Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Гниляк Валентина Олександрівна. Організація та регулювання біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 211арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 183-199.



Анотація до роботи:

Гниляк В.О. Організація та регулювання біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню питань організації і функціонування біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію та трансформації механізму його регулювання у нашій країні. Уточнені визначення понять „товарний дериватив” та „біржовий ринок товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію”. Удосконалено класифікацію товарних деривати-вів. З позицій системного та економіко-статистичного аналізу обґрунтована доціль-ність та переваги застосування інструментарію біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію в умовах підвищення ефективності функціонування аграрного сектору економіки. На підставі теоретичних досліджень для становлення і повноцінного розвитку вітчизняного біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію розроблено пропозиції щодо організації та регулювання даного сегмента інфраструктури ринку.

Запропоновано методологію оцінки розвитку вітчизняного біржового товар-ного ринку на основі використання методів прогнозування, з урахуванням умов і факторів зростання обсягів біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією в ході реформування аграрного сектору України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення актуального наукового завдання щодо удосконалення організації і функціонування біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію в Україні. Це дозволило сформувати ряд висновків теоретичного та науково-прикладного характеру:

  1. Проведені теоретико-методологічні дослідження сутності деривативу дали можливість уточнити трактування поняття „товарного деривативу”, а також сформулювати визначення „біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію”, які ґрунтуються на встановленні функціональ-ного призначення і місця товарних деривативів у загальній системі біржової та позабіржової торгівлі.

  2. У ході узагальнення і систематизації існуючих класифікацій деривативів запропоновано використання таких класифікаційних ознак, як механізм виконання та спосіб використання, що поліпшує трактування економічного призначення товарних деривативів і підкреслює їх відмінність від фінансових деривативів.

  3. Встановлено, що на сучасному етапі організація і регулювання вітчизняного біржового товарного ринку не відповідає встановленим вимогам ринкової економіки. Проведений аналіз свідчить, що становлення даного сегменту ринкової інфраструктури в Україні, в першу чергу, гальмується через відсутність стабільного загальноекономічного середовища та недосконалої системи його регулювання. Водночас, інтенсивне кількісне зростання біржової мережі не впливає на якісний рівень розвитку біржової діяльності, який залишається низьким. Це вимагає докорінної перебудови і удосконалення стратегії розбудови біржового ринку товарних деривативів в Україні.

  4. Аналіз дослідження біржової кон'юнктури та динаміки цінової волатильності на біржовому ринку сільськогосподарської продукції встановив високу цінову волатильність (в середньому 10–50 %), обумовлену значною невідповідністю біржових і позабіржових цін та відсутністю використання інструментів хеджування цінових ризиків – товарних деривативів на сільськогоспо-дарську продукцію у практичній діяльності суб’єктів аграрного ринку.

  5. Розширено та удосконалено пропозиції щодо організаційно-економічних умов, необхідних для організації біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію. Запропоновані рекомендації ґрунтується на принципах поетапного переходу від спотової торгівлі до торгівлі товарними деривативами, що вимагає здійснення системи організаційно-економічних перетворень у зовнішньому та внутрішньому напрямах і, в залежності від суб'єктів виконання, на трьох рівнях: держави, саморегулівних організацій та на рівні структурної одиниці біржового товарного ринку – бірж і учасників біржового процесу.

  6. Встановлено, що ефективність організації біржового ринку товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію залежить від механізму його регулювання. Аналіз механізмів регулювання біржового ринку товарних деривативів, які існують на даний час у світі та оцінка особливостей вітчизняної системи регулювання біржової діяльності, дозволили обґрунтувати застосування в Україні як найбільш оптимальної – поліцентралізовано-трирівневої системи регулю-вання. Ця система передбачає роздільне регулювання товарного і фінансового ринку деривативів, а також здійснення регулювання біржового товарного ринку на трьох рівнях, а саме з боку: 1) держави – через державний орган, 2) саморегулівних організацій, 3) самих товарних бірж.

  7. Виявлено, що трансформація державного регулювання біржового ринку сільськогосподарської продукції в Україні потребує: створення державного органу по регулюванню біржового товарного ринку; розробки нової і удосконалення існуючої законодавчої бази по регулюванню біржової торгівлі товарними деривативами; розробки стабілізаційних програм аграрного ринку, які передбачатимуть використання товарних деривативів; створення інформаційного простору, з метою інформування усіх учасників про цінову ситуацію на організованому аграрному ринку; активізацію діяльності Аграрної біржі та Аграрного фонду, утворених згідно із Законом України "Про підтримку сільського господарства України" у напрямі здійснення товарних та фінансових інтервенцій через біржовий товарний ринок.

  8. Під час дослідження теоретичних та правових засад біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією доведено доцільність активізації використання форвардних угод Аграрною біржею при здійсненні державних закупівель до Аграрного фонду. Даний захід надасть можливість розширити спектр використання форвардних угод, забезпечить авансування товаровиробників та підвищить рівень обізнаності учасників аграрного ринку у механізмі застосування даних видів біржових інструментів на внутрішньому ринку.

  9. Дослідження впливу основних факторів на формування біржового товарообігу на основі використання економіко-математичних методів свідчить про доцільність застосування даної методики в біржовій практиці, а також підтверджує важливість стимулювання біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією та поширення на практиці використання суб’єктами аграрного ринку форвардних контрактів.

  10. Проведене прогнозування розвитку вітчизняного біржового товарообігу на базі застосування регресійного аналізу та трендових моделей вказує на те, що досягнуті прогнозні показники досить обґрунтовані, оскільки передпрогнозований період характеризувався значною державною підтримкою процесів активізації біржової діяльності, а також зростанням обсягів реалізації аграрної продукції через вітчизняні товарні біржі. Це свідчить про позитивні тенденції нарощування обсягів біржової торгівлі, при збереженні або поліпшенні існуючих організаційно-економічних умов в Україні, що в перспективі забезпечить підвищення ліквідності біржової торгівлі, дозволить активізувати процеси впровадження торгівлі такими видами товарних деривативів на сільськогосподарську продукцію, як ф’ючерси і опціони, а також сприятиме покращенню цінової кон'юнктури та фінансового стану суб’єктів господарювання на аграрному ринку.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Гниляк В.О. Особливості формування ф'ючерсного ринку в Україні // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2003. – Вип. 66.– С. 248–251.

  2. Гниляк В.О. Строкові угоди в удосконаленні біржового товарного ринку // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2004. – Вип. 76. – С. 299–302.

  3. Гниляк В.О. Роль і функції біржового ринку товарних деривативів у сучасних умовах ринкової економіки // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2005. – Вип. 97. – С. 309–311.

  4. Гниляк В.О. Методологічні аспекти формування поняття деривативу // Агроінком – 2006. – № 1 – С. 72–74.

  5. Солодкий М.О., Гниляк В.О., Остапенко М.Є. Удосконалення діяльності біржового ринку// Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2002. – Вип. 56. – С. 270–274. (Особистий внесок – запропоновано рекомендації щодо створення основних організаційно-економічних умов для подальшого розвитку біржового аграрного ринку).

  6. Солодкий М.О., Гниляк В.О., Остапенко М.Є. Основні проблеми підготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів біржової діяльності в НАУ // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2003. – Вип. 62. – С. 38–40. (Особистий внесок – визначено основні напрями підвищення рівня підготовки спеціалістів у сфері біржової діяльності).

Тези конференції:

  1. Гниляк В.О. Товарні деривативи на сільськогосподарську продукцію та їх роль в умовах ринкової трансформації // Науковий потенціал України. Матеріали першої всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції. – К.: ТОВ „ТК „МЕГАНОМ”, 2005. – С. 21–23.