Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Вінніков Володимир Васильович. Організаційно-економічний механізм комплексного розвитку морського транспорту України : Дис... д-ра наук: 08.07.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Вінніков В.В. Організаційно-економічний механізм комплексного розвитку морського транспорту України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.04.- Економіка транспорту і зв’язку. Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2006.

Дисертація присвячена процесам формування організаційно-економічного механізму комплексного розвитку національної морської транспортної системи. Розроблено теоретичні, практичні та методологічні положення ефективності комплексного розвитку морського транспорту України. Досліджено міжнародні вантажопотоки, методичні основи прогнозування, виконано прогноз перевезень до 2010 року.

Обґрунтовано сукупність принципів системної стійкості національного морського транспортного комплексу у структурі логістичних обмежень безперервного обслуговування зовнішніх господарських зв’язків.

Запропоновано модель формування активної інвестиційної стратегії в торговельному судноплавстві . Поширено інструментарій економічних рішень в системі комплексного розвитку національного флоту та портів під впливом глобальних процесів, що забезпечує оптимізацію тимчасових та вартісних параметрів проходження вантажорухів через транзитну територію країни.

Сформовано сукупність критеріїв та показників ефективності прийняття інвестиційних та іноваційнних рішень в умовах конвенційного регулювання торговельного мореплавства, що поширює методологічні принципи обґрунтування ефективності капітальних витрат.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у комплексному розвитку флоту, портів і сервісних підрозділів відповідно до зовнішніх обмежень: проблем глобалізації; конкурентного становища на фрахтовому ринку, напрямів інтеграції на основі мультимодальних транспортних коридорів і логістики, комерційної ефективності функціонування і проектної ефективності інвестиційної діяльності.

1. Автором встановлено ряд нових закономірностей і сформульовано теоретичні і методологічні основи комплексного ефективного розвитку морського транспортного потенціалу відносно національних потреб. Основні результати можна представити в таких блоках наукових і практичних результатів:

- розкрито нові тенденції розвитку і функціонування глобального морського ринку транспортних послуг, урахування яких в стратегії формування національного морського транспортного комплексу дозволяє оптимізувати результати і витрати по лінії;

- уточнено закономірності сучасного стану транспортного обслуговування світового товарообігу і обґрунтовано ефективні ніші вантажопотоків, на підставі яких може бути забезпечений розвиток торгового флоту національного прапора;

- досліджено і систематизовано проблеми ефективного розвитку морського транспортного комплексу відповідно до зовнішніх умов, що забезпечує раціональність ухвалення економічних рішень в сфері формування достатньої для економічної безпеки провізної здатності флоту основної спеціалізації;

- встановлено нові тенденції розвитку світового фрахтового ринку в процесі його глобалізації та інтеграції в системі судноплавного ринку, що дозволяє уточнити особливості та обмеження стійкого розвитку торгового флоту України.

2. В дисертації сформульовано наукові основи удосконалення організаційно-економічного механізму комплексного розвитку морського транспорту України з урахуванням системи проблем зовнішнього та внутрішнього характеру, урахування яких дозволяє оптимізувати позицію флоту та портів у відповідних морських ронжах на базі:

- сукупності принципів комплексної стійкості підрозділів морського транспорту на принципах логістики, що дозволяє забезпечити тривалу адекватність техніко-економічного рівня флоту щодо взаємодіючих підрозділів;

- дослідження напрямів інституціоналізації підрозділів морського транспорту з урахуванням стратегії позиціювання підприємств за критеріями економічної безпеки і комерційної доцільності, що дозволяє визначити припустимі межі в розвитку транспортного потенціалу;

- моделі формування актуальної інвестиційної стратегії, що заснована на чинниках диференціації та інтеграції світового фрахтового ринку, що забезпечує раціональну спеціалізацію національного торгового флоту.

3. Здобувачем в дисертації узагальнено теоретичні основи сталого розвитку морського транспорту в умовах інтеграції, що забезпечує чіткість формування національних пріоритетів на глобальному ринку морських транспортних послуг, на основі обґрунтування:

- принципів комплексності формування загальносистемного результату з урахуванням синергетичних і емерджентних ефектів, що дозволяє оптимізувати потоки інвестиційних ресурсів;

- активної інвестиційної стратегії в торговому судноплавстві за критеріями стійкості програмних дій з вибором пріоритетної сітки типорозмірів суден з мінімізацією сукупного ризику;

- параметрів участі в процесах глобалізації та інтеграції світової економіки і світового морського ринку транспортних послуг, що дозволяє розвивати національний морський транспортний комплекс з урахуванням синергетичного ефекту, що знижує капіталоємність окремих проектів розвитку флоту і портів.

4. Розроблено методологію організаційно-економічного механізму становлення України як морської держави, що націлено на розробку морської транспортної політики, яка забезпечує комплексність розвитку флоту, портів і сервісного сектору морського транспорту, за критеріями економічної безпеки і підприємницької доцільності в напрямах:

- розробки методів оцінки ефективності інвестиційних проектів за критерієм розвитку інтермодальних сполучень і транспортної логістики, що підвищує транзитну привабливість транспортної системи України і дозволяє обґрунтувати активну транспортну політику;

- формування національних зон логістичних транспортно-розподільних систем з урахуванням геостратегічного положення України, що дозволяє оптимізувати організаційно-економічний механізм управління транспортними вантажними вантажопотоками;

- розширення інструментарію ухвалення економічних рішень в системі управління проектами комплексного розвитку національного флоту і портів під впливом глобальних процесів, що забезпечує оптимізацію тимчасових і вартісних параметрів проходження вантажопотоків через транзитну територію країни.

5. В дисертаційній роботі теоретично обґрунтовано формування морського транспортного потенціалу за умовами інтеграційних процесів, що забезпечує вибір параметрів провізної і пропускної спроможності флоту і портів за критеріями оптимального позиціювання у конкурентних ренджах фрахтового і стивідорного ринків, розширення логістичних транспортних систем у складі:

- сукупності критеріїв і показників ефективності ухвалення інвестиційних та інноваційних рішень в умовах конвенційного регулювання торгового мореплавання, що розширює методологічні принципи обґрунтування ефективності капітальних витрат і функціональної діяльності підприємств морського транспортного комплексу;

- управління конкурентної сталості національної ніші діяльності флоту і портів в морському ринку транспортних послуг;

- розширення національних складових міжнародних транспортних коридорів і коридорів, розвиток яких ініціює Україна;

- розробки науково-методичного забезпечення, оптимізації морських інвестиційних проектів в системі мультимодальных коридорів з урахуванням методичної бази розвитку регіональних логістичних транспортно-розподільних систем;

- методичних підходів до обґрунтування комплексності розвитку інфраструктури морського ренджу.

Публікації автора:

Монографії

  1. Винников В.В. Формирование морского транспортного потенциала в системе интеграционных процессов: Монография. - Одесса: ОНМА, 2004. – 222 с.(12,90 д.а.)

  2. Винников В.В. Проблемы комплексного развития морского транспорта Украины: Монография. - Одесса: ОНМА, 2005. – 300 с. (17,44 д.а.)

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Винников В.В. Методы оценки инвестиций в морехозяйственных комплексах Украины // Экономико-правовые аспекты развития транспортных систем. – Одесса: ОНМУ. - 2004. – Вып. 7. – С. 132-146. (0,88 д.а.)

  2. Винников В.В. Комплексность формирования региональных и глобальных коммуникаций на основе флота и портов // Маркетинг: теорія і практика.– Луганськ: Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля. - 2005. – Вип. 11. – С. 38-49. (0,69 д.а.)

  3. Винников В.В. Транспортная политика Украины в условиях реализации принципов комплексной интеграции // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – Т.3, №5. – С. 142-145. (0,18 д.а.)

  4. Примачев Н.Т., Винников В.В. Интеграционные процессы черноморской морской транспортной системы // Экономические инновации. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. - 2005. – Вып. 21. – С.258-267.(0,56 д.а.) (Особистий внесок здобувача - визначено основні принципи оцінки стану функціональної діяльності і збалансованості морських транспортних підприємств та запропоновано організаційно-економічний механізм щодо оптимізації стану регіональних морських транспортних комплексів).(0,36 д.а.)

  5. Винников В.В., Голубкова И.А. Современное состояние рынка рабочей силы на морском транспорте // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – Т.1., №5 – С. 119-123.(0,25 д.а.) (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано прогнозні параметри щодо потреби світового торгівельного флоту в моряках). (0,20 д.а.)

  6. Вінніков. В.В. Економічні та регіональні аспекти логістики і проблеми формування логістичних транспортно-розподільчих систем // Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса: ОДЕУ. - 2005. – Вип. 20. – С. 70-75. (0,31 д.а.)

  7. Винников В.В. Проблемы комплексности развития морского транспорта Украины // Экономические инновации.– Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. – 2004. Вып. – 19. – С.308-315. (0,44 д.а.)

  8. Винников В.В., Голубкова И.А., Сотниченко Л.Л. Определение параметров транзитного и экспортного потенциала транспортного комплекса Украины и стратегия их эффективной реализации // Экономические инновации. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2005. – Вып. 21. – С.277-285.(0,5 д.а) (Особистий внесок здобувача - проаналізовано основні параметри транзитного та експортного потенціалу транспортного комплексу України; обґрунтовано стратегічні напрямки ефективної реалізації транзитної політики). (0,30 д.а.)

  9. Винников В.В. Оптимизация производственного потенциала логистических транспортно-распределительных систем // Економіка: проблеми теорії та практики: Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 204– С. 203 – 214.(0,69 д.а.)

  10. Винников В.В. Проблемы и задачи эффективного функционирования предприятий морского транспорта Украины // Економіко-правові аспекти розвитку транспортних систем: Одеса: ОНМУ. - 2005. – Вип. 8. – С. 111 – 119.(0,5 д.а.)

  11. Винников В.В. Теоретические основы устойчивого развития морского транспорта в условиях интеграции // Вопросы экономических наук. – 2005. – № 6. – С. 55-60. (0,31 д.а.)

  12. Винников В.В., Примачёв А.Н. Морской транспорт в системе экономической безопасности Украины // Экономические инновации.– Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. – 2006. – Вып. №25 – С. 7-15(0,5 д.а.) (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано проблему ефективного розвитку національного морського з позиції глобалізації економічних відносин; удосконалено принципи досягнення функціональної і економічної сталості підприємств морського транспорту з урахуванням міжнародних конвенцій фрахтової незалежності привабливих вантажопотіков).(0,35 д.а.)

  13. Винников В.В. Принципы обоснования инвестиционных решений в системе комплексного развития морского транспорта // Экономика. – 2005. – № 16. – Симферополь: – С. 63-67.(0,25 д.а.)

  14. Винников В.В. Основы и тенденции развития международных морских грузопотоков // Економіка: проблеми теорії та практики. Дніпропетровськ: ДНУ. - 2005. – Вип. 208. – С. 141-149. (0,5 д.а.)

  15. Винников В.В. Система управления єффективностью развития морского транспортного комплекса // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2005. – Вип. 209. – С. 211-219. (0,5 д.а.)

  16. Винников В.В., Гармаш Н.А. Принципы и проблемы формирования ниши на морском рынке транспортных услуг // Економіко-правові аспекти розвитку транспортних систем. – Одесса: ОНМУ. - 2005. – Вип.8. – С. 144 – 151.(0,43 д.а.) (Особистий внесок здобувача – розроблено класифікацію проблем ефективного розвитку морського транспортного комплексу України та обґрунтовано механізм оптимізації параметрів та інструментарію розвитку флоту і портів).(0,30 д.а.)

  17. Примачёв Н.Т., Винников В.В. Типы стратегических решений в торговом судоходстве // Економіка: проблеми теорії та практики. - Т.ІІ.-. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. – Вип.214. – С. 548 – 562.(0,88 д.а.) (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано систему і умови сталого розвитку судноплавної компанії; розроблено модель формування стратегії розвитку торговельного судноплавства, яка спрямована на здобуття стабільності в освоєння вантажопотоків при оптимальній конкурентоспроможності).(0,5 д.а.).

  18. Винников В.В. Экономические предпосылки и региональные аспекты в формировании логистических транспортно-распределительных систем // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. – Вип.215. Т.ІІІ. – С. 768-774.(0,38 д.а.)

  19. Винников В.В. Проблемы и пути развития международных транспортных коридоров Украины // Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: Українська державна академія залізничного транспорту. – 2006. - № 14. – С. 36 – 37.(0,1 д.а.)

  20. Винников В.В. Критериальные и внешние ограничения уровня развития национального морского транспорта // Стратегия позиционирования транспортного потенциала в глобальном рынке морской торговли. – Одесса: Автограф. – 2006. – С. 90 - 101.(0,69 д.а.)

  21. Винников В.В. Роль транспортно-логистических центров в системе международных транспортных коридоров // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. - Вип. 216. – Т.І. – С. 17-25.(0,5 д.а.)

  22. Винников В.В. Принципы сбалансированного развития национальных участков транспортных коридоров // Вісник Хмельницького національного університету. – Хмельницький: ХНУ. – 2006. – № 4. - Т.ІІІ. – С. 12-16.(0,25 д.а.)

  23. Винников В.В. Проблемы развития транспортных коридоров Украины и пути их решения в условиях международной глобализации и регионализации // Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: Українська державна академія залізничного транспорту. -2006. - № 15-16. – С. 40-46 (0,38 д.а.)

  24. Винников В.В. Принципы и система управления эффективностью устойчивого развития морского транспортного комплекса // Економіка і управління. – К.: КУЕТТ, 2006. – Вип. № 8 . – С. 62-67 (0,31 д.а.)

Тези доповідей

  1. Винников В.В. Принципы управления инвестиционными проектами развития логистической системы в регионе // Четвертая международная конференция “Формирование транспортной сети Черноморского региона”. – Одеса. – 2005. – С. 67-69.(0,12 д.а.)

  2. Винников В.В. Основные проблемы развития и формирования транспортных коридоров в Украине // 8-я международная конференция “Развитие транспортной инфраструктуры Украины в контексте интеграции в ЕС”. – Одеса. – 2005. – С. 117-118.(0,1 д.а.)

  3. Винников В.В. Логистические мультимодальные транспортные технологии в системе транспортных коридоров // 7 Міжнародна науково-практична конференція „Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики” – Київ: – 2005. – С. 20-24.(0,24 д.а.)

  4. Винников В.В. Инструментарий формирования региональных логистических транспортно-распределительных систем // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика». – Дніпропетровськ:ДНУ. – С. 16-19.(0,19 д.а.)

  5. Винников В.В. Морской транспортный комплекс Украины в системе транспортных коридоров Европейского союза // Матеріали науково-технічної конференції «Стан та проблеми судноводіння». – Одеса: ОНМА, 2005. – С. 35-39.(0,25 д.а.)

  6. Винников В.В. Обоснование инвестиционных решений в системе комплексного развития морского транспорта // Научное издание «Проблеми управління підприємством у сучасних умовах». – Симферополь: Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского.- 2005. – С. 54 – 55.(0,1 д.а.)

  7. Винников В.В. Методические основы оценки эффективности инвестиционных процессов развития логистической структуры // Третья Международная научно-практическая конференция «Тенденции развития яхтенного бизнеса и малотоннажного судостроения». – Одесса. – 2005. С. 172 – 175.(0,19 д.а.)

  8. Винников В.В. Обоснование инвестиционных решений в системе комплексного развития морского транспорта // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених та фахівців «Проблеми управління підприємництвом в сучасних умовах». – Ялта: Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського. – 2005. – С. 54 – 55.(0,1 д.а.)

  9. Винников В.В. Факторы развития морского транспорта // «Wykszta cenie i nauka bez granic – 2005». – Tom 9. Ekonomiczne nauki. – Przemysl – Praha. – 2005. – C. 78 - 81.(0,19 д.а.)

Інші видання

  1. Винников В.В. Крушкин Е.Д., Лущан Н.А. Экономика, организация и планирование работы морского транспорта: Учебник для морских училищ / Под ред. В.В. Винникова. - М.: Транспорт, 1991. – 352 с.(25,23 д.а.) (Особисто здобувачу належить 7,25 д.а.)

  1. Винников В.В. Экономика предприятий морского транспорта (Экономика морских перевозок): Учебник для вузов водного транспорта, 2-е изд., перераб. и доп. – Одесса: Латстар, 2001. – 416 с.(25,74 д.а.)

  2. Винников В.В. Экономика и эксплуатация морского транспорта: экономика морских перевозок. Экономические расчеты на морском флоте: Учебное пособие для вузов водного транспорта. - 2-е изд., перераб. и доп. - Одесса: Феникс, 2003. – 262 с.(16,3 д.а.)

  3. Винников В.В., Быкова Е.Д., Винников С.В. Логистика на водном транспорте: Учебное пособие для студентов и курсантов высших учебных заведений водного транспорта / Под общей ред. проф. В.В. Винникова. – Одесса: ОНМУ. 2004. – 222 с.(13,9 д.а.) (Особисто здобувачу належить 6,75 д.а.).

  4. Винников В.В. Транспортный узел: опыт и проблемы // Технология пр-ва. Одесса: Маяк, 1985. – 71 с. (4,43 д.а.)

  5. Винников В.В. Экономика и эксплуатация морского транспорта. – Одесса, ОНМА. – 2003. – 262 с.(16,3 д.а.)

  6. Винников В.В. Экономические расчёты на морском транспорте. – Одесса, ОНМА, «Моряк». – 1998. – 115 с. (7,18 д.а.)

  7. Винников В.В. Экономика морского транспорта в условиях работы на полном хозрасчёте и самофинансировании. – М.: Транспорт. – 1990. – 159 с.(9,93 д.а.)