Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Валінкевич Наталія Василівна. Організаційно-економічні фактори підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості (на матеріалах Поліського регіону): Дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 245арк. - Бібліогр.: арк. 211-228.



Анотація до роботи:

Валінкевич Н.В. Організаційно-економічні фактори підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості (на матеріалах Поліського регіону). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01. – Економіка промисловості. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2002.

В дисертації поглиблено визначення теоретико-методологічної сутності та змісту організаційно-економічних факторів підвищення ефективності розвитку галузі промисловості, які забезпечують зростання кінцевих результатів при мінімізації сукупних витрат живої та уречевленої праці. Запропонована класифікація організаційно-економічних факторів підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості, яка визначається всебічним врахуванням специфічних особливостей цієї галузі. Виявлені та оцінені основні організаційно-економічні фактори підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості в Поліському регіоні на основі всебічного використання новітніх досягнень науки, техніки і технології цукробурякового виробництва. Вперше здійснена комплексна системна оцінка ефективності розвитку цукрової промисловості в Поліському регіоні на сучасному етапі, виявлені резерви та шляхи її підвищення в ринкових умовах господарювання. Обгрунтована необхідність і доцільність використання екологічних факторів розвитку підприємств. Основні положення і результати дисертаційної роботи впроваджено в економічну практику.

Проведені в межах дисертаційної роботи дослідження проблеми розробки та обгрунтування організаційно-економічних важелів і заходів підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості Поліського регіону в сучасних умовах дозволили зробити такі висновки:

  1. Дослідженням установлено, що природноекономічні умови та наявний ресурсний потенціал вказують на значні можливості розвитку бурякоцукрового виробництва в Поліському регіоні. Однак за 1990-2000 роки в регіоні відбулося скорочення площ цукрових буряків на 53%, валові збори зменшились на 68%, а урожайність на 31,6%. Сировинні зони більшості цукрових заводів знаходяться на відстані 30 км та більше, що призводить до значних втрат сировини, подорожчання вантажоперевезень і невиконання графіків її своєчасного постачання. Загальний обсяг виробництва цукру за цей період знизився на 74,2%.

  2. Основною сировиною цукрової промисловості Полісся є фабричний цукровий буряк. Масштаби, темпи і пропорції розвитку промислового бурякосіяння є основними кількісними та якісними показниками, які характеризують розвиток вітчизняної сировинної бази цукрової промисловості регіону в умовах ринкової економіки.

  3. Аналіз роботи цукрових заводів Полісся показав, що в останні роки неефективно використовуються виробничі потужності через брак сировинних ресурсів, що має найбільший вплив на ефективність цукрового виробництва. Цукрова промисловість Поліського регіону у 1990 році виробила 808,5 тис.т цукру-піску з цукрових буряків, що складало 11,4% від загального обсягу виробництва по Україні, а в 2000 році воно зменшилось до 208,5 тис.т, або до 12,7% від України. Основними завданнями на сучасному етапі є: стабілізація виробництва цукросировини на оптимальному рівні при забезпеченні мінімальних затрат ресурсів та створення передумов для нарощування виробництва в майбутньому. За рахунок підвищення врожайності збільшити обсяг виробництва цукрових буряків, знизити їх собівартість, повністю забезпечити заводи сировиною, ліквідувати бартерні розрахунки, а також залучити необхідні інвестиційні ресурси. Досягнення високого кінцевого результату подальшого нарощування продукції та підвищення ефективності галузі можливе шляхом раціонального використання природних, соціально-економічних і організаційно-технічних умов регіону.

  4. У 2001 році в країну було завезено 260 тис.т іноземного цукру-сирцю, який складає конкуренцію розвитку вітчизняного бурякоцукрового виробництва як в Україні, так й в її регіонах. Після переробки на потужностях українських цукрових підприємств зроблений з цієї сировини цукор мав реалізуватись на зовнішніх ринках, але залишився на внутрішньому. Вітчизняним виробникам в цьому році реалізувати буряковий цукор навіть за більш-менш прийнятними цінами було майже неможливо. Такий “протекціонізм” завдав відчутного удару для виробників цукру з цукрових буряків Полісся, які зробили ставки на розширення посівів цієї стратегічної культури. Експортні поставки українського цукру впали до мінімального рівня при одночасному нарощуванні імпорту цукру-сирцю та білого цукру, що створило реальну загрозу продуктовій безпеці країни.

  5. Для виробництва тонни цукру на цукрових підприємствах Полісся у 2001 році необхідно було переробити в середньому 8,4 т солодких коренів по ціні 165 грн. за 1 т, а в розрахунку на 1 т виробленого цукру – 1386 грн. Вартість половини тонни мазуту – 280 грн. Разом із НДС витрати складають 2000 грн за т. Продаж цукру по ціні 2 грн за кг, не дає виробникам можливості відшкодувати витрати на заробітну плату, плату за технічну переробку, електроенергію та вапняковий камінь.

  6. Зниження матеріаломісткосткості виробництва на основі його інтенсифікації, мобілізації та використання внутрішніх резервів є одним з основних напрямів підвищення економічної ефективності виробництва в цукровій промисловості регіону. Важливим фактором мобілізації та використання наявних резервів на цукрових заводах є прискорення темпів науково–технічного прогресу, вивчення і впровадження в практику досвіду зарубіжних підприємств раціонального використання сировини та матеріалів.

  7. Комплексна оцінка ефективності розвитку цукрової промисловості Полісся свідчить про необхідність створення законодавчого поля для забезпечення збільшення виробництва цукру, функціонування системи регулювання внутрішнього і зовнішнього ринків, створення стимулюючої податкової та ефективної цінової політики у галузі, розробки і застосування дієвих заходів соціального захисту вітчизняних товаровиробників цукру та організації матеріально-технічного забезпечення галузі.

  8. Здійснені аналітичні розрахунки свідчать про те, що потужний виробничий потенціал підприємств цукрової промисловості Полісся використовується недостатньо раціонально. Розширення посівів цукрових буряків сприятиме витісненню імпортних поставок і забезпечить перехід галузі на виробництво цукру з власної сировини. Слід зауважити, що новітні технології дозволяють виробляти буряковий цукор за собівартістю, яка збігається з витратами на виробництво цукру з тростини.

  9. Дослідження тенденцій та закономірностей економічної ефективності виробництва в цукровій промисловості Полісся дозволило виявити значні невикористані внутрішні резерви підвищення її рівня. Основними резервами в умовах ринкової економіки є: підвищення якості цукрового буряку; зниження втрат сировини і цукру в ній при зберіганні, транспортуванні та переробці на підприємствах; поліпшенні використання основних фондів, капітальних вкладень і обігових засобів; підвищенні якості продукції. Розрахунки доводять, що в довгостроковій перспективі на основі використання інтенсивних факторів розвитку бурякоцукрового виробництва, тобто збільшення посівних площ і підвищення врожайності, якості та ефективності використання цукрового буряка, дозволять підняти обсяги виробництва цукру на Поліссі до 550-650 тис.т, тобто можуть бути збільшені по відношенню з досягнутим рівнем в 3,1 раза, чи на 67,9 %.

  10. Лише за активної участі державних структур може бути сформоване ефективне цукробурякове виробництво в Поліссі та інших регіонах України. Здійснення державної політики у галузі цукрового виробництва має вирішальне значення на рівні з такими чинниками її розвитку, як природні, науково-технологічні, соціально-економічні, організаційно-технічні та екологічні. Всебічне використання цих факторів здатне забезпечити ефективний розвиток цукрової промисловості в регіоні на рівні кращих найсучасніших світових досягнень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Валінкевич Н.В. Організаційно-економічні проблеми бурякоцукрового виробництва (на матеріалах Житомирщини) // Вісник Сумського державного аграрного університету. – 2001. - №1. – С. 236-239.

  1. Валінкевич Н.В. Посилення використання факторів екологізації виробництва в цукровій промисловості Полісся // Вісник Сумського державного аграрного університету. – 2001. - № 2. – С.261-263.

  2. Валінкевич Н.В. Резерви підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості Житомирщини // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. - 2000. – С. 207-214.

  3. Валінкевич Н.В. Резерви та шляхи підвищення ефективного розвитку цукрової промисловості на Поліссі // АгроІнКом. – 2001. - № 1-3. – С. 48-52.

  4. Валінкевич Н.В. Удосконалення управління розвитком цукробурякового виробництва // Економіка АПК. – 2000. - №1. – С. 39-43.

  5. Валінкевич Н.В. Підвищення ефективності розвитку цукрової промисловості Поліського регіону України: питання теорії, методики та практики // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. - 2001. – С. 181-192.

Статті в інших наукових виданнях

7.Валінкевич Н.В. Еколого-економічні фактори зростання ефективності цукрової промисловості Полісся // Регіональні екологічні проблеми: Зб.наук.пр. - Київ: Нац.ун-т ім.Тараса Шевченка. – 2002. – С.257-259.

8. Валінкевич Н.В. Розвиток інтеграційних процесів у бурякоцукровому виробництві // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Зб.наук.пр. – Львів: Львівський банківський інститут НБУ. – 2000. – № 18. – С.303-306.

9.Валінкевич Н.В. Проблеми розвитку цукрового виробництва Полісся в умовах ринкової трансформації економіки // Підприємництво: проблеми становлення та функціонування: Зб. наук. пр. – Житомир: ІПСТ. – 2001. – Вип. перший. – С.38 -39.

Тези доповідей

10.Валінкевич Н.В., Обіход С.В. Екологізація та продовольча ефективність використання земельних ресурсів регіону // Матер. Міжнар. наук. конф. “ Власний статус і проблеми раціонального використання земель”. -Ч 2. – К.: РВПС України НАН України. - 2000. – С. 204-206. Внесок автора: рекомендації і пропозиції щодо збільшення виробництва екологічно чистої сировини в умовах розвитку трансформаційних процесів для цукрової промисловості Полісся.

11.Валінкевич Н.В.Сучасний стан розвитку продуктивних сил цукрової промисловості Полісся // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: Ніка-центр. - 2001. – С.155-156.

12.Валінкевич Н.В. Вплив організаційно-економічних факторів на ефективність цукробурякового виробництва // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: стан і перспективи вирішення”. – К.: Знання. - 2000. – С. 120-123.

13.Валінкевич Н.В. Економічна ефективність виробництва сировини для переробної промисловості (на прикладі цукрової промисловості) // Матер. Міжнар. наук.- практ. конф. “Молодь в умовах нової соціальної перспективи”. – Житомир: редакційно-видавничий відділ Житомирського державного педагогічного університету. - 2000. – С. 141.

14.Валінкевич Н.В. Методичні питання оцінки економічної ефективності виробництва на промисловому підприємстві // Матер. Міжнар. наук.- практ. конф. “Молодь в умовах нової соціальної перспективи”. – Житомир: редакційно-видавничий відділ Житомирського державного педагогічного університету. - 2001. – С. 191-192.