Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Антипов Владислав Володимирович. Обставини, що виключають можливість застосування певних видів покарань : дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Антипов В.В. Обставини, що виключають можливість застосування певних видів покарань. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена проблемам існування в кримінальному законодавстві обставин, що виключають застосування певних видів покарання, тобто визначених кримінальним законом обставин, які з огляду на соціальні, юридичні чи інші чинники унеможливлюють або роблять недоцільним чи неефективним застосування певного покарання до певної категорії осіб. Проведене дослідження дозволило виявити недоліки конструкції та практичної реалізації чинних кримінально-правових норм щодо зазначених обставин, а також запропонувати напрями їх вдосконалення.

У дисертації вперше поставлена, всебічно проаналізована та теоретично узагальнена проблема існування в кримінальному законодавстві обставин, що виключають застосування певних видів покарання. Проведене дослідження дозволило виявити недоліки законодавчої конструкції та труднощі практичної реалізації чинних кримінально-правових норм щодо зазначених обставин,
а також запропонувати напрями їх вдосконалення. Проведене дослідження дозволяє зробити висновки, які мають значення як у теоретичному, так і в практичному плані, зокрема:

1. Введення у чинне законодавство норм про обставини, що виключають застосування певних видів покарання, як послідовний і закономірний етап поступального розвитку інституту призначення покарання обумовлене у більшості випадків соціальними чинниками та іншими об'єктивними підставами.

2. Обставини, що виключають застосування певних видів покарання, це визначені кримінальним законом обставини, які з огляду на соціальні, юридичні чи інші чинники унеможливлюють або роблять недоцільним чи неефективним застосування певного покарання до певної категорії осіб.

3. У структурі інституту призначення покарання обставини, що виключають застосування певних видів покарання, є: а) імперативними, бо за їх наявності є обов’язковими при постановлянні вироку суду; б) безумовними, бо не вимагають для їх застосування певних дій осіб, яких вони стосуються; в) загальними, оскільки передбачені нормами Загальної частини КК і повинні враховуватися при застосуванні покарання щодо індивідуально невизначеного кола осіб.

4. Обставини, що виключають застосування певних видів покарання, повинні бути сконцентровані в одній статті розділу XI КК "Призначення покарання". Пропонується доповнити КК України статтею 661 такого змісту:

"Стаття 661. Обставини, що виключають застосування покарання певного виду

1. Виключається застосування наступних видів покарання:

1) штраф – до осіб, що не мають самостійного доходу, власних коштів або майна, на яке може бути звернене стягнення;

2) громадські роботи – до вагітних жінок, до жінок, які мають дітей віком до трьох років, до непрацездатних осіб, до військовослужбовців;

3) виправні роботи – до вагітних жінок, до непрацездатних осіб, до військовослужбовців;

4) службові обмеження для військовослужбовців – до військовослужбовців строкової служби, до осіб, які є цивільними особами на момент постановляння вироку;

5) арешт – до вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років;

6) обмеження волі – до вагітних жінок, до жінок, які мають дітей віком до трьох років;

7) тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців – до військовослужбовців не строкової служби, до осіб, які є цивільними особами на момент постановляння вироку;

8) позбавлення волі на певний строк – до неповнолітніх осіб за вперше вчинений злочин невеликої тяжкості, до жінок, які мають дітей віком до трьох років;

9) довічне позбавлення волі – до осіб, що вчинили злочини у віці до 18 років, до осіб у віці понад 65 років, до жінок, що були в стані вагітності під час вчинення злочину, до осіб, що вчинили особливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначено довічне позбавлення волі, і за яким закінчилися строки давності, до особи, яка відповідно до закону виконувала спеціальне завдання, беручи участь в організованій групі чи злочинній організації з метою попередження чи розкриття їх злочинної діяльності і вчинила особливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначено довічне позбавлення волі.

2. За наявності обставин, вказаних у частині першій цієї статті суд, умотивувавши своє рішення, може перейти до іншого, більш м'якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті за цей злочин".

Публікації автора:

1. Антипов В.В. Види та розміри покарання за злочини у сфері господарської діяльності: системно-логічний аналіз // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України (економіка, право). – 2004. – № 1(23). – С. 252-258.

2. Антипов В.В. Обставини, що виключають можливість призначення певних видів покарань (порівняльний аналіз законодавства України та окремих зарубіжних країн) // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2004. – № 3. – С. 82-88.

3. Антипов В.В. Проблеми застосування до неповнолітніх певних видів кримінального покарання // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 8. – С. 134-137.

4. Антипов В.В. Кримінально-правовий інститут обставин, які виключають можливість застосування певних видів покарань // Теорія та практика застосування чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства в сучасних умовах: Тези доп. наук.-практ. конф.: у 2-х ч. – Ч. 1. – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2002. – 232 с. – С. 75-76.

5. Антипов В.В. Щодо обставин, які виключають можливість застосування певних видів покарань, в аспекті принципу справедливості // Актуальні проблеми кримінального судочинства України: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. Донецьк, 21 листопада 2003 року. – Донецьк, ДЮІ, 2004. – 248 с. – С. 226-230.