Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Іванюк Ірина Вікторівна. Організаційно-економічне забезпечення розвитку земельних відносин на сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Іванюк І.В. Організаційно-економічне забезпечення розвитку земельних відносин на сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка і управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Луганський національний аграрний університет, Луганськ, 2008.

Дисертацію присвячено питанням організаційно-економічного забезпечення розвитку земельних відносин з метою його подальшого удосконалення. В роботі узагальнено та визначено поняття і сутність земельних відносин, відносин власності на землю у розрізі організаційно-правових форм, які застосовуються у сфері землекористування. На підставі аналізу організаційних засад та економічних показників діяльності сільськогосподарських підприємств та використання земельних ділянок встановлено особливості формування та розвитку земельних відносин, досліджено еколого-економічний стан власних та орендованих земельних ділянок. Встановлено невідповідність існуючої методики визначення орендної плати за землю економічним та екологічним умовам використання орендованої землі. Надано концептуальні засади розвитку земельних відносин за екологічним та економічним напрямами їх реалізації з метою забезпечення еколого-безпечного, економічно обґрунтованого та соціально орієнтованого землекористування на засадах врахування еколого-економічних інтересів сільськогосподарських підприємств – як орендарів, так і власників землі.

  1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення організаційно-економічних основ розвитку земельних відносин на підвалинах конкретного економічного аналізу всіх чинників формування та функціонування відносин власності на землю під ракурсом економічних та екологічних особливостей її використання у господарській діяльності.

  2. У роботі доведено, що комплексна реалізація та збалансування еколого-економічних інтересів землевласників і землекористувачів з метою підвищення ефективності землекористування, посилення екологічного захисту земельних ділянок та стимулювання раціонального розміщення і спеціалізації сільськогосподарського виробництва є найважливішим напрямком формування організаційно-економічних засад розвитку земельних відносин. Тому процес розвитку відносин власності на землю слід розглядати як набір інструментів, які керують економічною поведінкою суб’єктів господарювання за принципами екологічно безпечного використання земельних ресурсів.

  3. На основі узагальнення зарубіжного досвіду та передової вітчизняної практики в роботі з’ясовано, що приватна форма власності на землю в сучасних умовах є основним джерелом виробництва продуктів харчування та має істотні переваги щодо ефективного використання землі за умов досконалого державного регулювання земельних відносин та практичного здійснення законодавчо регламентованих важелів регулювання. Формування земельних фондів сільськогосподарських товаровиробників переважно на основі приватно-орендних земельних відносин та в умовах недостатнього матеріально-технічного забезпечення зумовлює полярне зменшення пріоритету щодо використання і охорони земельних ресурсів, які позначаються економічною вигодою сьогодення та нехтуванням екологічних вимог.

  4. Дослідження показало, що діюча методика визначення орендної плати за землю сільськогосподарського призначення не враховує економічних та екологічних умов господарювання на землі, що не забезпечує об’єктивної оцінки платності землекористування у сучасних умовах та спричиняє поступове зниження природної родючості ґрунтів. Результати кореляційного аналізу підтверджують низький рівень залежності орендної плати від доходності землі та питомої ваги вирощуваних сільськогосподарських культур (коефіцієнт кореляції складає 0,4998) і показників якості землі (коефіцієнт кореляції коливається в межах 0,007 – 0,032).

  5. Автором поглиблено методичний підхід до розрахунку орендної плати на основі функціональної залежності від ринкових факторів орендного землекористування: попиту, пропозиції, якості земель та норм законодавчого регулювання орендної плати. Математичний вираз запропонованої в роботі факторної системи представлено як відношення ринкової вартості земельної ділянки (визначеної доходним методом з урахуванням рентоуотворюючих факторів та структури посівів сільськогосподарських культур) до терміну капіталізації (окупності витрат), скореговане за методом коефіцієнтів залежно від величини зміни якісного стану земельної ділянки.

  1. У роботі обґрунтовано ситуацію недовикористання природного потенціалу ґрунтів, яка загострюється в аспекті тривалого використання земель при неповній компенсації факторів ґрунтової родючості з боку користувачів та взагалі виорювання потенційної родючості. Втрата вигоди через недовикористання природного потенціалу ґрунтів Луганської області (за результатами використання вдосконаленої автором методики еколого-економічної оцінки) складає у середньому 3024,52 грн. на 1 га та має тенденцію до зростання, що зумовлює гостру необхідність зміни цінностей, якими керуються землекористувачі у сучасному земельному законодавстві, економіці та повсякденному житті.

  2. З метою реалізації концептуальних засад економічного стимулювання землекористувачів на підвищення ефективності та охорону земельних ресурсів автором пропонується методичний підхід до компенсації коштів, вкладених у поліпшення якісного стану орендованої земельної ділянки, за рахунок скорочення розмірів щорічного рівня орендної плати протягом терміну оренди за методом дисконтування .

  3. Рекомендовано використання концептуального підходу до вдосконалення системи землеробства на основі запропонованої автором факторної моделі формування адаптивно-ландшафтної системи, сутність якої полягає у тому, щоб за відповідних біологічних та агротехнічних вимог сільськогосподарських рослин знайти оптимальну агроекологічну обстановку або створити її шляхом лімітуючих факторів з урахуванням екологічних вимог землеробства.

  4. З метою визначення ефективності реалізації організаційно-економічного забезпечення розвитку земельних відносин у роботі пропонується методичний підхід до розрахунку рівня адаптації підприємств до ринкових умов господарювання, який характеризує ступінь ефективності підприємства в організації виробничого процесу в умовах багатофакторного земельного середовища.

Публікації автора:

Монографії, матеріали науково-практичних конференцій:

1. Ткаченко В.Г., Богачев В.И., Гета И.В. и др., всего 24 автора. Аграрная реформа в Украине: региональные аспекты. Коллективная монография под общ. ред. проф. Ткаченко В.Г., проф. Богачева В.И. – Луганськ: Вид. „Книжковий світ”, 2003. – С. 24-27.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано процес реформування земельних відносин на прикладі сільськогосподарських підприємств Луганської області.

2. Ткаченко В.Г., Богачев В.И., Гета И.В. и др., всего 25 авторов. Продовольственная безопасность Украины: состояние, механизм обеспечения, проблемы. Коллективная монография под общ. ред. проф. Ткаченко В.Г., проф. Богачева В.И. – Луганськ: Вид. „Книжковий світ”, 2004. – С. 75-79.

Особистий внесок здобувача: визначення теоретичних засад організаційно-економічного забезпечення формування ринку землі.

3. Гета І.В. Проведення грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, магістрів та аспірантів: у двох томах. – Т.1 – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С. 36-38.

Статті та публікації:

  1. Іванюк І.В. Визначення рівня адаптованості сільськогосподарських підприємств до ринкових земельних відносин. Збірник наукових праць ЛНАУ (Серія „Економічні науки”) / За ред. В.Г. Ткаченко. –. Луганськ: „Елтон – 2”, 2008- №.85 – С. 244-249.

  2. Іванюк І.В. Методичний підхід щодо визначення ринкової орендної плати за землю. Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки.– Харків: ХНТУСГ, 2007 р. – Вип. 54. – С. 110-116.

  3. Іванюк І.В. Методичні аспекти формування ринкової орендної плати за землі сільськогосподарського призначення. Збірник наукових праць ЛНАУ (Серія „Економічні науки”) / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2007. – №.73/96 – С. 59-64.

  4. Іванюк І.В. Сучасний стан та проблеми розвитку орендних відносин в господарствах Луганської області. Збірник наукових праць ЛНАУ (Серія „Економічні науки”) / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. - №60(83). – С. 264-269.

  5. Іванюк І.В. Ефективність використання земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах ринкового типу Луганської області. Збірник наукових праць ЛНАУ (Серія „Економічні науки”) / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005. - №51(74). – С. 210-214.

  6. Гета І.В. Региональные аспекты совершенствования государственного управления земельными ресурсами. Збірник наукових праць ХНАУ. – Харків: Вид-во ХНАУ, 2004. – Вип. 9. – С. 181-184.

  7. Наумов Ю.Ф., Гета І.В. Экологический аспект экономического оборота земель. Збірник наукових праць ХНАУ.– Харків: Вид-во ХНАУ, 2004. – Вип. 2. – С. 102-106.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність врахування екологічного фактору при обігових операціях із землею сільськогосподарського призначення.

  1. Гета І.В. Развитие рынка земли в Луганской области. Збірник наукових праць ЛНАУ(Серія „Економічні науки”) / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2003. - №24/36. – С. 25-28.

  2. Гета І.В. Земельний кодекс – основа подальшого розвитку реформування аграрного комплексу. Збірник наукових праць ХНАУ. – Харків: Вид-во ХНАУ, 2002. – Вип. 8. – С. 201-203.