Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Ковтун Михайло Іванович. Організація адаптаційних процесів у зоровій системі користувачів у динаміці роботи на комп'ютері : Дис... канд. наук: 14.03.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Ковтун М.І. Організація адаптаційних процесів у зоровій системі користувачів у динаміці роботи на комп’ютері – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. – Донецький національний медичний університет ім. М. Горького, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню функціональних показників зорової системи користувачів ПК молодого віку в процесі роботі та гри на комп’ютері. Показано, що в користувачів ПК в результаті роботи або гри формується або підсилюється (у випадку із професійними користувачами) функціональна система адаптації зорової системи по міопічному типу, що характеризується розвитком або збереженням специфічної структури зв'язків між показниками, які представляють акомодаційно-конвергентну систему. Встановлено, що в користувачів молодого віку в результаті роботи з відеодисплейним терміналом передчасно розвивається зорове стомлення, яке проявляється зниженням працездатності, активності, настрою, самопочуття.

Встановлено, що в процесі роботи або гри на комп'ютері контрастна чутливість на середніх і високих частотах вірогідно знижується, як у професійних користувачів, так й у підлітків, що є ознакою розвитку зорового стомлення. У професійних користувачів формується "асиметрична функціональна система контрастної чутливості", у якій значна асиметрія в роботі каналів контрастної чутливості правого й лівого очей у процесі зорової праці не змінюється.

Доведено, що комп'ютерні ігри, пов'язані з підвищеною зоровою напругою, негативно впливають на акомодаційно-конвергентну систему підлітків (що сприяє росту асиметрії акомодаційної функції, збільшенню значень резервів акомодації, наближенню найближчих точок ясного зору, зниженню контрастної чутливості на середніх і високих частотах), чим викликають прискорений розвиток зорової перевтоми.

Розроблено заходи та підтверджена ефективність їхнього застосування для профілактики зорового стомлення і комп'ютерного зорового синдрому у користувачів молодого віку з використанням препарату мідріацил.

1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове рішення наукового завдання, що полягає у встановленні особливостей адаптації зорової системи користувачів молодого віку до роботи та гри на комп'ютері. Робота та гра на комп'ютері значно впливають на стан зорових функцій користувачів молодого віку, за короткий термін викликають розвиток ознак зорового стомлення та перевтоми, які проявляються шляхом формування значних асиметрій акомодаційної функції й функції контрастної чутливості, посиленням рефракції, зниженням працездатності, активності, настрою та самопочуття. У процесі професійної діяльності в користувачів ПК формуються "міопічна" функціональна система" та "асиметрична система контрастної чутливості", які забезпечують процес професійної адаптації до зорового навантаження. Профілактика зорового стомлення та перевтоми в користувачів ПК може здійснюватися з використанням препарату мідріацил, який діє на акомодаційно-конвергентну систему.

2. В осіб молодого віку в результаті роботи або гри за відеодисплейним терміналом формується або підсилюється (у випадку із професійними користувачами) функціональна система адаптації зорової системи за міопічним типом, яка характеризується розвитком або збереженням специфічної структури зв'язків між показниками акомодаційно-конвергентної системи, визначеної за допомогою факторної моделі, що пояснює відповідно 95% та 68% загальної дисперсії аналізованих показників.

3. У процесі роботи та гри на комп'ютері контрастна чутливість на середніх і високих частотах вірогідно знижується, як у професійних користувачів (47%5% осіб), так і у підлітків (67%7% осіб) , що є ознакою розвитку зорового стомлення. У професійних користувачів формується "асиметрична функціональна система контрастної чутливості", у якій значна асиметрія в роботі каналів контрастної чутливості правого й лівого ока у процесі зорової праці не змінюється.

4. Встановлена динаміка психофізіологічних показників осіб молодого віку свідчить про передчасний розвиток зорового стомлення, оскільки вже через 45 хвилин роботи за відеодисплейним терміналом у 70 % професійних користувачів працездатність знижується у два рази, в 60 % – активність, настрій і самопочуття – у півтора рази. У користувачів молодого віку робота за відеодисплейним терміналом протягом цього часу призводить до вірогідного зниження працездатності і самопочуття на 33%-38% у порівнянні з вихідним рівнем.

5. У професійних користувачів молодого віку з нормальним зором існує два основних механізми адаптації акомодаційно-зіничної функціональної системи до роботи за відеодисплейним терміналом: «еметропічний із симетрією» (що охоплює 70 % користувачів та характеризується поступовим розвитком зорового стомлення) і «міопічний із асиметрією функціонування акомодаційно-зіничної системи» (що охоплює 30 % користувачів та характеризується прискореним розвитком зорового стомлення).

6. Комп'ютерні ігри, які пов'язані з підвищеною зоровою напругою, негативно впливають на акомодаційно-конвергентну систему підлітків, викликаючи прискорений розвиток зорової перевтоми, яка настає в 60 % випробуваних після гри "Doom 2" та в 80 % випробуваних після гри "Lіnes", про що свідчить зростання асиметрії резервів акомодації понад 1 Дптр між правим і лівим оком, вірогідне збільшення їх значень, вірогідне наближення до очей найближчих точок ясного зору, зниження контрастної чутливості на середніх і високих частотах, що може призвести до появи або прогресування міопії та комп'ютерного зорового синдрому.

7. Негативний вплив комп'ютерних ігор на акомодаційно-конвергентну систему осіб молодого віку виражений у меншому ступені, ніж у підлітків, і проявляється формуванням зорової перевтоми в 25 % випробуваних, про що свідчить вірогідне збільшення резервів акомодації, вірогідне наближення до очей найближчих точок ясного зору, а стомлення – в 50 % випробуваних, про що свідчить вірогідне зменшення резервів акомодації й видалення від очей найближчих точок ясного зору та конвергенції. Ігри, що характеризуються невеликим темпом переробки інформації, зокрема "Пасьянс", викликають асиметрію в значеннях найближчих точок ясного зору в 38 % випробуваних, а швидкісні ігри, типу "DX Ball", – в 26 %, асиметрія в значеннях резервів акомодації правого й лівого ока спостерігається тільки в 6 % та 13 % випадків відповідно, що свідчить про більшу стійкість зорової системи людей молодого віку до дії візуального навантаження.

8. Розроблено заходи та підтверджена ефективність їх застосування для профілактики зорового стомлення і комп'ютерного зорового синдрому. Встановлено, що застосування препарату мідріацил у професійних користувачів ПК протягом 2-х місяців призвело до зменшення симптомів хронічного зорового стомлення (ступінь виразності зорових скарг знизився в 36 % випробуваних, очних – в 14 %, загальних – в 30 %, ступінь успішності відновлення комфортного стану після нічного сну підвищився в 34 %), нормалізації функціональних показників зорової системи (в 42 % випробуваних підвищилася гострота зору на 0,1–0,2, в 50 % – підвищилися резерви акомодації, в 60 % – нормалізувалося положення найближчих точок ясного зору й в 65 % – найближчої точки конвергенції), підвищенню психофізіологічних показників (рівень працездатності підвищився на 25 %, активності – на 12 %, настрою – на 10 %, самопочуття покращилося на 11 %, рівень тривожності знизився на 40 %) і якості зорового життя.

Публікації автора:

  1. Компьютерные игры и их возможное влияние на здоровье детей и подростков / М.Л. Кочина, Л.В. Подригало, В.М. Синайко, А.В. Яворский, Т.С. Жулай, М.И. Ковтун // Український вісник психоневрології. – 2001. –Т. 9, Вип. 1(26). – С. 109–112. Автором отримані результати щодо впливу гри на комп’ютері на стан функціональних показників зорової системи дітей та підлітків.

  1. Ковтун М.І. Комп’ютерна гра та стан зорової системи / М.І. Ковтун, М.Л. Кочина // Одеський медичний журнал. – 2002. – № 4(72). – С. 91–93. Автором проведено статистичну обробку результатів досліджень що до впливу гри на комп’ютері на стан функціональних показників зорової системи дітей та підлітків, зроблено висновки.

  2. Ковтун М.И. Результаты использования пупиллографии для оценки реакции зрительной системы операторов ВДТ ПЭВМ на производственную загрузку / М.И. Ковтун, М.Л. Кочина, В.П. Машталир // Медицина сегодня и завтра. – 2002. – № 2. – С. 114–118. Автором проведено дослідження впливу професійної роботи на комп’ютері на стан функціональних показників зорової системи, вивчено динаміку пупілографічних показників користувачів за допомогою кластерного аналізу, зроблено висновки.

  3. Ковтун М.И. Офтальмофизиологическая характеристика операторского труда / М.И. Ковтун // Гігієна населених місць. – 2002. – Вип. 39. – С. 187-190.

  4. Возможность ультрафиолетового повреждения глаз пользователей видеодисплейных терминалов / М.Л. Кочина, Э.Н. Будянская, А.В. Яворский, В.А. Громов, М.И. Ковтун, Л.Г. Евтушенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2003. – № 3–4. – С. 167–170. Автором проведено біомікроскопічні дослідження очей користувачів, встановлено зміни в їх стані, проведено статистичну обробку результатів досліджень, зроблено висновки.

  5. Ковтун М.И. Результаты исследования функционального состояния зрительной системы подростков в динамике игры на компьютере / М.И. Ковтун // Гігієна населених місць. – 2003. – Вип. 42. – С. 356–359.

  6. Результаты медикаментозной профилактики компьютерного зрительного синдрома / М.Л. Кочина, Э.Н. Будянская, И.А. Ишкова, А.В. Яворский, М.И. Ковтун, В.А. Громов // Офтальмологический журнал. – 2006. – № 2. – С. 44–48. Автором проведено дослідження функціональних показників зорової системи користувачів ПК до і після використання мідріацилу для профілактики комп’ютерного зорового синдрому, здійснено оцінку якості зорового життя.

  7. Деклараційний патент на винахід 45815 А UА, МПК А 61 В 10/00. Спосіб діагностики характеру впливу візуально діючих факторів / М.В. Кривоносов, Л.В. Подрігало, М.Л. Кочина, О.В. Яворський І.О. Ішкова, М.І. Ковтун; Харківський державний медичний університет. – № 2001074837; заявл. 10.07.01; опубл. 15.04.02, Бюл. № 4. – 6 с.

  8. Деклараційний патент на винахід 47870 А UА, МПК А 61 F 9/00. Спосіб оцінки функціонального стану зорової системи / М.Л. Кочина, Л.В. Подрігало, І.О. Ішкова, Н.М. Маслова, О.В. Яворський, М.І. Ковтун; Харківський державний медичний університет. – № 2001106970; заявл. 12.10.01; опубл. 15.07.02, Бюл. № 7. – 8 с.

  9. Особенности дизайна компьютерных игр как факторы влияния на здоровье / М.Л. Кочина, Л.В. Подригало, А.В. Яворский, М.И. Ковтун, Т.С. Жулай // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. – 2002. – Вип. 6. – С. 279–282.

  10. Влияние информационных технологий на состояние зрительной системы пользователей / М.Л. Кочина, А.В. Яворский, М.И. Ковтун, Н.Г. Лабортас, О.А. Павлий // Вестник БГТУ им. В.Г.Шухова. – 2004. – №8, Ч. ІІ. – С.80–83.

  11. Результаты использования мидриацила для профилактики компьютерного зрительного синдрома у молодых пользователей / М.Л. Кочина, Э.Н. Будянская, И.А. Ишкова, А.В. Яворский, Е.П. Завальная, М.И. Ковтун, В.А. Громов, Н.Г. Лобортас // Клиническая информатика и телемедицина. – 2006. – Т. 3, Вып. 4. – С. 33–36.

  12. Ковтун М.И. Современные информационные технологии и их роль в формировании зрительной системы детей и подростков / М.И. Ковтун, Н.М. Маслова, А.В. Яворский // Сучасні проблеми науки та освіти: матеріали конференції. Керч, 27 червня – 4 липня 2001 р. – Харків, 2001. – Ч. 1. – С. 103–105.

  13. Кочина М.Л. Компьютерная игра как источник глазной патологии / М.Л. Кочина, М.И. Ковтун // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: матеріали конференції. – Харків, 2001. – С. 196–197.

  14. Офтальмоэргономическая характеристика компьютерной игры / М.Л. Кочина, А.В. Яворский, М.И. Ковтун, Я.В. Бабенко // Современный подросток: материалы конференции. Москва, 4-5декабря 2001 г. – М., 2001. – С.184–186.

  15. Кочина М.Л. Стан зорової системи користувачів ВДТ ПЕОМ / М.Л. Кочина, М.И. Ковтун, В.А. Громов // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: збірка тез доповідей наук.-практ. конференції. Київ, 24–25 квітня 2003 р. – К., 2003. – Вип. 5. – С. 143–144.

  16. Громов В.А. Офтальмофизиологический подход к профилактике компьютерного зрительного синдрома / В.А. Громов, М.И. Ковтун // Медицина третього тисячоліття: збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених. – Харків, 2003. – С. 206–207.

  17. Визуальное окружение современного человека как офтальмологическая проблема / М.Л. Кочина, А.В. Яворский, М.И. Ковтун, С.Н. Лад, Н.Г. Лабортас // Роль сучасних методів діагностики в лікуванні та реабілітації хворих: матеріали конференції. – Харків, 2004. – С. 35–36.

  18. Механизмы формирования некоторых патологических состояний у пользователей информационных технологий / М.Л. Кочина, А.В. Яворский, О.В. Кочин, М.И. Ковтун, В.Г. Калиманов, О.В. Павлий // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. – 2004. – № 617. – С. 109-110.

  19. Результаты исследовании динамики функциональных показателей зрительной системы и психофизиологических показателей студентов в процессе работы на компьютере / М.Л. Кочина, В.И. Чумаков, Л.Ф. Сайковская, С.Н. Лад, А.В. Яворский, М.И. Ковтун // СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии: 16-я Международная Крымская конференція. Севастополь, АР Крым, 11–15 сентября 2006 г. – Київ, 2006. – Т. 1. – С. 54–55.

  20. Ковтун М.И. Изменение взаимосвязей функциональных показателей аккомодационно-конвергентной системы пользователей информационных технологий / М.И. Ковтун, М.Л. Кочина // Экология и здоровье человека. Охрана воздушного и водного бассейнов. Утилизация отходов: сборник научных статей ХV-й Международной науч.-практ. конференции. АР Крым, г. Щелкино, 4–8 июня, 2007. – Харьков, 2007. – Т. І. – С. 64–66.

  21. Кочина М.Л. Функциональная факторная модель аккомодационно-конвергентной системы студентов в динамике решения зрительныз задач // М.Л. Кочина, А.В. Яворский, М.И. Ковтун // Новые технологи в экспериментальной биологии и медицине: материалы Международной научно-практической конференции. Ростов-на-Дону, 10–12 октября, 2007 г. – Ростов-на-Дону, 2007. – С 87–88.

  22. Особенности реакции зрительной системы лиц мужского и женского пола на дисплейную нагрузку / М.Л. Кочина, А.В. Яворский, М.И. Ковтун, Л.Ф. Сайковская // Гендер, екологія, здоров’я: І-а Міжнародна науково-практична конференція, 23-24 жовтня 2007 р. – Харків, 2007. – С. 90-92.