Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Лурін Ігор Анатолійович. Оптимізація діагностично-лікувальної тактики при екстрасфінктерних норицях прямої кишки : дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 490арк. — Бібліогр.: арк. 421-490.



Анотація до роботи:

Лурін І.А. Оптимізація діагностично–лікувальної тактики при екстрасфінктерних норицях прямої кишки. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 — хірургія. — Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2007.

Автором проведене комплексне дослідження методів діагностики та лікування хворих з екстрасфінктерними норицями прямої кишки. Встановлено, що ця патологія — досить поширена серед осіб працездатного віку (21-50 років), що обумовлює актуальність проблеми, яка вивчається. Вивчено причини незадовільних результатів лікування цієї категорії хворих та запропоновано шляхи покращення віддалених і безпосередніх результатів лікування.

Автором запропоновано проводити фістулографію з використанням аноректальної лінійки, що дозволило підвищити діагностичну цінність звичайної фістулографії. Автором вперше впроваджено у практику технологію трансректального ультразвукового дослідження з тримірно-просторовою реконструкцією зображення у діагностиці екстрасфіктерних нориць прямої кишки, доведено високу діагностичну цінність цього методу. На основі отриманих результатів розроблено робочу УЗ-класифікацію екстрасфінктерних нориць за ступенем їх складності. Автором проведено статистичний аналіз діагностичної цінності основних методів передопераційної діагностики хворих з екстрасфінктерними норицями прямої кишки, на основі якого було розроблено та обґрунтовано діагностичний алгоритм у цих хворих.

Автором було впроваджено дві нові методики лікування: методика висічення норицевого ходу єдиним блоком від зовнішнього отвору до внутрішнього та методика "пломбування" норицевого ходу аутотромбіновим клеєм. Доведено, що запропоновані методики дають достовірно (р<0,05) кращі безпосередні та віддалені результати лікування, порівняно з традиційними методиками. Розроблено лікувальний алгоритм при екстрасфінктерних норицях прямої кишки

Дисертаційна робота містить теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуальної наукової проблеми, спрямованої на покращення результатів діагностики та лікування хворих з ЕНПК.

  1. На основі клінічного досвіду діагностики та лікування 211 хворих встановлено, що ЕНПК становлять 37,2±2,3% від загальної кількості НПК та 11,4±1,2% від усіх захворювань ПК та АК, причому 74,6±3,6% хворих перебувають у найбільш працездатному віці (21-50 років); причинами незадовільних результатів лікування хворих на ЕНПК є великий відсоток післяопераційних РЗ (23,1±4,4%) та АІ (25,3±4,6%), незадовільні функціональні результати, а також зниження рівня якості життя у післяопераційному періоді.

  2. Мікрофлора НХ у 93% випадків складається з мікробних асоціацій E. coli зі стафілококами і стрептококами та іншими мікроорганізмами; 98% висіяних мікроорганізмів чутливі до амоксиклаву, 96% — до цефуроксиму та 95% до цефтріаксону.

  3. Найбільшу діагностичну цінність щодо топографо-анатомічної верифікації ЕНПК має УЗДТ 3D (інформативність (І) = 100 ± 2,5%, показник специфічності (СП) = 99,7 ± 1,9%, показник чутливості (ЧП) = 99,7 ± 2,1%), КТ з контрастуванням НХ (І = 100 ± 4,3%, СП = 98,6 ± 4,7%, ЧП = 97,7 ± 3,7%) та ФГ з використанням запропонованої нами аноректальної лінійки (І = 90 ± 3,1%, СП = 90,1 ± 3,5%, ЧП = 90,4 ± 3,9%), що достовірно (p<0,05) перевищує відповідні показники для традиційних методів діагностики; доведено, що за показниками діагностичної цінності метод УЗДТ 3D та метод КТ з контрастуванням НХ не мають суттєвої різниці (p>0,05).

  4. Розроблений алгоритм передопераційної діагностики хворих з ЕНПК, який в обов'язковому порядку повинен включати наступні компоненти: загальнопроктологічне обстеження, ФГ з використанням аноректальної лінійки, УЗДТ 3D, СМ, посів норицевого вмісту та визначення чутливості висіяних культур до антибіотиків.

  5. Розроблена та впроваджена у практичне використання робоча УЗ-класифікація ЕНПК, яка передбачає виділення двох ступенів складності, що має чітке практичне та прогностичне спрямування та дозволяє оптимізувати підхід,щодо вибору методики лікування хворих на ЕНПК.

  6. Розроблено та впроваджено в практику дві нові методики лікування хворих з ЕНПК: методика висічення НХ єдиним блоком та методика “пломбування” НХ аутотромбіновим клеєм.

  7. Використання методики висічення НХ єдиним блоком від ЗО до ВО при хірургічному лікуванні хворих з ЕНПК дало змогу достовірно (p<0,05) зменшити кількість післяопераційних РЗ з 23,1±4,4% у контрольній групі до 0±2,8%, АІ з 25,3±4,6% до 3,0±2,1% та суттєво (p<0,05) підвищити якість життя хворих у післяопераційному періоді, покращити функціональні результати лікування.

  8. Використання методики „пломбування” НХ аутотромбіновим клеєм при лікуванні хворих з ЕНПК дало змогу достовірно (p<0,05) зменшити кількість післяопераційних РЗ з 23,1±4,4% у контрольній групі до 0±3,5%, АІ з 25,3±4,6% до 0±3,5% та суттєво (p<0,05) підвищити якість життя хворих у післяопераційному періоді, покращити функціональні результати лікування.

  9. За результатами інтегральної оцінки ефективності лікування хворих з ЕНПК, яка включала частоту післяопераційних РЗ, АІ, функціональні результати та рівень якості життя хворих після лікування, методики лікування пацієнтів з ЕНПК розташувалися таким чином (у порядку зменшення лікувальної ефективності): методика „пломбування" НХ аутотромбіновим клеєм; методика висічення НХ єдиним блоком від ЗО до ВО; методика за Джад-Робле; методика за О.Н. Рижих; лігатурна методика.

  10. Розроблено, обґрунтовано та впроваджено у практику лікувальний алгоритм при ЕНПК, який передбачає у хворих з ЕНПК І ст. складності за робочою УЗ-класифікацією методикою вибору вважати методику „пломбування” НХ аутотромбіновим клеєм, а при ЕНПК ІІ ст. складності за цією ж класифікацією методикою вибору вважати методику висічення НХ єдиним блоком від ЗО до ВО.

Публікації автора:

  1. Лурін І.А. Діагностика та лікування хворих з норицями прямої кишки (огляд літератури) // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2003. — № 1. — С. 18-20. (Аналіз наукової літератури та результатів способів діагностики та лікування нориць прямої кишки).

  2. Лурін І.А. Антибактеріальна профілактика у лікуванні нориць прямої кишки // Хірургія України. — 2003. — № 4. — С. 23-25. (Здійснював відбір клінічного матеріалу).

  3. Лурін І.А. Сучасна ультразвукова діагностика нориць прямої кишки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2003. — № 4. — С. 7-11. (Здійснював відбір клінічного матеріалу).

  4. Лурін І.А. Нові підходи до лікування екстрасфінктерних неспецифічних нориць прямої кишки // Хірургія України. — 2005. — № 1. — С. 43-45. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  5. Лурін І.А. Результати застосування нової оперативної методики при лікуванні хворих з неспецифічною повною екстрасфінктерною норицею прямої кишки // Клінічна хірургія. — 2005. — № 7. — С. 12-13. (Проведено аналіз результатів власних досліджень щодо покращення результатів оперативного лікування хворих з неспецифічною повною екстрасфінктерною норицею прямої кишки).

  6. Лурін І.А., Замковий А.Д., Шудрак А.А., Гутверт Р.В., Нечай В.С. Малоінвазивне лікування рецидивних неспецифічних повних екстрасфінктерних нориць прямої кишки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2004 — № 3. — С. 6-7. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  7. Рубцов М.Л., Лурін І.А., Шудрак А.А., Нечай В.С., Ігнатенко О.В. Спосіб хірургічного лікування неспецифічної екстрасфінктерної нориці прямої кишки // Клінічна хірургія. — 2005. — № 1. — С. 19-20. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  8. Лурін І.А., Денисюк А.І., Федоров Ю.К., Черкашин К.І. Морфологічне обґрунтування можливості малоінвазивного „пломбування” неспецифічних повних екстрасфінктерних нориць прямої кишки аутотромбіновим клеєм // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2005. — № 1-2. — С. 3-5. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  9. Трещалін Г.О., Лурін І.А., Бугай О.О., Тхаревський О.В. Досвід застосування продовженої епідуральної анестезії при хірургічних втручаннях // Військова медицина України. — 2005. — № 1. — С. 28-31. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  10. Конєв В.Г., Лурін І.А., Шудрак А.А., Нечай В.С., Собко М.Г., Яринич Ю.В. Досвід використання трансректального ультразвукового дослідження в режимі 3-D реконструкції при діагностиці захворювань прямої кишки (рак та неспецифічні нориці) // Сучасні аспекти військової медицини, збірник наукових праць ГВКГ МО України. — Київ, 2005. — № 10. — С. 400-405. (Виконував відбір клінічного матеріалу та формулювання висновків роботи).

  11. Рубцов М.Л., Конєв В.Г., Лурін І.А., Шудрак А.А., Біба О.П., Ткач К.Д., Черкашин К.І., Сотніков А.В. Перший досвід використання ультразвукового гармонійного скальпеля в малоінвазивному хірургічному лікуванні неспецифічних повних екстрасфінктерних нориць прямої кишки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2005. — № 3-4. — С. 49-51. (Проведено аналіз результатів власних досліджень щодо покращення результатів оперативного лікування хворих з неспецифічними повними екстрасфінктерними норицями прямої кишки).

  1. Конєв В.Г., Лурін І.А., Шудрак А.А., Нечай В.С., Яринич Ю.В. Наш досвід лікування неспецифічних повних нориць прямої кишки // Хірургія України. — 2005. — № 2. — С. 134-136. (Проаналізовано результати лікування неспецифічних повних нориць прямої кишки).

  2. Лурін І.А., Денисюк А.І., Федоров Ю.К., Гутверт Р.В. Особливості хірургічної анатомії замикального апарату прямої кишки при оперативному лікуванні її неспецифічних нориць // Український медичний часопис. — 2005. — № 4. — С. 142-144. (Виконував підбір клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  3. Лурін І.А., Ігнатенко П.М., Шудрак А.А., Собко М.Г., Гутверт Р.В., Уманець О.І., Нечай В.С., Біба О.П. Порівняння інформативності фістулографії та об’ємного трансректального ультразвукового дослідження в передопераційній топографічній діагностиці неспецифічної повної нориці прямої кишки // Український медичний часопис. — 2005. — № 5. С. 121-124. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  4. Лурін І.А., Денисюк А.І. Морфологічне дослідження стінки неспецифічної нориці прямої кишки після її висічення ультразвуковим гармонійним скальпелем // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2006. — № 1-2. — С. 29-31. (Проводив відбір та обробку клінічного матеріалу).

  5. Лурін І.А., Андрієнко М.М. Місце стаціонарозамінних технологій у сучасній хірургії // Хірургія України. — 2006. — № 4. — С. 111-114. (Виконував обробку клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  6. Лурін І.А., Цема Є.В. Віддалені результати лікування хворих з екстрасфінктерними норицями прямої кишки за допомогою методу „пломбування” їх просвіту аутотромбіновим клеєм // Український медичний часопис. — 2006. — № 3. — С. 99-101. (Виконував обробку клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  7. Лурін І.А., Цема Є.В. Порівняльна оцінка віддалених результатів лікування хворих з екстрасфінктерними норицями прямої кишки з використанням сучасних хірургічних методик // Український медичний часопис. — 2006. — № 4. — С. 76-78. (Проводив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  8. Лурін І.А., Шудрак А.А., Нечай В.С., Гутверт Р.В., Тимчук О.Б., Цема Є.В. Малоінвазивні методи лікування екстрасфінктерних нориць прямої кишки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2006. — № 4. — С. 19-21. (Проводив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  9. Лурін І.А., Дуган І.В., Кас’ян О.В., Шудрак А.А., Цема Є.В. Ультразвукова класифікація екстрасфінктерних нориць прямої кишки за ступенем їх складності // Український медичний часопис. — 2007. — № 1-2. — С. 112-116. (Розробив та запропонував класифікацію нориць прямої кишки на основі обробки клінічного матеріалу з частковим формулюванням висновків роботи).

  10. Лурін І.А. Порівняльна оцінка ефективності хірургічного лікування хворих зі складними екстрасфінктерними норицями прямої кишки з використанням основних оперативних методів // Клінічна хірургія. — 2007. — № 1. — С. 42-45. (Завершив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  11. Лурін І.А., Цема Є.В. Статистичний аналіз діагностичної цінності методів передопераційної топографічної діагностики нориць прямої кишки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. — 2007. — № 2. — С. 11-16. (Проводив обробку віддалених результатів та формулював висновки роботи).

  12. Лурін І.А., Цема Є.В. Дослідження функціонального стану сфінктерного апарату прямої кишки у хворих з екстрасфінктерними норицями, які лікувались за допомогою методу „пломбування” норицевого ходу аутотромбіновим клеєм // Одеський медичний журнал. — 2007. — № 1. — С. 53-56. (Розробив та запропонував класифікацію нориць прямої кишки на основі обробки клінічного матеріалу з частковим формулюванням висновків роботи).

  13. Лурін І.А., Цема Є.В. Функціональні результати лікування хворих з екстрасфінктерними норицями прямої кишки методом висічення норицевого ходу єдиним блоком // Львівський медичний часопис. — 2007. — № 3-4. — С. 43-48. (Формував висновки роботи).

  14. Лурин И.А. Трехмерная ультрасонография в диагностике свищей прямой кишки // Колопроктология. — 2004. — № 3. — С. 11-14. (Виконував відбір та обробку клінічного матеріалу).

  15. Захараш М.П., Лурін І.А., Шудрак А.А., Нечай В.С., Гутверт Р.В., Цема Є.В. Сучасні методи лікування екстрасфінктерних нориць прямої кишки // Матеріали ІІ з’їзду колопроктологів України з міжнародною участю. МОЗ України. — Львів, 2006. — С. 387-392. (Проводив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки роботи).

  16. Рубцов Н.Л., Лурин И.А., Колесник Е.А., Лаврик Г.В., Шудрак А.А., Нечай В.С. Возможности использования эндоректальной объемной ультрасонографии в диагностике неспецифических свищей и злокачественных опухолей прямой кишки // Научная конференция с международным участием „Актуальные проблемы колопроктологии” посвященная 40-летию ГНЦ колопроктологии. МЗРФ, г. Москва, 2005, Государственный центр колопроктологии, Ассоциация колопроктологов России. (Виконував відбір та обробку клінічного матеріалу).

  17. Рубцов М.Л., Трещалін Г.О., Заруцький Я.Л., Конєв В.Г., Лурін І.А., Шудрак А.А., Горак А.Р., Фастова О.О. Профілактика та лікування гнійно-септичних ускладнень у хворих, які перебувають в лікувальних закладах МО України // Методичні рекомендації, МО України, м. Київ, 2005, Головний військовий клінічний ордена Червоної зірки госпіталь. (Проводив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки, рекомендації).

  18. Рубцов М.Л., Заруцький Я.Л., Конєв В.Г., Лурін І.А., Шудрак А.А., Уманець О.І., Нечай В.С., Біба О.П., Тимчук О.Б., Пасько П.Ю. Використання ультразвукового скальпеля у лікуванні неспецифічних нориць прямої кишки та геморою в лікувальних закладах МО України // Методичні рекомендації, МО України, м. Київ, 2005, Головний військовий клінічний ордена Червоної зірки госпіталь. (Проводив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки та рекомендації).

  19. Рубцов М.Л., Заруцький Я.Л., Конєв В.Г., Лурін І.А., Шудрак А.А., Уманець О.І., Нечай В.С., Біба О.П., Сотніков А.В., Черкашин К.І. Сучасна діагностика та лікування нориць прямої кишки в лікувальних закладах МО України // Методичні рекомендації, МО України, м. Київ. — 2005, Головний військовий клінічний ордена Червоної зірки госпіталь. (Проводив обробку клінічного матеріалу та формулював висновки та рекомендації).

Патенти та раціоналізаторські пропозиції

  1. Патент на винахід №74494. Спосіб хірургічного лікування неспецифічних повних екстрасфінктерних нориць прямої кишки / Лурін І.А., Гутверт Р.В., Шудрак А.А., Нечай В.С. (UA) / Державний департамент інтелектуальної власності; №20040604409; Заявлено 08.06.2004; Опубліковано 15.12.2005, Бюл. № 12.

  2. Патент на винахід №74495. Спосіб лікування неспецифічних повних екстрасфінктерних нориць прямої кишки / Лурін І.А., Замковий А.Д., Гутверт Р.В., Шудрак А.А., Нечай В.С. (UA) / Державний департамент інтелектуальної власності; № 20040604410; Заявлено 08.06.2004; Опубліковано 15.12.2005, Бюл. № 12.

  3. Патент на корисну модель №21025. Спосіб радикального хірургічного лікування нориці прямої кишки / Лурін І.А., Гутверт Р.В., Шудрак А.А., Нечай В.С. (UA) / Державний департамент інтелектуальної власності; №200610070; Заявлено 27.09.2006. Опубліковано 15.02.2007, Бюл. № 2.

  4. Посвідчення на раціоналізаторську пропозицію №1722 від 22.06.2004 р. Спосіб визначення локалізації нориці прямої кишки при фістулографії / Лурін І.А., Ігнатенко П.М., Нечай В.С. (UA)

  5. Посвідчення на раціоналізаторську пропозицію №1743 від 25.11.2005 р. Спосіб повного висікання екстрасфінктерних нориць прямої кишки / Лурін І.А. (UA)

  6. Посвідчення на раціоналізаторську пропозицію №1744 від 25.11.2005 р. Спосіб пломбування неспецифічних повних екстрасфінктерних нориць прямої кишки / Лурін І.А. (UA)