Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Рогальська Надія Геннадіївна. Організація управління підприємством на основі комерційної концесії : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Херсонський національний технічний ун-т. — Херсон, 2006. — 220арк. — Бібліогр.: арк. 174-193.



Анотація до роботи:

Рогальська Н.Г. Організація управління підприємством на основі комерційної концесії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова. – Одеса, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних питань управління діяльністю підприємств, що працюють на засадах комерційної концесії. У роботі розкрито сутність відносин комерційної концесії, їх специфіку з точки зору господарюючого керівника, визначено шляхи комплексного використання методів і прийомів для оцінки стану концесійного підприємства та підвищення ефективності його діяльності у майбутньому.

Проаналізовано особливості діяльності великих економічних систем з урахуванням специфіки комерційної концесії; надано аналіз стану, тенденцій і визначено перспективи використання концесій в Україні; вивчено й узагальнено теорію і практику світового досвіду щодо менеджменту концесійних підприємств; обґрунтовано напрями вдосконалення управління відносинами комерційної концесії в Україні.

Розроблено авторську методику експрес-оцінки фінансової привабливості потенційного підприємства-партнера та розраховано числові показники для проведення відповідного аналізу. Створено власну економіко-математичну модель для знаходження оптимального співвідношення ключових фінансових показників і досягнення максимальної ефективності діяльності компанії; розроблено алгоритм пошуку оптимального рішення із використанням вбудованих функцій Microsoft Excel.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення і нове рішення науково-прикладного завдання, що виявляється в розробці теоретичних і методичних положень щодо підвищення ефективності управління підприємством на основі комерційної концесії. Основні наукові і прикладні результати автора, рекомендації наукового і практичного їх використання полягають у наступному:

1. З’ясовано сутність та принципи організації управління діяльністю підприємств на основі комерційної концесії. Сучасний стан економіки, її інтернаціоналізація зумовлюють необхідність розробки організаційно-економічних основ управління діяльністю підприємств. Однією з найбільш перспективних форм управління діяльністю підприємства є комерційна концесія – фінансово-економічні відносини, що полягають в наданні однією стороною (як правило, більшим підприємством) іншій прав на використання певних нематеріальних активів і комплексу специфічних послуг, пов’язаних із цими правами, в обмін на разову грошову винагороду та/або періодичні грошові виплати (роялті) на засадах партнерства та взаємовигідних умовах.

2. Виділено економічні складові управління нематеріальними активами концесійних підприємств. Дослідження показують, що серед підприємств, які мають позитивну різницю між ринковою вартістю та сумою чистих активів, помічений достатньо високий (0,65) коефіцієнт кореляції між вартістю торгової марки та величиною гудвіл, що свідчить про сильний зв'язок між цими показниками. Таким чином, можна стверджувати, що в значній мірі перевищення ринкової вартості підприємства над балансовою (або гудвіл) викликане саме цінністю тієї чи іншої торгової марки.

3. Проаналізовано стан і тенденції розвитку комерційної концесії в Україні. Перспективи появи і розвитку національних концесійних систем передусім пов’язані з такими факторами як: досконалість/недосконалість законодавчої та нормативної бази, що регулює відносини власності на нематеріальні активи і пов’язані з ними права; інноваційна активність та технологічна конкурентоспроможність вітчизняних підприємств; можливість фінансування відносин комерційної концесії; кількість об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва в Україні тощо.

4. Показано особливості побудови дивізіональних структур управління підприємствами у сфері телекомунікацій. У великих виробничих системах з метою підвищення керованості доцільно застосовувати дивізіональну структуру управління. Розрахунками підтверджено, що з фінансової точки зору, така структура капіталу є найбільш ефективною, оскільки дозволяє досягти максимальної маневреності і високого рівня платоспроможності підприємства.

5. Надано рекомендації щодо впровадження процесу бюджетування і стратегічного планування діяльності підприємства. Найбільш розповсюдженою моделлю є бюджетування фінансових потоків, результуючим бюджетом якої є бюджет руху грошових коштів (БРГК). Проведені дослідження дозволили розробити три варіанти БРГК ВАТ „Укртелеком”: оптимістичний, песимістичний та реалістичний.

6. З’ясовано особливості контролінгу та діагностики діяльності концесійного підприємства. Ключовим моментом антикризового індикативного планування діяльності організації є визначення схильності підприємства в цілому та його структурних підрозділів до банкрутства. В дисертації розглянуто найбільш розповсюджені, засновані на аналізі фінансових коефіцієнтів моделі оцінки фінансового стану підприємства і його схильності до банкрутства та апробовано їх на даних вітчизняної (ВАТ „Укртелеком”) і зарубіжних телекомунікаційних компаній. Проведений аналіз дав змогу стверджувати, що у 2003 р. найкращі показники діяльності було продемонстровано компанією „Telenor”, в основному за рахунок високих коефіцієнтів ліквідності та ділової активності, що є результатом оптимальної структури активів, яка, в свою чергу, є наслідком ефективної організаційної структури управління компанією. Інтегральний рейтинг ВАТ „Укртелеком” того року був середнім, але ближчим до вищого, а всі показники – в цілому задовільними.

7. Систематизовано існуючі і розроблено нові методи аналізу індикаторів фінансвої стабільності концесійного підприємства. Розроблено нову інтегровану методику експрес-оцінки фінансової привабливості потенційного підприємства-партнера та розраховано числові показники для проведення аналізу. Модель побудовано на принципах скорингу (нарахування балів). Акцент зроблено на загальному аналізі якості менеджменту об’єкту.

8. Визначено апріорні стратегічні рішення та економічний потенціал розвитку підприємтсва на основі комерційної концесії. На прикладі ВАТ „Укртелеком” показано, що впровадження системи комерційної концесії дозволяє покращити показник абсолютної ліквідності та інші ключові фінансові показники товариства за рахунок додаткових надходжень грошових коштів у вигляді роялті, додаткових надходжень грошових коштів у вигляді орендних платежів, диверсифікації поточних зобов’язань підприємства, диверсифікації кредиторської заборгованості товариства, зростання прибутків окремих структурних підрозділів.

9. Надано рекомендації щодо оптимізації показників діяльності концесійного підприємства. Розроблено авторську економіко-математичну модель, засновану на врахуванні системи прямих і непрямих впливів та обмежень і досягненні певного рівня ефективності шляхом регулювання відповідної відсоткової ставки.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Чуйко Н.Г. Стратегія франчайзингу як методу підтримки підприємств в Україні // Економічні інновації. – 2003. – №15. – С. 248-254 (0,35 д.а.).

2. Коваленко М.А., Сухомлин Л.Є., Чуйко Н.Г. Економіко-математична модель системи управління трудовою активністю працівників підприємства // Міжнародний науково-практичний журнал. Економіка і держава. – 2005. – №3. – С. 65-67 (0,25 д.а. із яких особисто автору належить 0,05 д.а.).

3. Рогальська Н.Г. Фінансовий стан потенційного підприємства-партнера: деякі аспекти визначення і аналізу // Економічні інновації. – 2005. – №23. – С.329-335 (0,35 д.а.).

4. Рогальська Н.Г. Моделі оптимізації фінансової діяльності великих економічних систем з використанням кореляційного аналізу // Автоматика. Автоматизация. Электротехнические комплексы и системы. – 2005. – №2(16). – С. 183-190 (0,5 д.а.).

5. Редькін О.С., Рогальська Н.Г. Бюджетування і стратегічне планування діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії і практики. – 2005. – №208. – с. 404-408 (0,2 д.а., із яких особисто автору належить 0,1 д.а.).

Тези доповідей:

6. Чуйко Н.Г. Фінансові аспекти франчайзингу як методу регіонального розвитку // Збірник матеріалів науково-практичної конференції „Прогнозування соціально-економічного розвитку Херсонської області”. – Херсон: ХДТУ. – 2003. – С. 80-81 (0,1 д.а.).

7. Чуйко Н.Г. Врахування інвестиційного клімату та фінансової безпеки регіону при укладенні договорів концепції ВОТ та концесій // Збірник матеріалів науково-практичної конференції „Стратегія соціально-економічного розвитку Херсонської області на період до 2011 року”. – Херсон: ХДТУ. – 2004. – С.86-88 (0,15 д.а).

8. Чуйко Н.Г. Стан, тенденції і перспективи розвитку франчайзингу в Україні // Перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. Тези і матеріали міжвузівської науково-практичної конференції. – Херсон: ХЕПІ. – 2004. – С. 130-140 (0,25 д.а.).

9. Чуйко Н.Г. Оптимізація показників діяльності франчайзингової компанії з використанням кореляційного аналізу // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій: Збірник матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників. – Вінниця: ВІЕ ТАНГ. – 2004. – С.301-307 (0,25 д.а.).

10. Чуйко Н.Г. Чи прийдуть до регіонів новітні форми і технології фінансування інвестицій? // Збірник робіт конкурсу „Регіональна аналітика”. – Харків: Міжнародний фонд «Відродження». – 2004. – С. 226-235 (0,35 д.а.).

11. Чуйко Н.Г. Вплив малого та середнього бізнесу на наповнення місцевого бюджету // Організація, аналіз і привабливість інвестицій для малого і середнього бізнесу в Україні. Тези і матеріали міжвузівської науково-практичної конференції – Херсон: ХМД. – 2005. – С.98-103 (0,2 д.а.).

12. Рогальська Н.Г. Оптимізація параметрів міжнародних розрахункових та валютних операцій // Інтелектуальні системи прийняття рішень та прикладні аспекти інформаційних технологій: Матеріали науково-практичної конференції. – Т.3.– Херсон: Вид-во Херсонського морського інституту. – 2005. – С. 120-123 (0,15 д.а.).

13. Рогальська Н.Г., Халаміренко Л.О. Перспективи організації діяльності підприємств на основі комерційної концесії // Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції.– К: КНЕУ. – 2006. – С.115-116 (0,1 д.а. із яких особисто автору належить 0,05 д.а.).

Статті в журналах:

14. Chuiko N. Intergovernmental Transfers and Social Payments in Ukraine // Analysis of Current Events. Published by Slavic & East European Studies, Baylor University. – Spring 2004. – Vol. 16. – No.1. – P. 20-22 (0,2 д.а.).

15. Чуйко Г.П., Чуйко Н.Г. Соціальна політика: Херсонщина-2004 // Херсонщина напередодні виборів: інформаційно-аналітична збірка. – Херсон: ХОО КВУ. – 2004. – С.21-36 (1 д.а. із яких особисто автору належить 0,1 д.а.).

Навчальні посібники:

16. Владимиров К.М., Чуйко Н.Г., Рогальський О.Ф. Місцеві фінанси: Навчальний посібник. – Херсон: ХНТУ, 2005. – 282 с. (9 д.а. із яких особисто автору належить 2,5 д.а.).