Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Єсімов Сергій Сергійович. Організація діяльності патрульної служби на залізничному транспорті (адміністративно-правові засади) : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Єсімов С.С. Організація діяльності патрульної служби на залізничному транспорті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний аграрний університет. – Київ, 2008.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню адміністративно-правовим засадам організації діяльності патрульної служби міліції на залізничному транспорті. У роботі застосовано системний підхід до вивчення форм та методів правового регулювання організації діяльності патрульної служби міліції лінійних органів. Здійснено аналіз механізму внутрішньої та зовнішньої організації як комплексу спеціальних заходів, засобів та способів, що мають юридичний зміст і скеровані на ефективне забезпечення охорони громадського порядку на об’єктах Державної адміністрації залізничного транспорту України.

Розглянуто сутність, особливості діяльності підрозділів патрульної служби у сфері забезпечення громадського порядку, взаємодію з територіальними підрозділами патрульної служби та органами залізничного транспорту.

Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання адміністративно-правових засад організації діяльності патрульної служби органів внутрішніх справ на залізничному транспорті.

На основі аналізу чинного законодавства України, теоретичного осмислення низки наукових праць із зазначеної проблематики автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення діяльності патрульної служби на залізничному транспорті.

Наведемо основні з них.

1. Залізничний транспорт має важливе значення для національної безпеки. Одним із основних стабілізуючих чинників розвитку залізничної мережі України є ефективна організація охорони громадського порядку та громадської безпеки. Особливості середовища функціонування, призначення, виконання функцій у сфері охорони громадського порядку на об'єктах залізничного транспорту зумовлюють подальше вдосконалення галузевих підрозділів органів внутрішніх справ на залізничному транспорті в системі МВС України – патрульної служби міліції як основного суб'єкта системи забезпечення громадського порядку та громадської безпеки. Саме тому необхідна чітка організація діяльності патрульної служби міліції лінійних органів на залізничному транспорті у суворо визначеному правовому полі.

2. Під діяльністю патрульної служби міліції на об'єктах залізничного транспорту розуміється система комплексних заходів організаційного характеру, які б підтримували безпеку функціонування залізничного транспорту, громадський порядок, захист прав і законних інтересів громадян, учасників перевізного процесу, підприємств, установ та організацій Державної адміністрації залізничного транспорту України від злочинних та інших протиправних зазіхань. Особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки на об'єктах залізничного транспорту зумовлюються технологією процесу перевезення матеріальних цінностей та людей, що визначається об'єктивними чинниками: технологічними, економіко-географічними, демографічними, соціально-психологічними, без врахування яких діяльність патрульної служби міліції з охорони громадського порядку на об'єктах залізничного транспорту буде не ефективною.

3. Діяльність патрульної служби органів внутрішніх справ на залізничному транспорті здійснюється на підставі системи законодавчих і підзаконних нормативно-правових актів. Відомчим нормативним актам відводиться роль регулювання зовнішньої та внутрішньої організації діяльності патрульної служби з метою підвищення ефективності охорони громадського порядку та громадської безпеки на об'єктах залізничного транспорту, а також проведення активної правової роз'яснювальної роботи, що сприяє підвищенню рівня правової освіти суспільства, виховання в громадян поваги до закону. Організація роботи патрульної служби міліції на об'єктах залізничного транспорту – це діяльність спеціально уповноважених на те органів, посадових осіб щодо виконання організаційних завдань і функцій, спрямованих на охорону громадського порядку та громадської безпеки.

4. Досягненню максимальної ефективності роботи патрульної служби міліції з охорони громадського порядку сприятиме запропонована нами обґрунтована методика оцінки діяльності, що повинна базуватися на аналізі оперативної обстановки на дільниці обслуговування з обов’язковим урахуванням заходів профілактики. Оцінка діяльності патрульної служби міліції повинна складається з низки послідовних стадій: формулювання завдання; підбору та критичної оцінки статистичних даних; констатації фактів, їх оцінки та систематизації; обробки статистичних матеріалів; характеристики відмінностей, особливостей чи закономірностей досліджуваної оперативної обстановки; формулювання висновків і пропозицій. Методика оцінки поточного періоду ґрунтується на показниках минулої діяльності за принципом функціональної залежності.

5. Форми та методи діяльності патрульної служби органів внутрішніх справ на залізничному транспорті за надзвичайних умов відрізняється від повсякденної: а) за характером дій; б) у залежності від умов, у яких здійснюється забезпечення громадського порядку. Плани дій у надзвичайних ситуаціях повинні базуватися на взаємодії з підрозділами Державної спеціальної служби транспорту. Основні напрями удосконалення організаційної діяльності патрульної служби міліції на залізничному транспорті за надзвичайних умов полягають у комплексному підході щодо організаційно-аналітичної роботи та кваліфікованої підготовки особового складу як керівників, так і інших співробітників, яких необхідно готувати з урахуванням специфічних умов роботи лінійних підрозділів на залізничному транспорті на навчальній базі МВС України. Це буде гарантувати ефективну діяльність існуючої системи забезпечення громадського порядку в цілому, зокрема основної ланки лінійних органів – патрульної служби міліції та забезпечить застосування тактичних прийомів несення служби відпрацьованих в умовах функціонування у повсякденному режимі.

6. Специфіка завдань і функцій у сфері громадського порядку на об'єктах залізничного транспорту зумовлюється необхідністю тісної взаємодії з усіма суб'єктами системи забезпечення громадського порядку, що у свою чергу викликає необхідність регламентації взаємодії підрозділів патрульної служби міліції. Правильній організації взаємодії підрозділів патрульної служби транспортної та територіальної міліції на місцях значною мірою сприятимуть запропоновані і визначені нами правові параметри взаємодії суб'єктів системи забезпечення громадського порядку на державному, міжрегіональному і локальному рівнях. Взаємодія підрозділів патрульної служби на залізничному транспорті – це модель організації охорони громадського порядку та інших правоохоронних дій, що здійснюються з урахуванням істотно значущих умов оперативної обстановки, спрямованих на концентрацію патрульних нарядів, громадських формувань з охорони громадського порядку, військової служби правопорядку, засобів і методів для досягнення поставленої мети, обрання тактичних прийомів або їх комбінацій, які забезпечують виконання завдань у винятково стислі строки при найменших затратах сил, засобів і безумовному дотриманні чинного законодавства.

7. Суб'єкти взаємодії у сфері охорони громадського порядку та забезпеченні схоронності вантажів на залізницях країни – патрульна служба транспортної міліції та відомча воєнізована охорона Державної адміністрації залізничного транспорту України наділяються визначеними правами та обов'язками і функціонують у межах компетенції, установленої законодавством України. Ініціаторами та основними виконавцями організації взаємодії повинні виступати керівники патрульної служби міліції лінійних органів і підприємств залізниць як найбільш зацікавлені та компетентні сторони у розробці заходів з організації взаємодії у сфері забезпечення громадського порядку. До пріоритетних напрямів підвищення ефективності діяльності патрульної служби міліції на залізничному транспорті ми відносимо:

– подальшу оптимізацію організаційно-управлінських засад діяльності патрульної служби транспортної міліції, спеціалізованих підрозділів служби відомчої воєнізованої охорони Державної адміністрації залізничного транспорту України та інших органів з питань безпеки руху поїздів, охорони громадського порядку в умовах нормальної роботи транспорту та в надзвичайних ситуаціях;

– необхідність подальшого розвитку різних форм співпраці між адміністраціями підприємств залізниць та органами внутрішніх справ на транспорті, зокрема з підрозділами патрульної служби міліції на залізничному транспорті;

– необхідність удосконалення нормативно-правової бази діяльності патрульної служби органів внутрішніх справ на залізничному транспорті, їх взаємодію з підрозділами відомчої воєнізованої охорони Державної адміністрації залізничного транспорту України, що забезпечують охорону власності, безпеку громадян на об’єктах залізниці.

8. Запропоновано внесення доповнень:

а) до статті 12 Закону України “Про залізничний транспорт”, що дасть можливість удосконалити організацію взаємодії патрульної служби міліції та відомчої воєнізованої охорони Державної адміністрації залізничного транспорту України (Додаток М);

б) до статей 19, 20 Положення про відомчу воєнізовану охорону на залізничному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 1994 р. № 7 (зі змінами) в частині організації охорони об’єктів (Додаток И);

в) до статей 23, 49, 84, 128, 177, 310, 340 Статуту патрульно-постової служби міліції України щодо організації охорони громадського порядку на об’єктах залізничного транспорту (Додаток Е, Л);

д) до пунктів 56 та 62 наказу Управління МВС України на залізничному транспорті від 28.01.2008 р. № 6 “Про затвердження регламенту Управління МВС України на залізничному транспорті“ стосовно організації взаємодії з Укрзалізницею з питань забезпечення охорони громадського порядку та громадської безпеки (Додаток К).

ж) до пунктів 1.7 та 6.1. Положення про порядок охорони вантажів і об’єктів на залізницях України ЦУОУ-0017 (Затверджено наказом Державною адміністрацією залізничного транспорту України від 20.08.1997 року № 208 – Ц) щодо організації взаємодії відомчої воєнізованої охорони та транспортної міліції (Додаток З).

9. Підготовлено проекти:

- типового договору про співпрацю у сфері забезпечення супроводження поїздів формування державного територіально-галузевого об’єднання Укрзалізниці щодо утримання особового складу патрульної служби міліції за рахунок коштів залізниці у відповідності до пункту 4 Комплексної програми профілактики правопорушень на 2007-2009 рр. (Додаток А);

- Інструкції про порядок взаємодії лінійних органів УМВС України на залізничному транспорті та лінійних підрозділів Державної спеціальної служби транспорту щодо дій за надзвичайних умов (Додаток Д);

- Інструкції про організацію роботи нарядів патрульної служби під час супроводження у пасажирських поїздах іноземців та осіб без громадянства щодо добровільного або примусового видворення за межі України (Додаток З).

10. Впроваджено порядок організації діяльності патрульної служби щодо охорони громадського порядку у рухомому складі пасажирського залізничного транспорту (Наказ лінійного управління від 20.02.2007 р. № 27 „Про порядок організації супроводження поїздів”) (Додаток Ж).

Публікації автора:

1. Єсімов С.С. Деякі особливості діяльності патрульно-постової служби міліції на залізничному транспорт / С.С.Єсімов // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ : серія юридична. – 2007. – Вип. 2. – С. 195–202.

2. Єсімов С.С. Поняття та сутність патрульної служби міліції органів внутрішніх справ на залізничному транспорті / С.С.Єсімов // Митна справа : науково-аналітичний журнал. – 2008.– № 1 (155). – С. 44–48.

3. Сергій Єсімов. Охорона громадського порядку та боротьба з злочинністю на станціях перетину державного кордону силами підрозділів патрульної служби міліції / С.С.Єсімов // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 4 (148). – С. 70–72.

4. Єсімов С.С. Профілактична діяльність патрульної служби міліції на залізничних станціях перетину державного кордону / С.С.Єсімов // Митна справа : науково-аналітичний журнал. – 2008.– № 2 (156). – С. 129–134.

5. Єсімов С.С. Особливості діяльності міліції щодо забезпечення громадської безпеки під час проведення масових заходів / С.С.Єсімов // Митна справа : науково-аналітичний журнал. – 2008.– № 3 (157). – С. 40–43.

6. Єсімов С.С. Організація роботи органів внутрішніх справ на транспорті / С.С.Єсімов // Адміністративна діяльність : навч. посіб. / [Ковалів М.В., Тиндик Н.П., Кісіль З.Р. та ін.] ; під ред. О.І. Остапенка. – [2-ге вид.]. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2006. – параграф 7. – С. 163–171.

7. Єсімов С.С. Організація роботи органів внутрішніх справ на залізничному транспорті / С.С.Єсімов : матеріали наук.-звіт. конф. факультету кримінальної міліції [“Проблеми діяльності кримінальної міліції в умовах розбудови правової держави”], (Львів, 16 лютого 2007 р.) / Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2007. – С. 60–66.

8. Єсімов С.С. Особливості умов діяльності патрульно-постової служби міліції на залізничному транспорті / С.С.Єсімов : матеріали Всеукр. наук. конф. ад’юнктів, аспірантів та здобувачів [“Проблеми правової реформи та розбудови громадянського суспільства в Україні”], (Львів, 28 верес. 2007 р.) / Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2007. – С. 71–74.

9. Єсімов С.С. Методологічні основи оцінки діяльності патрульно-постової служби щодо охорони громадського порядку / С.С.Єсімов : матеріали наук.-практ. семінару [“Проблеми застосування інформаційних технологій, спеціальних технічних засобів у діяльність ОВС, навчальному процесі, взаємодії з іншими службами”], (Львів, 7 грудня 2007р.) / Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2007. – С. 184–187.

10. Єсімов С.С. Проблеми взаємодії органів внутрішніх справ на залізничному транспорті при виникненні надзвичайних ситуацій / С.С.Єсімов : матеріали наук.-звіт. конф. факультету кримінальної міліції [“Проблеми діяльності кримінальної міліції в умовах розбудови правової держави”], (Львів, 5 березня 2008 р.) / Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2008. – С. 125–128.

11. Єсімов С.С. Взаємодія громадських формувань з охорони громадського порядку з органами внутрішніх справ на залізничному транспорті / С.С.Єсімов : тези Всеукр. наук.-практ. конф. [“Взаємодія громадян та правоохоронних органів в контексті формування а правової держави: правові, історичні, філософські та психологічні аспекти”], (Львів, 15 травня 2008 р.) / Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2008. – С. 91–94.