Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Дєєва Олена Миколаївна. Обґрунтування застосування препарату поліфенолів винограду "Еноант" у комплексному лікуванні захворювань пародонта в осіб молодого віку : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Дєєва О.М. Обґрунтування застосування препарату поліфенолів винограду «Еноант» у комплексному лікуванні захворювань пародонта в осіб молодого віку. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, м. Одеса, 2006 р.

Дисертація присвячена вивченню розповсюдженості захворювань пародонта в осіб молодого віку, факторів ризику, клініко-імунологічних особливостей хвороби.

Епідеміологічні дослідження показали високу розповсюдженість захворювань пародонта серед студентів - 53,85 %, та позитивну кореляцію їх із зубощелепними аномаліями, із поганим гігієнічним станом порожнини рота і шкідливими звичками (палінням). Експериментально-клінічні, морфологічні та мікробіологічні дослідження довели, що «Еноант» має протизапальну, імуномодулюючу та антибактеріальну дію.

З урахуванням цього розроблено метод застосування «Еноанту» у профілактиці та комплексній терапії хронічного катарального гінгівіту та генералізованого пародонтиту I ступеня в осіб молодого віку. Застосування розробленого методу лікування «Еноантом» дозволяє запобігти виникненню запального процесу в тканинах пародонта та досягти видужання у 94,8% хворих.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, спрямованої на покращення результатів патогенетичного лікування запальних захворювань пародонта в осіб молодого віку на основі включення до їх комплексної терапії препарату поліфенолів «Еноант», який володіє протизапальними, антимікробними та імуномодулюючими властивостями.

  1. Епідеміологічні дослідження, проведені у студентів м. Харкова, показали, що поширеність захворювань пародонта в осіб молодого віку складає 53,85 %. В структурі захворювань пародонта переважає катаральний гінгівіт (66,58 %) і генералізований пародонтит I ступеня (15,90 %). Встановлені основні етіологічні фактори розвитку хвороб пародонта – поганий гігієнічний стан порожнини рота, зубощелепні аномалії, соматична патологія та шкідливі звички, які проявлялись як симптоми взаємного обтяження.

  2. При дослідженні імунного статусу в осіб молодого віку виявлено дисбаланс клітинної та гуморальної ланок системного імунітету (достовірне збільшення кількості В-лімфоцитів, рівня IgА та IgG у сироватці крові хворих на катаральний гінгівіт; зниження кількості загальних Т- лімфоцитів (СD3+) та їх субпопуляцій – Т-хелперів (СD4+), Т-супресорів (СD8+) – у хворих на генералізований пародонтит I ступеня). В усіх хворих відмічено достовірне зниження показників гуморального специфічного місцевого імунітету (рівня sIgА, IgА, IgG у ротовій рідині) і підвищення показника неспецифічного імунітету (рівня лізоциму).

  3. Застосування «Еноанту» у дослідних тварин із генералізованим пародонтитом встановило не тільки виражений клінічний ефект, але й імунокоригуючий, який сприяв нормалізації вмісту лейкоцитів, нейтрофілів, лімфоцитів, збільшенню кількості загальних Т-лімфоцитів, зниженню дрібнодисперсних циркулюючих імунних комплексів, збільшенню фагоцитарної активності нейтрофілів, що оптимізує функціонування імунної системи. Найбільший сануючий ефект у щурів в тканинах пародонта був виявлений у «Еноанту» в дозі 0,52 мл/кг ваги тварини на протязі 15 днів лікування.

  4. Проведені дослідження по вивченню антимікробної активності «Еноанту» встановили його вибіркову дію на деякі штами мікроорганізмів. У дослідах in vitro виявлено, що «Еноант» пригнічує життєдіяльність стрептококів і ентерококів, має помірну активність до стафілококів і не має активності стосовно ентеробактерій.

  5. В клініці у хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит I ступеня при впливі «Еноанту» на двокомпонентні мікробні асоціації відбувалося зникнення в усіх випадках у вмісті ясенної борозни і пародонтальних кишень стрептококів. Стафілококи, коринебактерії під впливом «Еноанту» характеризувалися більш низьким ступенем обсіменіння в місцях їх мешкання. На дріжджоподібні гриби «Еноант» антимікробної дії не виявляв.

  6. Комплексне застосування препарату поліфенолів винограду «Еноант» в осіб молодого віку – хворих на хронічний катаральний гінгівіт та генералізований пародонтит I ступеня – сприяє ліквідації запального процесу в тканинах пародонта у скорочені строки, справляє імунокоригуючу дію. «Еноант» сприяв відновленню кількості загальних Т-лімфоцитів та їх субпопуляцій, підвищенню фагоцитарної активності нейтрофілів, зниженню кількості природних кілерів, В-лімфоцитів, рівня IgА і IgG у сироватці крові, а також підвищенню рівня sIgА, IgА, IgG і зниженню концентрації лізоциму у ротовій рідині пацієнтів до рівня фізіологічної норми. Спостерігається позитивна динаміка клінічних, рентгенологічних, мікробіологічних та імунологічних показників в найближчі та віддалені строки спостереження (через 6 та 12 місяців), що дозволяє рекомендувати його застосування як препарату вибору у комплексній терапії запальних хвороб пародонта в осіб молодого віку.

Публікації автора:

  1. Куцевляк В.Ф., Дєєва О.М. Морфологічні зміни тканин пародонта щурів та їх корекція харчовим концентратом «Еноант» в експерименті // Галицький лікарський вісник. – 2004. – № 1 (4). – С. 40-43. Автором проведена експериментальна частина роботи та морфологічне дослідження тканин пародонта щурів, підготовка статті до друку.

  2. Куцевляк В.Ф., Гольцев А.М., Дєєва О.М. Оцінка імунного статусу щурів та їх корекція харчовим концентратом «Еноант» в експерименті // Вісник стоматології. – 2005. – № 1. – С. 12-15. Автором проведене моделювання експериментального пародонтиту у щурів, статистична обробка показників білої крові, Т-клітинного та гуморального імунітету, зроблені висновки та підготовка роботи до публікації.

  3. Куцевляк В.Ф., Дєєва О.М. Динаміка параметрів імунного статусу у хворих з генералізованим пародонтитом під впливом «Еноанту» // Проблеми, досягнення та перспективи розвитку медико-біологічних наук і практичної охорони здоров'я. Матеріали наукової конференції із міжнародною участю. – Ялта. – 2005. – Т. 141. – Частина 1. – С. 141-143. Автором проведені клінічне та імунологічне обстеження, лікування хворих із захворюваннями пародонта, проведена статистична обробка матеріалу, зроблені висновки та підготовка роботи до публікації.

  4. Дєєва О.М. Вплив застосування препарату поліфенолів «Еноанту» на показники місцевого імунітету в осіб молодого віку із запальними захворюваннями пародонта // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005. – № 4. – С. 68-69,78. Автором проведена клінічне та імунологічне обстеження хворих із захворюваннями пародонта, лікування хворих, проведена статистична обробка матеріалу, зроблені висновки та підготовка роботи до публікації.

  5. Патент № 7601, Україна, А61К31/00. Спосіб лікування катарального гінгівіту і генералізованого пародонтиту легкого ступеня тяжкості у осіб молодого віку / Куцевляк В.Ф., Дєєва О.М.; Заявлено 31.01.2005; Опубл. 15.06.2005, Бюл.№6.

  6. Куцевляк В.Ф., Гольцев А.М., Дєєва О.М. Обґрунтування застосування ««Еноанту»» з метою корекції імунного статусу при експериментальному пародонтиті // Проблеми, досягнення та перспективи розвитку медико-біологічних наук і практичної охорони здоров'я. Матеріали наукової конференції із міжнародною участю. – Ялта. – 2005. – Т. 141. – Частина 1. – С. 144-149. Автором проведена статистична обробка показників усіх ланок імунного статусу щурів із генералізованим пародонтитом, зроблені висновки та підготовка до публікації.

  7. Куцевляк В.Ф., Дєєва О.М. Застосування «Еноанту» у комплексній терапії хвороб пародонта // Біологічно активні природні сполуки винограду: застосування у медицині продуктів з високим змістом поліфенолів винограду. Матеріали наукової конференції. – Сімферополь. – 2003. – С.141-149. Автором проведені клінічне та мікробіологічне обстеження хворих із захворюваннями пародонта, проведено дослідження антимікробної активності «Еноанту» в експерименті in vitro, зроблені висновки та підготовка роботи до публікації.

  8. Куцевляк В.Ф., Дєєва О.М. Використання харчового концентрату «Еноант» у комплексному лікуванні захворювань парадонта у студентів // Мат. II (IХ) з'їзду Асоціації стоматологів України „Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології” (Київ 1 – 3 грудня 2004р.). – Київ, 2004. – С. 233 – 234. Автором проведена клінічне та обстеження місцевого імунітету, лікування хворих із захворюваннями пародонта, проведена статистична обробка матеріалу, зроблені висновки та підготовка роботи до публікації.