Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Райковська Інна Тадеушівна. Організація і методика економічного аналізу діяльності суб’єкта господарювання в конкурентному середовищі : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Райковська І.Т. Організація і методика економічного аналізу діяльності суб’єкта господарювання в конкурентному середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних положень і розробці заходів з удосконалення організації та методики економічного аналізу діяльності суб’єкта господарювання та оцінки якості його інформаційного забезпечення.

Уточнено зміст понять “предмет економічного аналізу”, “об’єкти економічного аналізу”, “організація економічного аналізу” та запропоновано групи суб’єктів організації та проведення економічного аналізу. Удосконалено перелік завдань економічного аналізу діяльності суб’єкта господарювання, представлених у вигляді “дерева завдань”, уточнено зміст аналітичної інформації; обґрунтовано роль економічного аналізу в процесі прийняття управлінських рішень через визначення виду застосованого економічного аналізу за часовою належністю та систематизацію його результатів на кожному з етапів прийняття рішень.

Визначено зміст організації економічного аналізу та її теоретичне обґрунтування, яке полягає у формулюванні чотирьох складових – кадрове, інформаційне, методичне, технічне забезпечення. Виділено напрями удосконалення якості системи інформаційного забезпечення економічного аналізу в частині уточнення переліку складових елементів економічної інформації для забезпечення єдиного підходу щодо трактування елементів вхідної та вихідної інформації у системі аналізу. Систематизовано вимоги до аналітика для оцінки можливості спеціаліста здійснювати аналітичні процедури та забезпечити належну повноту та обґрунтованість здійснення економічного аналізу. Доведено необхідність здійснення економічного аналізу в комп’ютерному середовищі.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає у теоретичному обґрунтуванні порядку організації та проведення економічного аналізу діяльності суб’єкта господарювання в конкурентному середовищі та розробці практичних рекомендацій щодо застосування аналітичних методик. Основні висновки, що підтверджують результати проведеного дослідження, мають наступне трактування.

1. Неоднозначність розуміння змістовного наповнення й значення економічного аналізу в умовах нової економіки призводить до неможливості його подальшого вдосконалення. У зв’язку з цим обґрунтовано, що економічний аналіз сформувався у результаті диференціації й інтеграції економічних наук і полягає в комплексному та взаємопов’язаному дослідженні економічних явищ та процесів, визначенні на цій основі причинно-наслідкових зв’язків і тенденцій розвитку з метою обґрунтування та оцінки ефективності управлінських рішень. Враховуючи, що завдання економічного аналізу мають принципові відмінності в практичній, науковій сфері та в процесі підготовки фахівців, розмежовано предмет, об’єкти та суб’єкти економічного аналізу як галузі наукових знань, практичної діяльності, навчальної дисципліни.

2. Відсутність чіткої системи нормативно-правових документів, що регламентують здійснення аналітичних робіт, спричиняє зниження їх якості. Визначено рівні нормативного регулювання економічного аналізу: 1) вихідні правові норми щодо господарської діяльності підприємств, нормативні документи Держкомстату України; 2) нормативні документи вищих органів влади щодо проведення економічного аналізу; 3) інструкції, положення, вказівки галузевих міністерств щодо організації та проведення економічного аналізу, нормативні документи Фонду державного майна та Державної податкової адміністрації України; 4) положення суб’єктів господарювання щодо організації економічної роботи. Виділені рівні враховують регулювання безпосередньо економічного аналізу як практичної діяльності (за видами економічної діяльності) і бухгалтерського обліку як його інформаційної бази.

3. З трансформацією суспільно-економічних відносин, розвитком конкурентного середовища пов’язана зміна завдань економічного аналізу, структурування яких представлено у формі “дерева завдань” і систематизовано у такі групи: 1) визначення показників діяльності підприємства, його структурних підрозділів за певні проміжки часу; 2) діагностика стану підприємства; 3) пошук резервів господарювання. Виконання підприємством вищенаведених завдань з відповідною деталізацією передбачає повну реалізацію оціночної, діагностичної та пошукової функцій економічного аналізу для підвищення рівня його організації та проведення.

4. Посилення вимог управлінського персоналу до інформаційної бази прийняття рішень вимагає перегляду наукових підходів до організації економічного аналізу. Відповідно, під організацією економічного аналізу розуміємо систему раціональних, скоординованих дій в процесі вивчення об’єкта спостереження відповідно до визначених завдань. Складовими раціональної організації аналітичної роботи мають бути кадрове, інформаційне, методичне та технічне забезпечення. В розвиток цих позицій сформовано механізм вибору форми організації економічного аналізу та визначено послідовність організації аналітичної роботи на підприємстві (зокрема, вибір організаційної форми економічного аналізу, розробка плану і програми його проведення, встановлення відповідальних осіб, аналітична обробка вхідної інформації, вибір методик аналізу). Дотримання наданих рекомендацій дозволяє організувати аналітичний процес за мінімальних витрат засобів і праці та досягати найвищого рівня реальності результатів за рахунок забезпечення корисності облікової інформації.

5. Результативність економічного аналізу залежить від якості інформаційної бази, для формування якої: по-перше, доповнено і уточнено складові інформаційного забезпечення аналітичних робіт в частині трактування елементів вхідної та вихідної інформації; по-друге, запропоновано дії аналітика, спрямовані на підготовку (відповідно вимогам до облікової інформації – суттєвості, корисності, змістовності, достовірності, належного формату) та перевірку інформації (з використанням прийомів документального контролю), усунення можливості її викривлення.

6. Ускладнення господарських зв’язків, диференціація видів діяльності, паралельне функціонування різних форм власності істотно змінили вимоги, що висуваються до професійної підготовки спеціалістів, які займаються організацією та проведенням економічного аналізу. Розроблено класифікатор вимог до аналітика, що містить перелік теоретичних базових знань та сформованих у процесі практичної діяльності навиків і вмінь, для забезпечення належної повноти й обґрунтованості, результативності економічного аналізу в умовах конкурентного середовища. Сформовано зміст Посадової інструкції аналітика, яка містить професійно-кваліфікаційні вимоги, що сприяє визначенню рівня професійної придатності виконавців аналітичних робіт для оцінки економічної доцільності прийняття управлінських рішень.

7. З метою забезпечення інформаційних потреб різних груп користувачів і адаптації до динамічних змін конкурентного середовища удосконалено методику внутрішньогосподарського економічного аналізу в частині розробки аналітичних методик нових об’єктів (нематеріальні активи, гудвіл, інтелектуальний капітал, цінні папери, якість фінансових результатів і результати зовнішніх досліджень), систематизованого порядку здійснення економічного аналізу за видами господарської діяльності, системи оціночних аналітичних і синтетичних показників. Наведені пропозиції надають можливість порівняння даних підприємств за видами економічної діяльності й у регіональному розрізі.

8. Для практичної реалізації в комп’ютерному середовищі запропонованої методики внутрішньогосподарського економічного аналізу обрано програму автоматизації бухгалтерського обліку “1С:Предприятие 7.7”, де пропонується створити аналітичну підсистему для забезпечення автоматичного формування інформаційної бази економічного аналізу. Запропонований набір модулів аналітичних методик передбачає розширення кола об’єктів економічного аналізу і підвищення достовірності, оперативності та повноти його проведення.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Олійник О.В., Райковська І.Т. Балансознавство: місце в системі наук // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 3 (29). – С. 101-107 (Особистий внесок – автором досліджено місце балансознавства в системі наук).

2. Олійник О.В., Райковська І.Т. Місце економічного аналізу в системі економічних наук // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 4 (30). – С. 172-181 (Особистий внесок – автором виявлено взаємозв’язок економічного аналізу з бухгалтерським обліком, плануванням та контролем в системі управління підприємством).

3. Райковська І.Т. Фінансова звітність як інформаційна база аналізу діяльності підприємства // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. Ч. I. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 1 (31). – С. 198-205.

4. Райковська І.Т. Аналітична обробка інформації як один з етапів організації економічного аналізу на підприємстві // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 207: В 5 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 312 с. – С. 757-762.

5. Райковська І.Т. Економічна інформація: сутність і роль у проведенні економічного аналізу // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. Том 3 (75). – Хмельницький, 2005. – № 6. – 232 с. – С. 146-152.

6. Райковська І.Т. Економічний аналіз: фінансовий чи управлінський // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. Збірник наукових праць. – Київ, 2006. – № 1 (10). – С. 59-65.

7. Олійник О.В., Райковська І.Т. Розвиток економічного аналізу в умовах трансформаційної економіки // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2006. – № 1 (35). – С. 85-96 (Особистий внесок – автором здійснено уточнення об’єктів та предмету економічного аналізу в сучасних умовах господарювання).

8. Олійник О.В., Райковська І.Т. Управлінський аналіз: виділення надуманого напряму чи необхідність? // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2006. – № 3 (37). – С. 137-144 (Особистий внесок – автором проведено систематизацію підходів щодо доцільності поділу економічного аналізу на фінансовий та управлінський).

9. Райковська І.Т. Комп’ютеризація економічного аналізу: сучасний стан і напрями удосконалення // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 223: В 3 т. Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 978-983.

10. Райковська І.Т. Методика економічного аналізу на промислових підприємствах // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 3 (6). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 239-258.

11. Райковська І.Т. Формування системи регулювання економічного аналізу: історія та перспективи // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 1 (39). – С. 163-173.

Тези доповідей:

1. Райковська І.Т. Підходи до організації аналітичної роботи на підприємстві // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу ’2004”. Том 17. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 72 с. – С. 26-27.

2. Райковська І.Т. Організація економічного аналізу господарюючого суб’єкта // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. “Наука і освіта’ 2005”.Том 82. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 70-71.

3. Райковська І.Т. Економічний аналіз: прикладний аспект // Тезисы и тексты выступлений на IV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 177-180.

4. Райковська І.Т. Методи фінансової діагностики підприємства // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ’2005”. Том 66. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 42-45.

5. Райковська І.Т. Раціональна організація економічного аналізу на підприємстві – передумови успіху у здійсненні аналітичних процедур // Тези XXXІ науково-практичної міжвузівської конференції, присвяченої Дню університету. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С.140-141.

6. Райковська І.Т. Моделювання в економічному аналізі // Збірник тез доповідей учасників V наукової конференції, присвяченій пам’яті д.е.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки України Олексія Сергійовича Бородкіна (15.03.1930-14.03.2002) “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи”. – Київ, 2007. – С. 225-227.

7. Райковська І.Т. Підходи до проведення економічного аналізу в умовах комп’ютерних технологій // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на П’ятій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н, проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. Частина ІІ. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 70-72.

8. Райковська І.Т. Зв’язок економічного аналізу та облікової політики // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених. Відп. ред. З.В. Гуцайлюк. – Тернопіль, 2007. – С. 300-302.

9. Райковська І.Т. Система збалансованих показників: зарубіжний досвід та визначення необхідності впровадження в Україні // Тези доповідей XII Міжнародної науково-практичної конференції “XXI століття: Наука. Технологія. Освіта”. – Мукачево, Мукачівський технологічний інститут, 2007. – С. 162-164.

10. Райковська І.Т. Основоположні аспекти організації економічного аналізу // Тези та тексти виступів VI-ої Міжнародної наукової конференції “Наукові дослідження в сфері бухгалтерського обліку, контролю та аналізу: теоретико-практичне значення та напрями подальшого розвитку”. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 237-240.

Підручники та навчальні посібники:

1. Звітність підприємства. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та Н.А. Остап’юк. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 428 с. (Особистий внесок – автором розкрито зміст і порядок формування показників звітності, що є інформаційною базою для проведення економічного аналізу).

2. Мошенський С.З., Олійник О.В. Економічний аналіз: Підручник для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів. / За ред. д.е.н., проф., Заслуженого діяча науки і техніки України Ф.Ф. Бутинця. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2007. – 704 с. (Особистий внесок – автором розкрито теоретичні основи економічного аналізу, порядок проведення аналізу наявності та ефективності використання основних засобів і нематеріальних активів підприємства, аналізу фінансових результатів діяльності).

В інших виданнях:

1. Олейник О.В., Райковская И.Т. Формирование модели экономиста-аналитика предприятия // Бухгалтерский учет, анализ и контроль: теория, методология, организация. Результаты научных исследований проблем бухгалтерского учета и контроля Житомирской бухгалтерской научной школы: Монография. – Житомир: ЖГТУ, 2007. – С. 346-373 (Особистий внесок – автором здійснено аналіз виконання на досліджуваних підприємствах Житомирської області аналітичних функцій працівниками, виділено теоретичний та практичний рівні підготовки аналітиків).