Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


Буреніна Наталя Борисівна. Оптимізація співвідношення кінцевих результатів і витрат при плануванні (на прикладі будівельних підприємств Криму). : Дис... канд. наук: 08.07.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Буреніна Н.Б. Оптимізація співвідношення кінцевих результатів і витрат при плануванні (на прикладі будівельних підприємств Криму). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 - економіка будівництва. - Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2006.

Дисертація містить теоретичні і методичні положення по оптимізації співвідношення кінцевих результатів і витрат при плануванні діяльності будівельних підприємств в умовах ринкової економіки.

У дисертації обґрунтовані і сформульовані особливості планування виробництва в умовах ринку, запропоновані висновки і рекомендації стосуються розробок по зростанню ефективності будівельних підприємств, розрахунку узагальнюючого показника ефективності виробництва, розробки методики комплексної оцінки результатів діяльності підприємств в умовах ринку, удосконалювання способу виміру приведених витрат з урахуванням ринкових відносин, виконанні оцінки інтенсифікації по показниках ефективності і по узагальнюючому інтегральному показнику інтенсифікації.

В результаті узагальнення теоретичних положень і проведених досліджень одержані наступні теоретичні висновки і практичні рекомендації, підтверджені деякі існуючі концепції.

Відповідно до мети і завдань дослідження:

1. Доведено, що підвищення ефективності планування діяльності підприємства є однією з найважливіших проблем на сучасному етапі ринкових відносин, від рішення якої багато в чому залежить якість схвалюваних управлінських рішень і ефективність управління підприємством в цілому. Основне завдання управління підприємством полягає в досягненні кінцевих результатів, що характеризують діяльність підприємства. Сформульовані характерні принципи планування діяльності підприємства по кінцевих результатах, які орієнтовані на досягнення кінцевих результатів, а не на індивідуальні витрати і є основою для ефективної діяльності підприємства.

2. Доведено, що правильність вимірювань витрат і результатів праці в умовах формування ринкових відносин має велике економічне значення для інтенсифікації діяльності підприємств. Досліджені основні теоретичні положення, досягнуті наукою, в області вимірювання витрат і результатів, критично проаналізовані основні показники, що характеризують поняття «кінцевий результат» в умовах ринку. Виявлені і обґрунтовані основні суперечності між теорією і практикою вимірювання результатів праці в умовах ринку.

3. Обґрунтовано, що при аналізі, а також при плануванні діяльності підприємства (фірми) по кінцевих результатах необхідно використовувати комплексну оцінку результатів праці, яка зводиться до побудови системи результативних оцінних показників і єдиного узагальнюючого (інтегрального) показника. Розроблена і апробована методика комплексної оцінки результатів діяльності підприємств в умовах ринку з вказівкою основних напрямів оцінки і системи приватних результативних показників, яка відрізняється від існуючої тим, що крім визначення ефективності праці усередині підприємства вона дозволяє дати оцінку ефективності роботи підприємства в ринкових умовах господарювання по його конкурентоспроможності. Запропонований і обґрунтований новий оцінний показник - розмір чистого прибутку, що доводиться на одного працівника підприємства, який більш реально відображає ефективність діяльності підприємства по конкурентоспроможності і робить вплив на розмір виплачуваних дивідендів.

4. Для виявлення резервів і розробки заходів щодо підвищення ефективності виконана порівняльна оцінка по обґрунтованій системі показників і оцінка ефективності інтенсифікації господарської діяльності будівельних підприємств Криму за формами власності і по містах і районах. Проведена оцінка інтенсифікації діяльності підприємств по узагальнюючому інтегральному показнику інтенсифікації будівельних підприємств різних форм власності. Виявлені основні зовнішні і внутрішні причини нестійкого фінансового положення будівельних підприємств, намічені шляхи підвищення їх ефективності. Обґрунтовані і запропоновані заходи щодо освоєння передових технологій із застосуванням новітніх матеріалів, реорганізації структури підприємств і управлінського персоналу, вдосконаленню планування господарської діяльності підприємств, направленого на отримання максимуму чистого прибутку при раціональному використовуванні ресурсів, залученню приватного капіталу, іноземних інвестицій, в першу чергу з країн СНД, вживанню енерго- і ресурсосберегаючих технологій, досягненню оптимізації співвідношень між фундаціями споживання і накопичення, реалізації незавершеного будівництва, спрощенню і скороченню термінів виділення земельних ділянок для будівництва об'єктів, спрощенню проходження експертиз проектів, особливо типових.

5. Розроблений узагальнюючий показник ефективності виробництва, який, будучи безрозмірною величиною, якнайменше схильний впливу недосконалої системи ціноутворення, якнайповніші задовольняє вимогам про чітке розмежування результатів і витрат в чисельнику і знаменнику, дозволяє врахувати планово-нормативну тривалість термінів будівництва об'єктів і оптимальну (суспільне необхідне) якість продукції. А оскільки коефіцієнт ефективності визначається в динаміці, то результат вже є оцінкою порівняння. Також показник дозволяє виконати структурний аналіз динаміки продуктивності праці і собівартості по окремих видах робіт, що дозволить оцінити ефективність кожного виду робіт, а також виявити роботи, де існують певні резерви підвищення ефективності діяльності підприємства.

6. Вдосконалений спосіб вимірювання приведених витрат з урахуванням впливу ринкових відносин, який дає можливість враховувати інтереси конкретного господарюючого суб'єкта, а також економічні ризики від очікування доходу з інвестицій, інфляційні процеси. Запропонована методика розрахунку отримання ефекту (приросту прибутку) по відношенню до приросту інвестицій.

7. Виконана бізнес-діагностика ефективності діяльності підприємств на прикладі конкретних будівельних фірм, де апробовані розроблені методики комплексної оцінки і узагальнюючого показника ефективності. Розроблені критерії оцінки ефективності, виявлені обмеження, при яких можуть бути одержані позитивні результати оцінки, визначені переваги і недоліки методики, що дає можливість практично оцінити її розробку, і указує перспективи її удосконалення. Розроблена модель розрахунку фактичної якості виконаних робіт на основі оцінки вартості робіт, що відповідає вимогам ринку.

8. Дані впровадження результатів дослідження у виробництво, видані методичні матеріали, рішення окремих практичних задач по підвищенню інтенсифікації при плануванні діяльності будівельних підприємств свідчать про їх ефективність і прийнятність.

9. Подальші дослідження в даному напрямі будуть продовжені по шляху розробки проблем підвищення ефективності господарювання, вдосконалення методів вимірювання оптимізації результатів і витрат діяльності будівельних підприємств всіх форм власності в умовах регульованої ринкової економіки.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Буренина Н.Б. Анализ затрат и результатов деятельности строительных предприятий //Экономика и управление. – 1998. - №5. – С.33-34.

  2. Буренина Н.Б. Особенности стратегического планирования деятельности строительных предприятий //Экономика и управление. – 1998. - №6. – С.16-17.

  3. Буренина Н.Б. Оценка результатов деятельности предприятия в условиях перехода к рынку //Культура народов Причерноморья. – 1998. - № 5. - С.348-350.

  4. Буреніна Н.Б. Про методику побудови моделі узагальнюючого показника ефективності витрат і результатів праці для будівельних підприємств // Зб. наук. пр. «Економіка промисловості України». – К.: РВПС України НАН України, 2004. – С.241-246.

  5. Буренина Н.Б. Оценка интенсификации строительного производства в АР Крым // Культура народов Причерноморья – 2005. - № 68. – С.129-132.

  6. Буренина Н.Б. Актуальные проблемы развития строительных предприятий Крыма // Экономика Крыма. – 2005. - № 15 – С.72-75.

Публікації в інших виданнях:

  1. Буренина Н.Б. Компьютерная технология управления и анализа производственно-хозяйственной деятельности строительных предприятий // Матер. науч.-техн. конф. «Формирование окружающей среды на урбанизированных территориях Крыма». – Симферополь: КИПКС, 1996. - С.46-47.

  2. Буренина Н.Б. Стратегическое планирование деятельности предприятий в новых условиях // Матер. науч.-практ. конф. «Современные проблемы и перспективы развития экономики Украины». – Симферополь: КИПКС, 1996. – С.6-7.

  3. Буренина Н.Б. Проблемы измерения результатов труда на предприятии при оптимальном планировании // Матер. всеукр. наук.-практ. конф. «Сучасні проблеми економіки підприємства».- Том I. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.65-67.

  4. Буренина Н.Б. Особенности планирования деятельности предприятий по конечным результатам в современных условиях // Матер. всеукр. науч.-практ. конф. «Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины». – Симферополь: «Таврия-плюс», 2004. – С.25-26.

  5. Буренина Н.Б. О методике соизмерения эффективности затрат и результатов труда для строительных предприятий // Матер. всеукр. науч.-практ. конф. «Проблемы устойчивого регионального развития в условиях рыночной экономики». - Симферополь: КАПКС, 2004. – С.78-79.

  6. Буренина Н.Б. Причины экономического кризиса в строительной отрасли Крыма // Зб. наук. пр. «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період». - Ч.2 – Хмельницький: ХЭУ, 2005. – С.74-76.

  7. Буренина Н.Б. Проблемы эффективности интенсификации деятельности предприятий разных форм собственности // Сб. науч. тр. «АЛЬЯНС НАУК: ученый-ученому». – Том 1.- Днепропетровск: НАЦ «Эра», 2005. – С.16-19.

  8. Буренина Н.Б. Анализ финансовых результатов строительной отрасли АРК// Матер. всеукр. науч.-практ. конф. «Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов». – Симферополь: КГИПУ, 2005. – С.25-28.

  9. Буренина Н.Б. Проблема совершенствования системы договорных цен в производстве в условиях перехода к рынку // Матер. междунар. науч. конф. «Ломоносов-2005». - Севастополь: НЦП «ЭКОСИ-Гидрофизика», 2005. – С.388-390.

Методичні документи:

  1. Буренина Н.Б. Методические указания к выполнению курсовой работы по дисциплине «Планирование деятельности предприятий производственной сферы» для студентов специальностей 7.050107 «Экономика предприятия». – Симферополь: КИПКС, 1999. – 20с.

  2. Пушкарев Б.А., Буренина Н.Б. Методические указания к выполнению курсовой работы по дисциплине «Экономический механизм функционирования предприятия». – Симферополь: КИПКС, 2002. – 20с. (автору принадлежит разработка отдельных практических заданий по обоснованию эффективности деятельности предприятия в условиях рынка).

  3. Буренина Н.Б. Методические указания и контрольные задания по дисциплине «Контроллинг». – С.: КЭИ КНЭУ, 2004. – 40с.

  4. Буренина Н.Б. Методические рекомендации по оптимизации соотношения конечных результатов и издержек при планировании деятельности строительных предприятий. – Симферополь: КЭИ КНЭУ, 2005. - 40с.