Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ігнатова Олена Віталіївна. Організація основних процесів діяльності в установах з жорсткими обмеженнями : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Ігнатова О.В. Організація основних процесів діяльності в установах з жорсткими обмеженнями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2006.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та практичне вирішення актуального завдання щодо розробки теоретичних основ і реалізації прикладних аспектів організації основних процесів діяльності в установах з жорсткими обмеженнями.

Обґрунтовано можливість застосування процесного підходу для організації основної діяльності таких установ.

Дослідження особливостей діяльності установ з жорсткими обмеженнями як системи та подання структури діяльності установи в дворівневому вигляді виявило примусові зв'язки між компонентами елементів системи й пріоритетні компоненти для її вдосконалення. Один з них організаційно-методичне забезпечення, яке є керуючим впливом для організації діяльності.

Запропоновано модель представлення основних процесів діяльності установ з жорсткими обмеженнями і структурно-логічну модель організації діяльності таких установ.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та вирішення актуального науково-практичного завдання дослідження можливості застосування процесного підходу в діяльності установ з жорсткими обмеженнями та визначення процедури організації основних процесів їх діяльності. Основні висновки та результати, які отримані в ході дослідження, зводяться до такого.

1. Сьогодні Україна знаходиться на шляху реформування всіх сфер діяльності. Це в першу чергу стосується некомерційних організацій, серед яких виділені в окремий вид установи з жорсткими обмеженнями. Дослідження наявної наукової бази щодо вдосконалення основних процесів діяльності організацій виявило, що існує низка причин, які обмежують її використання в установах з жорсткими обмеженнями. Встановлені причинно-наслідкові зв'язки довели, що саме ці причини не дозволяють вирішувати проблему вдосконалення діяльності установ з жорсткими обмеженнями. Вивчення і структуризація наукових праць виявили, що вибір методів усунення цих причин найдоцільніше вести в межах процесного підходу з урахуванням специфіки установ з жорсткими обмеженнями

2. Представлення діяльності установ з жорсткими обмеженнями у вигляді дворівневої системної моделі дозволило виявити наявність примусових зв'язків між компонентами елементів системи, що дало можливість виділити пріоритетні компоненти (організаційно-методичне забезпечення; функція організації та основні процеси діяльності) для вдосконалення діяльності. Дослідження особливостей діяльності установ з жорсткими обмеженнями показало, що найбільш “слабким” місцем в організації діяльності таких установ є їх функціональна роз'єднаність, яка утворює міжструктурні бар’єри. Це дало змогу визначити сутність поняття організації основних процесів діяльності стосовно установ з жорсткими обмеженнями як координацію діяльності щодо формування взаємозумовлених ресурсів і керуючих впливів для якісного виконання дій як елементарних актів перетворення входів у виходи. Для можливості опису основних процесів діяльності в умовах існуючої ієрархічної організаційної структури та виділених функцій діяльності розроблено систему кодифікування процесів і класифікацію процесів діяльності.

3. Розроблена класифікація дозволила розподілити процеси за складністю організації їх виконання та послугувала базою для побудови моделі основної діяльності установи як сукупності основних процесів діяльності, які визначаються відповідно до встановлених завдань і координуються в єдиному інформаційному полі. Єдине інформаційне поле забезпечує збір різної інформації в єдиному форматі, що дає можливість мати достатню інформацію з усієї множини основних процесів і приймати рішення щодо доцільності їх функціонування в існуючому вигляді та можливого раціонального розподілу ресурсів з урахуванням впливу на загальний результат.

4. Представлення основної діяльності у вигляді окремих основних процесів дозволило підійти до розробки науково-обґрунтованих методів дослідження установ. Останній на сучасному етапі здійснюється відповідно до нормативно закріпленого методу функціонального обстеження, який не має методичного вирішення для виконання двох із п’яти завдань. Висунуто гіпотезу, що основною причиною неможливості реалізації цих завдань є відсутність структурно і логічно пов'язаних керуючих впливів. Результати дослідження процесів ДПІ підтвердили висунуту гіпотезу й зумовили потребу реалізації координації дій шляхом застосування в організаційно-методичних стандартах.

5. На відміну від традиційних форм відображення процесу розроблено модель представлення процесів у вигляді матричного відображення із зсуванням рядків. Запропонована форма представлення процесу відбиває в єдиному форматі взаємозумовленість операцій процесу, зміну конфігурацій продукту процесу, конкретні пункти нормативних документів (керуючих впливів) для кожної операції, а також відображає основні показники поопераційного використання ресурсів, зокрема час. Це дозволяє здійснювати дослідження, супроводження та визначення необхідності впливу з метою постійного вдосконалення процесів діяльності установ.

6. Побудована структурно-логічна модель організації основних процесів діяльності дозволила визначити поетапні взаємозв'язки процесів діяльності у вигляді послідовно-паралельних блоків і розробити методику “десяти кроків”, у якій зафіксовано черговість, зміст і цільову орієнтацію виконуваних дій. Накладання структурно-логічної моделі на модель циклу Демінга допомогло виявити специфічну особливість організації процесів діяльності установ з жорсткими обмеженнями, яка полягає в необхідності модельного представлення процесу, що передує блоку функціонування процесу.

7. Упровадження результатів дослідження в практику діяльності установ з жорсткими обмеженнями підтвердило дієвість розроблених у роботі моделей і можливість використання процесного підходу, який ураховує особливості процесної реалізації визначених завдань в умовах функціонально-організованої установи.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Солоп О.Г., Міхальова О.В. Особливості оцінки ефективності роботи організацій з жорстко обмеженими організаційно-функціональними структурами // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 1(4). Луганськ: ВАТ “Поліпринт”, 2002. С. 4955.

Особистий внесок здобувача: на прикладі ДПІ визначено поняття контактної зацікавленої особи та побудовано їх модель.

2. Рач В.А., Міхальова О.В. Побудова базових (пріоритетних) процесів податкової інспекції // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 2(5). Луганськ: ВАТ “Поліпринт”, 2002. С. 8184.

Особистий внесок здобувача: визначено класифікацію процесів та розроблено модель основної діяльності ДПІ як сукупності процесів діяльності.

3. Рач В.А., Игнатова О.В. Матричная модель представления процессов // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 12. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2004. С. 187193.

Особистий внесок здобувача: розроблено метод представлення основних процесів діяльності установ з жорсткими обмеженнями.

4. Игнатова О.В. Сравнительный анализ методов представления деятельности организации // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 4(12). Луганськ: ВАТ “Поліпринт”, 2004. С. 126141.

5. Игнатова Е.В. Особенности организации бизнес-процессов в организациях с жесткими структурно-функциональными ограничениями // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 2(14). Луганськ: ВАТ “Поліпринт”, 2005. С. 158175.

6. Игнатова Е.В., Солоп Е.Г. Особенности применения разных типов организационных структур управления для различного вида организаций // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 3(15). Луганськ: ВАТ “Поліпринт”, 2005. С. 95103.

Особистий внесок здобувача: проведено аналіз та визначено особливості типів організаційних структур.

7. Ігнатова О.В. Системна модель структури діяльності організацій з жорсткими структурно-функціональними обмеженнями // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 16. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2006. С. 190194.

Друковані матеріали наукових конференцій

8. Міхальова О.В. Процесний підхід вдосконалення податкової служби // Матеріали YII Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і реґіон”. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2001. С. 206.

9. Міхальова О.В. Ідентифікація входів і виходів базових процесів податкової інспекції районного рівня // Матеріали YIІI Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і реґіон”. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2002. С. 258259.

10. Рач В.А., Солоп О.Г., Міхальова О.В. Принципи організації роботи державної податкової інспекції з позицій процесного підходу та критерії визначення бізнес-процесів // Тези доповідей на Міжнародному симпозіумі “Якість та довкілля – 2003”. Київ: BUREAU VERITAS, 2003. С. 99100.

Особистий внесок здобувача: ДПІ представлено як елемент структури макропроцесної системи.

11. Рач В.А., Міхальова О.В. Функціонально-процесний аналіз як метод поліпшення організації діяльності податкової служби районного рівня // Тези доповідей на Міжнародній науково-практичній конференції “Сучасні технології у менеджменті”. Харків: ХАІ, 2003. С.7879.

Особистий внесок здобувача: дослідження взаємозв’язків між функціональною та процесною структурами в ДПІ.

12. Рач В.А., Солоп О.Г., Міхальова О.В. Особливості проведення функціонально-структурного дослідження процесів ДПІ районного рівня за допомогою функціонального моделювання // Матеріали ХШ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини”. Київ:КНУТіД, 2003. С. 276280.

Особистий внесок здобувача: досліджено процес діяльності установ з жорсткими обмеженнями за допомогою методології стандарту IDEF0.

13. Рач В.А., Міхальова О.В. Інформаційні технології в управлінні проектами як засоби моделювання бізнес-процесів ДПІ // Матеріали науково-практичної конференції “Глобалізація та управління проектами у ХХІ столітті”. Львів: ЛРІДУ, 2003. С. 5961.

Особистий внесок здобувача: аналіз сучасного стану підтримки управлінського рішення ДПІ з боку інформаційних технологій.

14. Міхальова О.В. Бізнес-процеси як чинник підвищення ефективності діяльності державної податкової інспекції // Матеріали YIІI Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і реґіон”. Луганськ: СНУ імені В.Даля, 2004. С. 117118.