективності виробництва послуг, розроблений з урахуванням чинника суб'єктивності осіб, що приймають рішення. Запропоновано моделі формування інноваційної стратегії розвитку підприємства, якщо початкові дані детерміновані, а особа, що приймає рішення, має високу чи низьку схильність до ризику або нейтральна стосовно ризику, а також в умовах інформаційної невизначеності.

  6. Показано, що інноваційні проекти відносяться до категорії найвищого ризику для інвестицій у житлово-комунальне господарство. Фінансові витрати на проведення технічних заходів, часовий розрив між упровадженням нововведень і отриманням корисного результату, а також вірогідність втрат від нововведень вимагають оцінки ризику інноваційних рішень. Запропоновано класифікацію чинників, що впливають на формування інноваційних ризиків.

  7. Розроблено вимоги до розробки інформаційної системи організаційно-економічних механізмів управління розвитком комунального підприємства на основі модульної побудови системи, що дозволяє з урахуванням віддаленості виробничих одиниць своєчасно одержувати інформацію про виробничо-господарську діяльність для прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Такий підхід дає можливість поетапного впровадження завдань інформаційної системи управління, значно понизити витрати на впровадження та експлуатацію системи і підвищити керованість підрозділів і підприємства в цілому.

  8. Розроблено механізм підвищення мотивації праці на підприємствах теплопостачання, основу якого складає адекватна система матеріального заохочення. Для оцінки рівня мотивації праці на підприємствах застосовано узагальнений критерій, а для оцінки ступеня впливу матеріального заохочення – лінійну модель множинної регресії, яка дозволяє визначити структурну залежність між узагальненим критерієм роботи підприємства і розміром матеріального заохочення.

  9. На конкретному об'єкті дослідження апробовано концепцію організаційно-економічного механізму управління розвитком підприємств житлово-комунального господарства. Практична реалізація розроблених у дисертації методів на ОКП «Донецьктеплокомуненерго» показала їхню ефективність у напрямі підвищення якості послуг, зниження витрат на виробництво теплоенергії, зацікавленості службовців в упровадженні інновацій на підприємстві. На прикладі ОКП «Донецьктеплокомуненерго» розкрито механізм упровадження інноваційних проектів, показано їхню ефективність. Від упровадження наукових результатів річний економічний ефект на ОКП «Донецьктеплокомуненерго» склав 250,0 тис. грн.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Лепа Н.Н., Воротынцев В.А., Черкашина Л.А. Стратегические направления развития предприятий жилищно-коммунального хозяйства // Вісник Донецького університету економіки та права: зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2004. – № 2. – С. 164-170.

Особистий внесок здобувача: запропоновано концептуальні напрями розвитку підприємств теплопостачання в ринкових умовах господарювання.

  1. Воротынцев В.А. Реструктуризация как фактор повышения эффективности деятельности предприятий коммунального хозяйства // Вісник Донецького університету економіки та права: зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. – № 2. – С. 152-159.

  2. Воротынцев В.А. Проблемы реформирования жилищно-коммунального хозяйства // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2005. – С. 378-388.

  3. Бражнікова Л.М., Воротинцев В.А. Проблеми ціноутворення на послуги житлово-комунальних підприємств // Экономика промышленности: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2005. – С. 267-276.

Особистий внесок здобувача: визначено вимоги з формування тарифів на послуги теплопостачання і виявлено чинники їхнього зниження.

  1. Воротынцев В.А. Инновационное развитие предприятий коммунального хозяйства // Вісник Донецького університету економіки та права: зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2006. – № 2. – С. 8-14.

  2. Воротынцев В.А. Мотивация труда на предприятиях жилищно-коммунального хозяйства // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – С. 131-138.

  3. Воротынцев В.А. Информационное обеспечение управления развитием предприятий коммунального хозяйства // Экономика промышленности: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – С. 178-187.

  4. Воротынцев В.А. Концепция организационно-экономического механизма развития предприятий теплоснабжения // Вісник Донецького університету економіки та права: зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2007. – № 2. – С. 151-156.

За матеріалами конференцій

    1. Воротынцев В.А. Оптимизация организационных структур управления предприятиями жилищно-коммунального хозяйства // Економічні проблеми промислового розвитку в Україні: тези доп. і повідом. Всеукр. наук.-практ. конф., (Донецьк, 19-20 трав. 2005 р.) / НАН України. Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2005. – С. 283-284.

    2. Лепа Н.Н., Воротынцев В.А., Черкашина Л.А. Факторы развития предприятий жилищно-коммунального хозяйства: матеріали VIII Міжнар. наук.-практ. конф. «Наука і освіта – 2005». Т. 88: Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 9-12.

    Особистий внесок здобувача: виявлено основні напрями розвитку підприємств ЖКГ у ринкових умовах господарювання.

      1. Воротынцев В.А. Развитие конкуренции в коммунальном хозяйстве: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Маркетинг XXI століття: інтеграція науки і бізнесу», (Донецьк – Святогірськ, 25-28 квіт. 2006 р.). – Донецьк: ДонУЕП, 2006. – С. 34-36.

      2. Лепа Н.Н., Бражникова Л.Н., Воротынцев В.А. Направления инновационного развития предприятий коммунального хозяйства: матеріали III міжнар. наук.-практ. конф. «Науковий потенціал світу – 2006». Т. 4: Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 22-24.

      Особистий внесок здобувача: запропоновано методи оцінки ризику інноваційних рішень на підприємствах теплопостачання.