Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Тлучкевич Наталія Володимирівна. Організація управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах. : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Тлучкевич Н.В. Організація управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 - бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних засад організації управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах.

Уточнено зміст поняття “управлінський облік”, удосконалено класифікацію витрат для прийняття управлінських рішень та визначено напрями їх аналізу з метою покращення інформаційно-аналітичного забезпечення обліку, планування і контролю в процесі управління.

Наведено методику калькулювання собівартості в сільському господарстві, яка враховує етапи технологічних процесів виробництва та розподіл непрямих витрат для періодичного розрахунку собівартості. Запропонована структура галузевих Методичних рекомендацій з організації управлінського обліку.

Розроблено комплексну модель організації управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах та форми внутрішньогосподарської управлінської звітності за центрами відповідальності та по підприємству в цілому. Удосконалено організаційну структуру бухгалтерської служби на основі створення відділу управлінського обліку. Обґрунтовано організаційні та методичні аспекти бюджетування.

У дисертації сформульовано науково обґрунтовані положення теоретичного, методичного та практичного характеру з організації управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах. Висновки та пропозиції щодо досліджуваної наукової проблеми зводяться до такого:

  1. Прийняття ефективних управлінських рішень в сільському господарстві потребує достовірної і оперативної інформації про об’єкти управління, яку забезпечує система управлінського обліку. В цьому зв’язку уточнено визначення поняття управлінського обліку як складової бухгалтерського обліку, що є поєднанням бюджетування, обліку, аналізу та контролю для інформаційного забезпечення менеджменту підприємства.

  2. Встановлено, що на організацію і методику управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах впливають організаційно-технологічні особливості вирощування сільськогосподарських культур та тварин, а саме: використання землі як основного ресурсу, природно-кліматичні умови, тривалість операційного циклу, що визначається біологічними законами розвитку рослин і тварин, сезонність виробництва продукції, різноманітність видів продукції, специфіка технологічних процесів, характерною ознакою яких є значне внутрішньогосподарське використання продукції власного виробництва, що необхідно враховувати при інформаційно-аналітичному забезпеченні системи управління.

  3. Комплексний аналіз нормативно-законодавчих актів щодо регулювання управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах України показав відсутність єдиних підходів до його організації. З метою вдосконалення організації і впровадження управлінського обліку запропоновано структуру Методичних рекомендацій з організації управлінського обліку у сільському господарстві, які доповнять чинні Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) у напрямку підвищення їх методичного забезпечення, якості планування, удосконалення обліку і контролю.

  4. Враховуючи необхідність наукового обгрунтування класифікації витрат, у процесі дослідження систематизовано їх ознаки для прийняття управлінських рішень. Запропоновано класифікувати витрати за етапами технологічних процесів галузей сільськогосподарського виробництва, що дозволить формувати управлінську інформаційну базу і контролювати виробничі витрати на кожній стадії вирощування сільськогосподарських культур та тварин.

  5. Обгрунтовано, що при калькулюванні собівартості сільськогосподарської продукції доцільно використовувати попередільний за технологічними етапами виробничого процесу та нормативний методи. З метою планування, обліку і контролю за діяльністю окремих структурних підрозділів – метод обліку витрат за центрами відповідальності, а для складання внутрішньої звітності за сегментами та проведення маржинального аналізу - метод обліку за змінними витратами, що дозволить визначати собівартість залежно від запитів менеджменту.

  6. З’ясовано невідповідність існуючої методики аналізу витрат потребам управління. Для підвищення аналітичності управлінської інформації запропоновано методику аналізу витрат, що враховує відповідні напрями їх класифікації в управлінському обліку та розроблено проект Положення про організацію аналітичної роботи, який включає методику аналізу витрат за центрами відповідальності, набір відповідних аналітичних показників і форми внутрішньої управлінської звітності.

  7. З метою забезпечення управлінського персоналу актуальною аналітичною інформацією про собівартість сільськогосподарської продукції запропоновано обчислювати показники за такими її видами - нормативна, планова, очікувана, виробнича, повна. Для їх розрахунку розроблено відповідні форми облікових регістрів, які мають аналітичне значення і сприяють ефективному управлінню процесом формування собівартості, зокрема: Журнали калькуляції сільськогосподарської продукції, Відомості розрахунку очікуваних прямих і непрямих витрат, виробничої та повної собівартості.

  8. Обґрунтовано доцільність розподілу непрямих витрат та розрахунку собівартості сільськогосподарської продукції протягом року, враховуючи технологічний період її вирощування та обрану базу розподілу, що дозволить визначати реальну собівартість та ціну сільськогосподарської продукції.

  9. Для раціональної побудови системи управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах розроблено комплексну модель його організації, яка базується на послідовності етапів – підготовчого, методичного, технічного та організаційного. Взаємозв’язок обліку, аналізу, бюджетування і контролю призведе до належного впровадження управлінського обліку та підвищення своєчасності прийняття управлінських рішень. Організаційний етап моделі передбачає наявність відділу управлінського обліку в складі бухгалтера-аналітика, бухгалтера-контролера та економіста.

  10. Розроблено форми внутрішньогосподарської звітності - Розрахунок аналітичних показників за центрами відповідальності та видами продукції, Відомість розрахунку виробничої та повної собівартості продукції, Баланс рахунків управлінського обліку, Звіт про фінансові результати за господарськими сегментами і за видами продукції, Контрольно-аналітична відомість виробничих витрат, використання яких сприятиме створенню на підприємстві узагальнюючих показників для прийняття ефективних управлінських рішень.

  11. Враховуючи необхідність планування основних результативних показників процесів виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції, запропоновано застосовувати бюджетування, яке через систему бюджетів у поєднанні з обліково-аналітичною інформацією дозволить здійснювати своєчасну оцінку ефективності функціонування етапів виробничих процесів з метою вибору оптимального рішення щодо виробництва та управління господарською діяльністю підприємства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Тлучкевич Н.В. Категорії прямих та непрямих витрат у фінансовому аналізі // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - Випуск 191. –Т. ІІІ. - С. 863-869.

  2. Садовська І.Б., Тлучкевич Н.В. Основні проблеми і тенденції розвитку управлінського обліку на сучасному етапі // Економічні науки: серія “Облік і фінанси”: Збірник наукових праць. - Луцьк: ЛДТУ, 2004. - Випуск 1(3). - С. 210-215 (особистий внесок автора – 0,4 др. арк.).

  3. Тлучкевич Н.В. Калькулювання повних і змінних витрат та їх вплив на величину прибутку // Аграрна наука – селу: Збірник наукових праць. – Кам’янець-Подільський: ПДАТА, 2004. - Випуск 12. – Т. 2.- С. 210-212.

  4. Садовська І.Б., Тлучкевич Н.В. Порядок включення фіксованого сільськогосподарського податку в собівартість продукції // Економічні науки: серія “Облік і фінанси”: Збірник наукових праць. - Луцьк: ЛДТУ, 2005. -Випуск 2(8). - С. 88-92 (особистий внесок автора – 0,24 др. арк.).

  5. Тлучкевич Н.В. Особливості розподілу непрямих витрат на сільськогосподарських підприємствах // Економіка і регіон: Науковий вісник. - Полтава: ПНТУ ім. Ю. Кондратюка, 2006. - №2(9). – С. 100-104.

  1. Тлучкевич Н.В. Собівартість в сільському господарстві: управлінський аспект // Економічні науки: серія “Облік і фінанси”: Збірник наукових праць. - Луцьк: ЛДТУ, 2006. - Випуск 3(12). - С. 185-193.

  2. Садовська І.Б., Тлучкевич Н.В. Застосування оперативного бюджетного планування на сільськогосподарських підприємствах // Облік і фінанси АПК. - 2006. - № 11. – С. 68-73 (особистий внесок автора – 0,35 др. арк.).

  3. Тлучкевич Н.В. Звітність за сегментами в сільському господарстві // Економіка АПК. - 2006. - № 12. – С. 100-105.

  4. Тлучкевич Н.В. Організація управлінського обліку (практика впровадження на сільськогосподарських підприємствах) // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - № 2. – С. 13-18.

  5. Тлучкевич Н.В. Особливості сільськогосподарського виробництва та їхній вплив на організацію управлінського обліку // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку: Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів, 2007. - № 577. – С. 373-378.

  6. Тлучкевич Н.В. Аналіз витрат як складова організації внутрішньогосподарського обліку в аграрній сфері // Економічні науки: серія “Облік і фінанси”: Збірник наукових праць. - Луцьк: ЛДТУ, 2007. - Випуск 4 (2). - С. 170-177.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Тлучкевич Н.В. Класифікація витрат для аналізу фінансового стану підприємства // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Бухгалтерський облік та фінансова звітність як інструменти контролю”. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - С. 63-65.

  2. Тлучкевич Н.В. Проблеми розвитку управлінського обліку в Україні // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2004”. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Том 43. - С. 41-42.

  3. Тлучкевич Н.В. Методи обліку повних і змінних витрат та їх вплив на фінансовий результат // Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції “Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності”. - Київ: КНЕУ, 2004. - С. 573-576.

  4. Тлучкевич Н.В. Использование компьютерных технологий в процессе бюджетирования // Материалы Научно-практической конференции “Перспективы разработки науки и техники”. - Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. - Том 4. Экономические науки. - С. 67-69.

  5. Тлучкевич Н.В. Розподіл непрямих витрат // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції “Проблеми теорії і практики обліку, аналізу, аудиту та шляхи їх вирішення”. – Севастополь: Сев НТУ, 2006. – С. 69-71.

  6. Тлучкевич Н.В. Планування в сільському господарстві // Матеріали V Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів “Наукові розробки молоді на сучасному етапі”. – Київ, 2006. - Том ІІ.- С. 191.

  7. Тлучкевич Н.В. Управлінський облік в системі рахунків // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Управлінський облік і конкурентоспроможність бізнесу”. – Київ: ФПБАУ, МІМ, 2006. - С. 211-215.

  8. Тлучкевич Н.В. Облік процесу виробництва сільськогосподарської продукції: управлінський аспект // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку економіки України”. – Тернопіль: Терно-граф, 2006. - С. 164-166.

  9. Тлучкевич Н.В. Особливості сільськогосподарського виробництва та їх вплив на організацію управлінського обліку // Матеріали Науково-практичної конференції “Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства”. - Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2007. - С. 218-219.

  10. Тлучкевич Н.В. Внутрішньогосподарський облік і аудит як основа ефективного управління бізнесом // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Внутрішній аудит та контроль ризиків бізнесу”. – Луцьк: ЛДТУ, 2007. – С. 74-76.